Świadomy wybór

Izabela M. Krasińska Wydawnictwo: Lucky literatura obyczajowa, romans
Lucky
2023-09-21
2023-09-21

Trochę dziwi mnie tak bardzo wysoka ocena tej książki. Dla mnie jej lektura nie była porywająca, tylko nieco przeciągnięta. Książka owszem poruszała ważne tematy dzisiejszych czasów - rodziny i relacji w niej panujących, a także chęci lub jej braku do posiadania potomstwa, mnie jednak jakoś specjalnie nie porwała.

Książka troszkę mnie rozczarowała. Trudne tematy więc spodziewałam się bardziej wciskających łzy scen. Osoby występujące w książce stają przed świadomym i trudnym wyborem. Nie każdy potrafi zaakceptować ich decyzję. Jak to "nie będziemy mieć wnuków? ", rozczarowania, awantury oraz depresje pojawiają się w książce bardzo często. Czy uda się rozwiązać wszystkie problemy, rozwikłać zagadki z lat dzieciństwa, trzeba koniecznie książkę przeczytać.

Autorka porusza temat piętnowania ludzi, którzy nie chcą mieć dzieci, wtrącania się nie w swoje sprawy, zdrady itp. Brakowało mi historii rodziny, która ma dwójkę dzieci i kobieta znowu jest w ciąży i wszyscy mówią, że to na pewno dla 500+.

Książkę przeczytałam jakiś czas temu i oceniłam na 7, ale często wracam do niej myślami. Myślę że zasługuje na mocną 8.

2089

"Świadomy wybór" to mocna powieść,traktująca poważnych sprawach takie jak świadome rodzicielstwo i bezdzietność z wyboru.
Lektura na długo zostaje w głowie,zmusza do odpowiedzenia sobie na pytanie czy nieposiadanie dziecka to egoizm,a może posiadanie dziecka i traktowanie go jak wroga bo zaburzył życiowe plany to jest dopiero egoizm.
Szkoda że pewne książki są tak po macoszemu traktowane.Izabela Krasińska już któryś raz podejmuje w swojej powieści trudny temat i wychodzi jej to nad wyraz dobrze.Polecam!!

Szkoda że pewne książki są tak po...

Świadomy wybór to książka która porusza trudny dla nas temat.... Braku posiadania dziecka... Jedni bardzo chcą nie mogą i decydują się by żyć dla małżonka. Drudzy poprostu nie czują Macierzyństwa jeszcze inni nie lubią poprostu dzieci i nieważne z jakiego powodu postanawiam nie mieć dzieci... Najważniejsze jest by tych osób nie osądzać... Ale ich szanować... Ja sama znam kilka takich małżeńst i mają się naprawdę pięknie z szacunkiem i miłością. Naprawdę nie osądzajmy bo nie znamy powodów.... Książka suer napisana

"Ludzie od zawsze byli niebezpiecznie okrutni w swoich osądach. Im mniej o kimś wiedzieli, tym więcej mieli do powiedzenia na jego temat."

Lena i Michał, Roksana i Igor, Sabina i Krystian, Iza i Dominik, cztery pary, cztery historie j cztery różne spojrzenia na posiadanie dziecka.

Książka wciąga od samego początku, a każda z historii pokazuje jak społeczeństwo podchodzi do kwestii rodzicielstwa. Świadoma bezdzietność, presja wywierana przez bliskich, depresja ciążowa. Każda para ma swoje spojrzenie na rodzicielstwo, co wzbudza kontrowersje wśród bliskich czy znajomych.

Posiadanie dziecka to nie chwilowa zachcianka, lecz odpowiedzialność na całe życie. Nie można oczekiwać od drugiej osoby zmiany zdania bo tak wypada, bo co ludzie powiedzą.

Autorka z dbałością o szczegóły a jednocześnie z lekkością pióra pokazuje jak rodzicielstwo potrafi podzielić ludzi, szczególnie tak sobie bliskich jak mąż i żona. Również bohaterowie drugoplanowi w postaci rodziny i znajomych ma istotną rolę w fabule.

"Świadomy wybór" to książka niezwykle potrzebna i wartościowa, niosąca przede wszystkim dużo ważnych refleksji. Dlaczego tak normalne kwestię jak posiadanie czy nie posiadanie dziecka muszą być przyczyną niezgody między ludźmi? Dlaczego ludzie nie mogą uszanować decyzji innych, zamiast tego próbują układać im życie? Izabela M. Krasińska sięgnęła tematu, który w naszym społeczeństwie także wywołuje wiele różnic i odmiennych zdań. Fabuła angażuje od samego początku a historia każdej z par pokazuje cienie i blaski życia.

