Poradnik prawdziwej damy. Przypadek, wypadek czy intryga?

Okładka książki Poradnik prawdziwej damy. Przypadek, wypadek czy intryga? Dianne Freeman
Okładka książki Poradnik prawdziwej damy. Przypadek, wypadek czy intryga?
Dianne Freeman Wydawnictwo: Skarpa Warszawska Cykl: Hrabina Harleigh i tajemnice (tom 3) literatura obyczajowa, romans
Hrabina Harleigh i tajemnice (tom 3)
A Lady's Guide to Mischief and Murder
Skarpa Warszawska
2023-10-11
2023-10-11
2020-07-28

Frances w formie, już się nie mogę doczekać następnej części.

Frances w formie, już się nie mogę doczekać następnej części.

Autorka zdecydowanie się rozkręca. Mimo, że książka należy to twz. cosy mystery, to intryga jest ciekawa i jest to miły relaks.

Fabuła bardzo długo się rozkręca. Tym razem historia kręci się wokół sfery obyczajowej, kryminału jak na lekarstwo.

To część, w której przenosimy się z centrum Londynu, na wieś i ogromnej posiadłości Hazeltona, to tutaj rozgrywają się najważniejsze wydarzenia i intrygi tego tomu. Od początku bardzo mi się podobało, było w tej części bardzo dużo postaci, i też akcja była szybsza, więcej się działo. Nie mamy tu do czynienia z jedną zagadką a z paroma zbiegami okoliczności, a może zamierzonymi wypadkami?! I tak jak całość mi się podobała, tak końcówka już niekoniecznie, była taka szybka, trochę nazbyt oczywista i ckliwa. No ale cóż mimo wszystko sięgnę po kolejny tom, bo tych bohaterów po prostu nie da się nie lubić i jestem ciekawa ich dalszych losów.

2082

Lekkie i zabawne, choć akcja się toczy od przypadku do zbrodni.

Lekkie i zabawne, choć akcja się toczy od przypadku do zbrodni.

"Poradnik prawdziwej damy. Przypadek, wypadek, czy intryga?" to trzecia część serii z hrabiną Frances Harleigh, zadziorną i upartą detektywką amatorką, która emanuje wdziękiem i urokiem.
Ta seria to lekkie, swobodne i humorystyczne historie osadzone wśród wiktoriańskiej wyższej sfery, z dobrze przemyślanym wątkiem kryminalnym, który z pewnością nie pozwoli czytelnikowi odkryć wszystkich tajemnic przedwcześnie.
Autorka jednocześnie bawi czytelnika, opisując z przymrużeniem oka życie londyńskiej socjety końca XIX wieku. To wiktoriański kryminałek we współczesnej odsłonie.

Tym razem spokój hrabiny Harleigh zakłóca jej młodsza siostra, Lily, która spodziewa się dziecka z narzeczonym, Leo. Ich zaplanowany ślub ma się odbyć dopiero za dwa miesiące, ale nieoczekiwana ciąża komplikuje sytuację.
Frances postanawia przyspieszyć uroczystość i przenieść ją do Risings, wiejskiej posiadłości brata George'a, narzeczonego hrabiny.

Nikt nie przewiduje, że ich plany mogą zostać zakłócone przez wydarzenia, które rozegrają się na terenie posiadłości.
Dziwne wypadki, incydenty, a nawet śmierć lokaja sprawiają, że Frances włącza się w śledztwo, wykorzystując swój detektywistyczny instynkt. Towarzyszy jej przystojny i szarmancki George.
Jednocześnie Frances musi zmierzyć się z dylematem związanym z planowanym małżeństwem z Georgem i zastanawia się, czy jej zaangażowanie nie przeszkodzi w ich wspólnym śledztwie oraz w jej nowo odkrytej pasji, której absolutnie nie chce porzucić po ślubie.

Wiele się dzieje i ta część jest równie dobra, co jej poprzedniczki. Z przyjemnością poświęciłam czas na lekturę, tym razem, czytając uszami, dzięki aplikacji empikgo.

Każda kolejne część jest lepsza od poprzedniej. Wartka akcja i finał trudny do przewidzenia. Czekam z niecierpliwością na dalsze przygody hrabiny Harleigh i jej ukochanego Gorgea Hazeltona.

Po raz kolejny hrabina Harleigh wraz z Gorge’em Hazeltonem będą mieli ręce pełne roboty. Tym razem w ich otoczeniu zdarzają się dziwne wypadki ale czy napewno są to tylko wypadki? Przeczytaj i dowiedz co tym razem spotka Frances i Gorge’a. Z tam tą książka spędzisz świetny czas. Polecam i czekam na kolejne spotkanie z bohaterami książki!!!

