Burza

Okładka książki Burza Aleksandra Świderska
Okładka książki Burza
Aleksandra Świderska Wydawnictwo: Novae Res Cykl: Miasto gasnących świateł (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Miasto gasnących świateł (tom 2)
Novae Res
2023-10-18
2023-10-18

Książka na relaks, plaże, hamak, dobrą zabawę. Całkowicie luźna, przyjemna, kryminalna i erotyczna. Porusza ważne tematy jak tranzycja płciowa, relacje z osobami LGBT+ czy policją.

Burza już nawet nie jest erotykiem z wątkiem kryminalnym ale wręcz melodramatem na pełnej. Kibicuję parze bohaterów ale jednak wolałabym więcej rzetelnej, policyjnej roboty która usprawiedliwiałaby kategorię książki.

Druga część jak i pierwsza na takim samym poziomie, mam nadzieję że w trzecim tomie Elka będzie z Antonem bo jestem okropną romantyczką 😅 Ale emocje między Policjantem a Gangsterem były równie odczuwalne jak w mgle. Bardzo polecam, od razu pisze nie ma scen erotycznych, ja bym się nie obraziła jakby było trochę pikantnie, ale tak jak jest dla mnie było idealnie ❤️i czekamy teraz na 3 tom mam nadzieję że ostatni 🫣

Przeczytałem „Mgłę” i nawet mi się spodobała. Lubię literaturę z wątkami LGBT. Oceniłem 7/10. Z dużym zaciekawieniem sięgnąłem po „Burzę”. Na Instagramie widziałem już parę recenzji, że podobno warto. I może dlatego szarpnąłem się na napisanie kilku słów.
Niestety się srogo rozczarowałem. Ja tę książkę przemęczyłem Na ogół mam bardzo dużą tolerancję dla debiutantów. Po pierwszej części liczyłem, że to naprawdę będzie coś mocnego, ale okazało się, że jest to melodramat. Z kryminałem to nie ma nic wspólnego. Możliwe, że rozstrojone nerwowo nastolatki się zachwycają się tym cukierkowym klimatem i niepotrzebnie przedłużanymi opisami, bo chyba taka grupa jest targetem dla Autorki (wnioskuje po profilu autorki na ig jak się robi na celebrytke wrzucając co chwilę zdjęcia jedzenia, widoku z okna etc. Żeby jeszcze miała coś ciekawego do powiedzenia).
W recenzjach wyczytałem, że druga połowa książki, a już końcówka to jest sztos i nie można się oderwać. Serio? W którym momencie, bo chyba ktoś ma małe wymagania. Może ja mam wybrakowany egzemplarz. Serio liczyłem na jakiś przełom, a była tylko załamka.
Część „kryminalna” była mało realistyczna. Czyżby Autorka naoglądała się za dużo CSI Las Vegas i próbowała to przełożyć na polskie realia? Jeśli tak, to zrobiła to niestety nieudolnie. Zakończenie miało być zaskoczeniem. Nie wiem co tam miało zaskoczyć, bo jak dla mnie było tak do przewidzenia jak to, że po niedzieli następuje poniedziałek.
Wątek „miłosny” jest nudny. Miałkie, sztuczne dialogi. Bohaterowie mało wyraziści. Sorry, ale rozanielony gangster był tak słodki, że aż mdły. I ten policjant co próbuje grać twardziela anie radzi sobie ze sobą.
Na krytykę zasługuje też przedstawienie w tej historii osób transpłciowych. Ja wiem, że teraz temat zrobił się modny, ale warto coś na ten temat poczytać, zanim się zacznie o tym pisać i to w dodatku w taki sposób, który może łatwo zranić takie osoby. Przykre…
Widomo jak to z ocenami na LC czy Instagramie. Wielu bookstagramerów zrobiło sobie z pisania recenzji biznes. Jak się im zapłaci to napiszą pozytywną recenzję i wystawią maksymalną ocenę (sam dostałem taką propozycję kiedyś). Cóż taki świat… dziś można wszystko kupić. W każdym razie Autorce jeszcze daleko do prawdziwych pisarzy kryminału, choć potencjał jakiś jest. Tylko niech Autorka się zdecyduje co chce pisać: kryminał czy romans, bo połączenie jej kompletnie nie wychodzi. Widziałem już na ig, że za moment będzie kontynuacja. Biorąc pod uwagę tempo nie spodziewam się czegoś co może zachwycić. Najwyraźniej ktoś tu zaczyna robić na ilość a nie na jakość.
Jeśli ktoś lubi ckliwe historyki w typie filmów „Listów do M.” to ta pozycja jest jak znalazł. Jeśli nie to szkoda tracić czasu. Nie polecam.

