Od demonów nie uciekniesz

Okładka książki Od demonów nie uciekniesz Alessandra Elizabetta Bellini
Okładka książki Od demonów nie uciekniesz
Alessandra Elizabetta Bellini Wydawnictwo: Samowydawcy literatura obyczajowa, romans
Od demonów nie uciekniesz
Samowydawcy
2022-12-09
2022-12-09
#Książki #NowaLektura #AlessandraElizabettaBellini #Lorenzo #Demony #Tajemnica

Lorenzo jest młodym, pełnym pasji malarzem. Jednak szczęśliwe i beztroskie życie skończyło się dla niego w chwili śmierci rodziców, a kolejne lata tylko przyniosły mu więcej cierpienia.
Kolejne pożegnania i rozczarowanie ludźmi, których znał od dziecka. Płomienna miłość, która nie przetrwała próby czasu. A przede wszystkim on – nieustannie czający się w mroku demon; wysłannik piekieł, który zmienił życie Lorenza w pasmo bólu i szaleństwa.
Alice z uwagą przysłuchuje się historii, w której granica między rzeczywistością a fantazją się zaciera. Czy Lorenzo oszalał, a może jego opowieść jest oparta na faktach? Ile warto poświęcić dla sławy? Czy talent jest ważniejszy od zdrowia i życia?

Alessandra Elizabetta Bellini o swojej książce pisze tak: „Ta historia nie jest łatwa, nie jest też lekka. Jest o mroku. O tym, co siedzi w nas i wokół nas oraz o tym, jak łatwo temu ulegamy i bez lęku w to wchodzimy, nie bojąc się konsekwencji”. Trudno nie zgodzić się z tymi słowami. Sama podczas czytania musiałam kilka razy wstrzymać się z dalszym poznawaniem fabuły. I to wcale nie dlatego, że książka była nudna lub nieangażująca. Wręcz przeciwnie; mimo trudnej tematyki czerpałam z lektury sporo satysfakcji. Jednakże właśnie kwestia tematyki sprawiła, że nie mogłam zmusić się do szybkiej lektury.
Opowieść Lorenzo stawia przed czytelnikiem wiele pytań. Właśnie nad nimi rozmyślałam w narzuconych sobie przerwach, gdyż dotykają one niewygodnych, ale znajomych człowiekowi kwestii. „Od demonów nie uciekniesz” można porównać do zepsutego zęba – wiemy, że będzie bolało, ale mimo to dotykamy go językiem. Nie ma w tym głębszej logiki, po prostu chcemy się upewnić, czy problem nie zniknął. A może rozwiązał się sam…
To na pewno nie jest książka, która przypadnie do gustu wszystkim. Dużo w niej bólu, rozpaczy i stopniowego popadania w obłęd. Perspektywa Lorenza wraz z rozwojem akcji zmienia się, ukazując powolne staczanie się mężczyzny. Narkotyki, alkohol, perwersja i seks – to wszystko dobrze obrazuje zmianę priorytetów młodego malarza, równocześnie sprawiając, że jego perspektywa traci na wiarygodności. Przynajmniej według mnie tak jest.
Ta historia pełna jest tajemnic, trudnych uczuć i ciągłego niepokoju. Opowieść Lorenza brzmi jak zakrzywiona wersja rzeczywistości, w której każda osoba może okazać się diabłem. On w tym wszystkim odgrywa rolę ofiary, człowieka o słabej woli, wręcz niepotrafiącego uwolnić się od wpływu złych sił.
Sam tytuł książki także pozostawia nas z pytaniami: o jakie demony chodzi? Czy te w głowie malarza? A może te materialne, które prześladowały go od lat młodości? Autorka zostawia nas z otwartym zakończeniem, pozwalając każdemu czytelnikowi znaleźć swoją własną interpretację opisywanych wydarzeń. Bardzo mnie ciekawi, jaka będzie Wasza…

Tę książkę trudno zakwalifikować, czy wsunąć do jednej tylko szafki z działem typowo literackim. Wymyka się dramatowi, nie pasuje do erotyki, nijak ma się do obyczajowości. To hybryda wszystkiego po trochu przerobiona na nowo. Jest tu miłość i żałoba, jest ból i śmiech często podlany słonymi łzami. Jest cienka linia między jawą, a snem. „Od demonów nie uciekniesz” jest właśnie takim trwaniem pomiędzy, pomiędzy tym, co tu zwiesz życiem, a tym, co egzystuje równolegle, co jest ulotne, piękne acz niedostępne. Nie wiesz co wybrać i co jest prawdą. Wszystko straciło sens.

