rozwińzwiń

Regenesis. Jak wyżywić świat nie pożerając planety

Okładka książki Regenesis. Jak wyżywić świat nie pożerając planety George Monbiot
Okładka książki Regenesis. Jak wyżywić świat nie pożerając planety
George Monbiot Wydawnictwo: Krytyka Polityczna nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
472 str. 7 godz. 52 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Tytuł oryginału:
Regenesis: Feeding the World Without Devouring the Planet
Wydawnictwo:
Krytyka Polityczna
Data wydania:
2023-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2023-01-01
Liczba stron:
472
Czas czytania
7 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788367075848
Tłumacz:
Andrzej Wojtasik
Tagi:
żywność planeta uprawa zasoby wody ocieplenie klimatu przyroda Ziemia technologia rewolucja żywieniowa
Średnia ocen

8,5 8,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Spokojnie już nie będzie. Koniec naszej belle epoque Paweł Kowal, Agnieszka Lichnerowicz
Ocena 6,9
Spokojnie już ... Paweł Kowal, Agnies...
Okładka książki Wataha Putina Hieronim Grala, Witold Jurasz
Ocena 7,1
Wataha Putina Hieronim Grala, Wit...
Okładka książki Męska depresja. Jak rozbić pancerz Krzysztof Krajewski-Siuda, Szymon Żyśko
Ocena 7,2
Męska depresja... Krzysztof Krajewski...

Oceny

Średnia ocen
8,5 / 10
15 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
26
10

Na półkach:

"dziennikarz „Guardiana”, aktywista i ekspert klimatyczny* jak skutecznie odrzucić od książki.

"dziennikarz „Guardiana”, aktywista i ekspert klimatyczny* jak skutecznie odrzucić od książki.

Pokaż mimo to

avatar
205
34

Na półkach:

Książka dobra, miała naprawdę wybitne momenty, ale trudno ją traktować poważnie, kiedy jedynym właściwym wnioskiem, jaki się nasuwa po jej przeczytaniu, jest wegański świat. Niestety uważam, że chcąc walczyć o sprawiedliwą transformację klimatyczną, musimy występować z realnymi zmianami. Na ten moment (ani w perspektywie nawet dwudziestoletniej) wegański świat nie jest możliwy, mimo że najpewniej byłby on odpowiedzią na kryzys klimatyczny. Nie jesteśmy na tym etapie, jako ludzkość, by takie postulaty były brane pod uwagę, co piszę z bólem, bo również jestem aktywistką klimatyczną. Pragnę zwrócić uwagę, że problem z tego typu książkami niesie za sobą ryzyko zamknięcia dyskusji na temat kryzysu klimatycznego w wąskim inteligenckim gronie. Do tej nierównej walki potrzebujemy również rolników, tak obszernie krytykowanych w tej książce. Potrzebujemy w nich znaleźć sojuszników, a nie wrogów, z którymi należy walczyć.

Mimo to, książkę oceniam jako dobrą za te kilka wybitnych momentów oraz niewątpliwie przystępny, mimo sporej ilości danych, sposób napisania.

Książka dobra, miała naprawdę wybitne momenty, ale trudno ją traktować poważnie, kiedy jedynym właściwym wnioskiem, jaki się nasuwa po jej przeczytaniu, jest wegański świat. Niestety uważam, że chcąc walczyć o sprawiedliwą transformację klimatyczną, musimy występować z realnymi zmianami. Na ten moment (ani w perspektywie nawet dwudziestoletniej) wegański świat nie jest...

więcej Pokaż mimo to

avatar
73
12

Na półkach:

Najbardziej kontekstualne, holistyczne opisanie systemów pozyskiwania pożywienia. Książka napisana sercem i rozumem. Inspirowana uniwersalną etyką i obiektywną nauką. Autor przekonuje, że jeżeli odrzucimy dogmatyczne schematy w któr<ch bezradnie tkwimy odkryjemy niewyobrażalne możliwości. Okaże się, że smak kiełbasy nie będzie nam kształtował horyzontów etycznych i intelektualnych. Wystaczy odrzucić przemoc - wobec środowiska, ekosystemów, organizmów, istot i osób aby życie na naszej planecie stało się niewyobrażalnie piękniejsze ...