Polecam Waszej uwadze, a za egzemplarz dziękuję @luckywydawnictwo

#wydawnictwolucky #izabelamkrasińska #świadomywybór #rodzicielstwo #społeczeństwo #różnicezdań #polskaautorka #bookreview #bookworm #styczeń #recenzja #polecam

Cieszę się, że znowu trafiam na książkę napisaną przez Izabelę M. Krasińską. Czekałam na to dość długo, ale oczekiwanie okazało się niezwykle owocne, a treść „Świadomego wyboru” na długo zapadnie mi w pamięci. Z całą pewnością użyczę tę książkę osobom niezdecydowanym, a także nieco lekkomyślnym- taki zimny prysznic, jaki funduje nam pisarka, może dobrze pokierować ścieżkami życiowymi konkretnego odbiorcy. Każdy rozdział dodany do „Świadomego wyboru” jest wciągający, a ja sama bardzo interesowałam się losami bohaterów. Nie miałam swoich faworytów, chociaż czasem przeżywałam coś na wzór rozgoryczenia, jak też realnie zaciskałam kciuki, by w końcu wszystko potoczyło się pomyślnie. Skoro więc czułam się tak, jak gdyby bohaterowie byli prawdziwi, a nie fikcyjni, to moje zachowanie można potraktować jako dowód świetnie opracowanej fabuły. Brawo!

„Świadomy wybór” to książka bardzo mocna, a zarazem stuprocentowo obyczajowa. Autorka przedstawiła nam bowiem różne oblicza macierzyństwa i tacierzyństwa. Podkreśliła, że powiększenie rodziny nie może być kaprysem, choć oczywiście nieplanowane ciąże się zdarzają. Bywa, że jedne pary czekają na ten moment latami, inne notorycznie odkładają ten plan na dłużej niewiadomą przyszłość, a bezlitosny zegar biologiczny tyka. Jeszcze inna sytuacja mówi o wymuszaniu potomstwa przez najbliższą rodzinę, jak też o braku chociaż minimalnego instynktu macierzyńskiego. Co też można zrobić, gdy para ma bardzo podzielone zdanie na ten temat- jedno z nich bardzo tego pragnie, a drugie nie chce nawet o tym słyszeć? Ile par, tyle opinii.

Taką mieszankę odnośnie do planowania rodziny przedstawiła nam autorka „Świadomego wyboru”. Wykreowała cztery pary, w tym jedną mającą już kilkuletniego syna. Nie zdradzę, czy pary mają coś ze sobą wspólnego, niemniej jednak na pewno czytelnikom nie zabraknie tu mocnych wrażeń. Przestrzegam jednak przed pochopną opinią czy krytykowaniem, a nawet szykanowaniem. To, że ktoś nie czuje w sobie instynktu macierzyńskiego lub nie pcha się na tytuł ojca roku, nie robi z niego potwora, proszę o tym pamiętać.

Podczas czytania powieści warto sobie też zadać następujące pytanie: jaki wpływ na decyzję o dziecku mają przeżycia człowieka z przeszłości? Czy ktoś pochodzący z patologii może zapewnić swojemu dziecku szczęście i miłość? Czy w ogóle nadaje się na rodzica? A może zrobi wszystko, by jego latorośl nigdy nie doświadczyła tak traumatycznych przeżyć i tym samym okaże się rodzicem na medal? Zapewniam, że jest to bardzo istotny temat, godny indywidualnych przemyśleń.

Autorka, poprzez historię czterech par, pokazała nam istny wachlarz emocji związany z ogłaszaniem tego, mogłoby się wydawać, cudownego wydarzenia. Jak jednak widzimy, nie wszystko związane z ciążą musi być bajkowe. Między parami może dochodzić do obrzucania się błotem, czynienia wyrzutów, poniżania, prania brudów, nienawiści. Warto więc prześledzić perypetie wszystkich bohaterów i od razu ich nie oczerniać. Wręcz przeciwnie- każdemu należy się odrobina zrozumienia.

Po przeczytaniu tej lektury wiem jedno- bardzo dziękuję moim rodzicom, którzy nigdy nie namawiali mnie siłą do macierzyństwa, nie zadawali ciągłych pytań i nie bawili się w swatki. Nie jestem matką, bo tak poukładało się moje życie. Gdybym jednak nią została, to NIGDY pod przymusem. Uważam to za najgorszą formę powiększania rodziny. Dziecko to ogromna odpowiedzialność, a nie zabawka na baterie, którą można wyłączyć i schować do szafy. Warto o tym pamiętać.

