Zęby, ciosy i siekacze

Okładka książki Zęby, ciosy i siekacze Marta Pokorska-Jurek
Okładka książki Zęby, ciosy i siekacze
Marta Pokorska-Jurek Wydawnictwo: Babaryba popularnonaukowa
popularnonaukowa
Babaryba
2023-10-01
2023-10-01
dladzieci nauka przyroda zwierzęta

"Zęby, ciosy i siekaczeMa" najnowsza pozycja z popularnej serii wydawnictwa Babaryba, zabierze was w fascynującą podróż przez niezwykle złożony temat zwierzęcego uzębienia, elementu anatomicznego pełniącego szereg intrygujących zadań adaptacyjnych i komunikacyjnych.

Marta Pokorska-Jurek i Marta Rydz-Domańska, z niesamowitą lekkością i humorem opowiadają o zaskakujących aspektach uzębienia zwierząt, które pełni znacznie szerszą rolę niż u ludzi oraz sięgają daleko poza aspekt karmienia m.in. do komunikacji, obrony, polowania, czy nawet do przyciągania partnera płciowego.
Przekrój gatunków omówionych w książce ukazuje niezwykłą różnorodność w formie i funkcji zębów, od delikatnych fiszbinów wielorybów po groźne kły krokodyli.

Czytelnik będzie miał niepowtarzalną okazję spotkać się z dzikimi i udomowionymi, niebezpiecznymi i łagodnymi, a nawet niemal bezzębnymi i przebogato uzębionymi istotami! Czy wiedzieliście, że kły babirusy mogą doprowadzić go do śmierci, jeśli nie zostaną odpowiednio ścierane, a mureny mają zęby w gardle?

Tekst książki niezwykle trafnie współgra z zabawnymi i kolorowymi ilustracjami, które nie tylko uatrakcyjniają lekturę, ale również ułatwiają zrozumienie omawianych zagadnień. Dialogi przedstawione na ilustracjach dodają humoru i lekkości, sprawiając, że nawet najbardziej skomplikowane tematy stają się łatwiejsze do przyswojenia.

"Zęby, ciosy i siekacze" to niezwykle wartościowe źródło wiedzy dla wszystkich miłośników natury i biologii. Bogactwo informacji, fascynujące ciekawostki i doskonałe połączenie tekstu z ilustracjami czynią tę pozycję niezastąpioną dla osób zainteresowanych tematyką zwierzęcego uzębienia. Gorąco polecam tę książkę jako inspirujące i edukacyjne źródło wiedzy.

Książka edukacyjna "Zęby, Ciosy i Siekacze" Marty Pokorskiej- Jurek i Marty Rydz- Domańskiej oraz Wydawnictwo Babaryba to absolutna konieczność dla wszystkich dzieci, które chcą dowiedzieć się więcej o swoim układzie zębowym i zwierzętach. Autorzy tej książki starają się w ciekawy i przystępny sposób przedstawić różne rodzaje zębów w świecie zwierząt.

Ta publikacja zapewnia przegląd najbardziej popularnych zwierząt, zarówno dzikich, jak i domowych, które mają różne rodzaje zębów i sposób w jaki je wykorzystują. Dzieci mogą bez trudu znaleźć informacje o zębach wszystkich ich ulubionych zwierząt, od krokodyli i hipopotamy, po psy i koty. Książka opisuje, jakie są różnice między zębami mięsożernych a roślinożernych, jak one funkcjonują i jak są używane przez zwierzęta w ich naturalnym środowisku.

Bardzo podoba mi się sekcja "dla ciekawskich", w ktorej autorki prezentują ciekawostki ze świata zwierząt, nie tylko w kontekście zębów, ale też ich funkcjonowania w środowisku. Wiedzieliście, że kangury w ogrodach zoologicznych są częstymi pacjentami weterynarzy, którzy leczą zęby? Fascynujące są również narwale, czyli znane nam jednorożce, których długi kieł jest bardzo wrażliwy między innymi na wahania temperatur, poziom zasolenia , ciśnienia czy nawet związków chemicznych. Oczywiście ciekawiło mnie też uzębienie kotów (z wiadomych przyczyn ;)) I okazuje się, że zęby kotów służą im także do higieny. A kocia recepta na szczęśliwe życie to lizanie futerka <3

Nie tylko zawartość tej książki jest fascynująca, ale też piękne ilustracje, które ją ubogacają. Kolorowe grafiki doskonale oddają różnorodność zębów zwierząt i przyciągają uwagę dzieci. Dodatkowo, czytelny i zrozumiały język sprawia, że dzieci łatwo zrozumieją prezentowane informacje.

