Ludowa historia kobiet

Okładka książki Historia społeczna późnego średniowiecza. Nowe badania Anna Adamska, Agnieszka Bartoszewicz, Roman Czaja, Marian Dygo, Sławomir Gawlas, Juergen Heyde, Andrzej Janeczek, Marek A. Janicki, Tomasz Jurek, Jerzy Kaliszuk, Halina Manikowska, Marcin Rafał Pauk, Aneta Pieniądz, Sobiesław Szybkowski, Rita Regina Trimoniene, Tomasz Wiślicz, Ewa Wółkiewicz, Jan Wroniszewski, Thomas Wuensch
Historia społe... Anna Adamska, Agnie...
Okładka książki Rocznik Antropologii Historii, 2011, Nr 1-2. Preliminarium Jarosław Dumanowski, Ewa Klekot, Jacek Kowalewski, Tomasz Mojsik, Krzysztof Piątkowski, Piotr Pranke, Czesław Robotycki, Ludwik Stomma, Adam Szafrański, Tomasz Wiślicz, Stanisław Witecki, Wojciech Wrzosek
Rocznik Antrop... Jarosław Dumanowski...

Kiedy zobaczyłam „Ludową historię kobiet” od razu wiedziałam, że muszę ją przeczytać! Jako że kobieca strona dziejów zawsze była zepchnięta w cień, z wielką radością przyjęłam pojawiające się na rynku pozycje odkrywające te pominięte karty historii.
Książka, w bardzo przejrzysty sposób pokazuje jak wyglądało życie kobiet z najniższych warstw społecznych. Z jakimi problemami musiały się mierzyć w świecie, w którym były całkowicie zależne od ojca, męża, brata, pracodawców. Patriarchalny porządek świata odciskał swoje piętno w każdym aspekcie życia od prac domowych przez finanse po dostęp do edukacji czy zawodu. W trakcie lektury dowiecie się między innymi jakie sposoby miały kobiety aby zmierzać się z trudami życia, co przyczyniło się do powolnych zmian w ich mentalności i dlaczego właściwie kobiety od zarania dziejów były niżej w hierarchii społecznej.
Każdy rozdział poświęcony jest osobnemu tematowi i każdy okraszony jest sporą liczbą przypisów, więc poszerzenie swojej wiedzy w interesującym aspekcie nie sprawi żadnego problemu!
Wiele wątków było mi już znanych, ale wiele też bardzo mnie zaintrygowało.
Pamietam opowieści babci, a nawet prababci, o ich młodzieńczych latach i część tych historii znajduje swoje potwierdzenie właśnie w tej książce.
Zdecydowanie polecam każdej osobie, która chciałaby poznać historię kobiet a nie wie od czego zacząć!
Przeczytajcie i sami sprawdzicie ile jeszcze w nas zostało, powielanych przez lata, schematów.

Ta książka jest wielowymiarowym obrazem kobiet, które zasługują na własny głos.
I ten głos możemy tu właśnie usłyszeć.
Głos nieraz cichy, przestraszony, ale też głośny, buntowniczy. Czasem zrezygnowany. Czasem pełen bólu. Innym razem dumny i radosny.
Jest wiele kobiet, które nie miały okazji się wypowiedzieć. Ich historii być może już nigdy nie poznamy. Ta książka jest jednak okazją do usłyszenia chociaż paru z nich.

Autorki i autor opowiadają o bardzo szerokiej tematyce. Sięgają do średniowiecza i poprzez kolejne stulecia dochodzą aż do współczesności. Tak horyzontalne ujęcie pozwala dostrzec, że niezależnie od czasu i miejsca kobietom odbierano metaforyczny głos.

Ten zbiór artykułów, który łączy postać kobiety, jest idealną propozycją nie tylko dla osób wspierających feminizm, ale także dla każdego kto fascynuje się historią. A szczególnie historią przemilczaną. Wiele bowiem z tych tekstów zwraca uwagę na fakty, o których nie mówi się powszechnie.

Służące, robotnice, prostytutki, więźniarki, migrantki, rolniczki, nauczycielki, opiekunki, czarownice, lesbijki, matki, nastolatki... i wiele więcej.
Ta książka to głos ich wszystkich.

Język artykułów jest prosty, płynny i przyjemny. Jedne mogą zainteresować bardziej, inne mniej, ale mimo to myślę, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Przekrój tematyczny jest bardzo szeroki, a lekki styl sprawia, że czytamy z zaciekawieniem nawet nieinteresujące z pozoru rzeczy.

