Zwierzęca księga rekordów

Okładka książki Zwierzęca księga rekordów Katharina Vestre, Linnea Vestre
Okładka książki Zwierzęca księga rekordów
Katharina VestreLinnea Vestre Wydawnictwo: Zysk i S-ka popularnonaukowa dziecięca
popularnonaukowa dziecięca
Dyrenes Rekordbok
Zysk i S-ka
2023-11-01
2023-11-01

Kiedy uważasz, że już cię nic w życiu nie zdziwi, to przychodzi książka z Wydanwictwa Zysk i Ska i otwierasz aż buzię ze zdziwienia. @zyskisk uwielbiam Was za to, że zawsze trafiają mi się w ręce same perełki od Was. Człowiek uczy się całe życie.
Ta książka dostarczy Wam wielu wrażeń. Uwierzcie, że jesteście dorośli, ale o niektórych sprawach to na pewno nie widzieliście. Ja byłam bardzo zaskoczona tym, ci przeczytałam.
,,Zwierzęca Księga Rekordów" Katharina Vestre i Linney Vestre to pozycja nie do ominięcia. Książka jak sam tytuł mówi, jest o rekordach w świecie zwierząt. Tych, o których już pewnie niektórzy wiedzą, ale też tych, o których nie mieliście nawet pojęcia, bo dotyczą tematów, które nie często poruszane są w książkach. Jednym z takich tematów jest temat puszczania bąków u zwierząt. Wiedzieliście, że termity to owady, które przez to, że jedzą duże ilości drewna, puszczają mega dużą ilość bąków? Ale żeby było ciekawiej, w kopcach termitów żyją takie bakterie, które zjadają ten gaz.
Cała książka to multum wiedzy i to takiej wyszukanej, która zaciekawi, a czasem nawet rozbawi. Polecamy ❤️

Nie wiem, jak w u was, ale u mnie ciekawostki o zwierzętach „mają branie”. Dzieciaki uwielbiają ich słuchać, a im dziwniejsze stworzenie tym lepiej. Dlatego wiedziałam, że „Zwierzęca księga rekordów” musi znaleźć się w naszej biblioteczce. Wszak znajdziemy w niej samych mistrzów.

Publikacja pokazała swój edukacyjny walor przy tytule, bo dłuższą chwile rozmawialiśmy o tym, czym jest rekord. Dla dzieci nie było to oczywiste. Potem zaczęliśmy przeglądać galerię mistrzów. Co jest najwspanialsze w tej książce to dobór kategorii. Znajdziemy oczywiście klasyczne typu najszybciej czy najwyżej, ale Kathrina i Linnea Vestre wyczuły, że to nie te rekordy wzbudzą najwięcej emocji wśród dzieci. W swojej książce uwzględniły też „mniej chwalebne” kategorie np. „Najsmrodliwsze zwierzęta na świecie”, albo „Największy żarłok”. Znajdziemy też nieco dziwne rekordy np. „Najdłuższe języki” lub „Najlepszy taniec godowy”, czy „Najdziwniejszy sposób sikania”.

Nie będę ukrywać, że im bardziej szalona kategoria tym większe zainteresowanie (moich) dzieciaków. Szczególnie kupkowo-siuśkowe rekordy wywołały ich gromki śmiech. Pojawił się grad pytań: „A to co potrafi?”. Notki na temat kolejnych bohaterów są krótkie, co okazało się dużym plusem. Szybko mogłam się zapoznać z załączoną informacją i ją przekazać. Taka formuła świetnie sprawdzi się przy mniej cierpliwych dzieciach.

Być może znajdą się sceptycy, którzy stwierdzą, że nie jest to wiedza niezbędna, jednak nie można zaprzeczyć, że „Zwierzęca księga rekordów” wspaniale pokazuje zróżnicowanie zwierzęcego świata, że pewne procesy, które uważamy za oczywiste, wcale takie nie są, że w zależności od warunków życia zwierzęta różnie sobie radzą.

Ode mnie duży plus za pewną kwestię formalną, a mianowicie indeks przedstawionych zwierząt. Znacznie ułatwia on odszukanie ulubionych fragmentów, albo typu zwierząt, które nas interesują np. twoje dziecko szczególnie lubi koty. Zaglądasz do indeksu i sprawdzasz w jakich dziedzinach się wyróżniają.

Polecam, polecam i jeszcze raz polecam. Autorki „Zwierzęcej księgi rekordów” nie miały litości ani dla ssaków, ani dla ptaków, ani dla bezkręgowców zamieszkujących głębiny mórz i oceanów. Jeżeli tylko wypatrzyły zwierzę, które w czymkolwiek się wyróżnia bez wahania opisały je w swojej książce. Pokazały, jaki świat jest niesamowity.