Książka "Zęby, Ciosy i Siekacze" to doskonała pozycja dla dzieci, które są ciekawe światem zwierząt i chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat zębów. Jest to przykład doskonałej książki edukacyjnej, która połącza informację z zabawą zachęcając dzieci do aktywnego uczestnictwa w nauce.
Rekomenduję tę książkę dla rodziców, nauczycieli i bibliotekarzy, którzy pragną dostarczyć dziecku wartościowej edukacyjnej lektury. Zęby, Ciosy i Siekacze zapewnią zabawną i pouczającą podróż przez świat zębów zwierząt, która z pewnością zainteresuje i zainspiruje każde dziecko.

Ta publikacja...

To książka, od której zęby aż zgrzytają, a szczęka opada kilka razy w trakcie lektury. Nic dziwnego, w końcu jest przepełniona ciekawostkami na temat zębów - głównie zwierząt, ale i o ludzkich można się co nieco dowiedzieć.
Od tych najciekawszych i najbardziej zaskakujących zębich przypadków, po bardziej nam znane jak koty i psy.

Świat zwierząt kryje przed nami wiele tajemnic i gdy zagłębiamy się w jakimś temacie odkrywamy jak wiele może nas zaskoczyć. Tak właśnie jest w kwestii zębów, bo gdy myślimy tylko o słoniowych ciosach, kłach morsa, czy rekinich zębach to nawet nie przychodzi nam do głowy jak wiele kryje się w szczękach innych zwierząt.

Cz siedzieliście, że te osobliwy róg u narwala to jego ząb? Kieł, który funduje im bolesne ząbkowanie.
Babirussa ma nietypowy zgryz, bo jej dwa kły mogą ją nawet zabić!
Jest także ryba, której uzębienie przypomina zęby człowieka!
Są także zwierzęta szczerbate 😉

Książka jest przepełniona informacjami o zębach, a przy tym innymi faktami z życia opisywanych tutaj zwierząt, więc przygotujcie się na sporą dawkę wiedzy. Co ważne wszystko to napisane jest ciekawie i sprawia, że ciężko oderwać się od lektury!

Bardzo polecam!
Zerknijcie też na inne książki z tej serii z Wydawnictwa Babaryba

Świat zwierząt kryje przed nami wiele...

Znacie popularnonaukową serię książek o zwierzętach wydaną przez wydawnictwo Babaryba? Tak, dokładnie tą, w której autorzy przyglądają się bliżej zwierzęcym gębom, pupom, wszelkim amorom, robiąc to w niezwykle ciekawy i humorystyczny sposób. Tym razem autorka w najnowszym tomie odważnie zagląda w szczęki wielu gatunków zwierząt, udowadniając, że o zębach rozprawiać można długo i z polotem!

Małe kompendium wiedzy przez 30 rozdziałów oprowadzi was po paszczach zwierząt i odkryje tajemnice uzębienia! Dowiecie się, kogo natura hojnie obdarzyła zębiskami, komu poskąpiła, dla kogo przygotowała tylko ich imitacje, a o kim zupełnie zapomniała. Przeczytacie nieco teorii o charakterystyce zębów, ich budowie oraz funkcjach, które w zależności od gatunku znacznie się od siebie różnią. Ludziom zęby służą przede wszystkim do gryzienia, rozdrabniania, chwytania, ale są też istotną częścią aparatu mowy. U zwierząt natomiast sprawa wygląda nieco bardziej skomplikowanie, ponieważ dzięki zębom nie tylko jedzą, ale m.in. komunikują się, gryzą, wstrzykują truciznę, kopią nory, przenoszą rzeczy, ścinają drzewa, zabijają, czują temperaturę, zdobywają serca samic, a nawet słuchają! Serio, serio.

Walenie, a dokładniej fiszbinowce w mogą pochwalić się rogowymi płytkami zwanymi fiszbinami, pełniącymi funkcje odcedzaczy! Kły Babirussa mogą doprowadzić go do śmierci, bo jeśli nie będą odpowiednio ścierane, wbiją mu się w głowę... Mureny za to mają dwie szczęki, a zęby w szczęce gardłowej wymieniane są przez całe życie! No i musicie wiedzieć, że najsilniejszy zacisk szczęk wśród zwierząt lądowych to aż 1600kg/cm² a jego właścicielem jest krokodyl różańcowy. Trzymajcie się od niego z daleka!

To tylko garstka ciekawostek i przyrodniczej wiedzy, jaka czeka na was w książce. Publikacja napisana została z odpowiednią dozą humoru, którą dodatkowo podtrzymują śliczne i zabawne ilustracje z dialogami, od których szczerzą się zęby w uśmiechu.

Jeśli myślicie, że nic nie jest w stanie was już zaskoczyć, to koniecznie sięgnijcie po tę pozycję, nie pożałujecie!
Polecamy.

