Nie bierz do ust ręki umarlaka

Tłumaczenie: Joanna Piątek-Przybyła
Wydawnictwo: Sonia Draga
Never Suck a Dead Man's Hand
literatura faktu

Mrożące krew w żyłach, trzymające czytelnika w nieustannym napięciu, a nierzadko przezabawne historie z życia specjalisty kryminalistyka. Odwrotnie niż w licznych, tak popularnych dziś serialach kryminalnych, autorka rezygnuje z efekciarstwa na rzecz prawdy, opowiadając, co faktycznie dzieje się za żółtą policyjną taśmą. Rzeczowo, bez ogródek, za to z ogromnym poczuciem humoru odkrywa przed...

Odwrotnie niż w licznych, tak popularnych dziś serialach kryminalnych, autorka rezygnuje z efekciarstwa na rzecz prawdy, opowiadając, co faktycznie dzieje się za żółtą policyjną taśmą. Rzeczowo, bez ogródek, za to z ogromnym poczuciem humoru odkrywa przed czytelnikiem tajniki pracy na miejscu zbrodni, które na swój sposób okazuje się fascynującym miejscem. Objaśnia terminy takie jak rigor mortis, demonstruje sztukę pobierania odcisków linii papilarnych sztywniakowi na poboczu drogi, gorączkowo strząsa z siebie prysznic karaluchów po wejściu do domu, w którym zapanowała śmierć, tym samym rysując prawdziwy obraz pracy speca od kryminalistyki na linii frontu.

źródło opisu: wydawnictwo Sonia Draga, 2009

źródło okładki: wydawnictwo Sonia Draga

denudatio_pulpae | 2014-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2014

"Mrożące krew w żyłach, trzymające czytelnika w nieustannym napięciu, a nierzadko przezabawne historie z życia specjalisty kryminalistyka.
Odwrotnie niż w licznych, tak popularnych dziś serialach kryminalnych, autorka rezygnuje z efekciarstwa na rzecz prawdy, opowiadając, co faktycznie dzieje się za żółtą policyjną taśmą. Rzeczowo, bez ogródek, za to z ogromnym poczuciem humoru odkrywa przed czytelnikiem tajniki pracy na miejscu zbrodni, które na swój sposób okazuje się fascynującym miejscem."

Skuszona takim zachęcającym opisem zabrałam się do czytania tej książki zaraz po odebraniu jej z poczty, nie zwracając uwagi na moją kolejkę "do przeczytania". Niestety wraz z kolejnymi stronami mój entuzjazm opadał i opadał.
Niby w książce znajduje się to co powinno - historie z życia codziennego kryminalistyka, jednak na pewno brak jest zupełnie elementów mrożących krew w żyłach i trzymających w napięciu - pierwsza bzdura z okładki.
Humor reprezentowany przez Danę do mnie nie trafił,...

Monika | 2015-01-06
Przeczytana: 02 stycznia 2015

Naprawdę myślałam, że ta książka mnie oczaruje, zaintryguje i wciągnie. Niestety, tak się nie stało.
Narracja Autorki i Jej specyficzne poczucie humoru drażniło mnie okrutnie. Tak bardzo, że nie udało mi się doczytać książki do końca.

Kaklucha | 2014-08-31

"Stuleciu detektywów" do pięt nie dorasta. A kulisy pracy kryminalistyków w lepszy i bardziej porywający sposób opisują kryminały Deavera z serii o Lincolnie Rhyme, oraz Beckett. Kupiłam tę książkę kiedyś na stacji benzynowej bo jakimś cudem udało mi się nie zabrać w podróż naszykowanego stosiku...

srututu | 2011-07-12
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 26 czerwca 2011

Jeżeli myślisz o kryminalistyce, kryminologii bądź też medycynie sądowej, a znasz ją tylko z seriali, wyłącz komputer i leć kupić tę książkę.

Ona pokaże Ci zupełnie inny świat od tego, który oglądasz w telewizji.

Moją miłość do kryminalistyki pogłębiła. Co będzie z Twoją pasją?