Pierwszy tom wciągnął mnie całkowicie i pokochałam historię Adama oraz całej ekipy. Miałam więc spore oczekiwania wobec drugiej części, ale też pewne obawy- czy kontynuacja dorówna swojej poprzedniczce?

Bardzo podoba mi się sposób w jaki autorka opisuje wygląd, krajobrazy, ale tez wydarzenia i emocje. Są one sensualne, ale jednocześnie konkretne. W historii nie ma zbędnego lania wody, czy nic nie wnoszących dygresji. Jest to dla mnie ogromny plus i zdecydowanie mocna strona pisarki.

Kolejnym atutem jest dla mnie rozwój charakterów postaci, których już poznaliśmy. Czytelnik obserwuje w jaki sposób wydarzenia z ,,Mgły" wpłynęły na nie i jakie niosą za sobą konsekwencje. Tak jak wcześniej były uwypuklone ich silne osobowości, tak teraz ukazane są ich słabości i chwile zwątpienia.
Jeśli chodzi o nowe postacie, są mi póki co neutralne. Z jednej strony rozumiem ich role jaką miały pełnić, ale nie jestem do nich tak przekonana jak do ,,głównej ekipy". Monika od początku wydawała mi się fałszywa, natomiast Antek aż do przesady rzuca swoimi tekstami. Najbardziej do gustu przypadła mi postać Wernera. Liczę na rozwój postaci w kolejnym tomie. To co natomiast mnie cieszy, to żadna z tych osób nie jest ,,zapychaczem"- bez nich historia byłaby wybrakowana i niekompletna. Widać, że ich obecność jest przemyślana.

Wątek kryminalny został, moim zdaniem, o wiele lepiej poprowadzony w tej części. Nie było żadnych sugestii odnośnie tego kto tym razem jest głównym złoczyńcą, czytelnik razem z bohaterami głowi się o co tym razem tu chodzi. Jeśli chodzi o część romantyczną, to odnoszę wrażenie, że jest jej nieco mniej niż poprzednio, co nie jest moim zdaniem jakimś minusem. Trochę gryzie mi się z jaką szybkością i łatwością Adam dogadał się z Konradem, a z drugiej strony cieszę się, że nie ma tutaj infantylizacji dorosłych postaci i słabej dramy na pół książki.

Ogólnie druga część nie odbiega jakościowo od pierwszej. Historia jest składa, logiczna, a autorka ma bardzo przyjemny styl pisarski. Zdecydowanie polecam.

Mam bardzo mieszane uczucia co do tej książki tak jak i do pierwszej części.. Chyba będę jedyną osobą która będzie narzekać że na pierwszym planie jest sprawa z morderstwem. Ubolewam, że romans między Adamem i Konradem jest w tle, muszę przyznać że przewijałam niektóre momenty o śledztwie bo mnie.. nurzyły. Wolałabym bardziej zagłębić się w rozwinięcie relacji między głównymi bohaterami bo to co czytałam miało potencjał,ciekawe postacie chociaż Konrad trochę mnie irytował z tym że z niego taki ruchacz. No i sceny seksu których nie ma praktycznie też mnie to zasmuciło ;p Aczkolwiek z pewnością przeczytam kolejną część jeśli nadejdzie, bo nie lubię jak coś się urywa w niedopowiedzeniu.