Zęby są bardzo ważne dla nas ludzi, jednak taka prawda, że my sobie bez nich poradzimy (są różne metody jak np. rozdrabnianie pokarmu albo wstawienie sztucznych). Zupełnie inaczej jest w świecie zwierząt. W wielu przypadkach są dla nich niezbędne do przeżycia, a są gatunki, które żyją tyle, ile wytrwają ich zęby (czego dowiedziałam się właśnie z tej książki). Służą im nie tylko do rozdrabniania pokarmu, ale do wielu innych rzeczy. Dla niektórych są niezbędne do ochrony, pozwalają odstraszyć wrogów, a nawet służą do komunikacji. Do czego jeszcze są potrzebne? Jak różne są u zwierząt?

Książka jest naprawdę bogata w wiedzę. Wraz z nią udamy się do świata zwierząt i to zarówno tych łagodnych, jak i tych bardzo niebezpiecznych. Dowiemy się bardzo wiele o zębach, a część informacji jest naprawdę zaskakująca. To pozycja, która nie tylko poszerzyła wiedzę moich dzieci, ale również moją.

Wizualnie książka jest bardzo ładna. Mamy strony nie tylko białe, ale również kolorowe, a do tego ilustracje i rysunki, które zdecydowanie nam się spodobały. To wszystko uatrakcyjnia książkę i zachęca do zapoznania się z jej treścią.

Tekst jest ciekawy, a przy tym napisany po dziecko. Co przez to rozumiem? Jest tak skonstruowany, żeby go zaciekawić, nie znajdziemy w nim wielu bardzo trudnych, niezrozumiałych słów.

Okładka twarda i solidna. Dzięki niej książka posłuży dłuższy czas.

„Zęby, ciosy i siekacze” to świetna książka, dzięki której świat zębów, ciosów i siekaczy stanie przed nami otworem. Z wielką przyjemnością polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2024/01/zebyciosyisiekaczewydawnictwobabaryba.html

@mamcia_tomusio_lilusiowa
Znajdziecie w niej mnóstwo ciekawostek na temat uzębienia różnych zwierząt, opisy są bardzo ciekawe i bardzo często humorystycznie napisane. Jeśli macie w domu fanów zwierząt to gwarantuję Wam, że z tą książką nie będziecie się nudzić.

Wasze dzieci posiądą ogromną wiedzę w tej dziedzinie w lekki i przyjemny sposób. Dla nas to już kolejna książka z tej serii mieliśmy przyjemność recenzować już "Pupy, ogonki i kuperki", które również Wam bardzo polecam.

Piękne ilustracje, które umilą Wam lekturę w cudowny sposób uwydatniają tematykę przewodnią książki, co pozwala łatwiej zwizualizować sobie czytane treści.

@mamcia_tomusio_lilusiowa

Lubicie wizyty u dentysty? Przyznaję, że to przekorne pytanie 😉 Kiedy byłam mała, niewyobrażalnie bałam się tego obowiązku, na szczęście z wiekiem wyrobiłam sobie zdrową relację w tym temacie. Chociaż naprawdę nie wiem czy byłabym tak pozytywnie nastawiona gdybym miała tyle zębów co wieloryb 😬 Czyli ile dokładnie? Posłuchajcie 👇

"Zęby, ciosy i siekacze" to niepowtarzalna i fascynująca pozycja o zębach właśnie. Zabierze nas w podróż, podczas której dokonamy przeglądu paszcz i szczęk przedstawicieli światowej fauny, od ludzi, przez inne ssaki, mięczaki i podwodne stworzenia.

Dowiemy się z niej przykładowo:
🦷jak wyglądają zęby słonia (te w szczęce, ale kły też) i dlaczego słonie umierają tak naprawdę w pewnym wieku z głodu,
🦷 którzy przedstawiciele świata zwierząt mają początkowo zęby mleczne, jak człowiek,
🦷ile zębów posiadają przedstawiciele poszczególnych gatunków (od 0 lub 1 do kilkuset),
🦷 dlaczego rekiny nie muszą chodzić do dentysty,
🦷 które zęby sprawdzają się do poławiania pokarmów niczym sito.

Przyznaję, że czytałam ją z niemałą przyjemnością i głodem wiedzy. Ogromnie wzbogaciłam swój komputer pokładowy o nowe informacje i bardzo przyjemnie spędziłam z nią czas. Podoba mi się w niej forma przeglądu, który dogłębnie analizuje obrany temat. Dodatkowo każdy rozdział i każde zwierzę zwiera ilustracje, które pomagają wyobrazić sobie fenomen zwierzęcych zębów. To książka, którą warto mieć z swojej domowej bibliotece ♥️

"Zęby, ciosy i siekacze" to niepowtarzalna i...