„Zwierzęca księga rekordów” to fascynująca podróż przez świat natury, bogato ilustrowana i nasycona ciekawostkami na temat najbardziej niezwykłych zwierząt naszej planety. Autorkami są siostry. Katharina, to znakomita biolożka i badaczka, z wielkim entuzjazmem przenosi nas w świat rekordów zwierzęcych, odkrywając przed nami niezwykłe umiejętności i zdolności różnych gatunków. Linnea natomiast zadbała o wyjątkową oprawę graficzną książki.

Jeśli lubicie ciekawostki ze świata zwierząt, polecamy Waszej uwadze pięknie wydaną książkę z katalogu Wydawnictwa Zysk „Zwierzęca księga rekordów”. Autorki Katharina i Linnea Vestre stworzyły naprawdę ciekawą książkę dla dzieci, która pozwoli czytelnikom pogłębić wiedzę, odkryć różne gatunki i świetnie się bawić podczas lektury. W tej książce można przeczytać o rekordzistach w różnych kategoriach takich jak prędkość czy liczba oczu, a informacje są przedstawione naprawdę interesująco. Dzieci poznają także mniej popularne gatunki zwierząt albo takie, które mają niesamowite właściwości. Lektura pozwoli małym naukowcom odkryć mnóstwo nowych informacji na przykład, które zwierzę wyczuwa elektryczność, kto potrafi przewidywać pogodę, ile zębów ma ślimak, kto się najbardziej poci, najwyżej skacze, najdłużej żyje i tak dalej. Więcej na blogu: https://ksiazkizabawy.blogspot.com/2024/02/zwierzeca-ksiega-rekordow.html

To jest jedna z tych książek, której piękno już widać na okładce. Jednak prawdziwa przyjemność tkwi w odkrywaniu fascynującego świata zwierząt między jej stronami.
Siostrzany duet autorek niezwykle sprawnie przenosi nas w świat zwierząt. Wszelkie ciekawostki o poszczególnych istotach są przedstawione w treściwy i przystępny sposób, co sprawia, że nawet najmłodsi czytelnicy z zainteresowaniem zgłębiają tajniki natury.
Niezwykle urokliwe ilustracje zwierząt robią furorę, szczególnie wśród dzieci, które zachwycają się ich urodą i różnorodnością.
Jednak nie tylko estetyka jest atutem tej książki. Przekazuje ona także bardzo istotne wartości, takie jak troska o bezbronne istoty wobec człowieka. To ważne przesłanie, które warto przekazać kolejnym pokoleniom.

Pamiętajcie, żeby uświadamiać dzieci, że trzeba dbać o środowisko, w którym żyjemy. 💚♻️

"Zwierzęca księga rekordów" to pozycja, która znajdzie odbiorców w każdym wieku. Przedszkolak z zaciekawieniem będzie oglądał obrazki i poznawał nowe zwierzęta. Dziecko w wieku szkolnym poszerzy swoją wiedzę i zdobędzie nowe informacje, które go zaciekawią. Książka będzie idealna również dla osoby dorosłej, która także pozna wiele ciekawostek, a momentami uśmiechnie się podczas lektury.

Na kartach tej książki znajdziemy informacje o tym, jakie zwierzę jest najszybsze, poznamy tajemnice miłosne stworzeń, zajrzymy w głąb oceanu a także dostrzeżemy największych twardzieli czy śpiochów.

Uważam, że książka będzie idealnym pomysłem na prezent. Jej wydanie jest piękne i dopracowane. Ilustracje zasługują na uznanie, a treść przekazuje najważniejsze informacje - jednocześnie pomijając typowo naukowe nazwy, które mogłoby niejedną osobę przerazić.

"Zwierzęca księga rekordów" to solidna publikacja wydana w dużym formacie, która powstała dzięki współpracy dwóch sióstr (Katharina Vestre, Linnea Vestre). Jedna z nich studiowała biologię i pracuje w zawodzie związanym z jej wykształceniem, natomiast druga zajmuje się ilustrowaniem książek. Duet wręcz idealny! Twarda oprawa, przepiękne wyklejki i cała reszta zostały dopracowane pod każdym względem. Sama treść, jak i towarzyszące jej grafiki również nie budzą zastrzeżeń. Wszystko jest czytelne i stonowane. Uważam, że takich książek powinno być jak najwięcej! Nie chodzi tu nawet o konkretne informacje, ale sposób przedstawienia tematów. Od tej publikacji po prostu nie da się oderwać!

