Izabela i sześć zaginionych koron

Okładka książki Izabela i sześć zaginionych koron Krzysztof P. Czyżewski
Okładka książki Izabela i sześć zaginionych koron
Krzysztof P. Czyżewski Wydawnictwo: Pascal powieść historyczna
powieść historyczna
Pascal
2023-10-25
2023-10-25
#czartoryscy #czartoryska #wawel #skarb #tajemnica #korona #przygoda #historia #powieść historyczna #herstoria #poniatowski

Jestem zwyczajnie oczarowana. Zafascynowana lekkością tej powieści i tym jak czytelnik płynie starając się wspomóc główną bohaterkę, a raczej ikonę Izabelę Czartoryską w rozwiązaniu misternie zaplanowej zagwozdki, zaserwowanej przez autora. A wszystko tak naprawdę zaczyna się od cesarza Ottona III, który w roku 1000 na zjeździe gnieźnieńskim zdejmuje koronę i przekazuje ją Chrobremu. Kończy natomiast na roku 1764, kiedy to ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski umieszcza ją na swojej głowie. Gdzie teraz znajduje się korona i dlaczego nie jest to wawelski skarbiec?

Księżna Izabela to ponadprzeciętna postać, rozpoznawalna, dumna z pewną wyniosłością, która początkowo sceptycznie, a następnie stawiając wszystko na jedną kartę, postanawia podjąć próbę odnalezienia korony Bolesława Chrobrego - pierwszego króla Polski. W całym zdarzeniu jej nieodłącznym towarzyszem jest Franciszek Skarbek, z którym już wcześniej miała przyjemność poznać się na polu osobistym. Tematyka zaprezentowana przez autora jest skomplikowana i opiera się głównie na znajomości faktów historycznych, które łączą się z fikcją literkacką, a jej tło skrupulatnie oddaje ówczesnie panujące nastroje.

Mnogość kaplic, katedr, kościołów, stukotu końskich kopyt i osobliwego łakomstwa pewnego bohatera sprawiają, że pośród codziennej rutyny możemy oddać się faktycznym poszukiwaniom relikwia. A przyznam...może zająć to Waszą głowę nie tylko w momencie trzymania książki w ręku. Dodatkowo bierzemy udział w licznych podróżach, poznając przy tym czasami aż zbyt wylewnych, a z drugiej strony nazbyt tajemniczych jegomości. Wszelkie fakty momentami grzęzną w gąszczu wymyślnych pogłosek. Dlatego czasem najlepiej sprawdzić kilka tropów...a w tym wszystkim będziemy mogli wraz z błyskotliwym Migdałem i dostrzegalną Izabelą rozkoszować się najznakomitszą recepturą toruńskich pierników, przyglądać się warszawskiej kolumnie Zygmunta czy też spróbować torta all'arancia.

Wiele sprowadza się do jedzenia. A dlaczego? Ponieważ ta książka to niebywała uczta.

Pierwszy tom przygód nieszablonowej i przełamującej konwenanse księżnej Izabeli Czartoryskiej na tropie tajemnic przeszłości zachwycił mnie swoim autentyzmem, dynamiką i rzetelnością w oddaniu zarówno ówczesnego klimatu jak i kreacji postaci. Drugi jednak napisany jest z jeszcze większym rozmachem, dotyczy bowiem nie jedynie tajemniczego medalionu, ale polskich klejnotów koronnych wraz z legendarną Koroną Chrobrego.

Ponownie spotykamy znany nam z części pierwszej duet, który łączy pasja do sztuki, pamiątek historycznych, tajemnic i… toruńskich katarzynek. Z echami rozbioru Rzeczypospolitej w tle Izabela, będąca już w kwiecie wieku i przystojny młodzian, na którego wyrósł Fryderyk Skarbek zwany Migdałem podejmują się próby odnalezienia zaginionych z wawelskiego skarbca klejnotów. I nie są jedynymi, którym marzy się ich odszukanie.