Świat zwierząt jest niezwykle różnorodny i fascynujący. Tym razem pozaglądamy w szczęki, paszcze i pyszczki. Jak to jest z tymi zębami? Otóż niezwykle ciekawie. Są zwierzęta, które nie mają ich wcale, są takie co mają jeden i to jeszcze przebija im wargę, a są takie, które mają całkiem imponujący garnitur zębów. Do czego służą? Tu też możecie się zdziwić 😉
Kolejny tom fascynującej serii, w której odkrywamy niezwykle ciekawy świat zwierząt. Tym razem pod lupę zostało wzięte uzębienie. Także pod tym względem natura naprawdę potrafi zaskakiwać.
Narwal to ssak, który jest właścicielem jednego, jedynego zęba, a konkretnie to lewego, górnego kła. A na dodatek doskonale go zobaczycie jak popatrzycie na zdjęcie czy obrazek tego zwierzaka. Tak, ten długi róg to ząb, który na dodatek przebija się przez wargę. Wiedzieliście, że jest on tak mocno unerwiony, że jego właściciel czuje zmiany ciśnienia, zmiany związków chemicznych w wodzie, a nawet zapach innego zwierzęcia? Zdarzają się też osobniki, które maja dwa kły.
Wielbłądom, chociaż potrafią żyć po 40 lat, zęby zaczynają psuć się bardzo szybko, już po skończeniu 15 lat. Dlatego, aby oszczędzać zęby bardzo długo przeżuwają pokarm, nawet go połykają i zwracają do pyska jeszcze raz, aby ponownie przeżuć. To też powód dla którego tak bardzo śmierdzi im z pyska…
Gigantyczne walenie, które nie mają ani jednego zęba, za to ich fiszbiny potrafią odfiltrować nawet milimetrowe widłonogi. Jeżowce, których 5 zębów jest tak ustawionych, że się o siebie ostrzą. Rekin mitsukurina, który strzela szczęką w ofiarę. Znajdziecie tu naprawdę wiele zaskakujących faktów o zwierzętach i tym, do czego służą im zęby, jak rosną i ile ich jest.
To seria dla mniejszych, większych i tych największych. Wg mnie nie ma tu ograniczenia wiekowego. Napisana jest zwięźle, ciekawym, ale prostym językiem. Każdy, kto chociaż trochę interesuje się zwierzętami, znajdzie tu coś dla siebie.
Książka ma ciekawy, kwadratowy format, a twarda oprawa kryje nie tylko masę informacji, ale także świetne, autorskie ilustracje. Już samo wydanie zwraca uwagę.
Polecam serdecznie, ta pozycja naszpikowana jest wiedzą, i to zaserwowaną niezwykle ciekawie, przystępnie i tak, że nie czuć, że człowiek się uczy 😉 Rewelacja.

Kolejny tom...

Jeśli ostrzycie sobie zęby na popularnonaukowe książki, wypełnione wiedzą i ciekawostkami, z żartobliwym sznytem i opowiedziane tak, że szczęka opada, to... "Zęby, ciosy i siekacze" Marty Pokorskiej-Jurek jest stworzona dla Was.

Na temacie zębów autorka ewidentnie zjadła zęby, bo stworzyła książkę, która zachwyci każdego miłośnika fauny. Każda strona inspiruje, intryguje, zaskakuje i wnosi wiedzę, często nietuzinkową.

Nie trzeba podczas tej lektury zaciskać zębów i brnąć przez niezrozumiałe opisy, zbędne szczegóły i naukowe zwroty. Autorka opowiada o zębach z niesamowitą lekkością i swadą, sprawiając, że lektura to prawdziwa (żeby nie powiedzieć - dzika) przyjemność. Oj, nie raz będziecie zbierać szczękę z podłogi... Bo czy wiecie, że są zębate żaby, ryby z dwoma szczękami, jeleniowate z kłami? Dzięki tej książce poznacie cuda natury, o których nigdy nie słyszeliście!

Świetnie napisany tekst uzupełniają realistyczne, choć nie stroniące od żartu ilustracje Marty Rydz-Domańskiej.

Sposób wydania robi wrażenie, i co ważne - idealnie pasuje do pozostałych tytułów z serii (pup, gęb i amorów).

Lubimy, cenimy, polecamy.

Bardzo ciekawa książka, wprowadzająca najmłodszych czytelników w świat dzikich zwierząt. A konkretnie ich uzębienia...
Co może być ciekawego w zębiskach?
Posłuchajcie opinii młodego czytelnika! :)

Co może być ciekawego w zębiskach?
Posłuchajcie opinii młodego czytelnika! :)

Pokaż mimo tovideo - opinia

• Dla dzieci
  • Może kupić
  • Koniecznie przeczytac
  • Ekologia
  • Dla dzieci i młodzieży
  • Chcę dać w prezencie

Dodaj cytat z książki Zęby, ciosy i siekacze