Widać, że w każdą z tych prac włożony jest ogrom wysiłku i rzetelnej wiedzy. Wszystkie razem tworzą niezwykle wartościową i ważną książkę. Nie tylko dla kobiet, ale i dla całej historii, której są nieodłączną częścią.

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Ta książka jest wielowymiarowym obrazem kobiet, które zasługują na własny głos.
I ten głos możemy tu właśnie usłyszeć.

"Ludowa historia kobiet ma przywrócić je naszej pamięci i świadomości historycznej."
"Ludowa historia kobiet" to kolejna książka z serii "Ludowa Historia Polski", której lekturę mam już za sobą. Wciągnęłam się w ten cykl i przyznam, że chociaż każda z tych książek ma różne swoje wady, to ma także i pewne zalety. Można się dowiedzieć z nich mało znanych faktów historycznych. Moi starsi wnukowie po ich lekturze potrafili zabłysnąć nie tylko na lekcjach historii. No, ale oni tak jak ja uwielbiają czytać książki...
"Ludowa historia kobiet" to zbiór czternastu artykułów na temat roli kobiet w społeczeństwie od średniowiecza do wczesnego PRL-u. Oczywiście najwięcej dowiemy się o polskich kobietach, to jednak znajdziemy tu również odniesienia do Stanów Zjednoczonych i innych krajów. Poznamy historie różnych kobiet, począwszy od... czarownic aż po matki, żony i kochanki, ale także pracownice, robotnice, służące i nauczycielki, o roli których bardzo mało jest wzmianek w podręcznikach.
Nie brakuje tu również opisów statusu kobiet w społeczeństwie. Ich rola i miejsce od zawsze zależne było (i często nadal jest) od mężczyzn. System patriarchalny powodował, że rola kobiety określona od wieków sprowadzała się tylko do szybkiego zamążpójścia i dbania o dzieci, dom i męża.

"Wybór przyszłego kandydata na męża nie zależał od woli panny. Zarówno prawo świeckie, jak i patriarchalny model rodziny decyzję w tej sprawie pozostały w gestii ojca. Czasami zdarzało się, że pewien wpływ miała także matka, najczęściej jednak decydowała ona dopiero w przypadku wcześniejszej śmierci ojca."

Nie pozwalano kobietom się uczyć i jeśli już nawet pracowały zawodowo, to zawsze za mniejsze wynagrodzenie...

"Sytuację kobiet dodatkowo pogarszały dyskryminacja ekonomiczna i stereotypy kulturowe. kobiety miały zakaz wykonywania większości zawodów, a ich płace zawsze były znacznie niższe od męskich, co utrudniało im uzyskanie niezależności finansowej."
Z dużym poczuciem obiektywizmu i bez cukrowania czy też obwiniania kogokolwiek, ale rzeczowo a nawet dość chłodno, bez zbędnego entuzjazmu opisano jak wiele ról i zadań pełniły kobiety. A także w jaki sposób były traktowane przez mężczyzn. Dla mnie przemoc zawsze była zła. Przez dwadzieścia lat mieszkałam obok rodziny, w której mąż i ojciec gdy wpadał w pijacki ciąg, żona i dzieci zmuszone były uciekać z mieszkania żeby nie oberwać. Ale gdy trzeźwiał to był "dobrym" mężem i ojcem..., więc nie potrafię do tej pory zrozumieć roli Kościoła w takich sytuacjach. A w książce również są podobne przykłady.

Ten zbiór esejów jest bardzo ciekawy, przybliża nam czego doświadczały kobiety na przestrzeni wieków i jak wiele ważnych ról pełniły. Co ciekawe, wśród autorów tej publikacji przeważają kobiety. I to też jest na plus.

Polecam nie tylko kobietom.
Wydawnictwu RM dziękuję za otrzymaną książkę.

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Zbiór 14 artykułów zarysowujacych rolę i miejsce kobiet w społeczeństwie od średniowiecza do wczesnego PRLu, przede wszystkim jednak skupiających się na XIX i początkach XX wieku. Dominuje kontekst polski, jednak pojawiają się odniesienia do m.in. Anglii, Stanów Zjednoczonych. Książka podzielona jest na trzy przewodnie tematy: praca i pozycja społeczna; tożsamości,; sytuacje i doświadczenia.

Matki, żony, pokojówki, nauczycielki, robotnice, emigrantki, czarownice, a więc wszystkie te, o których nie znajdziemy nic w podręcznikach historii, a których praca traktowana była jako coś oczywistego, nie zasługującego na wynagrodzenie, a jeśli już to dużo mniejsze.

Nie brak tu również odniesień kulturowych, politycznych i religijnych wpływających na miejsce kobiety w hierarchii społecznej, rolę jaką jej przypisywano i działania zmierzające do utrzymania tego status quo.