Lorenzo Molletti to ktoś, kto zasmakował i doświadczył wszystkiego. Kochał i był kochany, ale miłość odeszła. Została depresja i wieczne pytania biegające po głowie, dlaczego? Lorenzo to artysta malarz. Po stracie rodziców opuszcza rodzinne strony i osiada w Rzymie, gdzie zaczyna studia. Wspomnienia nadal go atakują, ogarnia go smutek i samotność, z której wyrywają go znajomi. Trafia do „Klubu Bez Nazwy” i od tej pory nic już nie jest takie, jak było wcześniej. Pojawiają się alkohol, przypadkowe kobiety i wyuzdany seks w obskurnych często miejscach. Pojawiają się niewytłumaczalne zwidy po środkach odurzających. Wkracza w inne przestrzenie, osaczają go demony, wchodzi do nieznanych miejsc. I z każdym dniem jest tego więcej i więcej. Lorenzo wnika w inny wymiar osobowości.
Przez życie popada w depresję.
O swoich przeżyciach i traumach zwierza się psychoterapeutce. Skrupulatnie melduje się w gabinecie lekarskim i mówi i mówi. Jak jeszcze nigdy nikomu. Pomiędzy opowieściami, a raczej epizodami z przeszłości padają pytania, na które odpowiada i jednocześnie wątpi w to, co słyszy z własnych ust. Nagle bowiem otrzymuje obraz samego siebie.

Historia kojarzy się z rozpiętym płótnem na blejtramie i artystą stojącym przed nim z pędzlem w ręku, który zastanawia się nad rozmieszczeniem własnych wizji. Tych jeszcze nie ma, ale nadejdą. Muza artyzmu nigdy nie zawodzi.

Postrzegając powieść nieco przewrotnie wyznam, że „Od demonów...” jest książką o nijakich, młodych ludziach na krawędzi życia. O ludziach zagubionych, którzy wstydzą się przyznać do samotności i do ciszy, jaka się często wokół nich rozsiada. Wręcz się jej boją. Mogę nawet powiedzieć, że z braku pomysłów na siebie sięgają po to, co zakazane, bo kuszące. Nie boją się nadużywać wszystkiego. Używki pozwalają im nie widzieć własnego rozsypującego się życia. Nie potrafią znieść codzienności.

Ciekawa, czasem zaskakująca. Taka jest powieść Bellini, która wodzi czytelnika za nos. Jest tu wiele fantastyki i wizji niemających nic wspólnego z trzeźwością, ale to triki pisarskie zastosowane dla złapania czytającego w sieć. Jesteś artystą, który owe wizje maluje w sobie od nowa. I choć to powieść, która szybko zniknie z pamięci, to warto wsadzić w nią nos, by oderwać się choć na chwilę od swojej – poważnej – rzeczywistości.

#agaKUSIczyta

Cudownie bawiłam się przy tej książce! Bardzo ciekawym zabiegiem pisarskim było przeplatanie historii i wspomnień głównego bohatera z przeprowadzaną psychoterapią.
Nie da się ukryć, że fabuła była dobrze przemyślana, a motyw „Boskiej Komedii”Dantego Alighieri i pojawiających się postaci nadnaturalnych nieustannie wzbudzał we mnie zaintrygowanie. Byłam też zachwycona tym, jak lekko czytało się tę książkę, w związku z czym nie mogłam się od niej oderwać. Barwne opisy dzieł malarza pozwalały na dokładne wyobrażenie sobie ich piękna i geniuszu. Moje serce skradło jednak to, że emocje głównego bohatera były wręcz namacalne. Razem z nim cieszyłam się, gdy opowiadał o szczęściu jakiego doświadczył, a cierpiałam podczas historii o traumatycznych wydarzeniach.
Podsumowując, bardzo polecam Wam tę pozycję. Każdemu z Was. A tym, którzy są uprzedzeni do samowydawców polecam ją jeszcze bardziej.

Rzadko mi się zdarza sięgać po książki, które nie mają opinii w internecie. To trochę jak "kupować kota w worku". Zafascynowana ciekawym opisem i mroczną okładką postanowiłam spróbować zmierzyć się z książką nieznanej mi autorki. Praktycznie już od pierwszych stron wiedziałam, że lekko nie będzie.

