Kompleksowa dieta ograniczająca FODMAP

2023-11-21
2023-11-21
Bożena Jóźwiak
dieta poradnik FODMAP

Muszę przyznać, że zanim przeczytałam tą książkę nie miałam pojęcia co znaczy jej tytuł. A mam na myśli książkę pod tytułem "Kompleksowa dieta ograniczająca Foodmap" Sue Shepherd i Petera Gibsona od wydawnictwa Rebis. Jest to rewolucyjny program łagodzenia objawów IBS, choroby Leśniowskiego- Crohna, celiakii i innych chorób przewodu pokarmowego. Autorzy w swojej książce zawarli wiedzy zarówno teoretyczną jak i praktyczną. Pierwsza część opisuje co to jest zespół jelita drażliwego, jakie badania zrobić by go wykryć a następnie, jeśli wynik jest pozytywny jak się z nim zmierzyć. Krok po kroku przeprowadzają nas przez etapy wprowadzania diety a raczej nowego sposobu żywienia. Całość opisana jest zrozumiałym językiem, co zdecydowanie ułatwia sprawę. Po części teoretycznej mamy część praktyczną z przepisami o różnym poziomie trudności czyli dla każdego. Są tu dania na wytrawnie i na słodko łącznie 80 przepisów. Dużo wiedzy i bardzo ciekawa propozycja. Ja wypróbowałam przepis na muffinki ananasowe i bardzo nam smakowały. Polecam

Według statystyk co najmniej 10% populacji boryka się z zespołem jelita drażliwego. Dodając do tego jeszcze inne choroby układu pokarmowego odsetek ten znacząco wzrośnie, co nie napawa optymizmem. Podobnie jak fakt, że te schorzenia są przewlekłe, co znaczy, że ludzie, którzy zachorują będą się z nimi borykać do końca życia. W tym ja. I z tego właśnie powodu z dużą ciekawością sięgnęłam po tę książkę.

Już sam tytuł tej pozycji jest skomplikowany. Bo czym jest FODMAP? Ja nie miałam pojęcia. Okazuje się, że to fermentujące oligo-, di-, monosacharydy oraz alkohole cukrowe. Jak dla mnie nadal nie brzmiało to zrozumiale. Na szczęście w tej pozycji wszystko jest wytłumaczone w przystępny sposób i każdy bez problemu wyciągnie z niej coś dla siebie. Bowiem nie znajdują się tu same przepisy i nie jest to kolejna edycja dietetycznej książki kucharskiej. To skarbnica wiedzy dla każdego, kto jest zainteresowany tematem układu pokarmowego i najnowszych odkryć badań klinicznych.

„Kompleksowa dieta ograniczająca FODMAP” to przede wszystkim przeprowadzenie czytelnika przez wszystkie etapy, które prowadzą do zrozumienia tego sposobu żywienia. Skrótowo opisane są najważniejsze aspekty chorób układu pokarmowego i sposobów ich leczenia. Bardzo dokładnie przyglądamy się produktom i ich zawartości cukrów, co może być pomocne przy układaniu własnych jadłospisów. Otrzymujemy także cenne wskazówki dotyczące wprowadzenia tej diety w życie i funkcjonowania na co dzień przy ograniczeniu FODMAP. Co ważne i co chcę podkreślić- wszystko jest naprawdę zrozumiale i prosto opisane. W części drugiej książki otrzymujemy całe mnóstwo przepisów o różnym stopniu trudności, także na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Są tu zarówno przekąski, jak i dania główne, zupy zapiekanki, chleby czy (jak dla mnie najważniejsze) ciastka, ciasta czy nawet lody. A mając wiedzę z części pierwszej każdy przepis też można udoskonalić wedle własnego uznania. Osobiście mam zamiar korzystać z tej książki bardzo często i ogromnie cieszy mnie, że takie pozycje powstają. Nawet jeśli Wy nie macie problemów z układem pokarmowym proszę, polecajcie tę książkę, bo patrząc na statystyki to prawdopodobnie w Waszym otoczeniu jest ktoś, komu ta pozycja bardzo się przyda.

Potwierdzona naukowo skuteczność w łagodzeniu objawów

Macie jakieś problemy pokarmowe, alergie, IBS, lub coś innego? Jeśli tak, ta książka może was zaciekawić.

Znajdziemy tutaj 80 łatwych i ciekawych przepisów, a przede wszystkim dużo wiedzy i informacji o tym łagodzić objawy, jak się odżywiać, jak ustalić to co szkodzi, jak dostosować dietę czy, przygotować pyszne posiłki.

Kompleksowa książka, która zawiera wszystko co potrzebne, dużo wiedzy i informacji, a przodu wyglądają naprawdę apetycznie.

Potwierdzona naukowo skuteczność w łagodzeniu objawów

Bardzo interesująca pozycja na rynku poradników dietetycznych, ponieważ łączy w sobie naukę z wiedzą praktyczną.
Pierwsza część książki opisuje czym jest FODMAP, czyli zespół jelita drażliwego, jakich osób to dotyczy i kto najczęściej zmaga się z tą dolegliwością. Następnie autorzy przedstawiają badania dotyczące jakie produkty należy spożywać, a jakie wyeliminować ze swojej diety, podają też przykładowe tygodniowe jadłospisy. Na końcu mamy rozbudowaną część z przepisami w podziale na rodzaje posiłków.
Książka jest przepięknie wydana. Napisana prostym językiem, dzięki któremu łatwo zrozumieć wszelkie nawet najbardziej skomplikowane pojęcia medyczne. Natomiast rozdziały z przepisami opatrzone są zdjęciami, listą składników oraz łatwym sposobem przygotowania dania.
Całość to idealny poradnik i książka kucharska dla osób, które zmagają się z dolegliwościami przewodu pokarmowego lub chcą poprawić swoje samopoczucie dbając o jelita.

• Domowa biblioteczka
  • Na prezenty