Lubicie powieści, których akcja rozwija się w XIX wieku?
Jeśli wasza odpowiedź brzmi tak, to Poradnik Prawdziwej Damy będzie dla was idealną lekturą.
Ta książka jest trzecim tomem cyklu Hrabina Harleigh i tajemnice.
Mamy rok 1899. Frances poszukuje miejsca na zbliżający się ślub siostry, które byłoby oddalone od gwarnego Londynu.
Wydawałoby się, że angielska, spokojna wieś idealnie się do tego nadaje.
Risings - rodzinna posiadłość George'a pozostaje do dyspozycji lady Harleigh i jej siostry.
Wkrótce Frances wraz z ukochanym i gośćmi wybierają się na wieś, by poza przygotowaniami do ślubu zająć się typowymi, jak na tamte czasy, wiejskimi zajęciami: strzelaniem, jazdą konną oraz romantycznymi schadzkami w ogrodach.
Tymczasem spokojnym dotąd miejscem zaczyna wstrząsać seria wypadków.
Tylko czy to na pewno są nieprzewidziane wypadki, czy może celowe działania wymierzone w narzeczonego siostry?
Frances i George szukają sprawcy wśród zgromadzonej rodziny, przyjaciół i służby, żeby zdążyć odkryć winowajcę, zanim dzwony weselne ustąpią miejsca pogrzebowi.
Muszę przyznać, że ta opowieść ogromnie mnie zaciekawiła. Faktem jest, że potrzebowałam chwili, żeby się rozeznać wśród bohaterów, kto jest kim i jakie są powiązania pomiędzy nimi. Jednak przyjemnie było dla odmiany zanurzyć się w XIX wieczne realia, w jakich żyła angielska elita.
Lekki styl pisania, zagadkowe wypadki, tajemnice, morderstwo, to wszystko sprawiło, że książkę pochłonęłam w ekspresowym tempie.
I kto powiedział, że dama nie może zająć się rozwikłaniem zagadek?
Frances jest idealnym przykładem detektywa w spódnicy, której logiczne łączenie faktów i dociekliwość przeczy temu, że dama nie powinna zajmować swojej głowy takimi sprawami.
Jeśli więc macie ochotę na połączenie literatury obyczajowej z nutą romansu i kryminałem, a przy tym tytuł inny niż wszystkie inne, polecam wam tą historię.
Współpraca barterowa z Wydawnictwem
Skarpa Warszawska

Lubicie powieści, których akcja rozwija się w XIX wieku?
Ta książka jest trzecim tomem cyklu Hrabina Harleigh i tajemnice.
Wydawałoby się, że angielska, spokojna wieś...

Recenzja:

📚”Poradniki prawdziwej damy” części 1-3
🖋️Autor: Dianne Freeman
📑Wydawnictwo: @skarpawarszawska

Przychodzę do Was dziś z krótką recenzją cyklu książek: Hrabina Harleigh i tajemnice
Premiera czwartej części miała miejsce 14 lutego 2024 roku i o tym będzie osobny post.
Poradniki Prawdziwej Damy to historie, których akcja toczy się w 1899 roku w Anglii.
Są wspaniałą odskocznią od codzienności i wprowadzają czytelnika w klimat wiktoriańskiej ojczyzny Szekspira.

Poznajcie, pochodzącą z Ameryki Frances Wynn, która na skutek niefortunnego mariażu jeszcze przed trzydziestką zostaje wdową. Po roku żałoby postanawia opuścić rodzinną posiadłość Herleigh, którą ostatnimi czasy zamieszkiwała z bratem i bratową męża, oraz swoją córeczką Rose. Podsłuchuje rozmowę tej dwójki i rozumie, że chodzi im tylko o jej pieniądze. Chcą remontować posiadłość i błyszczeć w towarzystwie korzystając z „hojności” Frances. Reggie (zmarły mąż) biorąc ślub, również kierował się materialnymi pobudkami.
Zresztą mężulek był nie tylko lekkoduchem, który wydawał pieniądze na prawo i lewo, ale także bawidamkiem. Romanse, w które się wdawał, stanowiły dla niego chleb powszedni. Zresztą w łóżku jednej z kochanek dokonał żywota.
Kobieta decyduje się na wyjazd do Londynu gdzie wynajmuje dom w dzielnicy Belgravii. Zabiera swoją córeczkę i kilka służek. W nowym domu nie ma ani chwili spokoju. Akurat w Londynie zbliża się otwarcie sezonu towarzyskiego, a zza oceanu przybywa z odwiedzinami młodsza siostra. Frances ma pomóc Lily znaleźć męża i zarazem, wraz z ciotką, pełnić rolę przyzwoitki na nadchodzących zabawach i balach.
Tymczasem niespodziewanie kobietę odwiedza inspektor Dalaney, który informuje ją o wszczęciu postępowania w sprawie śmierci Reggiego.
Z pomocą Lady Herleigh przychodzi sąsiad-George Hazelton, który zna prawdę dotyczącą feralnej nocy, gdy ducha wyzionął Reggie.
Fances i Goeorge zaczynają tworzyć zgrany duet i sami próbują dojść do prawdy. Wówczas pojawiają się kolejne trupy i robi się zamieszanie wokół Lady Herleigh.
Kto stoi za zbrodnią? Czy Lily zabłyśnie wśród śmietanki towarzyskiej Londynu?
Czy George pomoże sąsiadce w odkryciu prawdy? I czy wyzna jej prawdę na temat swoich uczuć?

Tak pokrótce przybliżyłam Wam postacie, które pojawiają się w poradnikach. Mam nadzieję, że czujecie się zaciekawieni. Wszystkie części stanowią swoistą całość, ale można je także czytać osobno, ponieważ autorka zawsze w pierwszym rozdziale przybliża czytelnikowi wydarzenia z poprzedniej książki.
To obyczajowy kryminał pełen niedopowiedzeń, intryg i tajemnic. Dodatkowo ukazuje ciężkie czasy dla kobiet, których małżeństwa były aranżowane tylko po to, aby zapewnić status, majątek, pozycję. O szczęściu w ogóle nie było mowy.
Uwielbiam takie książkowe odskocznie.

Recenzja:

📚”Poradniki prawdziwej damy” części 1-3
🖋️Autor: Dianne Freeman
📑Wydawnictwo: @skarpawarszawska

Są...

• Audiobooki
  • Przeczytane w 2023

Dodaj cytat z książki Poradnik prawdziwej damy. Przypadek, wypadek czy intryga?