"Znów to robili, znów byli w swoim żywiole"

Próbując łapać najwątlejsze nitki tropów podążają z Krakowa do Wrocławia, z Berlina do Regensburga, z Torunia do Kolonii. Tylko czy są gotowi odkryć, kto ukradł insygnia królewskie? Zakładają wszak, że zrobił to któryś z zaborców, a jeśli prawda leży zupełnie gdzie indziej?

Ponownie zachwycił mnie kunszt Autora w łączeniu fikcji literackiej z faktami, wplataniu postaci historycznych i nadawaniu im wielowymiarowości i w końcu w kreowaniu opowieści tak fascynującej, dynamicznej i wciągającej, że nie sposób się od niej oderwać.

W powieści znalazłam dużo więcej niż zajmujące śledztwo związane z zaginionymi klejnotami, co samo w sobie rozpalało moją wyobraźnię. Ukazanie panujących układów politycznych i intryg, blasków i cieni życia zwykłych ludzi przybliżyły mi z autentyzmem ówczesne realia.

Natomiast możliwość poznania tej niezwykłej i inteligentnej kobiety, jaką bez wątpienia była Izabela Czartoryska, od tej zwykłej ludzkiej strony sprawiło, że spojrzałam na nią zupełnie innymi oczami. Tym bardziej że obie nie znosimy kminku. A prawdziwą wisienką na torcie była dla mnie historia powstawania ostatecznego kształtu i smaku pierników toruńskich — katarzynek w czekoladzie, które uwielbiam.