Książka niewątpliwie wpisuje się w nurt herstory, jednak z dużym poczuciem obiektywizmu. Bez obwiniania mężczyzn za kształt relacji społecznych, ale raczej z chłodnym, rzeczowym sposobem relacjonowania, popartym cytatami z dokumentów, pamiętników, a także szeroką bibliografią. Dobry punkt wyjścia do rozpoczęcia zgłębiania tego tematu.

„Ludowa historia kobiet” to książka, która na swoich stronicach zawiera liczne artykuły, które pokazują to, jak żyło się kobietom w różnych czasach i miejscach.

Aspektem łączącym wszystkie te teksty, jest chęć uświadomienia i pokazania czytelnikom realiów chłopek pracujących na polach, służących, pracownic seksualnych, czy nauczycielek — z czym mierzyły się przemierzając ulice patriarchalnego świata.

Książka jest pewnego rodzaju manifestem wszystkich kobiet, którym w końcu został oddany głos do opowiedzenia ich historii. Autorzy odwołują się do literatury i innych źródeł, przez co teksty nabierają autentyzmu. Jednak niekiedy tych przypisów mi brakowało…

Historie mają wydźwięk praktycznie tylko negatywny. Dowiadujemy się ile przemocy, cierpienia i niesprawiedliwości wyświadczyły kobiety, ale nie skupiamy się prawie w ogóle na pozytywach, które przecież, też miały miejsce.
____
Tytuł ten jest dobrym wyborem, dla osób, które chciałby poszerzyć swoją wiedzę historyczną oraz dla tych, który starają znaleźć się swoją tożsamość.

Ta książka to zbiór artykułów dotyczących histori kobiet oraz ich pozycji społecznej w przeszłości.
Książka jest podzielona na trzy części:
1. Praca i pozycja społeczna
2. Tożsamości
3. Sytuacje i doświadczenia
Najciekawsza dla mnie okazała się ta ostatnia część. Jest tam sporo historii konkretnych kobiet. Szczególnie polecam "Polki, Żydówki, amerykańskie migrantki przemysłowe" Anny Sosnowskiej oraz "Bieżenki 1915 roku" Anety Prymaka-Oniszk. Oba te artykuły dotyczą emigracji. Pierwszy do USA, a drugi ucieczce przed frontem I wojny światowej. Być może właśnie dlatego szczególnie mnie zainteresowały jako emigranta.

Rozmowa z jedną z autorek dr Anną Sosnowską

Książka jest podzielona na trzy części:
1. Praca i pozycja społeczna
2. Tożsamości
3. Sytuacje i doświadczenia

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Z roku na rok pozycja kobiety coraz bardziej się umacnia. Popularny stał się feminizm, który walczy o prawa kobiet i pokazuje, że płeć żeńska jest w stanie walczyć o swoje prawa. Można powiedzieć: kobieta to jednostka walcząca. Od pokoleń damskiej części społeczeństwa były przekazywane pewne wzorce, co wypada, a co będzie uważane za obłudę i nieetyczne zachowanie.

Do dziejów kobiet w oryginalny sposób podszedł m.in. Przemysław Wielgosz, polski dziennikarz i publicysta lewicowy, a także autor takich książek, jak choćby „Opium globalizacji" oraz „Witajcie w cięższych czasach". W latach 80. i 90. był działaczem ruchu anarchistycznego. Natomiast w 2022 roku został nominowany do Nagrody Literackiej Nike za esej Gra w rasy.

„Ludowa historia kobiet" opowiada o tym, jak kiedyś wyglądało życie niewiasty. Nie było ono takie proste. Nie można było wyrażać siebie poprzez ubiór czy zainteresowania. Trzeba było pracować tam, gdzie zostało „przykazane z góry” - najczęściej w domach, a poza codziennymi czynnościami trzeba było zająć się dziećmi, mężem czy wystrojem mieszkania, ponieważ tylko damska część społeczeństwa była za to odpowiedzialna. Książka opowiada o codziennych trudach, krzywych spojrzeniach i niedogodnościach, jakie spotykały kobiety oraz przedstawia często zapomniane dzieje ludzkości.

„Ludowa historia kobiet" jest z pewnością warta przeczytania. Posiada sentymentalną wartość, jaką są wspomnienia kobiet żyjących w czasach średniowiecza. Ukazuje nam również pewnego rodzaju ewolucję - jak to z kobiet pracujących tylko w domu i takich, które nie mogą podjąć decyzji samodzielnie bez mężczyzny, stałyśmy się osobami niezależnymi i pełnymi praw.
Marcelina K.
Szkolny Klub Recenzenta

Do...

