Matka. Anna Politkowska. Życie w imię prawdy

Wiera Politkowska Wydawnictwo: Rebis biografia, autobiografia, pamiętnik
Rebis
2023-10-24
2023-10-24

Nie jest to biografia, ani Anny, ani Wiery, choć w książce jest historia obu kobiet. To wspomnienie córki o matce. Wiera, mieszkająca teraz we Włoszech wspomina matkę, której życie morderca ofiarował Putinowi na urodziny. Anna była bardzo silną osobowością, nieustraszoną dziennikarką, groźną dla władzy, która pozbyła się Jej bez skrupułów i bez dochodzenia winnego - wszak swoich się nie karze. Ktoś tam niby poszedł do więzienia na parę lat, ale czy to akurat sprawca? Może to kolejna ofiara systemu.
Dziwię się Wierze, że przez tyle lat po śmierci matki nadal mieszkała w rosji i wyjechała dopiero, jak putin napadł na Ukrainę, bo dzieci dokuczały jej córce, wnuczce Anny, która była Ukrainką. Wiera się skarży, że jest traktowana jak ruski człowiek drugiej kategorii, nie może pracować za granicą, nie wie, czy dostanie wizę... Uważa, że restrykcje państw zachodnich wobec rosyjskich obywateli to błąd, bo uciekinierzy nie mają ubezpieczeń zdrowotnych itp. itd. Nie jest kontynuatorką idei, jakie przyświecały matce, już w pierwszych słowach w książce podaje w wątpliwość reputację Nawalnego.
Wiera napisała tę książkę na zamówienie , dla pieniędzy, we współpracy z włoską dziennikarką śledczą Sarą Giudice, a więc nie z potrzeby serca, nie z potrzeby okazania dumy z matki i jej upamiętnienia. Wiera pisze, że w rosji "szybko zapomniano o Annie Politkowskiej, gdyż pielęgnowanie pamięci o takich osobach jak moja mama jest niebezpieczne. O wiele wygodniej jest zatrzeć ślady i zapomnieć o jej prawdzie.". Chyba Wierze też było z tym wygodniej.
Zachęcam do przeczytania, książka jest krótka, na jedno popołudnie, ale trochę mną wstrząsnęła, mimo, że postać Anny Politkowskiej jest mi znana od lat.

