Tajemnica jeziora

Tłumaczenie: Zbigniew Gieniewski
Cykl: Philip Marlowe (tom 4) | Seria: Dobry kryminał
Wydawnictwo: C&T Crime & Thriller
The Lady in the Lake

Kiedy żona Derace a Kingsleya ucieka od niego, ten wynajmuje Philipa Marlowe a. l pokazuje mu pożegnalny telegram Crystal nadany z El Paso. Jednak szybko okazuje się, że ostatni kochanek Crystal, Chris Lavery, wcale nie wie, gdzie i z kim wybrała ona wolność. A gdy inna kobieta zostaje zamordowana w letniskowej posiadłości Kingsleyów nad Jeziorem Małego Jelonka, sprawa przybiera już dużo mroczniejszy obrót. Dla Marlowe a także, gdy trafi na kolejne trupy i nerwowych policjantów..

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

onika | 2014-12-31
Przeczytana: grudzień 2014

„Topielica” Raymond’a Chandler’a to przyzwoity, klasyczny kryminał, który może nie powala na kolana, ale dobrze się go czyta, choć nie można mówić o dużym zaskoczeniu przy wyjaśnieniu całej historii.

Filip Marlow podejmując się odnalezienia Crystal Kingsley nawet nie przeczuwał na jak skomplikowaną sprawę trafił. Ale dzielny detektyw potrafi rozwikłać każdą zagadkę i nie ważne jak bardzo będę mu przeszkadzać wszyscy zainteresowani czy policja. Biorąc pod uwagę, jak często Marlow doznaje uszczerbków na zdrowiu w czasie prowadzenia śledztwa, to jestem pod wyrażeniem głębi jego przemyśleń i upartego dążenia do celu.

Chandler doskonale potrafi komplikować swoje historie, a lejący się strumieniami alkohol i papierosowy dym wprowadzają do jego kryminałów specyficzny klimat. Niektóre zachowania jego detektywa irytowały mnie mocno, no ale Marlow jest konsekwentnie specyficzny.

Zbyt często powtarzane pewne informacje dość szybko naprowadziły mnie na rozwiązanie zagadki zaginięcia pani...

Meowth | 2017-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2017

Napiszę krótko: uwielbiam Chandlera. Ten zawiesisty klimat, ta ciężka od upału i mroczna zarazem atmosfera w każdej jego powieści, te rozmowy, kłamstwa i ścierające się prywatne interesiki, pośród których Marlowe musi wytropić poszlaki, skojarzyć fakty i odnaleźć prawdę - coś wspaniałego! A wreszcie te zawsze satysfakcjonujące czytelnika choć (pozornie!) fabularnie niezbyt spektakularne rozwiązania. Dla mnie to najczystsza klasyka kryminału, sam jego smak i najlepsza marka.

almos | 2017-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2017

Powieść klasyka czarnego kryminału czytana\słuchana po latach wciąż bawi i intryguje. Mamy tu typowe składniki gatunku: mroczne morderstwa, złe kobiety, skorumpowanych gliniarzy, władzę pieniądza i prywatnego detektywa, jedynego sprawiedliwego w tym bagnie. Intryga kryminalna jest OK, akcja toczy się wartko, i jeszcze są 'czandleryzmy' czyli specyficzne porównania autora. Warto przeczytać.

Wróciłem po latach do tej powieści klasyka czarnego kryminału, tym razem w formie audiobooka w poprawnej interpretacji Piotra Wyszomirskiego, niestety jakość nagrania była słaba. Zadałem sobie pytanie czy proza Chandlera wytrzymała próbę czasu, bądź co bądź rzecz została wydana w 1943r. Odpowiedź jest pozytywna. Intryga kryminalna trzyma się dobrze, postacie są wyraziste, przede wszystkim broni się język, mamy sławne 'czandleryzmy' czyli specyficzne porównania będące znakiem rozpoznawczym stylu autora.

Cała rzecz zaczyna się tak, że Philip Marlowe, prywatny detektyw i bohater Chandlera, jest...