Krzysztof P. Czyżewski zachwycił mnie swoją umiejętnością tworzenia wciągającej akcji, wplatania w nią postaci historycznych, podsuwania interesujących problemów. Pisarz w „Izabeli. Świat w płomieniach” świetnie uchwycił niesamowitą różnorodność działalności księżnej Izabeli Czartoryskiej oraz ewolucję postaci. Śledzimy jej losy przez około pół wieku. Pisarz wprowadza nas do świata bohaterki od czasów jej dzieciństwa, aby później zobaczyć kobietę dojrzałą i biorącą udział w niezwykłym śledztwie wokół tajemniczego medalionu. Pisarz z wprawą łączy różnorodne wątki, wprowadził zarówno do świata zwyczajów ludzi z XIV wieku, jak i XIX, bo tajemniczy przedmiot wiedzie nas do czasów, kiedy na ziemie polskie przybywają Krzyżacy, a później prowadzą zawzięte wojny i skutecznie tworzą propagandę pokazującą mieszkańców Polski w złym świetle. Nie zabraknie też tematu wojen ze Szwedami, utarczek z zaborcą oraz ślepego zapatrzenia Polaków w Napoleona Bonapartego. Po drodze poznamy niesamowitą ilość postaci znanych z kart historii. Jedne są tu bardziej osadzone w znane realia, inne wkomponowane w wymyśloną przez pisarza bardzo prawdopodobną akcję. Wchodzimy do świata powiązań działaczy tajemniczego Towarzystwa, ale też nie zabraknie początków powstawania Torunia, a nawet wypraw krzyżowych oraz przymuszenia cesarza przez papieża do określonych zachowań. Uświadamiamy sobie jak wiele w historii wydarzeń to wynik zakłamania, manipulacji, tworzenia wpływów oraz fałszowania dokumentów. Do tego zobaczymy, jakie znaczenie ma tu zwyczajna ludzka chciwość. Napisana z dużą wprawą debiutancka powieść sprawiła, że z wielką przyjemnością udałam się na kolejne spotkanie z Izabelą Czartoryską. Tym razem jest to „Izabela i sześć zaginionych koron”.
Akcję otwierają wydarzenia z 1764 roku. Zaufani żołnierze wiozą do Warszawy tajemniczą skrzynię. Właśnie wówczas Księżna Izabela ma okazję zobaczyć legendarną koronę Bolesława Chrobrego. Podobnie jak w poprzedniej książce Czyżewski stosuje tu zabieg przeskoku czasowego, abyśmy mogli zobaczyć jak po latach wygląda życie osób zaangażowanych w politykę. Wędrujemy między XVIII i XIX wiekiem, obserwujemy przemiany społeczne, działania cara Aleksandra, stajemy się świadkami intryg, dziwnych wydarzeń oraz tajemnic i dziwnych zbiegów okoliczności, w czasie których okazuje się, że legendarna korona Bolesława Chrobrego znika. W śledztwo zostaje wplątana księżna Izabela i Migdał (Ferdynanda Skarbka),który tu jest już poważnym młodzieńcem, a nie jak w pierwszym tomie uczniem.
Po raz kolejny mamy tu wciągający i fantastyczny miks gatunkowy. Obok powieści historycznej mamy detektywistyczną, przygodową, sensacyjną, a w to wszystko wplecione prawdziwe postaci historyczne wymieszane z fikcyjnymi. Sporo miejsca poświęcono tu zainteresowaniom ludzi, ich zajęciom oraz różnorodnym kolekcjom. Krzysztof P. Czyżewski kreśli żywe portrety posągowych postaci znanych z historii. Szczególnie ciekawie prezentuje się tu główna bohaterka. Pokazanie jej w wielu sytuacjach pozwala także na poruszenie problemu dyskryminacji płciowej. Izabela jest kobietę inteligentną, przedsiębiorczą, świetnie zorganizowaną, z szerokimi zainteresowaniami i detektywistycznym zacięciem. Do tego często łamie konwenanse, postępuje nieszablonowo, potrafi zdystansować się do interesu rodziny. Czyżewski nakreśla jej patriotyzm oraz dążenie do poszerzania wiedzy. Po raz kolejny bohaterzy odbędą sporo zaskakujących podróży. Tym razem będą one nieco dalsze i bardziej urozmaicone, a do tego przyniosą ciekawe odkrycia, pozwalające zrozumieć, że nie tylko Car Rosji jest dla Rzeczypospolitej wielkim zagrożeniem.
Krzysztof P. Czyżewski bardzo dobrze nakreśla ówczesne realia historyczne. Poznajemy życie zwykłych ludzi, obowiązujące przepisy, stosunki między różnymi klasami i płciami. Sporo tu fikcji pozwalającej zobaczyć życie zwyczajnych ludzi oraz lepiej zrozumieć ówczesne wydarzenia.
W obu książkach Krzysztof P. Czyżewski świetnie uchwycił niesamowitą różnorodność działalności księżnej Izabeli oraz ewolucję postaci. Za każdym razem śledzimy jej losy przez około pół wieku. W pierwszym tomie pisarz wprowadza nas do świata bohaterki od czasów jej dzieciństwa, a w drugim od młodości do późnych lat.
Każdy z tomów jest autonomiczny i można czytać go osobno, ale warto sięgnąć po oba. Krzysztof P. Czyżewski w niedługich powieściach (600 stron) podsuwa nam niesamowitą ilość postaci znanych z kart historii. Jedne są tu bardziej osadzone w znane realia, inne wkomponowane w wymyśloną przez pisarza bardzo prawdopodobną akcję. Wchodzimy do świata powiązań działaczy politycznych, obserwowania konsekwencji zmian. Uświadamiamy sobie jak wiele w historii wydarzeń to wynik zakłamania, manipulacji, tworzenia wpływów oraz fałszowania dokumentów. Poza szeregiem postaci w każdym tomie poznamy też tajne przejścia, tajemnicze pomieszczenia i budynki. Do tego dostajemy opowieści o silnych i przedsiębiorczych kobietach, które (jeśli mężczyźni nie odbierają im praw) potrafią zdziałać wiele dobrego dla społeczności, w której żyją.
"Izabela i sześć zaginionych koron" to ciekawa powieść pozwalająca spojrzeć z nieco innej perspektywy na wydarzenia z przeszłości. Autor porzuca tu idealizującą niektóre postacie narrację, zmusza do zastanowienia się nad motywacją działań i wplata w opowieść wiarę w niezwykłe moce przedmiotów, napędzanie działań różnych postaci wiarą we wsparcie magii. Podsuwaniem kolejnych przedmiotów, nazwisk oraz miejsc i wydarzeń uświadamia nam jak fascynująca i pełna zagadek jest historia naszego kraju.
Pisarz stopniowo dawkuje nam wiedzę, wprowadza do życia kolejnych ważnych postaci, pokazuje ich słabostki znane z anegdot, opowiada o wielkich projektach, w których uczestniczą. Mamy tu ciekawe spojrzenie nie tylko na politykę, ale i na świat nauki. Dostajemy obraz pasjonatów, którzy każdą wolną chwilę poświęcają zgłębianiu tajemnic, podróżach, zbieraniu różnorodnych przedmiotów do swoich kolekcji. Śledzimy, w jaki sposób poszerzała się nasza wiedza o świecie. Wplecione w trzymające w napięciu śledztwo prowadzone przez Izabelę i jej młodego pomocnika sprawia, że interesującą opowieść także o odkryciach.