Książka bardzo na topie ponieważ opowiada o Rosji i o tym co się tak naprawdę tam dzieje. Wiera córka zamordowanej Anny Politkowskiej opowiada historię swojej matki, która została zamordowana.
Anna od początku swojej kariery dziennikarskiej sprzeciwiała się sytuacji panującej w Rosji. Mimo, że młodo została matką dwójki fantastycznych maluchów, nie poświęciła się rodzinie i domowi tylko cały czas była aktywna zawodowo. Pisała dla kilku gazet o tym co się dzieje w państwie rosyjskim. Bardzo mocno nie zgadzała się z panującą władzą i na każdym kroku to podkreślała. Córka opowiada jak od najmłodszych lat uczyła ją jak ma się zachować i co zrobić jak przyjdą po Annę do domu, gdzie są pieniądze a gdzie broń. Dla małej dziewczynki musiały to być straszne chwile i nie mieszczące się w głowie tak małej istoty. Niestety Anna zdawała sobie sprawę ze swojej sytuacji i musiała liczyć się z każdą możliwością. Była ona niewygodna zarówno dla władz Rosji jak i dla obywatela Rosji, który był całe życie karmiony kłamstwami z publicznej, rządowej telewizji. Jak sama Wiera pisze, telewizja rosyjska ogłupia i puszcza tylko to co według nich jest prawdą i co oni chcą słyszeć.
Matka Wiery walczyła przeciw Rosji. Nie zgadzała się z wojną w Czeczeni, którą zapoczątkował Putin. Starała się jeździć do Czeczeni i pomagać tamtejszej ludności, jednocześnie narażając swoje życie. Wielokrotnie stawała w obliczu niebezpieczeństwa. Była łapana i przesłuchiwana w rosyjskich komisariatach. Na szczęście za każdym razem udawało jej się wyjść cało z opresji. Znalazła się w sytuacji, że czeczeńscy wojownicy wtargnęli do szkoły, więzili ludzi i jedyną osobą, z którą chcieli rozmawiać była właśnie Anna Politkowska. Mimo jej starań, prób negocjacji, operacja zakończyła się fiaskiem przez armię rosyjską, która źle zaplanowała akcję w wyniku której zginęło mnóstwo cywili. Sama została zastrzelona w 2006r. Mimo prowadzonego śledztwa nie udało się ustalić zabójcy chociaż jak sama córka Anny twierdzi było to zrobione celowo aby świat nigdy się nie dowiedział, że było to zabójstwo zlecone przez Putina.
Sama Wiera musiała uciekać z Rosji z córką gdy zaczęła się wojna z Ukrainą. Zaczęto jej córce grozić w szkole, władze nie za wiele z tym robili i aby chronić córkę oraz siebie wyjechała w pośpiechu z Rosji zostawiając cały swój dobytek i wszystko co miała. Jak sama przyznaje ciężko jest być teraz Rosjaninem i żyć w innym kraju bo ciąży na tobie piętno oprawcy, złoczyńczy, najeźdźcy. Podkreśla, że Putin chce zagrabić Ukrainę i nie spocznie dopóki ona się nie podda. Chociaż twierdzi, że Rosja jest w gorszej sytuacji niż Ukraina- mają starą broń, której zresztą brakuje. Żołnierze uciekają, dezerterują bo w imię czego mają ginąc? Ukraińscy wojownicy chociaż wiedzą w imię czego giną- w imię ojczyzny, w imię wolności. A oni??? Rosjanie?? W imię chorej ambicji Putina ??
Historia opowiedziana oczami córki zmarłej Anny Politkowskiej ale świetnie opisującej co się działo i dzieje w Rosji. Panuje tam jedno wielkie zakłamanie, ludzie się zastraszani i mówi się tylko w telewizji o tym, o czym chce się mówić. Społeczeństwu jest wciskane kłamstwo i zakłamywanie rzeczywistości. Do tej pory podaje się, że armia rosyjska jest w Ukrainie bo muszą się bronić przed atakiem Ukrainy, że to ona chciała zaatakować Rosję …
Anna Politkowska za walkę przeciw Putinowi zapłaciła najwyższą cenę. Jej córka już nie walczy jak matka bo twierdzi, że nie chce zgotować takiego dzieciństwa swojej córce jak matka zgotowała jej. Znalazła inną formę przekazu tego co się tak naprawdę dzieje w Rosji. Myślę, że i tak do niektórych ludzi ta prawda i tak nie dotrze bo oni mają swoje racje i widzą tylko to co chcą widzieć i słyszeć. Pytanie zatem nasuwa się jedno: Czy warto było umierać dla ideologii ?

Kojarzycie Annę Politkowską? Jeśli nie, to bardzo dobra książka, aby zacząć lepiej poznawać tę postać.
Zobaczymy w niej postać rosyjskiej dziennikarki demaskującej politykę władz, w tym Władimira Putina, która swoje zaangażowanie przepłaciła życiem. Fakt, że zamordowano ją w urodziny Putina jest być może przypadkiem, niemniej przywołuje ponure skojarzenia.
W książce córka Politkowskiej, Wiera, opisuje swoje dzieciństwo i dorastanie u boku matki-dziennikarki, jej nie zawsze łatwy charakter i kulisy najważniejszych dziennikarskich śledztw. Wiera opisuje też, co to znaczy w Rosji nosić nazwisko "Politkowska" po 24 lutego 2022r. i okoliczności swojej ucieczki z ojczyzny. Całość wzbogacają fotografie z archiwum prywatnego rodziny Politkowskich.

W książce córka...