Nie znajdujemy tu suchych, nudnych faktów, ale raczej takie rzeczy, które działają na wyobraźnię. Być może znajdzie się ktoś, kto stwierdzi, że co tu fajnego, skoro w książce jest o smrodzie, sikach, kupie, poceniu się i truciznach. No, ale to nie wszystko, bo jest też o miłości, zalotach, superzmysłach czy kamuflażu, a także o zagrożeniach i tym, co możemy zrobić, żeby chronić te zwierzęta. Może faktycznie nikomu w życiu nie przyda się informacja, że istnieje coś takiego jak krewetka pistoletowa, która potrafi narobić sporego hałasu lub binturong, którego siki pachną jak popcorn. Z drugiej jednak strony (przynajmniej dla mnie) interesujące jest to, dlaczego tak jest, a co ważne możemy znaleźć wyjaśnienia niektórych ciekawostek.

Wszystko jest napisane prostym, zrozumiałym językiem. Treści jest tyle, by rozbudzić zainteresowanie czytelnika, ale jednocześnie zostawić pewien niedosyt i chęć zgłębiania zagadnień. Fantastycznym pomysłem było stworzenie na końcu spisu zwierząt z odnośnikami do konkretnych stron oraz ich nazwami łacińskimi, co zdecydowanie ułatwia poszukiwania informacji. Ale to nie wszystko, ponieważ autorki zestawiły też najważniejsze źródła, z których korzystały podczas tworzenia "Zwierzęcej księgi rekordów", choć uprzedzam, że to materiały anglojęzyczne.

Z punktu widzenia dziecka radości było jeszcze więcej niż w moim przypadku, ponieważ podczas lektury pojawiały się m.in. okrzyki zachwytu, niedowierzania, śmieszki-uśmieszki, a to idealny dowód na to, że książka działa na emocje i nie pozostawia młodego czytelnika obojętnym, jednocześnie niejako zaszczepiając zainteresowanie różnymi organizmami - tymi, które na pierwszy rzut oka są niesamowite, ale i takimi, które wydawałyby się zwyczajne i nudne...

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Czy książka popularnonaukowa skierowana do dzieci może zainteresować dorosłego czytelnika? Oczywiście, że tak. Szczególnie ta książka, którą napisały dwie siostry, Katharina i Linnea Vestre – jedna jest biolożką a druga ilustratorką. Przyznacie sami, że jest to duet doskonały. Katharina funduje nam niezwykłe ciekawostki, które momentami wprawiają w zdumienie, a jej siostra tworzy cudne ilustracje, które urozmaicają treść i przyciągają uwagę, co jest istotną rolą w książce dla dzieci.
Zwierzęca księga rekordów dzieli się na różne kategorie, takie jak aromat, kamuflaż, mózg, miłość czy trucizna. Założę się, że dzieci szczególnie zainteresują rekordy w kategorii puszczania bąków. Nie mniej interesujące wyda im się zestawienie rekordzistów w kategoriach, takich jak siki, kupa, pot czy widzenie w ciemności.
Siostrzany duet stworzył niezwykle ciekawą, barwną i momentami zabawną, ale nie infantylną książkę o zwierzętach, która przypadnie do gustu zarówno małym, jak i dużym czytelnikom. Atutem tej książki jest wiedza, którą czerpiemy z przyjemnością, ale na uznanie zasługuje również szata graficzna, która przybliży dziecku postać danego zwierzęcia oraz twarda oprawa, która nie tylko podkreśla walory estetyczne tej pozycji, ale co najważniejsze chroni zawartość przed uszkodzeniem. W tej książce znajdziecie zwierzęta z całego świata, kolejnym już plusem tej pozycji jest alfabetyczny spis zwierząt, który pomoże w odnalezieniu odpowiedzi na nurtujące pytania. Nie samymi rekordami żyją zwierzęta i ludzie, warto też wspomnieć o środowisku i jego ochronie, co też zostało tutaj poruszone. Myślę, że takie książki są doskonałą inspiracją do poznania otaczającego nas świata i poszerzania swojej wiedzy w sposób lekki i nieprzytłaczający.

Królestwo zwierząt pełne jest dziwów, o których niekiedy (a może i często) nie śniło się filozofom. Pełno w nim przedstawicieli wszelakich barw, kształtów, umiejętności… Dlaczego by więc nie stworzyć książkę z rekordami pośród nich? Szczególnie gdy te rekordy padać mają w nieoczywistych, a czasem nawet osobliwych „kategoriach”? Na taki pomysł wpadły siostry Vestre i powiem szczerze, że wyszło im to naprawdę dobrze.