Dynamiczna akcja powieści wciągnęła mnie od pierwszych stron. Celne riposty Migdała dodają smaczku czytanej historii. Wraz z bohaterami podglądałam znane postacie i śledziłam postępy w śledztwie. Przy okazji odkryłam intrygi i manipulacje możnych, którzy potrafili wykorzystać każdą sytuację by ugrać coś dla siebie. Często zapominali o dobru kraju, czego efektem były rozbiory Polski.

Autor zadbał o każdy szczegół w powieści “Izabela i sześć zaginionych koron”. Realia sceny politycznej i obyczajowej są znakomicie wykreowane. A gdy do tego dodamy, że prawda historyczna została idealnie zmieszana z fikcją literacką mamy idealną lekturę, która dostarczy nam nie tylko rozrywki, ale też ciekawej lekcji historii.

Smaczku czytanej historii dodają toruńskie pierniki, o których możecie przeczytać w powieści oraz liczne grafiki wzbogacające lekturę.

Kochani dziś przychodzę do was z lekturą książki "Izabela i sześć zaginionych koron" która z pewnością was pochłonie bez reszty, ale też mimochodem uzupełni braki z wiedzy historycznej.
Jeśli coś umknęło wam na lekcjach historii, bo np.: nauczyciel przynudzał i nie bardzo chciało się go wam słuchać 😉lub mieliście wtedy "ważniejsze" sprawy na głowie to ta powieść w sposób lekki i fascynujący wypełni te luki.
A tą arcyciekawą lekcję poprowadzi dla was jej wysokość Księżna Izabela Czartoryska i jej wierny towarzysz Migdał (mój ulubieniec o nieposkromionym apetycie). Razem z nimi będziemy krok po kroku rozwikływać zagadkę zaginionych koron, które są bardzo ważne dla naszego narodu. Podczas tego detektywistycznego dochodzenia pełnego zwrotów akcji pokonamy kilka dekad a przy okazji zwiedzimy wiele pięknych miast. Poznając przy tym tradycje, obyczaje, kulinaria
i interesujących ludzi. Tutaj każdy wątek obyczajowy, historyczny czy sensacyjny jest niezwykle interesujący. Historia przedstawiona w powieści jest emocjonująca i do tego nie jest oderwana od faktów historycznych. Co jest jej niebywałym atutem.
W tej powieści czuć ducha historii i miłość do historii.
Uwielbiam takie lekcje historii na których nie ma nudy a wiedzę przyswaja się z prawdziwą przyjemnością.
Historia zaginionych koron skradła moje serce
Polecam wam serdecznie.
Idealna na prezent koniecznie z toruńskimi piernikami.

“Szatański plan?! Brzmi jak coś dla mnie. Kiedy zaczynamy?”

Fascynująca wędrówka do XVIII i XIX wielu, wnikliwy, realny obraz tamtych czasów, do tego misternie utkana intryga. W zajmujący sposób Autor ukazuje sylwetkę Księżnej Izabeli z Flemingów Czartoryskiej, kobiety silnej, odważnej, ciekawej życia. Niezmiennie towarzyszy jej oddany Ferdynand Skarbek, nazywany Migdałem. Car Aleksander ma zamiar przywłaszczyć sobie legendarną koronę Bolesława Chrobrego, która dla Polaków jest symbolem wolności. Car kolejny raz chce upokorzyć polski naród. Niebawem okazuje się, że korony nie ma, zniknęła… Do akcji ponownie wkracza księżna Izabela, która robi wszystko by odnaleźć narodowy skarb. Dzieje się, oj dzieje!