Książka mnie głęboko rozczarowała - przede wszystkim długością. Skoro już dajemy taki szumny tytuł, to wypadałoby stworzyć szersze opracowanie tematu niż 250 stron. Większość zagadnień jedynie zostaje zarysowana, nie ma między nimi spójnej narracji, to po prostu zbiór artykułów na zadany temat - historia kobiet z różnych perspektyw i okresów. Pierwsza część książki jest niezwykle wtórna - ze względu na długość artykułów - 10-15 stron - dla kogoś, kto na bieżąco czyta rzeczy p. Alicji Urbanik-Kopeć lub publikacje o pracy kobiet w fabrykach, pracy służących, nic nowego dla siebie nie znajdzie. Jeśli zaś chcemy polecić komuś wchodzącego w zagadnienie historii kobiet, to polecam w ciemno.
Największą wartością tej książki są jej przypisy i bibliografia! Można sobie śmiało dalej eksplorować tematy.

Nauczycielki, służące, żony, pracownice seksualne, migrantki… Kobiety, o których nie opowiada się na lekcjach historii. Przez długi czas ich losy były zapomniane albo pomijane. Teraz jednak kilka autorek i jeden autor przyglądają się temu, jak wyglądało życie kobiet z warstw ludowych w XIX i XX wieku. Badają one ich relacje z mężczyznami, a także zmiany kulturowe i społeczne, jakie zachodziły na polskiej wsi.
Jeśli jesteście ciekawi, jak traktowane były pierwsze nauczycielki ludowe, kiedy narodził się fenomen dziewczyny i jak utworzony został mit czarownicy, to koniecznie sięgnijcie po tę książkę. Dowiecie się z niej wielu nowych informacji, o których najpewniej nie mieliście pojęcia.

„Ludowa historia kobiet” należy do serii książek wydawanej pod redakcją Przemysława Wielgosza, w której publikowane są artykuły o ludziach z ludu. W tej serii mieliśmy już historię buntów chłopskich, opowieść poświęconą Jakubowi Szeli oraz chłopstwu ze Śląska. Tym razem jednak głos oddano kobietom – tym pracującym i wychowującym dzieci. Szczęśliwym i spełnionym w życiu, ale też tym doświadczającym przemocy oraz niezrozumienia.
Książka ta naprawdę bardzo mi się spodobała, a także otworzyła oczy na rzeczy, o których dotąd nie myślałam. Artykuły zawarte w niej napisane są przez różne osoby, mamy więc do czynienia z mnogością poglądów i stylów. Znajdziemy tutaj teksty bardziej naukowe, ale i takie pisane w dość prosty sposób. Dlatego też niektóre z nich podobały mi się bardziej niż inne, przykładowo publikacje autorstwa Jaśminy Korczak-Siedleckiej („Przemoc”) lub Anny Dobrowolskiej i Alicji Urbanik-Kopeć („Awanturniczki. Ludowa historia pracy seksualnej w XIX i XX wieku”).
Ciekawym tematem tej książki są sposoby, w jaki kobiety były traktowane zarówno przez państwo, jak i Kościół. Dla mnie jest niewyobrażalne to, że jeszcze w XX wieku kobiety mogły być karane, bite i poniżane przez mężów bez żadnych konsekwencji. I na dodatek było to w pełni akceptowalne, ponieważ duchowni przekonywali, że kobiety mają takie sytuacje przeżywać w ramach pokuty za grzech pierworodny, którego dopuściła się biblijna Ewa…
W książce znajdziemy kilka listów, fragmentów z pamiętników i innych zapisków prowadzonych przez ówczesne kobiety. Nadają one dużej wartości książce, a także rozszerzają perspektywę i sprawiają, że ma się ochotę trochę bardziej zgłębić opisywany temat. Artykuły zawarte w książce są krótkie i konkretne, co daje nam możliwość poznania większej ilości spraw. Oczywiście, wadą tego jest ogólnikowość ukazywanej treści, ale bibliografia naprowadza nas na inne książki, które pomogą w poszerzaniu wiedzy.
„Ludowa historia kobiet” to reportaż dla każdej osoby, która interesuje się „herstorią.” Chociaż jest to tytuł feministyczny, bardzo cieszy mnie obiektywny punkt widzenia autorek. Nie znajdziemy w ich artykułach obwiniania mężczyzn, ale prawdziwą codzienność, w której najgorszym wrogiem dla młodej żony mogła być jej teściowa. Książka ta napisana jest bez lukru, ale za to z dużym profesjonalizmem. Polecam!

• Feminizm