Męska depresja. Jak rozbić pancerz

Okładka książki Męska depresja. Jak rozbić pancerz Krzysztof Krajewski-Siuda, Szymon Żyśko
Okładka książki Męska depresja. Jak rozbić pancerz
Krzysztof Krajewski-SiudaSzymon Żyśko Wydawnictwo: MANDO nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
MANDO
2023-03-29
2023-03-29
depresja mężczyzna choroby psychiczne zdrowie psychiczne psychika psychoterapia

Okładka książki Boskie świętowanie Maria Miduch, Szymon Żyśko
Boskie świętow... Maria Miduch, Szymo...

Coś z troszkę inne "półki", ale jednak bardzo potrzebne. Książka ta, odpowiada na wiele pytań, z natury psychicznej u mężczyzn, jak i też kwestie około psychiatryczne, terapeutyczne. Na pewno mogę ja polecić każdemu, gdyż twierdzę, że wszyscy powinniśmy posiadać informacje w niej zawarte. Może być ona pomocą, jak i za razem "poradnikiem". Wielki plus również za przyjemny audiobook.

Kurła przecież ta depresja to jest jedynie wymysł rządu i leniwych ludzi kurła wstań idź pobiegać a nie leżysz cały dzień kurła

Kilka celnych strzałów, ale większość książki bardziej irytuje niż pomaga.
Jak słyszę "work-life balance" traktowane jako „opcja, którą sobie należy zafundować, żeby było lepiej”, to mi ręce opadają. Bo — ku zdziwieniu Pana psychiatry jak mniemam — każdy, KAŻDY, kto może sobie pozwolić na work-life balance, to i sobie pozwoli. Problem jak sytuacja finansowa to uniemożliwia, no ale to już się w takowej sytuacji trzeba znaleźć, żeby zrozumieć.

Kilka celnych strzałów, ale większość książki bardziej irytuje niż pomaga.

Książka w bardzo przystępny sposób opisuje problematykę depresji, demitologizując to zaburzenie. Czytelnik otrzymuje podstawowe informacje o zaburzeniu i jego przyczynach. Interesującym dodatkiem są praktyczne uwagi Autorów - zarówno z perspektywy praktykującego psychiatry oraz osoby dotkniętej tym zaburzeniem. Czytelnik otrzymuje rys teoretyczny oraz praktyczne porady dotyczące samego zaburzenia oraz działań, jakie można podjąć by spróbować pomóc osobie dotkniętej nim. Książka stanowi dobry wstęp do dalszej psychoedukacji i w dzisiejszych skomplikowanych czasach, to bardzo przydatna i potrzebna pozycja.

Książka trochę otworzyła moje oczy na ten temat. Tym bardziej, że od jakiegoś czasu trafiają do mnie informację, że męska depresja jest niezauważana. I do tego przez chorującego i jego bardzo bliskie otoczenie. Zbywanie problemu, ukrywanie faktów przed sobą bywa męczące. Książka nie jest bardzo odkrywcza, bo o depresji czytałam już wcześniej. Ale uważam, że ta książka jest dobra dla każdego mężczyzny i kobiety. Bo wokół nas jest wiele osób chorych na depresję niezależnie od płci, wieku czy orientacji. Więc warto nieść tę książką dalej nawet tylko po to, aby uchronić kogoś przed chorobą czy przed odrzuceniem chorego.

Książka w porządku, bardzo dużo podstawowej informacji, idealna dla osób, która nie ma wiedzy psychologicznej, pozwala poznać i zgłębić temat. Niestety gdy człowiek ma już jakąś wiedzę z tego zakresu to czyta i nie dowiaduje się niczego nowego.
Polecam osobom, które chciałyby poznać temat depresji, jak wygląda to z perspektywy osoby zmagającej się z tą chorobą, a nie mają wiedzy i wykształcenia w naukach społecznych 😌

Książkę tę nazwałabym kompendium wiedzy o depresji, psychiatrii i psychiatrach oraz psychoterapii i psychoterapeutach. Każdy kto posiada małą albo zerową wiedzę na ten temat może z tej książki wynieść bardzo dużo. Pomimo części "Męska" w tytule również i kobiety mogą się wiele dowiedzieć.

Można by się pokusić o stwierdzenie, że jest to wywiad ale moim zdaniem obaj panowie ze sobą rozmawiają, a po prostu psychiatra wypowiada się więcej bo też i jego wiedza oraz doświadczenie są większe.

Książka ta obala wiele mitów związanych z depresją, edukuje o samym zaburzeniu, przeprowadza przez proces diagnozy, leczenia oraz radzenia sobie z tym problemem. Na tym poziomie informacje te mogą być skierowane do obu płci. Jednak wydźwięk, że jest to książka o męskiej depresji jest bardzo mocny i to w tym aspekcie omawiane są wszelkie zagadnienia. Wyjaśniona jest również specyfika zachorowań wśród mężczyzn, ich podejście do samego zaburzenia oraz społeczne uwarunkowania.

Serdecznie polecam każdemu kto o depresji nie wie nic. Osoby, które kształciły się na kierunkach psychiatrycznych/psychologicznych/psychoteraupeutycznych nie znajdą tutaj nic nowego, podobnie jak osoby, które temat znają bardzo dobrze. Uważam jednak, że nawet pomimo tego może to być świetna lektura uzupełniająca oraz porządkująca wiedzę.

Książka spoko jednak po łebkach porusza temat relacji damsko męskich gdy mężczyzna boryka się z depresją. Brak poruszenia swoistego tabu że dla kobiety mężczyzna z depresja jest na równi z AIDS.

Tak mało mówi się o depresji u mężczyzn. Okazuję się, że oni kompletnie inaczej ją znoszą. Objawy mogą się bardzo różnic od kobiecej depresji.

Często mężczyźni tłumią w sobie emocje, bo przecież nie mogą ich okazywać i muszą być twardzi. Kiedyś w końcu to coś pęka, a dla nich nie ma już ratunku i próbują skończyć ze sobą..to nie powinno tak działać.

Temat zdrowia psychicznego wśród mężczyzn nie powinien być tematem tabu i to, że ktoś zdecydował się sięgnąć po ponoc nie powinno oznaczać, że ktoś jest mniej męski.

Książka to w zasadzie coś na rodzaj wywiadu. Porusza tematy objawów, jak sobie radzić oraz jak działają leki. Najbardziej zaciekawiła mnie w zasadzie tematyka leków, bo wcale po ich odłożeniu nie jest wszystko w porządku, a epizody dalej mogą nawracać.

Bardzo wartościowa książka wskazująca, że jeśli chodzi o zdrowie psychiczne to każdy powinien być równy i nie powinien się wstydzić, gdy potrzebuje pomocy.

⭐⭐⭐⭐/5

Temat zdrowia...

W zasadzie książka porusza ogólne zagadnienia. Nie jest to żadne studium. Wszystko raczej po łebkach. Można przeczytać, ale nić odkrywczego niestety się nie odnajdzie poza tym, że depresja dotyczy również mężczyzn.

• Psychologia
  • Audiobooki