Obce dziecko

Cykl: Tom Douglas (tom 4) | Seria: Mroczna strona
Wydawnictwo: Filia
Stranger Child
Ag2S

Jeden mroczny sekret. Jeden potworny akt zemsty. Czasem nawet dobrzy ludzie robią bardzo złe rzeczy. Gdy Emma Joseph spotkała swojego męża, Davida, był on wrakiem człowieka. Jego pierwsza żona w tajemniczych okolicznościach rozbiła samochód pośrodku pustej drogi i zginęła na miejscu, a ich 6-letnia córeczka Natasha zniknęła z miejsca wypadku. Sześć lat później Emma jest przekonana, że...

Jeden mroczny sekret. Jeden potworny akt zemsty.

Czasem nawet dobrzy ludzie robią bardzo złe rzeczy.

Sześć lat później Emma jest przekonana, że bolesne lata zostały już za nimi. Zbudowali nowe życie i doczekali się ślicznego synka, Olliego.

Jednak teraz w ich życie wkracza ktoś, kto bezlitośnie burzy wypracowaną sielankę. Czuje na sobie parę wpatrzonych w nią oczu. Tuż za jej plecami. W jej kuchni. Cały czas.

Emma nie czuje się już bezpieczna. Czy zna całą prawdę na temat tego, co zdarzyło się kilka lat temu? Dlaczego czuje obezwładniający strach o siebie i synka?

W akcie desperacji Emma odzywa się do starego przyjaciela – głównego inspektora policji, Toma Douglasa – czym naraża wszystkich na jeszcze większe niebezpieczeństwo. Misterna sieć oszustw już wkrótce wyjdzie na jaw.

Mówią, że nie należy ufać obcym. Może mają rację.

Rachel Abbott powiedziała o swoich książkach: „Wszyscy miewamy mordercze instynkty. Jako pisarka skupiam się na momentach, impulsach, które mogą nas popchnąć w przepaść”.

źródło opisu: http://www.wydawnictwofilia.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwofilia.pl/

Oficjalna recenzja
Nowalijki książek: 374

Obcy w moim domu

Rachel Abbott, brytyjska pisarka z Manchesteru, opublikowała do tej pory sześć powieści, które łączy postać głównego inspektora Toma Douglasa. „Obce dziecko”, pierwsza książka wydana po polsku, jest czwartą w serii. Ponieważ jednak każda część opowiada inną historię, nie ma znaczenia, że nie znamy poprzednich odsłon cyklu. Ucierpi na tym być może trochę biografia Douglasa, ale bez uszczerbku dla głównej fabuły. A tak przy okazji zastanawia mnie, dlaczego wydawnictwo nie zaczęło publikacji od początku?

Abbott, której wszystkie powieści szturmem wdarły się na szczyty bestsellerów brytyjskiego Amazona, jest przykładem kariery na miarę dzisiejszych czasów. Karierę zrobiła najpierw w dystrybucji cyfrowej, a dopiero później jej powieści pojawiły się w wersji papierowej. Nie ma jednak znaczenia nośnik treści, bo „Obce dziecko” to świetny thriller psychologiczny, z gatunku tych, które pochłania się w kilka godzin.

W wypadku samochodowym w Manchesterze ginie Caroline Joseph, a jej sześcioletnia córka, która była świadkiem dramatu, znika i to na tyle skutecznie, że nie daje znaku życia przez sześć lat. W tym czasie jej ojciec -  Davis Joseph - zakłada nową rodzinę, rodzi mu się syn ... Warto podkreślić, że  to dopiero preludium do całej opowieści. Niespodziewanie bowiem w domu Josephów pojawia się zaginiona córka Natasha, ale początkowa radość z odnalezienia się dziecka zamieni się w koszmar. Dziewczynka, zastraszona, zamknięta na świat zewnętrzny, nosząca w sobie niewyobrażalną traumę dokonuje czynu, który na zawsze wywróci, zdawałoby się, ułożone życie Davida i jego drugiej żony Emmy. Zaprowadzi, szczególnie kobietę, na skraj obłędu, a konsekwencje czynu Natashy będą nieodwracalne. Śledztwo zostanie przydzielone głównemu inspektorowi policji Tomowi Douglasowi, który nawet nie zdaje sobie sprawy, że wydarzenie sprzed sześciu lat będzie dotyczyło go bardziej, niż to sobie mógł wyobrazić.

