Statystycznie rzecz biorąc 2. Czyli jak zmierzyć siłę tornada za pomocą gofra

Okładka książki Statystycznie rzecz biorąc 2. Czyli jak zmierzyć siłę tornada za pomocą gofra Janina Bąk
Janina Bąk Wydawnictwo: W.A.B. popularnonaukowa
popularnonaukowa
W.A.B.
2023-04-26
2023-04-26
literatura polska statystyka humor nauka

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 7 (31) / lipiec 2020 Janina Bąk, Iga Chmielewska, Ewa Drygalska, Agnieszka Grzybek, Urszula Jabłońska, Kamila Kielar, Barbara Klicka, Julian Kornhauser, Anna Korsak-Mikulska, Jarosław Mikołajewski, Łukasz Pilip, Patrycja Pustkowiak, Marta Rybicka, Agata Skrzypczyk, Beata Sosnowska, David Szalay, Miłosz Szymański, Alek Tarkowski, Marcin Wicha, Małgorzata Winkowska, Ludwika Włodek, Julia Zabrodzka
Pismo. Magazyn... