Ukojenie

Wydawnictwo: Albatros
Comfort of Strangers
literatura brytyjska

Druga w dorobku powieść autora Pokuty sfilmowana w 1990 roku przez Paula Schradera. Doskonałe połączenie thrillera ze studium ciemnych stron ludzkiej psychiki. Colin i Mary, para z siedmioletnim stażem, spędzają wakacje w Wenecji. Ten pobyt to daremna próba ponownego rozniecenia żaru uczucia - dzieli ich mur milczenia i obojętności. W trakcie wycieczki po mieście spotykają tajemniczego mężczyznę, Roberta, który oferuje im swoje usługi jako przewodnik. Obdarzony charyzmą i darem przekonywania nieznajomy zaprasza ich do swojej rezydencji, gdzie poznają jego żonę, niepełnosprawną fizycznie Caroline. Rozpoczyna się mrożąca krew w żyłach gra, teatr ludzkich pragnień, żądz i kłamstw. Obie pary coraz głębiej pogrążają się w szaleństwie, co musi doprowadzić do tragicznego finału.

źródło opisu: Wydawnicto Albatros, 2008

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,745,1127,ukojenie.html

miki24gr | 2014-05-23
Przeczytana: 23 maja 2014

Nie zawiodłam się. U McEwana jak zwykle ważne jest nie tylko to, co widzi się oczami, ale też to, co dzieje się w głowie czytelnika podczas czytania. Autor buduje nastrój oczekiwania na coś nieuchronnego w mistrzowski sposób, co sprawia, że książkę trudno odłożyć. Wspólnie z bohaterami krąży się po klaustrofobicznych zakamarkach Wenecji i wiadomo, że COŚ się wydarzy... Zakończenie jest nieoczekiwane i krótkie.
Polecam!

Jola_St | 2011-06-17
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 16 czerwca 2011

Książka o niesamowitym zakończeniu. Wydawało by się, że jesteśmy świadkami nudnawego urlopu w Wenecji, a tu...
Dla ludzi o mocnych nerwach!

macierzanka | 2010-10-01
Przeczytana: 2008 rok

Wakacyjny pobyt Mary i Colina w Wenecji płynie zupełnie spokojnie, a nawet można by powiedzieć monotonnie, pod dyktando utartych codziennych czynności. Podczas, jednego z rytuałów spędzania wolnego czasu, a mianowicie zwiedzania miasta "wpadają" na Roberta, który oferuje im swoje towarzystwo. Robert, silna i władcza osobowość, wywiera na obydwojgu mocne wrażenie. Sprawia, że będący w jego towarzystwie ludzie podporządkowują się jego oczekiwaniom. Na Mary i Colina dzieła on jak magnes. Robert zaprasza parę do swojego domu, gdzie poznają jego chorą żonę. Caroline ma poważne schorzenie kręgosłupa uniemożliwiające jej normalne funkcjonowanie. Jest również więźniem własnego domu, ponieważ schody skutecznie blokują wychodzenie na zewnątrz. Lecz czy rzeczywiście należy jej współczuć? Odpowiedź na to pytanie nie wydaje się taka oczywista, kiedy poznajemy Caroline bliżej. Rozpoczyna się mrożąca historia, z tragicznym finałem. McEwan w swojej powieści prowadzi czytelnika do świata mrocznych...

Joanna JJ | 2016-03-06
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 06 marca 2016

Początek książki nuuuudny...... nawet główni bohaterowie są znudzeni, sobą oczywiście oraz upałem.
Podobały mi się opisy Wenecji, zdziwił mnie brak knajpek na każdym rogu, gdyż bohaterowie chodzili spragnieni i nie mogli kupić wody! To dla mnie szok.
Później się trochę rozbujała akcja, jak spotkali Roberta.
Ogólnie jakaś dziwna ta książka, zajęło mi to kilka godzin, bo byłam ciekawa zakończenia,które, nie ukrywam, też mnie zaskoczyło.

almos | 2013-10-14
Przeczytana: 14 października 2013

Słuchane jako audiobook w dobrej interpretacji Mariana Opani. Drugie moje podejście do McEwana i znowu pudło. Niby to thriller, ale napięcia tu tyle co brudu za paznokciem. Niekończące się opisy urlopu angielskiej pary w Wenecji nic nie wnoszące do biegu powieści. W pewnym momencie zapowiada się na niezły dreszczowiec psychologiczny, ale bardzo szybko robi się po prostu brutalnie i już jest po wszystkim. Psychologicznie mało wiarygodna: niejasne dla mnie dlaczego ofiary poddają się przemocy jak baranki, czyżby dlatego że to Anglicy, wycofani i tłumiący swoje naturalne raakcje? Może McEwan opisuje i krytykuje w ten sposób Anglików, ale dosyć to miałka krytyka. Przyznaję, że umie facet pisać, ale fabuły ma jakieś nieciekawe.

Justyna | 2013-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2013

McEwan ma ciekawy sposób pisania. Przez całą powieść w zasadzie nie wiadomo o co chodzi, a na końcu wszystko się wyjaśnia. I chyba za to właśnie lubię jego powieści. Po jednej z najlepszych książek jaką jest "Pokuta" znów sięgnęłam po książkę tego pisarza. "Ukojenie" to opowieść pełna upalnego słońca Włoch i namiętnego, gorącego seksu. Opowieść o pięknie, bólu i obsesji...

Hana | 2014-03-17
Na półkach: Przeczytane, McEwan Ian
Przeczytana: 17 marca 2014

Wenecja.On i ona na wakacjach.Gorąco.Pić się chce.Nudno.Sennie.I tak niemal do końca książki.Pod koniec lekki wstrząs.I znowu nudno.Gorąco.Cisza i spokój jakby nic się nie stało.Koniec.Mam mieszane uczucia.

Besia | 2015-08-03
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 02 sierpnia 2015

Może nie byłam w nastroju? Doceniłam kunszt pisarza , ale nie przeżyłam tej książki na poziomie emocjonalnym. Pomimo iż jest niewielkich rozmiarów wydawało mi się, że powinna ona być opowiadaniem. Za dużo opisów banalnych opisów o niczym, co miało stworzyć atmosferę nudnawego pobytu. I rzeczywiście było nudnawo, choć z dreszczykiem.
Zakończenie zaskakujące, choć nie do końca.

isabelle142 | 2016-03-15
Przeczytana: 10 marca 2016

Jak to zwykle u mnie bywa z McEwanem, mam mieszane uczucia. Jego książki są dosyć specyficzne. Niby porusza interesującą mnie tematykę, ale niezupełnie przemawia do mnie forma, w jakiej to robi... Skończyłam ją czytać kilka dni temu, a nadal nie wiem, jak ją ocenić. Przypuszczam też, że na długo jej nie zapamiętam...

chiara | 2012-09-05
Przeczytana: 05 września 2012

Książka, niestety, dużo słabsza od Pokuty. Ukojenie to mroczny thriller, makabra, Wenecja jest pokazana w krzywym zwierciadle chorych namiętności.