Kucu | 2014-12-25
Przeczytana: 2013 rok

Bardzo ciekawa książka opisująca pracę technik kryminalistycznego od kuchni. Dużo ciekawych historii i anegdot, takich co bawią ale i powodują gęsią skórkę. Naprawę ciekawa lektura!

magfre | 2012-04-09

Jak wygląda praca technika kryminalistyki? Na pewno nie tak ładnie jak pokazują to w serialach. Dana Kollman, posiadająca za sobą jedenaście lat pracy w tym zawodzie, przedstawia prawdziwe uroki tego fachu. Pokazuje jak ciężka jest to praca, z czym i z kim musiała się na co dzień stykać, jak wygląda współpraca laboratorium z policją. Książka napisana jest w niezwykle interesujący sposób. Nie brak w niej humoru, dzięki czemu czyta się ją rewelacyjnie. Zdecydowanie warto po nią sięgnąć:)

Jotkape | 2014-09-11

Bardzo "przyjemna" lektura jeśli można tak nazwać książkę o śmierci w dość skrajnym wydaniu. Przemyca trochę wiedzy o tym jak będziemy wyglądać po śmierci i dlaczego lepiej się dobrze zastanawiać zanim się zrobi coś po którym ktoś inny będzie musiał sprzątać... Można się doczytać również co się dzieje gdy ludzie tracą wartości/sens. Przy okazji też książka o tym, że warto robić coś co się kocha bez patrzenia na to co mówią inni i o ciągłym szukaniu dla siebie jak najlepszej do tego ścieżki. Bardzo odpowiadał mi styl jakim autorka się posługiwała, przy ostatnich rozdziałach śmiałam się już na głos. Polecam.

bananowakrowa | 2011-07-05
Przeczytana: 03 lipca 2011

Kim jest kryminalistyk i jak wygląda jego praca? Jeszcze jakiś czas temu niewiele ludzi potrafiłoby na to pytanie odpowiedzieć. Obecnie, dzięki niezliczonej ilości seriali, jak chociażby najbardziej popularne „Kryminalne Zagadki Las Vegas”, niemal każdy wie co nieco o roli odcisków palców czy śladów biologicznych. Jednak (uwaga, ostrzegam przed ogromnym banałem!) film to nie rzeczywistość. Książka Dany Kollmann „Nie bierz do ust ręki umarlaka” pokazuje prawdziwe oblicze pracy technika kryminalistyki. Przypadki w niej przedstawione z pewnością nie nadają się do pokazywania w telewizji.

Autorka – technik kryminalistyki z jedenastoletnim stażem, a obecnie wykładowca na uniwersytecie w Baltimore, rozwiewa wiele mitów dotyczących tego zawodu, które dzięki telewizji, wryły się w świadomość ludzi. Przeciętny odbiorca widzi panią starannie umalowaną i ubraną, która ze spokojem poszukuje śladów w pokoju, przeszukując go centymetr po centymetrze. Później kieruje swoje kroki do laboratorium,...

ira | 2012-05-04
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 03 maja 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Dana Kollmann w swojej książce wielokrotnie tłumaczy się ze swojego specyficznego poczucia humoru - moim zdaniem niepotrzebnie. Wiadomo przecież, że osoby pracujące z umarłymi muszą jakoś odreagować, tym bardziej, jeśli zdarza im się napotykać zwłoki w różnych, nie zawsze godnych sytuacjach.
Mój problem jest taki, że nie zawsze z poczuciem humoru Dany mi po drodze. I nie chodzi tu bynajmniej o zwłoki, jako że dla mnie najbardziej obrzydliwą sceną w tej książce jest ta, w której Dana daje się lizać po twarzy swoim psom, które jednocześnie liżą się po odbytach. Ha-ha-ha. :-/
Nie trafił też do mnie obszerny nomen-omen ustęp o zachowaniu ludzi w toaletach. Zapewne też miało być zabawnie.
Dana ma problem z utrzymaniem na wodzy rozlicznych dygresji, często plącze się w opowiadaniu, gubi chronologię czy logikę wywodu. To wszystko sprawia, że czytelnik czuje się, jakby był na ploteczkach u trzpiotowatej sąsiadki.
Warto było przeczytać "Umarlaka", dowiedziałam się kilku ciekawych rzeczy i...

Popiol91 | 2013-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2013

Nie pamiętam bym się tak uśmiał czytając inną książkę - rewelacja dla wszystkich fanów kryminalistyki :) Polecam