Dobry kryminał wartka akcja, trzyma w mocnym napięciu szybko się czyta.
Naprawdę świetny, a akcja znakomita.
Napisany w ciekawym stylu rewelacyjny kryminał!!!!

geokuba | 2014-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2014

Filip Marlowe ma odnaleźć żonę Derace Kingsleya. Gdzieś się zagubiła, biedaczka. Trop go zaprowadził nad jezioro, gdzie wpatrzony w jego toń, przy pogawędce z tubylcem, zauważa na dnie wystającą spod podwodnego molo rękę topielca. Jak się okazuje później – topielicy. Zawiadamiając organy lokalnej władzy Marlowe ma okazję poznać sympatycznego, jowialnego szeryfa Jima Pattona, jedną z barwniejszych postaci w książce. Z kolei mniej sympatycznym facetem jest policjant Degarmo z Bay City. W ogóle spotkania Marlowa z tamtejszą policją nie wychodzą mu na zdrowie; nawet trafia w pewnym momencie na noc do aresztu: „Usiadłem znowu na pryczy. Była zrobiona z płaskich stalowych prętów pokrytych materacem. Dwa ciemnoszare koce leżały złożone dość równo. Było to bardzo przyjemne więzienie. Mieściło się na dwunastym piętrze nowego ratusza. Był to bardzo przyjemny ratusz. Bay City to bardzo przyjemne miasteczko”. Na uwagę zatroskanego klawisza, że Marlowe trochę utyka, czyżby się o coś potknął?...

żabot | 2014-10-17
Przeczytana: 16 października 2014

Dobry, klasyczny kryminał w starym stylu. Czyta się, aż miło. Mam wrażenie, że współcześni twórcy sensacji nie potrafią już pisać dobrego, detektywistycznego thrillera. Wystarczy sięgnąć choćby po Chandlera by zobaczyć, że nie trzeba stosów trupów poszatkowanych piłą mechaniczną, nie trzeba terrorystów, międzynarodowych gangów, komandosów strzelających do wszystkiego z granatników czy psychopatów latających z brzytwą w ręku, żeby skonstruować intrygę trzymającą w napięciu. Od samego początku jest zagadka, która w trakcie lektury gmatwa się coraz bardziej i jest zaskakujące zakończenie. Co najważniejsze, autor nie uprawia wodolejstwa i nie komplikuje intrygi dla samej komplikacji, żeby zwiększyć objętość książki, bo agent wydawniczy zadał pracę domową na co najmniej 400 stron. Po serii książek Jo Nesbo i Lee Childe’a ten ponad półwieczny staroć jest jak powiew świeżego powietrza w zatęchłym hangarze.

Ewa | 2013-11-18

Książka napisana w dobrym stylu, ciekawa akcja, interesujące charaktery bohaterów. Myślę, że dość intrygujące jest wyjaśnienie zagadki, której rozwiązania podjął się detektyw Marlow.

Klasyka najwyższego lotu.Dzisiejsze kryminały są tylko bladym odbiciem dzieł Chandlera.
Odkąd pierwszy raz zetknęłam się z jego twórczością,mam słabość do takich pokręconych,z gruntu uczciwych i miękkich jak wosk w środku, twardzieli ,jakim jest bohater powieści.Detektyw Philip Marlowe jest jak pies myśliwski-kiedy złapie trop, nic go nie powstrzyma,ani "grube ryby",którym przeszkadza,ani "manto" spuszczone przez czarne charaktery,ani demoniczne,klejące się do niego kobiety.
Zawsze kiedy czytam Chandlera mam wrażenie,że jest nadymione w pokoju.

Adam-Dz | 2018-09-30

„Topielica” Raymonda Chandlera to kryminał w starym amerykańskim stylu, twardzi gliniarze, whisky, cwany detektyw pobyty w brudnym pół światku, niebezpieczne kobiety i charakterystyczne poczucie humoru przyprawione ironią. Akcja osadzona w latach 40- tych na amerykańskiej prowincji toczy się wokół mocnych osobowości i już od początku uwidacznia się atmosfera starego amerykańskiego kryminału, pozwalając się jednak ponieść temu klimatowi przekonamy się ze to doskonale napisana historia. Było to moje pierwsze spotkanie z detektywem Marlowem, którego specyficzna osobowość człowieka z zasadami zachęciła mnie do dalszego poznawania jego poczynań.

szopenfeldziarka | 2015-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2015

Szybka powieść, która jest cudowna. Mamy zwroty akcji i mało przewidywalne zakończenie. Mimo zapracowania chciało się ją czytać.