Pumpkinheads. Sezonowi przyjaciele

2024-01-01
2024-01-01
2019-09-05
Edyta Ładuch

Okładka książki Fangirl. Powieść graficzna. Tom 2 Sam Maggs, Gabi Nam, Rainbow Rowell
Fangirl. Powie... Sam Maggs, Gabi Nam...
Okładka książki Fangirl. Powieść graficzna. Tom 1 Sam Maggs, Gabi Nam, Rainbow Rowell
Fangirl. Powie... Sam Maggs, Gabi Nam...

To było słodkie, urocze i bardzo jesienne. Jak to zwykle w komiksach fabuła była bardzo prosta, ale w moim odczuciu wystarczająco angażująca. Ilustracje są prześliczne i mają cudowny klimat.
Polecam na jesień, myślę, że ta powieść graficzna dużo traci gdy sięga się po nią w innym czasie.

Urocze, aż mam ochotę zjeść kawałek dyni :D

Urocze, aż mam ochotę zjeść kawałek dyni :D

To ma być jeden z lepszych komiksów z roku 2019?? Banalna, liniowa fabułka, nudna w dodatku, bohaterowie łażą z miejsca na miejsce reklamując atrakcje w wiejskim parku rozrywki (to jakaś dyniowo-jesienna tradycja amerykańska). Drewniane dialogi rodem z podręcznika rozwoju osobistego. Pointa z taniego romansidła. Grafika też nie powala, choć to w sumie najmocniejsza strona tego komiksu. Słabe to.

Powiem tak, historia mnie nie zaskoczyłam - domyśliłam się na początku jak się zakończy. Sama otoczka festynu ciekawa, przyjemna ale nic ponadto. Samą książkę "ratuje" kreska była przyjemna dla oka, kolorystyka fajnie dobrana, bardzo przyjemna.

,,Pumpkinheads” od Rainbow Rowell opowiada historię Deja’y i Josiah, pary przyjaciół spotykających się co jesień przy pracy na farmie dyniowej podczas festynu. Ten rok jest wyjątkowy ponieważ oboje za niedługo pójdą do college’u i tym samym zakończy się ich wspólna dyniowa przygoda.

Josiah jest spokojny, raczej skryty, lubi swoją sezonową pracę razem z jej obowiązkami, zasadami i powtarzalnością.
Deja za to jest pewną siebie przebojową duszą towarzystwa, która woli działać a nie czekać aż samo się zrobi. Oboje postanawiają, że ten ostatni wieczór będzie wyjątkowy, jednak dla każdego z nich oznacza to coś innego; Deja chce spróbować różnych smakołyków, których do tej pory nie znała a Josiah w końcu zebrać się na odwagę by zagadać do Marcy, dziewczyny, na którą crusha ma od trzech lat. Ponad wszystko oboje chcą przeżyć niesamowitą przygodę zanim rzucą się w nowy etap życia.

Największym plusem ,,Pumpkinheads” jest klimat i oprawa graficzna. Ze stron aż bije energia kojarząca się z jesienią a kolorystyka tylko to podbija. Ciekawe są rozważania na temat tego czy sami wpływamy na swój los czy może przeznaczenie macza w tym palce. Podobały mi się te rozkminy bo jakoś tak pasowały do jesiennej atmosfery i nostalgii za tym co było i nie wróci.

Sama historia była okej, ale czuję, że zabrakło czegoś, co sprawiłoby, że pokochałabym ten komiks. Pomysł świetny, ale mam wrażenie, że jego potencjał nie został w pełni wykorzystany. Nie poczułam tej więzi z bohaterami ani między nimi. No i przewidziałam zakończenie.

Jako jesieniara bardzo bym chciała wziąć udział w takim wydarzeniu, spróbować tych wszystkich przysmaków i poczuć ten klimat.

Jeżeli szukacie czegoś ciepłego, ale wciągającego, co oderwie was od rzeczywistości, takiego comfort readu, to serdecznie polecam.

Śliczna kreska, urocza historia, dużo humoru i świetny jesienny klimat.

Śliczna kreska, urocza historia, dużo humoru i świetny jesienny klimat.

Sięgając po ten komiks nie miałam wygórowanych oczekiwań, gdyż słyszałam że historia ta nie jest raczej wybitna. Dzięki temu, że nie nastawiałam się na super-hiper niewiadomoco, nie zawiodłam się, a nawet bardzo dobrze się bawiłam.

Nie ma co się oszukiwać, książka jest trochę o niczym. Postacie są całkiem w porządku, kreska jest przepiękna tak samo jak wspaniałe jesienne kolory i cudowny halloweenowo-jesienny klimat. Zakończenie jest raczej mdłe i średnio trzyma się kupy pod kątem całej historii.

Mimo wszystko bawiłam się przy tej książce naprawdę dobrze, ten dyniowy klimat i kolory były po prostu przyjemnością dla oka i pozwoliły wczuć się w ten wspaniały jesienny czas. Z czystym sumieniem mogę polecić ten komiks jako lekką rozrywkę na jeden październikowy wieczór pod kocykiem - nada się idealnie.