Wielowątkowa, złożona, porywająca opowieść. Jest to drugi tom, ale spokojnie każdy z nich można czytać oddzielnie. Zaskakująco, z zadziornym pazurem utkany miks gatunków. Fabuła intryguje i niesie emocje. Pan Piotr pisze piękną polszczyzną, język, jakim operuje, jest bardzo bogaty, oprócz ogromnej wiedzy historycznej posiada też niesamowitą wyobraźnię. Czuć ogrom pracy, jaką włożył w powieść. Rewelacyjnie wykreowani bohaterowie, zdecydowanie są atutem powieści. Wyraziste, barwne, niejednolite, charakterne osobowości. Postacie autentyczne i fikcyjne wymyślone na potrzeby fabuły.

Zaskakujące ciekawostki, których nie znajdziemy w podręcznikach do historii. Skomplikowana polityka, spora dawka kultury, wszechobecne konwenanse, codzienność. Detale, opisy eksponatów w muzeum, które są tak samo ciekawe jak niezbędne, wygląd komnat, piękne stroje, aromaty przypraw. Uknuta sieć intryg, niedopowiedzenia, manipulacje, tajemnice, zagadki, które koniecznie chce się rozwiązać. Tradycje i obyczaje. Prawdziwym smaczkiem było dla mnie pojawienie się postaci księcia Poniatowskiego. Pięknie to wyszło!

Fascynująca, napisana z rozmachem epicka opowieść. Prawda historyczna idealnie współgra z fikcją literacką. Niesamowite wrażenia i odczucia, czyta się ja z zapartym tchem i niesłabnącą ciekawością. Bardzo polecam, świetnie się przy niej bawiłam!

“Szatański plan?! Brzmi jak coś dla mnie. Kiedy zaczynamy?”

Dla mnie ta książka jest wybitna, zakochałam się w przygodach Migdała i Izabeli Czartoryskiej. Tak przekazanej historii nie było jak ja się jej uczyłam a teraz przepadłam i czytam, szukam, zgłębiam. Krzysztof P. Czyżewski jest mistrzem słowa i tak pięknie przeprowadza bohaterów przez historię Polski że aż uśmiech na ustach wywołuje. Nie miałam pojęcia że aż tak wiele działo się z naszą "Koroną Polski" w której ślubował sam Bolesław Chrobry. a dzięki książce wiem dużo więcej. Czyta się powieść magicznie a za chwilę patrzysz a tu epilog. Książkę czytałam teraz a że święta przed nami to i pierniki piekłam i czytając o Izabeli miałam wrażenie czy aby nie za mało słodkie te pierniczki? Jak przeczytacie poznacie tę historię. Polecam gorąco tak samo jak i "Izabela. Świat w płomieniach".

Powieść historyczna, przygodowa akcja, detektywistyczna zagadka i emocje rodem z rasowego thrillera - to wszystko niesie sobą najnowsza powieść Krzysztofa P. Czyżewskiego pt. „Izabela i sześć zaginionych koron”, która ukazała się właśnie nakładem Wydawnictwa Pascal. Zapraszam was do poznania recenzji tej klimatycznej, świetnie napisanej i w jakiejś mierze też zaskakującą swoją postacią, książki.

W roku 1813 Napoleon doznaje klęski ze strony Rosji, co wydaje się niweczyć wszelkie nadzieje na wolną Polskę. Nadchodzi bowiem czas Kongresu Wiedeńskiego, podczas którego Car Aleksander pragnie zapoczątkować kolejny, definitywny rozbiór Rzeczypospolitej. W tym celu potrzebuje jednak pewnego upokarzającego symbolu - korony Chrobrego. Jednakże ta zostaje skradziona z wawelskiego skarbca... Wówczas do akcji wkracza niezawodna księżna Izabela Czartoryska, która wraz z wiernym Migdałem zrobi wszyscy, by odnaleźć zaginioną relikwię przed Carem Aleksandrem...

