Five Survive

Okładka książki Five Survive Holly Jackson
Okładka książki Five Survive
Holly Jackson Wydawnictwo: Wydawca ‏ : ‎ HarperCollins Publishers Inc kryminał, sensacja, thriller
Five Survive
Wydawca ‏ : ‎ HarperCollins Publishers Inc
2023-07-20
2023-07-20

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Bohaterowie trochę bez wyrazu, ale historia sama w sobie mnie wciągnęła tak, że nie mogłam się oderwać aż do ostatniej strony.

Szóstka znajomych wybiera się w podróż kamperem. Nic nie zwiastuje tego, że ich wycieczka skończy się w lesie, a przebita opona zapoczątkuje noc, która zmieni ich życia.
Każdy ma jaką tajemnicę, a jedna z nich jest bardzo cenna dla kogoś schowanego w mroku nocy.
Szóstka uwięziona w śrokdu musi się dowiedzieć kogo sekret jest kartą przetargową, bo noc ma przetrwać tylko pięć osób.

Sama historia jest bardzo ciekawa i kiedy czytelnik przyzywczai się do sposob prowadzenia narracji, może się wciąnąć w lekturę na długie godziny.
Książka zdecydowanie dla starszego odbiorcy, ze względu na jej brutalność. Spodoba się też fanom kryminałów i new adult.

Największym problemem polskiego wydania jest koszmarne tłumaczenie i brak korekty.
Tłumaczenie jest toporne, praktycznie 1:1, jakby tłumaczka chciała to zrobić jak najszybciej, nie czytając większych fragmentów i lecąc ze wszystkim "na żywioł". Najbardziej widać to w pierwszych rozdziałach.

Może się czepiam, ALE:
strona 12: "Maddy patrzyła na nią w przyciemnionym świetle. Jej skóra marszczyła się wokół oczu w kolorze piaszczystego brązu."
strona 13: "Na twarzy Maddy nigdy nie pojawiały się zmarszczki nawet przy najszczerszym uśmiechu."

strona 24: "Delikatnie narysował dwie kreski: ramiona ptaszka oznaczającego wykonane zadanie. [...] Głupio jej było przyznać przed sobą, lecz widok tej małej fajeczki faktycznie coś w niej zmienił. Maleński, najdelikatniejszy fajerwerk rozbłysnął w jej głowie."
strona 26: "Dlatego zerknęła w dół na krzyżyk narysowany na jej dłoni i prześledziła wzrokiem linie, próbując przywołać tamten fajerwerk."

Jest też festiwal powtórzeń, czasem strona po stronie. Coś co w angielskim ma sens nie sprawdza się w polskim, bo zwyczajnie mamy bardziej bogaty język.
"Nie wiedziała, że Arthur o tym wiedział."
"Nigdy o to nie pytała, bo nienawidziła, kiedy inni ją o to pytali."

Zdarzają się też byki takie jak: "Oliver uniósł miske i ją potrząsnął'

Oraz kompletna niekosekwencja tłumacza, którą puściły dalej dwie panie od korekty.
Chrupki to w jednej scenie chrupki, a nawet dokładniej churpki serowe, w następnej zmieniają się w chipsy, potem znowu chrupki, a raz nawet są nazwane słodyczami, bo zapewne w oryginale było "snacks".

Jest to zdecydowanie dobra książka, przypomina mi trooooche piłe II a zwłaszcza zachowanie Oliviera. Niektóre wątki są nie najlepsze ale ogół jest na plus. No i chciałabym dosłownie epilog bo nie mogę z tym otwartym zakończeniem

Kocham tą książkę całym sercem!!! Cudo, serio czytajcie… dawno nic mnie tak nie wciągnęło, nic dawno tak mnie nie wbiło w fotel jak to.„Przewodnik po zbrodni według grzecznej dziewczynki” to także coś wspaniałego, ale w tym przypadku jest jeszcze lepiej. Książka naprawdę buduje napięcie, i sprawia że jesteśmy w stanie poczuć się jak bohaterowie, co zapewnia nam niesamowite doznania🫶🤩