Pierwsze jednak co rzuca się w oczy to format książki, bo nie jest to pozycja mała, mieszcząca się w torebce. Kolejna rzecz to okładka, która przykuwa wzrok i nawet dorośli czytelnicy nie przejdą obok niej obojętnie. Ona po prostu pcha się w ręce. Czyni to jednak nienachalnie. Raczej flirtuje z dorosłym czytelnikiem nutką tajemnicy dotyczącą tego, co może skrywać się w jej wnętrzu. Co się jednak tyczy młodszych czytelników, do których z całą pewnością jest skierowana, to miłośnicy zwierząt nie pozwolą pozostać jej na półce! Każdy fan zwierząt i miłośnik ich sekretów będzie chciał ją mieć! I zarówno duzi i mali nie będą zawiedzeni, bo środek zaskakuje – strona graficzną i samymi ciekawostkami.

Szczerze powiem, że nie mogłam się oderwać od tego tytułu. Te wszystkie ciekawostki na temat zwierząt są bardzo fajnie i przystępnie podane. Oczywiście ich „oryginalność” robi tutaj robotę, bo przecież śledzie komunikujące się między sobą przez pierdzenie, czy trująca żaba, która trująca jest tylko w swoim naturalnym środowisku lub żyrafa wykorzystująca swoją pupę jako… poduszkę! No sami przyznajcie – Wy jesteście zaciekawieni, a co dopiero kilkulatek! Bawiłam się więc z tą książką przednio. Nie inaczej było z moimi chłopcami, którzy co jakiś czas chichotali albo wykrzykiwało „łooooo”, gdy coś okazywało się, bez ceregieli, czymś dla nich niepojętym.

Do tego dochodzą ilustracje Linney Vestre, które oczarowują kolorystyką i tym, jak udało jej się sportretować wszelakie zwierzęta. Mimo iż są rysunkowe, to absolutnie nie zatraciły swojego prawdziwego wizerunku. Wiele z nich od razu rozpoznają Wasze pociechy, inne będą totalną nowością. Ale przecież o to chodzi, prawda?, by uczyć się przez zabawę, a ta książka spełni się w tej roli idealnie.

Być może drobnym mankamentem okaże się wielkość czcionki, która jest dość drobna jak na publikację dla dzieci, ale… Mimo wszystko tego tekstu nie jest bardzo dużo, więc poradzi sobie z jego ilością każdy zapalony czytelnik.

Zatem jeśli Wasze latorośle lubią książki popularnonaukowe i kochają zwierzęta, to Zwierzęca księga rekordów będzie strzałem w dziesiątkę. Dzieci spędzą fajnie czas i zdobędą informacje, którymi zaskoczą nie tylko kolegów, ale (założę się) również dorosłych!

Z sentymentem

Jest pewien typ książek, do którego mam słabość od najmłodszych lat – edukacyjne książki o zwierzętach dla dzieci. Jako dziecko miałam całkiem sporo tytułów dotyczących tej tematyki, ale z wiekiem wcale nie zaprzestałam śledzenia nowych publikacji. Tak w moje ręce trafiła "Zwierzęca księga rekordów".

Fakt, że książka Kathariny i Linnei Vestre ilustrowana jest w nie do końca poważny sposób nie oznacza, że jest ona dedykowana tylko młodszym czytelnikom. Zapewniam, że również dorośli będą w stanie znaleźć w niej coś dla siebie i dowiedzieć się paru zaskakujących ciekawostek.

To, co szczególnie przykuwa uwagę młodszych odbiorców (wiem to z doświadczenia),to fragmenty dotyczące sikania, robienia kup i puszczania bąków, które to czynności dzieciom wydają się nad wyraz zabawne. Zapewniam jednak, że choć lektura niejednokrotnie wywoła uśmiech na twarzy, nie jest to pozycja infantylna, a zabawne ciekawostki z wyżej wymienionych tematów stanowią humorystyczne wprowadzenie do poznania wielu innych wiadomości ze świata zwierząt.

Z duetu biolożki i ilustratorki powstała lekka, ciekawa i zabawna pozycja do czytania w każdym wieku. Pomysłowy rozkład “kategorii”, w których oceniane są poszczególne gatunki, lekki, humorystyczny styl i bardzo przyjemna dla oka szata graficzna sprawiają, że obok tego tytułu nie można przejść obojętnie. Bo czy może być coś lepszego, niż wiedza podana w tak dowcipny i nienachalny sposób?

Z sentymentem

Fakt, że książka Kathariny i Linnei Vestre ilustrowana...

• Popularnonaukowe dla dzieci
  • Fajne zwierzeta
  • Samodzielne
  • Biblioteka
  • Popularnonaukowe

Dodaj cytat z książki Zwierzęca księga rekordów