1970

Rainbow Rowell jest pisarką znaną szczególnie nastolatkom, które zaczytują się w jej powieściach. Pomimo tego, że od dawna nie zaliczam się do grona młodzieży, mam na liście kilka tytułów pisarki, jakie chciałabym poznać. Na pewno nie było na niej komiksu "Pumpkinheads", który dość niespodziewanie do mnie trafił, jednak postanowiłam skorzystać z okazji i rozpocząć swoją przygodę z Rowell.

Deja i Josiah są przyjaciółmi, których spotkania ograniczają się do wspólnie spędzonego wieczoru raz w roku. Praca na farmie dyniowej daje im wiele radości, dlatego jest im dość ciężko z myślą, że ten wieczór jest ostatnim przed ich rozstaniem i pójściem do college'u. Od trzech lat chłopak podkochuje się w jednej z dziewczyn pracujących na farmie, dlatego przyjaciółka postanawia w końcu zmotywować Josiaha, aby wziął sprawy w swoje ręce...

Generalnie cała historia ma potencjał i można byłoby wykrzesać z niej naprawdę wiele, jednak w moim odczuciu Rowell kompletnie to nie wyszło. Gdyby człowiek się uparł, to mógłby powiedzieć, że to opowieść o przyjaźni, miłości, poszukiwaniu własnej drogi życiowej, ale... trzeba byłoby naprawdę być niezmiernie upartym. "Pumpkinheads" jest dość nijakim i nudnym komiksem, który czyta się przyjemnie i szybko, ale równie prędko ucieka on z pamięci.

Na plus zaliczam świetny jesienny klimat, piękną kolorystykę i naprawdę udaną kreskę. Cudowne jest również to, iż Deja nie jest typową amerykańską pięknością, a za zamiłowanie do słodkości pokochałam ją całym sercem (zdecydowanie coś nas łączy!). Za to nie mogłam znieść Josiaha - nie lubię takich ciepłych klusek. A fe!

Historia opowiedziana w "Pumpkin heads" nie była wybitna ani wciągająca. Jednak relacja głównych bohaterów, sposób w jaki zostali wykreowani oraz to jak zilustrowano przedstawiony świat pełen dyń, sprawiło ,że kompletnie się zauroczyłam tą komiksową książką. Spodobała mi się na tyle, że przeczytałam ją w ciągu dwóch godzin, także polecam. Jeśli ktoś chce poćwiczyć, podszkolić swój język angielski i choć na chwilę dać się porwać tej prostej ale jednak uroczej historii, to ta pozycja jest w sam raz dla niego.

Deja i Josiah są "sezonowymi" przyjaciółmi - co roku, jesienią, pracują wspólnie na dyniowej farmie i oboje uwielbiają swoją pracę. Gdy jednak nadchodzi ostatni rok przed rozłączeniem się ich wspólnej drogi i pójściem do college'u, Deja postanawia przełamać wszelkie krygujące ich bariery i przeżyć wspólną przygodę!

Tę powieść graficzną kupiłam po to, by jakoś przeżyć powrót do szkoły i poczuć jesienny klimat, niekoniecznie wiążący się z oglądaniem powolnej śmierci liści i ich pełnego gracji rozkładu. Jak to jednak zwykle bywa, skończyło się tak, iż uznałam, że nie mam ochoty wcale jej czytać i może nie była dla mnie dobrym wyborem.
Jednego zimowego wieczora, tuż przed snem, postanowiłam z ciekawości przyjrzeć się pierwszej stronie. Zgadnijcie, jak się skończyło? Przepadłam! Nie byłam w stanie oderwać się od komiksu, dopóki nie przeczytałam go do samiutkiego końca!
Jest to lekka, acz naprawdę urocza, piękna i wciągająca historia, pełna wdzięcznego jesiennego klimatu i zbudowana z cudownych, naprawdę cudownych ilustracji, w których się zakochałam!
Książka opowiada o losach dwójki bohaterów - Deji i Josiaha. Deja jest pewną siebie, pełną energii i szalonych pomysłów, odważną oraz towarzyską bohaterką, która zawsze jest chętna, by przekąsić coś smacznego. Josiah jest natomiast jej przeciwieństwem - nieśmiałym perfekcjonistą, który ma problem z nawiązywaniem relacji międzyludzkich i łamaniem zasad oraz woli zdawać się na los, zamiast walczyć o to, czego pragnie.
Przyjaźń tej dwójki chwyciła mnie za serce, tym bardziej, że po części utożsamiałam się z każdym z nich.
Powieść jest przyjemną formą rozrywki, przy której nie trzeba specjalnie myśleć, więc jest idealna, kiedy praca czy szkoła Was przytłaczają! Nie ma w niej w prawdzie dużo akcji, czy jej zaskakujących zewrotów, ale rozgrzeje Wasze serca i skłoni do refleksji nad tym, że lepiej walczyć o swoje, niż polegać na przeznaczeniu i to, czego pragniemy może nas wcale nie usatysfakcjonować, bo w rzeczywistości mamy już wszystko, co jest nam do szczęścia potrzebne.

Tę powieść graficzną kupiłam po to, by jakoś przeżyć...

• Po angielsku
  • Komiksy