Świetna książka na raz czy dwa posiedzenia: bardzo dobre tempo, trzyma w napięciu, dobrze skonstruowana fabuła i intrygujący, niejednoznaczni bohaterowie, co niezwykle ważne w przypadku powieści skupionej wokół tego, że ktoś ma wartościową tajemnicę. Narracja momentami popada w przesadny melodramatyzm, ale ostatecznie stoi przy głównej bohaterce, mocno poturbowanej przez życie, więc można jej to wybaczyć; podobnie jak to, że nieco zbyt prędko staje się oczywiste, o co w tym wszystkim chodzi (choć z drugiej strony to znaczy, że autorka uczciwe podrzuca tropy, by czytelnik mógł sam rozwiązywać zagadkę). Świetnie się bawiłam, na pewno wrócę jeszcze do innych powieści autorki.

To było cudowne. Co prawda na początku nie mogłam się do końca połapać i wciągnąć ale później już dosłownie nie mogłam się od niej oderwać. Plot twist on point

Niesamowita książka. Moje wyróżniona w kwietniu 2024 roku. Do końca nie mogłam odszyfrować kto ma tą tajemnicę :P

Nie ukrywam, myślałam, że jakiś czas po przeczytaniu wrażenia bardziej ułożą mi się w głowie, a jednak wciąż mam niejednoznaczne odczucia. Natomiast była to bardzo dobra i wyjątkowa przygoda.

Jakbym oglądała dobry film, dosłownie miałam przed oczami profesjonalne kadry i prawdziwie nie mogłam się oderwać, wciąż chciałam wiedzieć, co się zaraz wydarzy.

Red, do której głowy mamy największy wgląd jest wyjątkowo specyficzną postacią, ciekawie zbudowaną a wciąż taką, która mogłaby chodzić z nami po ziemi, po kawałku odsłania się jej przeszłość, uzupełniając bieg wydarzeń.

Poczułam to napięcie, pojawił się dreszczyk emocji. Pokochałam i znienawidziłam część bohaterów.
Wszyscy zostali uwięzieni w jednym miejscu, za metalowymi ścianami czaił się punk rzucany ostro przez laser.
Niepokojąca, gęsta atmosfera przepełniona przyjaźnią i podejrzeniami. Wszystko w młodzieżowym klimacie, w tym język pozwalający idealnie wczuć się w historię, zwykle "typowy" czasem z lekka dziwny, zawsze adekwatny do akcji.

Kiedy myślałam, że zaczynam się nudzić, ponownie pojawiała się iskra niedopuszczająca odłożenia książki.
Wątki powoli się przenikają, tworząc zgraną całość, choć nie wszystko w 100% jest nam ostatecznie podane.

Choć sama czuję niedosyt w moich słowach, to definitywnie przeżyłam intrygującą przygodę i was również do tego zachęcam.

Red, do której głowy...

Pochłonęłam te książkę w tempie ekspresowym, bynajmniej nie dlatego że była krótka. Nie spodziewałam się, że tak mnie wciągnie. Napięcie towarzyszyło od początku do końca, zaangażowała mnie na tyle że chciałam wiedzieć kto kryje jaki sekret, kto zginie, kto strzela (a tu plot twist gonił plot twist) I bardzo, ale to bardzo, sama chciałam dobić jedną, bardzo, bardzo wredną postać.
To typowa książka YA, nie jest to jakaś mega rozbudowana intryga, ale w niczym mi to nie przeszkadzało. Bawiłam się super, i jestem bardzo pozytywnie nastawiona na dalsze czytanie Holly Jackson. „Przewodniku…” nadchodzi twój czas!

🖤Po przeczytaniu PPZWGD stwierdziłam, że sięgnę po Kolejna powieść Holly Jackson.

"Ocalało pięciu" to Kolejna książka autorki "Przewodnika po zbrodni według grzecznej dziewczynki "
Książka według mnie jest naprawdę fantastyczna. Lektura ma ponad 400 stron, co według mnie jest dość sporą ilością jak na fabułę która dzieje się podczas ośmiu godzin,ale czytało się ją bardzo przyjemnie i szybko.Historia przyjaciół trzyma w napięciu od początku aż do samego końca. Czytając nie mogłam się oderwać. Historia była wciągająca i absolutnie genialna.🖤

(IG: throughlifewithabook)

Holly Jackson Ocalało pięciu Zobacz więcej