Co tu dużo mówić- książka jest świetna, a autorka włożyła w nią mnóstwo pracy. Myśli każdego z bohaterów pokazała niemal osobno, a zatem starannie dobierała słowa i perfekcyjnie odseparowała każdy z rozdziałów. Okładka i tytuł także są bardzo wymowne, idealnie pasują do tematu powieści.

Polecam!

Niemacierzyństwa z wyboru... bardzo ciekawy temat. Polecam.

Niemacierzyństwa z wyboru... bardzo ciekawy temat. Polecam.

Izabela M. Krasińska w swojej ostatniej książce "Świadomy wybór" przełamała tematy tabu. Pochyliła się nad decyzjami dorosłych ludzi, które nie powinny być komentowane przez osoby postronne. Bo któż ma prawo decydować o posiadaniu potomków lub ich braku - wyłącznie sami zainteresowani. Ta historia jest pełna bólu i spojrzenia na rodzicielstwo różnymi oczami: gotowymi na miłość, odrzucającymi ją lub świadomie z niej rezygnującymi.
Za każdym razem, gdy brak nam docenienia tego co mamy, rozejrzyjmy się obok i zrozummy wreszcie, że nie można mieć wszystkiego, a to co mamy, nie jest nam dane na zawsze.
Izabela pokazała w tej powieści cienką granicę, jaka dzielić nas może od tragedii. Gdy ją delikatnie muśniemy i w porę dostrzeżemy swój błąd, być może jeszcze jest szansa na szczęście .
___

"ŚWIADOMY WYBÓR" - Izabela M. Krasińska
Na książkę natrafiłam, a raczej na tytuł i autorkę
( w sumie przy takiej ilości autorów szkoda, że umykają takie perełki) dzięki polecajce na jednej z grup czytelniczych. Przeczytałam wstępnie opis i oczarowałam się .
Książka mnie oczarowała, mimo dzielenia na różnych bohaterów, wciąga i porywa od pierwszych stron.
Dla mnie istny majstersztyk, szczególnie przy przedstawieniu bohaterów, ich problemów, rozterek, wyzwaniami jakie niesie życie, decyzjami przy nacisku otoczenia. Łączy ich jedno : dziecko. Jedni nie chcą mieć, inni chcą, ale nie potrafią, jeszcze inni mają, ale odtąd wszystko idzie nie tak, jeszcze inni starają z pozoru razem, ale tak szczególnie pragnie jedna ze stron potomstwa, inna niejako czuje się przymuszona do tego Co rodzina, para, małżeństwo to problem bardziej złożony, inne spojrzenie i pragnienia.
Najważniejsze tu jest to, że brak jest tu wzajemnej komunikacji i słuchania nie tylko swojego głosu serca i pragnień, ale też drugiej strony.
Mnie szczególnie przykuła uwagę para Michała i Leny, pary świadomej, która decyduje się nie mieć potomstwa, nie powoływać na świat człowieka niechcianego, nie wyczekiwanego. Tylko otoczenie nie bardzo potrafi to zrozumieć i zaakceptować, że to ich życie, decyzje, konsekwencje i wybór - świadomy wybór. Ale czy tylko przy nie posiadaniu dziecka ma być świadomy wybór, czemu przy zakładaniu rodziny z dziećmi nie ma tego poczucia świadomości. Książka bardzo mnie porwała, spowodowała na chwilę zatrzymanie się i zastanowienie się nad parami, które mają dzieci jak i tych co nie mają. Czy wolno przymuszać do tego czy to przez rodziców, rodzeństwo, przyjaciół, otoczenie jak i szczególnie przez partnera\ -rkę! Pamiętajmy że dziecko to nie zachciewka, zabawka co odłożysz na półkę, to życie, które powołujesz i jesteś odpowiedzialny właściwie przez całe swoje życie, to co nauczysz, jak się zaopiekujesz co dasz nie tylko materialnie , ale przede wszystkim emocjonalnie, to procentuje i buduje młodego człowieka. Dzięki temu człowiek staje się właśnie takim a nie innym Potrafią kochać siebie i innych, Ta książka ukazuje i odsłania wiele aspektów życia, daje do myślenia, uczy, pokazuje wiele barw miłości i odpowiedzialności. I można by tak bez końca, po nią po prostu trzeba sięgnąć.

Polecam i zamierzam sięgnąć po następną pozycję autorki, także dość kontrowersyjną, wydaną wcześniej. pt "Narcyz".
Dodam, że lektorka jest rewelacyjna.... Bardzo polecam.

OCENA 10/10
07/24 ( 07/01)/ OBYCZAJ 03/24
ilość stron: 368
data wyd: 21.09.2023
czas przewidziany czytania: 06 h 08 min.
Czas słuchania: 10 h 09 min
lektorzy empik: Krzysztoń Agnieszka