Cała wieczność

Prószyński i S-ka
2023-10-10
2022-10-04
Magdalena Moltzan-Małkowska
romance fantasy vampires paranormal fiction adult

Uwielbiam serial pamiętniki wampirów więc jak zobaczyłam tą książkę w empiku to odrazu mi się spodobała i okładka i fabuła . Jednak po przeczytaniu stwierdzam że nie jest to jakaś wybitna książka . Miłość była bardzo przewidywalna , fabuła trochę nudna i nie było żadnych zwrotów akcji . Moim zdaniem wszystko dało się przewidzieć . Mimo tych wad książka jest dobra dla osób które mają problemy z akceptowaniem swojej wagi i przewalczeniu fobii o samoocenie ( nie wiem jak to nazwać ) .

30%
Lektor sam w sobie jest fantastyczny. Dobrze się to słucha. Jednak nawet lektor nie jest w stanie uratować tego.

30%

Od książek o wampirach zaczęła się moja namiętna miłość do czytania książek dlatego mam do nich niesamowity sentyment, ale książka o wampirach nie równa książce o wampirach 😉

Zazwyczaj kiedy budzisz się w połowie ubrana a poprzedni wieczór jest za mgłą oznacza to, że wieczór był naprawdę interesujący i tak właśnie myślała Lily. Jednak kiedy pragnieniem, które wyszło na pierwszy plan to wypić krew gołębia wiedziała, że coś jest nie tak. Do tego doszedł brak odbicia w lustrze i kły? Z pomocą przyjaciółki udaje jej się odtworzyć serię niefortunnych zdarzeń… i okazuje się, że kilkanaście godzin wcześniej Lily została przemieniona w wampira. Sprawcą zdarzenia był niezwykle przystojny Tristan, krwiopijca z czterystuletnim doświadczeniem, przez którego Lily ma teraz na głowie całą Radę Wampirów, bo jak się okazuje, żeby przemienić człowieka w wampira trzeba mieć jej błogosławieństwo. Karą jest śmierć dla stwórcy i nowego wampira. Razem z Tristanem muszą znaleźć sposób, jak uniknąć odpowiedzialności, nie dając się zabić.

No nie porwała mnie ta historia. Chemii między bohaterami prawie wcale nie czułam, mity o wampirach wzięte z różnej literatury, a głównym źródłem wiedzy o wampirach był Zmierzch 🙈. Miało wyjść śmiesznie a wyszło nijako 🤷🏼‍♀️
I niestety najbardziej kłuło mnie ciągłe wracanie do wagi bohaterki. Rozumiem ruch #ciałopozytywności, myślę że jest to super pomysł dla osób, które mają problem z wyglądem swojego ciała. Jednak ta książka skupiała się za bardzo na tym jak bohaterce jest źle ze swoim wyglądem, wagą niż na fakcie, że została wampirem... Chyba mam troszkę przesyt ciało pozytywności w ostatnio wydawanych książkach...
W temacie ciało pozytywności to naprawdę bardzo podobało mi się podejście w książce A merry Little Meet Cute, bo pokazało jak osoby plus size mogą być dumne z tego, że są okrągłe tam gdzie trzeba ;)

Wampiry, przygody, gorący romans i... dieta?
Ta powieść jest idealnym przykładem tego jak można wziąć motywy i tematy niemal oklepane i obrócić je w coś nowego, świeżego i poruszającego!
Czytaliście kiedyś historię wampirzycy która została zamieniona w tego pragnącego ciepłej RH+ potwora przez przypadek? Nie? No właśnie! Historia cudownej Lili cała jest taka pełna tragi-komicznych przypadków i slodko-gorzkich rozkmin na temat tego czego chce od życia i swojego ciała.
Wyobraźcie sobie, że najlepszą i najgorszą rzeczą dla Lili w zostaniu wampirzycą jest to, że już nigdy nie będzie mogła przejść na dietę. Przynajmniej nie taka ludzką (chociaż może ;P?).
Gdy w perspektywie masz wieczność a twoje ciało jest dla ciebie twoim największym wrogiem wszystko nabiera nowej perspektywy.
Mega podoba mi się to,że pomimo tego, ze Lili ma dużo kompleksów to nie brakuje jej pewności w swoje umiejętności, w swoje zasady i przekonania!
Dla mnie ta książka była przezabawna, słodka, urocza ale też tak prawdziwa i świeża - absolutnie polecam!

Wampiry, przygody, gorący romans i... dieta?

Książki o wampirach cieszą się popularnością z wielu powodów. Cechuje je przede wszystkim niesamowity i tajemniczy klimat, a także mrok otaczający czytelnika niemal z każdej strony. Warto zauważyć, że gatunek literatury wampirycznej jest zróżnicowany i obejmuje różne style i tonacje, od romantycznych romansów po mroczne horrory. Dlatego każdy może znaleźć coś, co mu odpowiada w tej kategorii, co również przyczynia się do popularności książek o wampirach.
Jedną z książek o takiej tematyce, która bardzo przypadła mi do gustu jest ,,Cała wieczność” autorstwa Glorii Duke.
Gdy pewnego dnia Lily wstaje nieświadoma tego, co wydarzyło się poprzedniej nocy, wpada w niemałą panikę. W opanowaniu sytuacji nie pomaga fakt, że przestała zauważać swoje odbicie w lustrze oraz odczuwa nieokiełznane pragnienie krwi. Jak się okazuje, sprawcą całego zamieszania jest czterystuletni wampir, który zupełnym przypadkiem przemienił kobietę w istotę podobną sobie.