Mam dla Was dzisiaj recenzję wyjątkowej książki napisanej przez córkę o matce. Wiera Politkowska wraz z Sarą Giudice napisały książkę pod tytułem "Matka. Anna Politkowska. Życie w imię prawdy" Anna Politkowska była to dziennikarka "Nowoj Gaziety" jednego z najważniejszych czasopism rosyjskiej opozycji. Pisała o tematach, które bardzo przeszkadzały władzy. Została zamordowana w swoim domu 7 października 2006 roku. Sprawcy zbrodni trafili do więzienia, ale kto wydał na nią wyrok tego do dzisiaj nie ustalono. Autorka wspomina o swoim życiu rodzinnym i o tym jaką mamą była Anna. Ale to tylko część książki. Opowiada o wydarzeniach, o których większość z nas słyszała, ale z jej perspektywy. Wiera porusza również bieżące tematy oraz to dlaczego po wybuchu wojny w Ukrainie wraz z córką musiały wyjechać z kraju. Jest to bardzo ciekawy obraz matki w oczach córki. Anna była bardzo odważną i inteligentną kobietą, która oddawała głos ludziom. Oni jej ufali, ale niestety zapłaciła za to najwyższą cenę. Rozliczenie z przeszłością oraz obraz władzy, która niestety nie cofnie się przed niczym to tematy, które również porusza Wiera. Piękny hołd oddany matce oraz ludziom, którzy walczą o prawdę.

Wiera Politkowska wspomina swoją matkę. Tak można jednym zdaniem określić tę niewielką objętościowo książkę. To nie jest biografia Anny Politkowskiej. Tę publikację należy czytać znając postać Anny, rosyjskiej niezależnej dziennikarki. Wiera Politkowska nie pokusiła się o wydanie pełnej biografii, lecz snuje wspomnienia kładąc akcent na wybrane szczegóły. A te szczegóły nie są przypadkowe...

Anna Politkowska. Nieustraszona dziennikarka, która kojarzona jest, i słusznie, z krytyką Władimira Putina i Ramzana Kadyrowa. Opozycjonistka, która nie bała się mówić głośno o korupcji, o wypaczeniach, o przestępstwach. Obrończyni praw człowieka, która próbowała otworzyć oczy i swoim rodakom, i całemu światu, pisząc o drugiej wojnie czeczeńskiej. Mediatorka. To właśnie ona próbowała negocjować uwolnienie zakładników przetrzymywanych w teatrze w Dubrowce. Później był atak terrorystyczny na szkołę w Biesłanie. Anna Politkowska też miała rozmawiać z Czeczenami. Na miejsce nie dotarła. Była przekonana, że próbowano ją otruć.

Anna Politkowska. Matka dwójki dzieci. Doskonale zdawała sobie sprawę, że poprzez swoją dziennikarską działalność naraża nie tylko siebie, ale i swoją rodzinę. Nie mogła jednak przestać. Nie mogła milczeć. Mogła natomiast przygotować swoje dzieci na różne warianty. I zrobiła to. Tłumaczyła, jak mają się zachować w sytuacjach szczególnych. Do kogo pójść. Gdzie znaleźć ważne dokumenty. Walczyła przecież też dla nich i dla kolejnych pokoleń...

Anna Politkowska została zastrzelona w dniu urodzin Putina, 7 października 2006 roku w centrum Moskwy, w pobliżu Dworca Białoruskiego, w windzie swojego bloku. Mocodawcy wyroku na Annę Politkowską oczywiście nie ujęto...

Wiera Politkowska. Emigrantka. Po agresji Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 roku Wiera wiedziała, że jak najszybciej musi opuścić granice Federacji Rosyjskiej. Udało się!

Czy warto sięgnąć po tę publikację! Warto! Dlaczego? Historię Anny Politkowskiej, a raczej jej fragmenty, poznajemy z zupełnie innej perspektywy. Tak córka dba o pamięć o matce. Dba o jej dobre imię. Dba o to, aby Anna Politkowska nie została zapomniana, aby jej słowa nie przepadły w natłoku innych słów, często kłamliwych i pustych. Dba o to, aby ludzie nie zapomnieli, że Anna Politkowska walczyła o swoją ojczyznę. Straciła w tej walce życie, bo była niewygodna dla władzy, zbyt niewygodna...