Rachel Abbott wprowadza czytelnika w świat, o którego istnieniu nawet nie chciałby wiedzieć. Koszmar, jaki został zgotowany Natashy, musiał odbić się na jej psychice. Co gorsze, dziewczyna uwikłana w sytuację bez wyjścia, niemająca wsparcia u dorosłych, musi sama podejmować decyzje na granicy życia i śmierci. Najbardziej szokujące jest to, że ona zna kulisy wypadku, w którym zginęła jej matka i ma świadomość, kto za tym wszystkim stoi. Powieść jest tak skonstruowana, że czytelnik stopniowo poznaje najbardziej wstrząsające fakty, choć z drugiej strony, mniej więcej od połowy książki wiadomo, kim są ludzie, stojący za  ostatnimi sześcioma latami życia Natashy. Ta wiedza nie przeszkadza jednak w śledzeniu z wypiekami na twarzy kolejnych rozdziałów „Obcego dziecka”. Nie można mieć bowiem pewności do samego finału powieści, kto z bohaterów przeżyje, a komu nie będzie dane poznać całej prawdy.

Akcja „Obcego dziecka” najpierw pędzi na złamanie karku, potem na chwilę zwalnia, aby pod koniec rozpędzić się do granic możliwości. Autorka umiejętnie buduje napięcie, gmatwa relacje między poszczególnymi postaciami, odkrywając ich najskrytsze tajemnice. Sympatia czytelnika przenosi się z jednego bohatera na drugiego w miarę jak fabuła odsłania ich, często wstydliwą, przeszłość. Abbott sprawnie posługuje się językiem, ma lekki styl, który znakomicie sprawdza się w literaturze sensacyjnej. Momentami wpływa na fabularną mieliznę, ale w ogólnym rozrachunku nie ma to większego znaczenia, jeśli chodzi o wysoką ocenę książki.

Można oczywiście napisać, że „Obce dziecko” porusza wiele problemów o charakterze społecznym, zwraca uwagę na psychikę ofiary, czy analizuje motywy postępowania zwykłych ludzi, którzy w sytuacji zagrożenia są w stanie poświecić wszystko dla ratowania najbliższych. Tak, wszystkie te wątki można odnaleźć w omawianej książce, ale może lepiej napisać, że to bardzo dobrze skonstruowana, wciągająca jak diabli powieść sensacyjna. Z intrygującymi bohaterami i słodko - gorzkim zakończeniem.

Polecam, ale z jednym zastrzeżeniem - nie zaczynajcie czytać tej powieści wieczorem, bo może się okazać, że skończycie ją następnego dnia rano. No chyba, że lekturę planujecie w weekend.

A na koniec mam nadzieję, że w niedługim czasie pojawią się po polsku brakujące części serii o sympatycznym Tomie Douglasie i jego policjantach z Manchesteru.

Tomasz Radochoński

Aneta Wiola | 2016-10-23
Przeczytana: 23 października 2016

To była moja pierwsza książka tej autorki, jaką przeczytałam, niemniej nie mam zamiaru na tym poprzestać. "Obce dziecko" jest jedną z najlepszych książek, jakie przeczytałam. Powieść miała w sobie to wszystko, co szukałam i jestem zadowolona po lekturze.

Życie Emmy nagle zostaje poddane olbrzymiej próbie, gdy do życia jej męża Davida i syna Ollie'ego powraca od sześciu lat zaginiona pasierbica Natasha. Dziewczynka została uznana za zaginioną, kiedy jej matka zginęła w wypadku samochodowym, w którym dziecko również uczestniczyło. Po akcji poszukiwawczej ślad po niej zaginął. Jednak po latach blond, drobna dziewczynka staje w domu Emmy i Davida i wszystko nagle nabiera innego znaczenia. Wkrótce wydarzenia nabierają dramatycznych wydarzeń, w którym rozpoczyna się wyścig z czasem i walka o życie dziecka.

Historia przedstawiona przez Rachel Abbott bardzo mnie wciągnęła. Akcja była od prawie samego początku bardzo dynamiczna, by nabrać jeszcze większych obrotów wydarzeń, tak by...

veinylover | 2016-10-16
Przeczytana: 16 października 2016

No tak, przeczytałem. Wzbudziła we mnie mnóstwo emocji, z których 90%, to emocje negatywne.
Nie wiem do końca dlaczego, ale coś mnie w tej książce strasznie wkurzało.
Przez pierwszą ćwiartkę powieści nie polubiłem nikogo, wręcz każda postać mnie wkurzała. Potem wydawało się, że może kogoś polubię, ale nie. Na koniec książki uświadomiłem sobie, że po przeczytaniu całości nadal nikogo tam nie lubię.
Policja - nieporadna, a jej działania bezsensowne, a poziom politpoprawności w tych działaniach: nie wiadomo, śmiać się, płakać, czy przeklinać.
Poprawność polityczna - dawka poprawności politycznej w tej powieści przekracza dawkę letalną. Mój poziom irytacji był tego dowodem, choć pisanie tej recenzji świadczy u uniknięciu (cudem) zawału serca.
Matka - przedstawiona jako idiotka, choć zamierzeniem autorki pewnie było ukazać „kochającą matkę”. Ilość lukru przy tej postaci grozi zapadnięciem na cukrzycę.
Ojciec - dureń, tchórz, manipulant, łajdak.
Córeczka - powstrzymam się od opisywania...