Jakie konsekwencje będzie miało to wydarzenie dla obojga bohaterów? Czy życie Lily powróci jeszcze na właściwe tory?
O tym musicie przekonać się sami.

Muszę przyznać, że już dawno nie czytałam książki z motywem wampirów. Tym chętniej sięgnęłam po tę pozycję. Już zapomniałam jakich wrażeń potrafi dostarczyć ten motyw i jak niesamowity klimat tworzy. Autorka w swojej książce porusza ważne i refleksyjne tematy, jakimi jest samoakceptacja, odtrącenie i brak wsparcia. Wątek wampirów jest raczej tłem dla tej historii. Fabuła jest dość prosta, bez napięć i nagłych zwrotów akcji, ale w żadnym momencie mnie nie nużyła. Nie zabrakło tutaj solidnej dawki humoru, co dodatkowo wzbogaciło przygody bohaterów.

Mam wrażenie, że motyw wampirów przechodzi obecnie, swego rodzaju renesans. I w tym przypadku całkiem się to udało.

Już sam początek sprawił, że myślałam, że książka będzie przewidywalna. Znaczy... była, ale nie aż tak mocno. Przede wszystkim z rzeczy na plus, główna bohaterka nie jest typową główną bohaterką z jaką zazwyczaj się spotykamy. Ma nadwagę i duży problem z akceptacją swojego ciała dodatkowo napędzany przez matkę, której nie umie się postawić. Małymi krokami, ale z czasem się to zmienia. Tej próby samoakceptacji jest tak dużo, że momentami przebija nawet wątek o wampirach.
Jeśli chodzi o tematykę to Cała Wieczność nie wnosi nic nowego. Wiedzę o wampirach główna bohaterka – Lily i jej przyjaciółka czerpią z popkultury co bywa nieco irytujące. Mamy też sztampowy dość motyw młodej dziewczyny, która przez przypadek zmienia się w wampira i stara się kontrolować swój głód oraz 400-stu letniego wampira, który nikogo tak mocno nie kochał i ogólnie to trochę nie ogarnia w życie.
Ogólnie na plus, przyjemnie się czytało i było sporo śmiesznych momentów. Lekka komedia romantyczna, gdzie jakimś cudem wątek fantastyczny został zepchnięty daleko na drugi plan.

Na półkach: , , , , , ,

O kurczę. Spodziewałam się zupełnie czegoś innego, jak brałam się za tę książkę. Nie oczekiwałam nic więcej poza historią dziewczyny zamienionej w wampira, a okazuje się, że dostałam książkę z morałem i przekazem. Rzadko na mojej drodze stają książki, które mają jakiś background, który może zmienić myślenie i uważam, że ta jest bardzo wartościowa. Opowiada o miłości do samego siebie, niezależnie od zewnętrznej powłoki, ważne jest to, żeby być dobrym. Może to brzmi oklepanie, ale głębsze przemyślenia w tej sprawie raczej zostawię dla samej siebie.
Bardzo mnie rozbawiła ta książka, miała mnóstwo niesamowitych momentów, w których naprawdę miałam ochotę się śmiać na głos, w szczególności na samym początku, gdzie były ujęte wszystkie stereotypy z popkultury wampirzej. No bomba.
Myślę, że jeszcze wrócę do tej książki nie raz, bo daje do myślenia.

Ta książka idealnie nadaje się do wyreżyserowania. Mam takie wrażenie, że ta historia nawet wchodzi pod schemat filmu romatyczno-komediowego. Są tu poruszone problemy, z którymi głowni bohaterowie się mierzą, i które zostają rozwiązane na końcu z takim trochę morałem. Bohaterowie zostali dobrze wykreowani, ale brakowało mi trochę takiego życia w nich. Oni są, bo są i to dobrze wychodzi w tej książce, ale mi czegoś w nich brakowało.
Książka jest typowa na jeden wieczór. Są tu schematy, które są dobrze znane. Jest to też słodki romans, który za dużo nie wnosi. Czasami ciężko się czytało mi książkę, przez pióro autorki, ponieważ, nie które opisy, ale i sam styl pisania nie do końca przypadł mi do gustu. Natomiast ta książka, na pewno komuś przypadnie do gustu, ponieważ ona nie jest wymagająca. Jest takim typowym rozluźnienie po ciężkim tygodniu.

Bohaterowie - dość irytujący.
Fabuła - trochę jej brak.

Z zalet - super, że główna bohaterka ma inną figurę od praktycznie wszystkich innych bohaterek książek takiego typu.

Bohaterowie - dość irytujący.
Fabuła - trochę jej brak.

Ogółem powiem szczerze, że wzięłam tą książkę jako taką, że a pewnie będzie beznadziejna i ogółem nie jest to literatura wysokich lotów, ale bardzo fajna jako guilty pleasure. Ma swoje momenty, ma momentu cringu jak w Zmierzchu, ale buja.

• Przeczytane 2023

Dodaj cytat z książki Cała wieczność