Krótki kurs samoobrony intelektualnej

978-83-62445-03-5
ekonomia, statystyka, manipulacja
popularnonaukowa
sylwka128

Jesteśmy dziś stałym obiektem zainteresowania mediów, polityków, demagogów i specjalistów od marketingu, którzy walczą o naszą aprobatę, pieniądze lub głos. Nie wszyscy potrafimy poradzić sobie ze stosowanymi przez nich technikami manipulacji. Nie zawsze umiemy z szumu medialnego wyłowić informacje istotne i wiarygodne. Z drugiej strony zalewa nas fala irracjonalizmu pod postacią wiary w jasnowidzenie, astrologię, homeopatię czy feng shui. Kanadyjski logik i filozof, Normand Baillargeon, namawia do aktywnego oporu przeciw wszystkim, którzy chcą zawładnąć naszym zdrowym rozsądkiem. W tym celu radzi ćwiczyć się w sztuce krytycznego myślenia, którą nazywa samoobroną intelektualną. W swojej książce w przystępny sposób wykłada jej podstawowe zasady.

źródło opisu: MiND, 2011

źródło okładki: http://www.facebook.com/pages/Wydawnictwo-MiND/110516775679684

Maciek | 2019-08-23
Przeczytana: 22 sierpnia 2019

Krótki kurs samoobrony intelektualnej to zbiór porad, technik i metod jakie mają nam pomóc w krytycznej ocenie informacji, by nie ulec wszelkiej maści manipulacjom ze strony mediów, polityków czy innych szarlatanów czyhających na naiwniaków.

Poradnik napisany jest żywym, przystępnym językiem, dzięki czemu lektura jest lekka i przyjemna. Nie zmienia to faktu, że spora część informacji jest szeroko znana i już niejednokrotnie omawiana. Mimo wtórności warto sobie o pewnych sprawach przypomnieć (jak czytać wykresy, czemu nie ufać sondażom i wnikliwie czytać statystyki i czym właściwie jest opinia publiczna)zwłaszcza przed zbliżającymi się wyborami, warto też zwrócić uwagę na ugruntowane poglądy polityczne i społeczne autora i wziąć na nie poprawkę przy ocenie, co zresztą sam autor zaleca na końcu książki.

Zuba | 2019-07-30
Przeczytana: 07 lipca 2019

Jakie szczęście, że książkę czytałam w postaci ebooka - krzykliwa okładka nie zachęca do lektury tej bardzo pożytecznej pozycji. Nie zniechęcajcie się jednak bo warto połknąć tę małą pigułkę z odtrutką na próby manipulacji, którym jesteśmy poddawani z wielu stron. Moją motywacją była chęć przypomnienia sobie lub przyswojenia metod odpierania naciąganych argumentów, najczęściej pojawiających się w dyskusjach o dietach, leczeniu, klimacie, o polityce i podobnych tematach rozpalających nas często do czerwoności. Internet i umysły są pełne różnych "może-nie-pomoże-ale-na-pewno-nie-zaszkodzi", "moja-znajoma-stosowała-i-(wstaw dowolną dolegliwość, która zniknęła)" itp. itd. Autor przedstawia pokrótce i z dużą swadą błędy logiczne, podstawy prowadzenia badań naukowych i wnioskowania, wyjątkowo klarownie opisuje elementarne pojęcia z zakresu statystyki i podkreśla jak istotna jest choćby śladowa ale regularnie stosowana "matematyka obywatelska". Nie możemy doprowadzić samych siebie do...

Milena | 2018-11-12
Przeczytana: 19 października 2018

Kolejna pozycja obowiązkowa do zrozumienia szeroko pojętych fake newsów i nie tylko. Myślenie krtyczne w najlepszym wydaniu!

| 2018-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2018

Jaka szkoda, że autor kursu gdzieś tam po drodze przemycał swój światopogląd. Oprócz tego lektura raczej przeciętna, nic odkrywczego, chyba, że żyło się w jakiejś bańce i nigdy samodzielnie nie myślało.

Jednym zdaniem można stwierdzić, że dostajemy to, co tytuł zapowiada. Jednak praca, która absolutnie nie ma pretensji podręcznika czy wykładni wyczerpującej temat, ma jedną wadę, jest nierówna, choć z reguły trzyma odpowiedni poziom. Celem "Krótkiego kursu samoobrony intelektualnej" jest, według autora, zebranie metod radzenia sobie z irracjonalizmem, głupotą, przesądami. Jak wykrywać niedorzeczności, mimo braku formalnej wiedzy u odbiorcy takich treści? Jak wychwytywać logiczne czy semantyczne niespójności w wypowiedziach?

