Nocne godziny

literatura młodzieżowa
Wydawnictwo Young
2023-10-25
2023-10-25

Mam problem z tą powieścią. Z jednej strony jest dużo bardziej wciągająca niż ,,Muchomory w cukrze” tej samej autorki, ale jej fabuła jest bardziej banalna. Można powiedzieć, że jest naciągana. Plusem jest to, że w przeciwieństwie do ,,Muchomorów…” tu bohaterowie są ciekawsi, ich interakcje nie są takie płytkie. Jest skonstruowana tak, że trzyma w napięciu. Dokładnie tego brakowało poprzedniej powieści. Mimo to, Muchomory oceniam lepiej za koncept dotyczący fabuły i jej zakończenie

Słuchowisko? Wielkie gratki i ukłony! Bawiłam się bardzo dobrze słuchając tej klimatycznej, mrocznej książki.

Troszeczkę gorsza od „Muchomorów”, ale tylko troszeczkę ;) Wciągająca, lekka historia.

Książka tak zła, że aż dobra. Dawno nie czytałam czegoś tak odklejonego i głupkowatego ale w dobrym tego znaczeniu XD Bawiłam się wybornie.
Słuchałam w audiobooku, który zrealizowany jest w formie słuchowiska z muzyką, dźwiękami tła i z podziałem na role - genialna robota!
Horror klasy B w formie książki.

Horror klasy B w formie książki.

Dziwna, niepokojąca, właśnie taka jakiej się spodziewałam i jakiej chciałam. Tak, niektóre zdarzenia były na zasadzie Deus ex machina, ale kto zabroni autorom tak robić? Tutaj działy się takie rzeczy, że zaskakujące zabiegi w niczym nie przeszkadzały, a nawet, moim zdaniem, pasowały do zamysłu.

Jeśli lubicie mroczny klimat, podobny do wizji Mike'a Flanagana, książka Marty Bijan będzie dla was idealną propozycją.

Wcześniejszą powieść zdobiły muchomory, ta spowita jest mleczną mgłą. Tajemnicą na zamku, którego nie sposób jest właściwie określić. Wszystko jednak jest jak mara, powiew wiatru, ciche pukanie, jezioro i cmentarz.

Jeśli oczekujecie, że poczujecie w tej książce klimat Szkocji, muszę was rozczarować — jest zamek, jest deszczowo, ale to wciąż Polska, zamknięta w kapsule, przeniesiona do zupełnie innych warunków. Wciąż jednak piękna.

I to trzeba podkreślić.

Marta Bijan pisze w sposób dobry. Bohaterowie dobrze naszkicowani, niepospolici. Psychodeliczna wizja horroru, która pociąga i przyciąga.

Bo to jest chyba najważniejsze.

Książka jest dobrym horrorem. Nie najlepszym, ale dobrym.

Jeśli oczekujecie, że poczujecie w...

Uwielbiam wszystko to co wychodzi spod pióra Marty. Kocham ten gotycki creepy klimat. Ta powieść była napisana bardzo poetycko, a do mnie to po prostu trafiło. Ja jestem targetem tych książek.

Parafrazując słowa Mickiewicza do Słowackiego - ta książka jest jak kościół bez boga

Mialam dac 4* ale bedac szczerym, dobrze sie na niej bawiłam. Szkoda, ze ktos mi zaspojlerowal wazny twist w jednej z opinii. No coz...

Pokochałam "Muchomory w cukrze", więc przyszedł czas na kolejną pozycję Marty. Kolejną, która absolutnie mnie zachwyciła.

Autorka pisze świetnie, tego nie można jej odmówić. Świetnie kreuje postaci oraz miejsca akcji, wprowadza idealne napięcie oraz mroczny, tajemniczy klimat powieści. Potrafi kompletnie odciąć czytelnika od rzeczywistości, kiedy pochłania jej książki. Z każdym rozdziałem chciałam więcej, tak się wciągnęłam, że praktycznie całą książkę przeczytałam jednego dnia🫠

Książka zaczyna się niewinnie, ale w miarę rozwoju sytuacji fabuła również nabiera tempa. Napięcie jest tak gęste, że dosłownie możnaby je kroić nożem. Wiele razy siedziałam zszokowana, w innych momentach miałam na twarzy wypisane "wtf, co?". Dosłownie nie da się tam nudzić. Każdy z bohaterów miał swoje tajemnice, przez co czytanie tej książki było bardzo ekscytujące.

O Lamii, Salli i Kailu nie mogę za wiele powiedzieć. Na pewno nie zżyłam się za bardzo z żadnym z nich, ale też nie mam im niczego za złe. Byli bardzo dobrze wykreowani, każdy z nich był inny, a razem pokazywali przekrój różnych charakterów. Jednak nic poza tym.

Zakończenie kompletnie mnie zaskoczyło. Było dużo skomplikowanych wątków, historii i emocji. Myślałam, że zakończenie Muchomorów było niespodziewane, a tutaj spotkałam się z czymś o wiele, wiele lepszym. Autentycznie, kiedy czytałam ostatnie sto stron, trzęsły mi się ręce, a gdy skończyłam czytać, musiałam to wszystko rozchodzić przez jakieś pół godziny.

Ta powieść jest po prostu oszałamiająca🫠

• Młodzieżówki