Psychiatra Alice słynie z kontrowersyjnych metod leczenia. W jej gabinecie pojawia się sławny malarz Lorenzo i zaczyna opowiadać, co go skłoniło do tej wizyty. Lorenzo wychowywany we Florencji przez rodziców artystów od najmłodszych lat miał styczność ze sztuką, a co za tym idzie z nagością, krwią i brutalnością. Interesowało go życie po życiu. Po pierwszej niespełnionej miłości wyjechał do Rzymu na studia. Tam poznał świat narkotyków i alkoholu. Świat, do którego wkroczył, przepełniony był mrokiem i demonami. Lorenzo korzystał z życia, ile tylko się dało. Natchniony "Boską komedią" Dantego i odurzony narkotykami tworzył obrazy, dzięki którym stał się sławny, rozpoznawalny i bogaty. Jego obrazy są ponadczasowe i biją z nich emocje. Niestety żadne pieniądze nie były w stanie przyćmić jego samotności. Związki zarówno z kobietami, jak i mężczyznami, które próbował zbudować, nie przetrwały próby czasu. Lorenzo jest na granicy obłędu, nawiedzają go zwidy i koszmary. Nie może się z tym uporać. Coraz bardziej gubi się w tym, co jest jawą, a co snem.

Jak każda książka tak i ta znajdzie swoich zwolenników i przeciwników. Fani erotyków będą usatysfakcjonowani. Jeżeli o mnie chodzi, to zupełnie nie trafiła w mój gust. Momentami zastanawiałam się, czy to jest prebook, czy egzemplarz finalny. Osoba odpowiedzialna za korektę po prostu się nie popisała. Tyle literówek nie spotkałam w żadnej książce. Zaklasyfikowanie tej książki do literatury obyczajowej nie do końca mi odpowiada. To bardziej erotyk z elementami fantasy. Sam pomysł na fabułę niczego sobie. Nawiązanie do sztuki i literatury bardzo ciekawe. Rozterki człowieka, który w pewnym momencie swojego życia się pogubił. Niespokojna dusza artysty który, żeby żyć, musi tworzyć. Walka o wolność i wyswobadzanie się z sideł życia to codzienność bohatera.

Dziękuję autorce za egzemplarz do recenzji.

Psychiatra Alice słynie z kontrowersyjnych metod leczenia. W jej gabinecie...

😈 RECENZJA 😈

Tytuł: "OD DEMONÓW NIE UCIEKNIESZ"
Autor: A.E BELLINI
#współpracareklamowa z @a.e.bellini

To historia o Lorenzo, bardzo zdolnym malarzu,który boryka się z bardzo ciężkimi traumatycznymi przeżyciami. Dla zwykłego człowieka to co przeżył w swoim życiu Lolenzo nie było by realne ale on wierzy że każdy demon którego spotkał na swojej drodze był prawdziwy. Jedyne co go w życiu dobrego spotkało to Cora . To przy niej jego życie było piękne i proste. A gdy jej zabrakło nic już nie było takie samo. Każda kolejna osoba w jego życiu wprowadzała go w coraz większy mrok. Chcąc w końcu poukładać swoje myśli o odnaleźć nurtujące go pytania udaje się po pomoc do tajemniczej doktor Alice.To właśnie jej postanawia opowiedzieć całe swoje życie by w końcu wyrzucić z siebie wszystko to co nie pozwalało mu normalnie żyć.Czy uda mu się skonfrontować z jego największym strachem.

To było moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki,które uważam za bardzo udane. Bardzo urzekła mnie ta historia i wywarła na mnie bardzo ogromne wrażenie oraz bardzo mnie poruszyła. To książka o mroku. O tym co siedzi głęboko w nas i wokół nas. To co doświadczyliśmy w dzieciństwie i młodości np. odejście bliskich osób,tragedie i smutki ma ogromny wpływ na nasze dorosłe życie. Nasze całe życie polega na walce o wolność. Na wyswabadzaniu się z sideł życia i chwilowym odpoczynku,by wrócić do walki odrobinę szczęśliwszym.Czasem ludzie nie potrafią odnaleźć się we współczesnym świecie bo nie pojmują tego świata.To sprawia że czują się wyobcowani i niezrozumiani. Oddalają się od życia, zatracając się we swoim a to prowadzi do utraty zmysłów. Najważniejsze to jest się przełamać. To jedno z najodważniejszych posunięć na jakie może zdobyć się człowiek. Po prostu odepchnięcie własnych lęków. To wymaga wiele odwagi i samozaparcia. Każdy ma w sobie mrok i tylko od nas zależy jak bardzo damy mu zawładnąć naszą wolą. Książka skłania do refleksji. To bardzo wciągająca historia od której nie można się oderwać. Dostarczyła mi ogrom emocji. To nie jest lekka i łatwa historia.To idealna lektura dla miłośników wciągających histori z elementami nadnaturalnymi. Szczerze polecam ❤️ To było po prostu genialne.

😈 RECENZJA 😈

Tytuł: "OD DEMONÓW NIE UCIEKNIESZ"
Autor: A.E BELLINI
#współpracareklamowa z @a.e.bellini