Najlepsza cześć, to sofizmaty. Dostajemy długą listę struktur niepoprawnych, na których ludzie intencjonalne, bądź bezwiednie budują prestiż, posłuch. Rozdział rozpoczyna klasyczna lista sylogizmów, które są podstawą każdej poprawnej, bądź nie, argumentacji. Warto je wszystkie ze zrozumieniem przerobić (szczególnie, jeśli nie miało się nigdy wcześniej okazji). Ich opis zajmuje kilka stron, a poprawne ich używanie procentuje na całe życie. Analiza składa...

baszar | 2016-05-25
Na półkach: Przeczytane, Legimi, 2016
Przeczytana: 25 maja 2016

Ciekawy podręcznik poruszania się po współczesnym, przesyconym informacjami, świecie. Francuskie wydanie jest z 2005 roku, więc nie ma tu wielu odniesień do internetu (a o mediach społecznościowych nie ma nic), lecz informacje w pozycji nie zdezaktualizowały się. Autor opisuje m. in. podstawy matematyki, statystyki, logiki, psychologii poznawczej, działania mediów. Niby większości tych rzeczy powinna uczyć szkoła, ale nawet jeśli czytelnik miał szczęście uczęszczać do takiej, która o nich mówiła, warto je sobie przypomnieć a przy okazji dowiedzieć się czegoś nowego. Dość często autor podaje przykłady do samodzielnego przemyślenia.

Tłumacz Bogdan Baran, wykonał kawał dobrej roboty - tekst miejscami jest naprawdę śmieszny. Polskie wydanie ma jedną z najlepszych okładek jakie widziałem.

A teraz dwie łyżki dziegciu (dlatego ocena 5 a nie 7). Skład ebooka (Legimi) jest tragiczny. B a r d z o c z e s t e s ą t a k i e p o d k r e s l e n i a. Akapity też nie wyglądają dobrze - często...

| 2016-03-17
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 11 marca 2016

(...)
Pojęcie. Omówienie. Przykład. Książka ma ponad 250 stron, ale pełnych treści i konkretów. Wśród samych sofizmatów mamy ich 19 (!). Ograniczenie formy wpłynęło na minimalizację opisów. Dla mnie pojęcia były już znane w dużej mierze i nie wszystkie działy były dla mnie nowością. Taka forma nie zaspokoi ciekawości tych, którzy czują potrzebę drążenia tematu, ale bez problemu zwrócą uwagę na to jak manipuluje się rozmową. Wiedzy jest dużo i choć oczywiście można książkę przeczytać w jedno popołudnie to nie polecam. Tutaj
(...)
Mnie zauroczyła część matematyczno-statystyczna.
(...)
Nie we wszystkich możesz być ekspertem, ale potrzeba dozy zdrowego rozsądku, aby z badań znaleźć te prowadzone rzetelnie i zgodnie z warunkami, w jakich badania powinny być przeprowadzone, aby były reprezentatywne. Argument z autorytetu potrafi być bardzo chybiony.
(...)

Pełna opinia na blogu: http://www.anianotuje.pl/2016/03/samoobrona-intelektualna-kurs.html

Magdalena | 2016-02-24

Dlaczego sięgnęłam po tą książkę? Studia... Lektura obowiązkowa. I dobrze.
Inaczej nie przeczytałabym jej tak wnikliwie, jak ucząc się do kolokwiów.
Po jednym razie czytania tej książki można odnieść wrażenie, że jest to bełkot, który niby coś wyjaśnia ale nie do końca.
Jednak po wnikliwej analizie tej książki, zrozumieniu wielu rzeczy "na swój rozum" jest godna polecenia, ale polecenia do świadomego czytania, do analizy pewnych faktów co za tym idzie do wniesienia jej w życie. Czy aby nie tak się zachowuje jak to jest opisane.
Gorąco polecam, mimo iż mam wrażenie że książka jest w pewnej mierze stronnicza i autor narzuca nam swoje myślenie.

pomidorowa | 2014-10-05
Przeczytana: 21 września 2014

Dobra, naprawdę dobra.
Pomaga przypomnieć sobie podstawy logicznego myślenia, poszerza naszą wiedzę w tym temacie i, co najważniejsze uczy jak rozpoznać które informacje są wartościowe, a które to zwykłe kłamstwa, którymi tak obficie się nas zalewa.
Do teog lekko, przyjemnie się ją czyta - polecam.

Mulin | 2013-07-08
Przeczytana: 04 lipca 2013

Nawet jeśli nie masz problemów z logicznym myśleniem, czy przesiewaniem ziarna od plew w zalewie pseduoinformacji, ta książka i tak Ci się przyda.
Choćby po to, by przypomnieć sobie dawno zapomniane podstawy (i nie tylko) wiedzy.