Krzysztof P. Czyżewski kolejny już raz ożywił dla nas historię naszego kraju, łącząc autentyczne fakty z brawurową, epicką, wypełnioną akcją i przygodą relacją o niezwykłych losach Izabeli Czartoryskiej, która tym razem przemierzy Europę, spotka się z najznamienitszymi osobistościami tamtej epoki i wielokrotnie narazi życie dla sprawy wielkiej wagi - zachowania dla polskiego narodu tego, co stanowi jego dziedzictwo, skarb, najważniejszy z symboli. Efektem jest opowieść, która ma w sobie coś z dzieł mistrzów historycznej prozy, kryminalnych klasyków oraz awanturniczej literatury, która porywa nas swoim rozmachem od pierwszych chwil lektury.

Autor rzuca nas od początkowych scen na głęboką wodę, oferując klimatyczny i tajemniczy prolog, następnie lawirując swobodnie pomiędzy kilkoma czasowymi perspektywami, jak i wreszcie przedstawiając śledcze losy księżnej Izabeli i Ferdynanda Skarbka, zwanego Migdałem. Wtedy też nastaje czas licznych podróży, spotkań z wielkimi ludźmi tamtej epoki, podążania kolejnymi z tropów i śladów, które poprowadzą nas i bohaterów do zaskakującej prawdy o tym, że największym zagrożeniem dla Rzeczypospolitej nie musi być wcale Car Rosji... To niezwykle złożona, dopracowana w każdym detalu, trzymająca w napięciu i spuentowana bardzo zaskakującym finałem, relacja.

Kolejny też raz możemy zachwycać się kreacją głównej, tytułowej bohaterki - Izabeli. To niezwykle odważna, inteligentna, potrafiąca perfekcyjnie odnaleźć się w ówczesnych realiach konwenansów, zasad i politycznych gier, kobieta. I niezależnie od tego, ile w jej kreacji jest fikcji, a ile prawdy, to jest to z pewnością postać, która nadaje tej opowieści wyjątkowego charakteru, uroku, ale też i niezwykłej gracji. Oczywiście poznamy tu wiele innych barwnych bohaterów - na czele z poczciwym Migdałem, ale też i wielkimi tamtego świata, jak Car Aleksander, czy też malarz Marcelo Bacciarelli...

Nie możemy mieć nic do zarzucenia również kreacji tego dawnego świata, jaki pojawia się na kartach tej powieści. To z jednej strony trzymanie się głównych realiów historycznych, zaś z drugiej piękne opisy obyczajów, codzienności życia, panujących praw. I naprawdę możemy zachwycać się możliwością poznawania tamtej epoki, która pod wieloma względami była wspaniałą, iście baśniową i cudowną.., ale też i pod wieloma innymi trudną w tym, by cieszyć się dobrym, szczęśliwym życiem - niezależnie od tego, z jakiego rodu się pochodziło.

Powieść tę określiłabym mianem przygodowej historii dla dorosłego, wymagającego i ceniącego sobie ambitną literaturę, czytelnika. To właśnie on będzie bawił się tu wyśmienicie, delektując fabularną relacją, porównując treść do historycznych realiów, ale też i smakując literacką wielkość. Porównując ten tytuł do poprzedniego dzieła autora - książki „Izabela. Świat w płomieniach”, powiedziałabym, że tym razem mamy tu jeszcze więcej śledczej intrygi, barwnej przygody i twórczej odwagi, co mnie osobiście bardzo się podoba.

Słowem podsumowania – jeśli macie ochotę na odbycie fascynującej, czytelniczej podróży w czasie u boku zjawiskowej bohaterki, to książka „Izabela. I sześć zaginionych koron” będzie dla was idealnym wyborem. To wielkie emocje, piękno dawnego świata, pisarska jakość oraz okraszone wspaniałymi ilustracjami wydanie tej powieści, której nie sposób się oprzeć. I dlatego też z jak największym przekonaniem polecam i gorąco zachęcam was do sięgnięcia po ten tytuł.