Po "Obce dziecko" autorstwa Rachel Abbot sięgnęłam znużona książkami typu New Adult, Romance itp.

Jak wiadomo thriller jest dobry na wszystko,a już dobry thriller jest lekiem na całe zło, szczególne jeśli za oknem pogoda rodem z Londynu.

Początkowo moja przyjaźń z nieznaną mi autorką szła bardzo opornie, głównie z uwagi na język i tłumaczenie książki, które nie zawsze były jasne i czytelne.

Akcja książki toczyła się niemalże od samego początku. Nie zwalniała ani na sekundę, a adrenalina buzowała w żyłach do ostatnich stron.
Nie było mowy o jakikolwiek przerywniku.

Praktycznie na bezdechu przewracałam kolejne kartki powieści, ciekawa kolejnych, często szokujących i mrożących krew w żyłach wydarzeń.
Niejednokrotnie wbijało mnie w fotel.

Jeśli jesteście gotowi na mocne doznania, mistrzowską intrygę i niezapomniane wrażenia, sięgnijcie po "Obce dziecko".
Gorąco polecam.
Ja wyczekuję kolejnych książek autorki w Polsce.

Piotr | 2016-05-03
Przeczytana: 03 maja 2016

Coraz mniej ufam okładkowym blurbom. Służą głównie zachęceniu do zakupu. Każda książka jest wyjątkowa i koniecznie powinniśmy ją przeczytać. Dlaczego więc zakupiłem "Obce dziecko"? Nie potrafię tego racjonalnie wyjaśnić. Z początku do zakupu podchodziłem sceptycznie. Zdecydowałem się na ebooka. Niestety, otrzymałem linka, ale na czytniku mogę przeczytać wyłącznie prolog. Wiele razy kasowałem i wgrywałem na nowo. Bez zmian. Czekam na reklamację, jaką złożyłem w Empiku. Jednocześnie nie chciałem czekać na jej rozpatrzenie i zakupiłem wersję papierową. Powiem szczerze. 39,90 złotych to dobrze wydane pieniądze. Oczywiście książkę można zakupić taniej, ale ja nie chciałem czekać na przesyłkę.

Gdybym czytał w ciemno, pewnie bez problemu bym zgadł, że książkę napisała kobieta. Głównym wątkiem jest pojawienie się zaginionej sześc lat wcześniej córki. Ojciec ma już nową żonę i małe dziecko. Córka Natasha zachowuje się dziwnie, jest wycofana, przejawia zachowanie wręcz agresywne. Nie...

Książka ta już jakiś czas leżała na regale, postanowiłam ją przeczytać teraz ze względu na nominację do Książki Roku 2016 (Kryminał, Sensacja, Thriller) na naszym portalu.
Objętościowo jest to dość gruby tom, jednak fabuła została tak nakreślona, że nie ma miejsca na nudę. Szczególnie ostatnie 100 stron czyta się z zapartym tchem, ja nie mogłam oderwać się nawet na chwilę. Intryga, jaką stworzyła Autorka, jest naprawdę skomplikowana i tylko trochę mnie denerwowało zbyt dużo "zbiegów okoliczności". Przy tym dużym plusem książki jest jej wielowątkowość, wątki często łączą się ze sobą, jednocześnie nie zlewając w jedno- ogólnie warsztat literacki wydaje mi się dopracowany, a Autorka to osoba o dużym potencjale- na pewno będę chciała przeczytać coś jeszcze Rachel Abott.
Można tu postawić sobie wiele pytań: jak dobrze znamy swych bliskich? Do czego jesteśmy zdolni w sytuacji gdy możemy utracić to, co najcenniejsze?
Głównymi bohaterami jest tutaj rodzina Josephów: David że swoją drugą...