„Opowieść o Annie Politkowskiej – nieustraszonej dziennikarce, która odważnie ujawniła prawdę o Rosji” .

„A teraz, towarzysze deputowani, kto jest za wyborem Władimira Władimirowicza na cara, może opuścić ręce i odejść od muru”-mój ulubiony cytat z książki Anny Politkowskiej „Udręczona Rosja . Dziennik buntu”.

Trzymamy w swoich rękach fascynującą książkę o życia i zawodowej karierze wyjątkowej kobiety oraz twardej, bezkompromisowej, rosyjskiej reporterki, Anny Politkowskiej, która za wieloletnią działalność twórczą, opisujący ponury reżim Władimira Putina
zapłaciła najwyższą z możliwych cen, cenę własnego życia. W dniu urodzin dyktatora, 7 października 2006, została zamordowana we własnym domu i jak możemy się domyślać, mimo przeprowadzonego śledztwa, mocodawców nigdy nie ujawniono.

Autorką prezentowanej publikacji jest córka naszej bohaterki, Wiera Politkowska, również uznana dziennikarka, co powoduje, naturalnie, bardzo głęboki wymiar osobisty, rodzinny a miejscami wręcz intymny. Pozycja jest wstrząsająco wyrazista, mocno osadzona we współczesnych realiach i wiele wnosząca do naszej wiedzy, dotyczącej tego co dzieje się za naszą wschodnią granicą.

To w pewnym sensie próba rozliczenia się autorki z własną przeszłością, zarówno w kontekście rodzinnym jak i szerzej ogólnorosyjskim- politycznym i społecznym, której zarówno jej matka ja i ona sama były wnikliwymi i bardzo krytycznymi obserwatorkami. Po agresji na Ukrainę, w trosce o bezpieczeństwo swoje i swojej córki Wiera Politkowska zmuszona została do emigracji na której przebywa do dziś,
Opowieść o życiu tytułowej ‚Matki” jest również a może przede wszystkim opowieścią o putinowskiej Rosji (widzianej tu również przez pryzmat ojca i brata autorki),w której nie ma już wolność, w której łamane są prawa obywatelskie i prawa człowieka, kwitnie cenzura a państwo ściśle oplecione mackami służb specjalnych zamieniło się w totalitarną dyktaturę.
Dyktaturę w której korupcja osiąga zatrważające rozmiary, gdzie opozycjoniści padają ofiarami zastraszania, szantażu, pobić lub znikają bez śladu. Gdzie fałszowane są wybory, tłamszone są niezależne media a nieprawomyślni dziennikarze czy zbyt niezależni biznesmeni trafiają za kraty więzień czy do ciężkich obozów pracy. Tej Rosji, którą tak piętnowała i o zmiany w której tak walczyła Anna Politkowska.

To również wyłaniający się z lektury obraz władzy, która nie cofa się przed agresją na inne państwa: atak na Czeczenie, wojna w Gruzji, aneksja Krymu, wojna w Donbasie czy ostatnia, rozgrywająca się na naszych oczach, pełnoskalowa inwazja na Ukrainę. To właśnie zbrodnie armii rosyjskiej, ujawnione przez Annę Politkowską, na narodzie czeczeńskim miały stać się powodem dokonania na niej tego strasznego, skrytobójczo mordu.

Książka Wiery Politkowskiej „Matka. Anna Politkowska. Życie w imię prawdy” to znakomicie napisana lektura oraz swoisty hołd złożony wspaniałej dziennikarce oraz wszystkim niezłomnym ludziom walczącym o sprawiedliwość i prawdę zarówno Rosji i na całym świecie.
Gorąco polecam.

Trzymamy w swoich rękach fascynującą książkę o życia i ...

• Czytnik
  • Przeczytane 2024