Szukacie godnej uwagi powieści z historią w tle? Przychodzę z pomocą. „Izabela i sześć zaginionych koron" Krzysztofa P. Czyżewskiego to książka, którą należy przeczytać.
👑Księżna Izabela Czartoryska zaintrygowana tajemniczym zaginięciem koron królewskich oraz chęcią pokrzyżowania planu Carowi Aleksandrowi, który zdobywając Koronę Chrobrego, chce poniżyć Polaków, decyduje się na jej odnalezienie. Razem z Migdałem udaje się w wyjątkową podróż, od Wrocławia po Kraków kończąc na Warszawskich Łazienkach. Czy trafią na trop największej tajemnicy, szczególnie, że nikt wcześniej nie interesował się najcenniejszymi regaliami królewskimi?
👑Idealnie skrojona opowieść zwraca na siebie uwagę wyjątkowymi bohaterami, duetem wyśmienitym, niezwykle barwnym, który ma unikalny talent do rozwiązywania nawet najtrudniejszych zagadek.
Pomysł z połączeniem wątku korony jako symbolu władzy królewskiej, polskiego skarbu narodowego z wątkami z życia rozmaitych postaci historycznych jest genialnym zabiegiem. Pozostając w klimacie historycznym, warto wspomnieć również o świetnie odzwierciedlonym XVIII wiecznym sztafażu okraszonym obfitą dawką wydarzeń, gdzie realizm i legendy przenikają się między sobą. Poszukiwanie prawdy przeplatane przygodą, manipulacją, kłamstwami, chciwością, kradzieżą i wstawkami z aromatycznymi piernikami w czekoladzie rozgrywają się na tle wybornych dialogów. Doskonale zrealizowana fabuła wyróżniająca się detalami, ozdobnikami, katedrami, płótnami, listami i sprawnie napisanym językiem.
Tak się pisze dobre powieści.
👑 Polecam powieść wciągającą od pierwszego zdania, gdzie fikcja literacka idealnie wpasowuje się w historię Korony Chrobrego.
[Współpraca]

1813 rok. Rosja zwycięża Napoleona i zajmuje Księstwo Warszawskie. Tym samym mocarstwa szykują się do kolejnego rozbioru Polski.
Ponadto car Aleksander chce w ostateczny sposób upokorzyć Polaków i koronować się legendarną koroną Chrobrego - symbolem władzy i niepodległości państwa polskiego.
Niestety okazuje się, że korona zniknęła. Zresztą tak jak i reszta wawelskiego skarbca…
I tutaj wkracza księżna Izabela Czartoryska i jej niezawodny towarzysz Migdał.
Czy tej dwójce uda się odnaleźć symbol dawnej potęgi Polski?
Czy rozwikłają zagadkę zaginięcia nie jednej, lecz aż sześciu koron?…
„Izabela i sześć zaginionych koron” autorstwa Krzysztofa P. Czyżewskiego to luźna kontynuacja losów dwójki bohaterów z pierwszej powieści - „Izabela. Świat w płomieniach”, a raczej kolejnego śledztwa przez nich prowadzonego.
Nie musimy znać historii opisanej w pierwszej powieści, by przeczytać tę przytoczoną dzisiaj przeze mnie, jednak gwarantuję Wam, że gdy już raz poznacie losy tej dwójki, to będziecie chcieli więcej!
Bowiem powieść ta zawiera wszystko to, co najbardziej lubię: osadzona jest w prawdziwych realiach historycznych, nie wspominając o postaciach!, do tego intryga, zagadka do rozwikłania, a przy tym ciekawe perypetie bohaterów doprawione dozą dobrego humoru - przecież nie musi być całkiem poważnie 😉
Samo tło historyczne przypomina o ciężkich czasach naszego narodu - okresie rozbiorów i upadku państwa polskiego, ale przez to powieść jest jeszcze ciekawsza!
Pokazuje znane nam fakty historyczne z zupełnie innej strony, nie wspominając o tym, że przedstawia mnóstwo ciekawostek, o których nikt nie uczył nas w szkole!
Nie będę się już zagłębiać w szczegóły, bo miejsca by mi tutaj zabrakło, zachęcam do samodzielnego przeczytania!
Na prawdę warto!
To książka nie tylko dla miłośników historii! Czytelnicy lubujący się w rozwiązywaniu zagadek także będą zachwyceni!

• Od Wydawnictw/Autorów
  • Kryminał
  • 2023 rok

Dodaj cytat z książki Izabela i sześć zaginionych koron