Arlet | 2017-10-09
Przeczytana: 09 października 2017

Wzięłam na warsztat "Obce dziecko". Nazwisko autorki przewijało się tu i tam, więc wypadało w końcu się skusić. Jest to czwarty tom serii z inspektorem Tomem Douglasem.
Początek mnie rozczarował. Dużo powtórzeń, podobne opisy odczuć Emmy względem Davida i Natashy irytowały mnie. Niezbyt też polubiłam Douglasa. Ogólnie połączenie losów inspektora z rodziną Josephów nie przekonuje mnie. Nie jestem przyzwyczajona, że policjant odgrywa tak dużą rolę w książce. Wolę thrillery, w których przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości są z boku historii. Jednak mogłam się tego spodziewać skoro cała seria została nazwana imieniem i nazwiskiem inspektora. Mój błąd...
Dla mnie ta książka to połączenie thrillera, kryminału z mocną dawką sensacji. W końcówce bardzo dużo się dzieje. Jednak jako całość nie skradła mojego serca. Troszkę się męczyłam podczas czytania, a tego nie lubię.

jousna | 2016-12-03

Obce dziecko to bardzo emocjonujący thriller. Fabuła bardzo dobrze przemyślana, pomysł po prostu świetny. Szczególnie emocjonująca ze względu na cierpienie dzieci (porwania, zmuszanie ich do działań kryminalnych). Dla mnie było to wyjątkowe przeżycie i zarazem bardzo trudne. Minusem była przewidywalność akcji, niemal od początku książki można było przewidzieć dalszy rozwój wielu wątków. Ale to może moje subiektywne odczucie. Polecam, emocje gwarantowane!

Agnieszka | 2016-05-13
Przeczytana: 13 maja 2016

TA KSIĄŻKA NIE POZWALA ODDYCHAĆ!!
Moi drodzy dziś chcę opowiedzieć Wam o książce,która zmieniła mój stosunek do sięgania po kryminały. Musicie wiedzieć,że pozycje tego typu były ostatnimi po jakie zdecydowałabym się sięgnąć.Ale jak zapewne zauważyliście piszę o tym w czasie przeszłym gdyż dzieło Rachel Abbott "Obce dziecko"sprawiła,że od teraz zdecydowanie bardziej otworzę się na ten rodzaj utworów literackich.A dlaczego właśnie ta autorka tak diametralnie zmieniła moje upodobania czytelnicze tego dowiecie się czytając dalszą część recenzji na moim blogu.:)

Anna | 2016-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2016

"Obce dziecko" Rachel Abbott, to książka o której wszyscy mówią, którą wszyscy czytają i która ma wysokie oceny czytelnicze. A więc czemu ja mam po nią nie sięgnąć.
To faktycznie dobry i wciągający thriller, od którego z własnej woli, trudno się oderwać. Zaczyna się dość tajemniczo i dramatycznie, a tego co dalej, nie powstydziłby się nawet Hitchcock.

David Joseph przed ponad sześciu laty stracił w wypadku żonę, a jego 6-letnia córeczka zniknęła. Nie uporał się z tą traumą do dziś, jednak założył nową rodzinę i ma synka Olliego. I nagle, w tym w miarę uporządkowanym i stabilnym świecie, pojawia się ONA - Tasha, zaginiona przed laty córka. Jest zamknięta w sobie, wrogo nastawiona do ojca i macochy, jedynie Ollie wzbudza w niej jakiś uśmiech. Trzynastolatka ewidentnie skrywa wiele tajemnic i mrocznych sekretów z przeszłości, ale nikt nie potrafi zmusić jej do wyjawienia, gdzie była przez te wszystkie lata? Ile musiała wycierpieć? Dlaczego wróciła właśnie teraz? Na te pytania szuka...

ZaaQazany | 2017-02-22
Na półkach: Przeczytane, ZaaQ'17
Przeczytana: 22 lutego 2017

Nie strasz nigdy kobiety!!!

I wiem co piszę. Gdy w pewnym momencie książki moje zdenerwowanie przekroczyło granice zdenerwowania i osiągnęło kolejny stopień wtajemniczenia, zacząłem na głos dawać upust emocjom w bardziej lub mniej literackim wydaniu. Na taki wodospad wytycznych co do dalszej perwersyjnej drogi życiowej oraz wymienienia wszystkich synonimów potocznych na określenie ilorazu inteligencji poniżej dolnej granicy normy pełna troski o mój stan psychiczny i fizyczny wpada do pokoju ONA!!! Widząc mnie, energicznie wymachującego czytnikiem, złapała głęboki oddech i dodała kilka nowych określeń, wskazujących już nie tyle stan poniżej normy ile brak jakiegokolwiek stanu intelektualnego. Oczywiście, w mojej obronie nie zadziałały nawet żadne dyplomy wiszące na ścianie i wskazujące iż potrafię nie tylko czytać, ale jeszcze czytać ze zrozumieniem... Widocznie nie zrozumiałem rzeczy podstawowej - nie wolno straszyć kobiety, nawet przez przypadek i będąc w innym pokoju...

A...