Najbardziej kontekstualne, holistyczne opisanie systemów pozyskiwania pożywienia. Książka napisana sercem i rozumem. Inspirowana uniwersalną etyką i obiektywną nauką. Autor przekonuje, że jeżeli odrzucimy dogmatyczne schematy w któr<ch bezradnie tkwimy odkryjemy niewyobrażalne możliwości. Okaże się, że smak kiełbasy nie będzie nam kształtował horyzontów etycznych i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
471
382

Na półkach:

O rolnictwie i hodowli rzecz niepochlebna, w której skrytykowano światowy system produkcji żywności. Jestem pod ogromnym wrażeniem zaplecza bibliograficznego autora oraz zręczności, z jaką zestawia informacje źródłowe z własnymi obserwacjami na temat aktualnego stanu rzeczy. George Monbiot to uważny obserwator rzeczywistości, który nie ustaje w poszukiwaniach nowatorskich metod przeciwdziałania degradacji planety. Punktem wyjścia do rozważań o ochronie środowiska jest gleba, czyli fundament życia każdego organizmu. Podobnie jak autorzy inni prac przyrodniczych, George Monbiot zwraca uwagę na jej wyniszczenie wskutek stosowania pestycydów, nieprzemyślanego siewu lub stłoczenia bydła na niewielkim obszarze, aczkolwiek nie traktuje tych czynników jako samoistnych przyczyn wyeksploatowania gruntów. Holistyczne podejście do tematu pozwala mu naświetlić złożoność problemów gospodarki żywnościowej w ujęciu globalnym i lokalnym, a także wskazać korzyści z ekologicznej uprawy, na którą stawiają jego rozmówczynie oraz rozmówcy. W „Regeneris” zaprezentowano ciekawe rozwiązania właścicieli gruntów w Wielkiej Brytanii. Proponowane przez nich działania z powodzeniem mogłyby znaleźć zastosowanie w innych państwach, a co z pewnością przyczyniłoby się do poprawy jakości gleby, zmniejszenia konsumpcji zwierząt i ograniczenia nadmiernej produkcji żywności. Wiarygodność George’a Monbiota nie wynika wyłącznie z wielości zgromadzonych informacji, lecz również ze sposobu ich zaprezentowania. Autor unika karcącego tonu i potępiania winnych degradacji planety. Z jego wypowiedzi przebija nadzieja na poprawę stanu środowiska, albowiem nigdy nie jest za późno na odbudowę świata natury, który potrzebuje takich książek, jak „Regeneris”.

O rolnictwie i hodowli rzecz niepochlebna, w której skrytykowano światowy system produkcji żywności. Jestem pod ogromnym wrażeniem zaplecza bibliograficznego autora oraz zręczności, z jaką zestawia informacje źródłowe z własnymi obserwacjami na temat aktualnego stanu rzeczy. George Monbiot to uważny obserwator rzeczywistości, który nie ustaje w poszukiwaniach nowatorskich...

więcej Pokaż mimo to

avatar
117
117

Na półkach:

Dużo o obecnym rolnictwie, jakie jest i nie tylko to konwencjonalne, ale to ekologiczne też, to warto wiedzieć, by pozbyć się złudzeń.
Super podsumowanie.
Myślałem, że będzie więcej przykładów na nowe podejście, ale generalnie polecam.

Dużo o obecnym rolnictwie, jakie jest i nie tylko to konwencjonalne, ale to ekologiczne też, to warto wiedzieć, by pozbyć się złudzeń.
Super podsumowanie.
Myślałem, że będzie więcej przykładów na nowe podejście, ale generalnie polecam.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    138
  • Przeczytane
    19
  • Teraz czytam
    2
  • Posiadam
    2
  • Legimi
    2
  • Prawa zwierząt
    1
  • Polityka
    1
  • Popularnonaukowe
    1
  • Klimat i eko
    1
  • Lewackie ksiużki
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Regenesis. Jak wyżywić świat nie pożerając planety


Podobne książki

Przeczytaj także