Autorka ma niewątpliwie lekkie pióro! Czyta się świetnie, chociaż gdzieś po drodze wątki kryminalne zaczęły ustępować tym romantycznym, co przełożyło się na moją ocenę. Nie we wszystko również uwierzyłem, ale po słowie od autorki, wybaczam! Nie jest to przecież literatura faktu...

"Burza" to kontynuacja losów policjanta Adama Aleksandrowicza i gangstera Konrada Gronczewskiego. Nie czytałam początku ich historii, jednak nie przeszkodziło mi to w zrozumieniu fabuły.

Konrad targany poczuciem winy i tęsknotą za bardzo bliskiemu bardzo bliskim Konrad targany poczuciem winy i tęsknotą za bardzo bliskiemu mu policjantowi Adamowi, zastanawia wrócić do Wrocławia i chronić jedyną osobę, na której mu zależy. Adam po wypadku nadal nie pamięta zdarzenia, jednak wraca do czynnej służby bez której nie umie funkcjonować.
Połącz ich ponownie brutalne morderstwo transseksualnej dziewczyny, by ją rozwiązać potrzebują wzajemnego wsparcia.

Nie czytałam zbyt wielu kryminałów. Nie mam więc zbyt dużego porównania, jednak ten kryminał w ogromnej części jest obyczajówką z kryminalnym tłem. Absolutnie nie jest to Radek tej książki. Dzięki temu poznajemy głębie relacji, jaka połączyła Konrada i Adama. Rozumiemy ich rozterki, targające nimi pragnienia i namiętność wyczuwalną z kartek tej historii.

Nie zabrakło tu jednak brutalnych scen, z miejsc morderstw, wspólnie z Adamem i elą będziecie łączyć kropki na tablicy podejrzanych i wspólnie szukać sprawcy. Niebezpieczeństwo, namiętność, ściganie przestępców ale też walka o życie i przełamywanie własnych barier kropka to wszystko będzie wam towarzyszyć przy lekturze tej książki.

Burza" to poruszająca opowieść, która wciąga czytelnika w wir emocji i niepewności od pierwszych stron. Świerczewska w mistrzowski sposób prowadzi narrację, ukazując głębokie relacje między bohaterami oraz ich walkę z przeciwnościami losu.

Główny bohater staje w obliczu wydarzenia, które radykalnie zmienia życie. Dążenie do zrozumienia i pogodzenia się z przeszłością stanowi serce tej opowieści, poruszając czytelnika i budząc w nim współczucie.

Świerczewska wnikliwie analizuje psychologiczne aspekty postaci, ukazując ich wewnętrzne konflikty i zmaganie się z demonami przeszłości. Jednocześnie, wątek tajemniczej intrygi dodaje narracji dynamiki i sprawia, że czytelnik nie może oderwać się od lektury.

Jednym z największych atutów książki jest sposób, w jaki autorka kreuje .Dialogi są autentyczne, a opisy miejsc i sytuacji wciągające, co sprawia, że czytelnik ma wrażenie, jakby był częścią historii.

"Burza" to nie tylko wciągający thriller, ale także głęboka analiza ludzkich relacji, walki z przeszłością i dążenia do pojednania. Gorąco polecam tę książkę wszystkim poszukującym poruszającej lektury, która zostanie z nimi na długo po zakończeniu lektury.

To moja pierwsza opinia na tym serwisie i mam nadzieję że autorka ją przeczyta. Ta książka, tak jak pierwsza część, była świetna! A ja nawet nie lubię kryminałów! Posiadała wszystko co potrzebne dobremu dziełu - budowała napięcie, pozwalała się śmiać, pozwalała się wzruszać i kibicować bohaterom. Dziękuję za tą i poprzednią część! Nie mogę się doczekać kolejnej (może już wiadomo kiedy będzie?)

• Kindle
  • LGBT+