Kłopoty to moja specjalność

Tłumaczenie: Michał Ronikier
Wydawnictwo: C&T Crime & Thriller
Trouble Is My Business

Inne wydania

Pięć najsłynniejszych opowiadań Raymonda Chandlera! Na zbiór Kłopoty to moja specjalność składały się cztery opowiadania Chandlera, w których występuje Philip Marlowe. Jako ciekawostkę warto dodać, że nazwisko Marlowe pierwotnie w nich nie występowało, a detektyw ten pojawił się dopiero w powieści Głęboki sen, ale bez wątpienia genezę jego stanowiło tych kilka krótkich powieści jak wyjaśnił Raymond Chandler w liście do Jamesa Sandoe&a w roku 1950. Osiem lat później powstało jeszcze jedno opowiadanie z tym prywatnym detektywem Ołówek, które w tej edycji zostało dołączone do tamtych legendarnych tekstów.

geokuba | 2013-01-18
Przeczytana: 09 stycznia 2014

"Świadek oskarżenia" - trzecie opowiadanie napisane przez Chandlera (1934 r.), w którym po raz pierwszy pojawia się Filip Marlowe. I od razu robi się niepowtarzalnie. Tu nie chodzi tylko o wątek kryminalny, ale jeszcze o styl. Ktoś napisał, że czytał lepsze kryminały; ja też, ale Chandlera można by było czytać z wypiekami na twarzy, nawet jak by przez pół książki nic się nie działo ze śledztwem. Nikt nie potrafi tak manewrować autoironią, cynizmem, a jednocześnie wrażliwością głównego bohatera.
"- Myślę, że jest pan detektywem - powiedział - Sprytnym detektywem.
- Po prostu prywatnym tajniakiem - odparłem - i nie bardzo bystrym. Niech pana nie zmyli moje wysokie czoło. To u nas rodzinne."
Mówi o sobie Marlowe. I jak go tu nie wielbić? A to dopiero początki. Pojawiające się zdania tego typu:
"Najpierw rozmawiałem ze służącą. Potem zgłosił się jakiś mężczyzna, który wymawiał nazwisko pana Dorra w taki sposób, jakby bał się, że eksploduje mu ono w ustach".
będą w jego twórczości...

Ewa | 2013-11-21

Zbiór opowiadań napisanych charakterystycznym stylem - barwnym, wciągającym czytelnika. Chandler nie tylko opowiada o zdarzeniach toczących się wokół bohaterów, ale też zachęca do zastanowienia się nad ich myślami i charakterami.

Grażyna | 2015-02-11
Na półkach: 2015, Przeczytane, Audiobooki
Przeczytana: 18 lutego 2015

Michał | 2013-02-26
Przeczytana: 13 lutego 2013

Utrata pracy księgowego w przedsiębiorstwie naftowym podczas Wielkiego Kryzysu w 1932 roku okazała się zbawienna zarówno dla Raymonda Chandlera jak i dla literatury. Bowiem wtedy zdecydował się on na utrzymywanie z pisarstwa. "Kłopoty to moja specjalność" to jedno z wielu tomów opowiadań tego genialnego pisarza, który wykraczał bardzo daleko poza ramy tradycyjnej opowieści kryminalnej.

Poznanie głównego bohatera wszystkich opowiadań, Philipa Marlowe'a było dla mnie niesamowitą przyjemnością. Ten facet swoją umięjętność wpadania w kłopoty doprowadził do tak nieprzeciętnie dużych rozmiarów, że postanowił uczynić z niej swój zawód i został prywatnym detektywem. Wykonywanie tego zawodu ułatwia mu ponadto jego kocia natura, tj. samotny tryb życia, chodzenie własnymi ścieżkami i przede wszystkim trzeźwa, prawie cyniczna ocena rzeczywistości. Jednak ten zimny twardziel, obdarzony złosliwym poczuciem humoru, mógłby być wzorem honoru i sprawiedliwości. Przypomina samotnego kowboja w...

maszynistaGrot | 2015-12-15

Niestety ten tomik ogólnie nie podszedł mi najlepiej, jakieś takie infantylne te teksty, choć jedno z opowiadań, już nie pamiętam które zrobiło na mnie spore wrażenie. Jak bodajże w posłowiu sam autor stwierdził, iż opowiadania to nie jest forma literacka w której czuje się najlepiej. Myślę, że to sprawiedliwa samokrytyka, wydaje się że powieści są o wiele lepsze jeśli chodzi o Chandlera.

Z czarnych opowiadań polecam "Miejskie historie" Hammeta. Wydaje mi się ten zbiór wybitny, skłaniający do refleksji, pomysłowy. Opowieści na dużo wyższym poziomie moim zdaniem.

Poczytajnia | 2016-09-21

Cztery opowiadania Raymonda Chandlera

Raymond Chandler, klasyk czarnego kryminału, ma na swoim koncie nie tylko powieści, ale także opowiadania, których suma szacuje się na kilkadziesiąt. Są to teksty z reguły dłuższe, toteż podobnie jak w przypadku powieści możemy w nich podziwiać styl i klimat Chandlerowskiej prozy, gdyż ukazany został w pełnej krasie. Mamy tu bowiem wszystko to, za co uwielbia się Chandlera: brudne miejsca Los Angeles, podejrzane speluny, w których leje się alkohol, piękne, tajemnicze i groźne kobiety, mężczyzn z rewolwerami. A nade wszystko mamy w nich Philipa Marlowe’a – prywatnego detektywa działającego według tylko sobie znanych zasad jeśli chodzi o prowadzenie śledztwa. Uzbrojony nie tylko w rewolwer, ale także w ironię (nie brakuje mu także autoironii) rusza w miasto, które również staje się bohaterem opowiadanej historii.

„Kłopoty to moja specjalność” – taki tytuł nosi zbiór opowiadań, o którym mowa. Tytuł odnosi się do pierwszego opowiadania w...

jw23 | 2013-09-29
Przeczytana: 23 września 2013

Pierwszy kontakt z klasyką gatunku nie był dla mnie udany. Alkohol, po alkoholu jazda samochodem, znowu alkohol, jakaś scenka z pistoletami. Nie dla mnie, zawiodłem się.

parus | 2012-10-01
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 01 października 2012

Był sobie detektyw, zaczął śledztwo bo skończyły mu się pieniądze, znalazł kilka trupów, parę osób mu pogroziło, on się oczywiście tym nie przejął. W całej historii jak zwykle poszło o kasę. Czytałam lepsze kryminały.

Gabi145 | 2016-07-15
Przeczytana: 13 lipca 2016

Moge powiedzieć, że to dobra książka a właściwie 4 opowiadania. Jednakże czasami sie gubiłam w akcji. Plusem na pewno jest klimat kryminałów noir. Az czułam zapach papierosów i whisky ze szklanki.

Kubosorek | 2015-05-10

Ocena pierwszego opowiadania.