Cud w medycynie. Na granicy życia i śmierci: opowieści lekarzy

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Inne
nataliaaa1987

Prawdziwe historie pacjentów, którzy wbrew najgorszym rokowaniom, wrócili do zdrowia Książka, napisana przez wybitnych polskich specjalistów różnych dziedzin medycyny, przedstawia historie ludzi, którzy wracali do zdrowia, mimo że z medycznego punktu widzenia było to niemożliwe. Czytelnik znajdzie tu relacje z prekursorskich operacji. Przeżyje grozę i radość sukcesu pierwszego, udanego...

Książka, napisana przez wybitnych polskich specjalistów różnych dziedzin medycyny, przedstawia historie ludzi, którzy wracali do zdrowia, mimo że z medycznego punktu widzenia było to niemożliwe. Czytelnik znajdzie tu relacje z prekursorskich operacji. Przeżyje grozę i radość sukcesu pierwszego, udanego przeszczepu kobiecej twarzy. Zadrży przy dramatycznych decyzjach podczas najtrudniejszych z operacji i zamyśli się nad cudownymi ozdrowieniami. Pozna kulisy heroicznej walki lekarzy o ludzkie życie. Cud w medycynie to wielowątkowa opowieść, która przywraca nadzieję.

Wybitni lekarze, specjaliści różnych dziedzin medycyny: prof. Z. Religa, prof. M. Siemionow, prof. B. De Barbaro, prof. A. Bochenek, prof. J. Lubiński, prof. C. Szczylik, prof. W. Jędrzejczak, prof. T. Trojanowski, prof. J. Zaremba, prof. B. Rutkowski, prof. J. Skalski, doc. J. Imiela, dr M. Edelman, dr M. Wasielica

źródło opisu: okładka

źródło okładki: zdjęcie własne

Monika | 2013-05-23
Przeczytana: 23 maja 2013

Bardzo mi się ta książka podobała!
"Cud w medycynie" to wypowiedzi nieprzeciętnych polskich lekarzy rożnych specjalizacji: od genetyka, przez kardiologa i onkologa, do transplantologa. To jest książkach o cudach w medycynie, o lekarzach, pacjentach, ich wzajemnych relacjach, o śmierci, cierpieniu, nadziei i wierze.
To nieprawda, że tacy lekarze istnieją tylko w teorii. Sama miałam do czynienia z lekarzami wybitnymi, lekarzami, którzy nie utracili człowieczeństwa, lekarzami, którzy mają czas dla pacjentów. Mnie również tacy wyjątkowi lekarze uratowali niedawno życie.
Oczywiście, zdecydowanie więcej jest lekarzy zniechęconych, nastawionych na mamonę, nie dbających należycie o pacjentów. Tym większe pokłony należą się tym, którym wciąż zależy.

"My, zdrowi, nie wiemy, co to znaczy jeszcze rok życia, jeszcze pięć lat albo dwanaście. Dopiero ktoś, komu to życie wymyka się z rąk, wie najlepiej, jak ono jest cenne i jakie to cudowne móc się nim cieszyć."

Hanayome | 2012-05-10
Przeczytana: 2011 rok

Wierzcie mi lub nie, ale relacje z tej książki podtrzymują we mnie chęć dostania się na medycynę. Czego by nie mówić, to jednak historie są piękne i podnoszą na duchu. Szczególnie do gustu przypadł mi rozdział o zagadkach genetyki, niewykluczone, że dzięki temu właśnie także i ja pójdę w życiu tą konkretną drogą :)

Mya | 2010-08-09
Przeczytana: lipiec 2010

Czytając znowu zaczęłam żałować, że nie skończyłam medycyny. Lekarze prawdziwi, ale ich podejście do pacjenta jak z jakiejś bajki, ciężko uwierzyć, że to prawdziwe historie. Podnosi na duchu.

przygodka | 2010-12-22

Książka z przesłaniem nadziei, że cuda sie zdarzają, że są jeszcze lekarze, których nie ogarneła znieczulica zawodowa...

| 2011-02-14
Przeczytana: 2010 rok

Książka zdumiewająca sama w sobie, niezwykła i poruszająca. Opowiadająca z punktu widzenia lekarzy, o niecodziennych przypadkach.

Książka jest o tyle ciekawa, że osoby które przyczyniły się do jej powstania, nie korzystały z cudów technologi dostępnych dziś.
Opowieści często nawiązują do momentu storzenia nowego sposobu pomocy w dziedzinie medycyny.

Pisała tam także jedna kobieta, która opowiadała o przeszczepie twarzy.

Rozdziały to kolene reportarze z lekarzami opowiadającymi swe niezwykłe przeżycia.

"Cud w medycynie" jest niezwykłym pomysłem na książkę, daje do myślenia.

beataj | 2013-07-08
Przeczytana: 08 lipca 2013

Jak ocenić taką książkę ? Jak w ogóle można przyznać jej jakieś gwiazdki czy punkty ? Przecież tyle w niej ludzkiej tragedii, bólu, cierpienia. A jednocześnie tyle nadzieje, wiary w lekarzy, medycynę, naukę, w ludzi... Wiary w cuda.

książek: 2083
Karmel | 2011-03-30
Przeczytana: 30 marca 2011

Myślałam, że książka będzie ciekawa. Ale jest napisana tak pobieżnie, podaje kilka ciekawych szczegółów dot. prześladowań lekarzy, słabego wyposażenia szpitali a przy tym wykonywania bardzo trudnych operacji.

Dunya | 2013-08-16
Przeczytana: 15 sierpnia 2013

Świetna ksiazka, która pokazuje, że istnieja jeszcze ludzie, którzy naprawde przejmuja się I dbaja o pacjętów. Szkoda, że coraz częściej staja się oni rzadkościa. Wspaniałe są również przykłady siły woli człowieka, silniejszej od jakiejkolwiek innej choroby. Zawiera bardzo piękny oraz pokrzepiający morał, który daje nadzieje; CUDA SIĘ ZDARZAJĄ!

wikkan | 2010-10-17

Pomysł - wyśmienity.
Gorzej z realizacją. Wszystko i nic w jednym. Oczywiście - każda z historii łapie za serce, ale ta książka mogła zostać napisana o wiele lepiej.
Dla zainteresowanych.

Sandri | 2016-01-12

W książce zainteresował mnie jedynie ostatni rozdział ,,Dusza i ciało w mocnym uścisku" Bogdana de Barbaro. Większość lekarzy wypowiadających się w tej książce czuje się mocarzami decydującymi o śmierci i życiu. Brak im pokory i skromności.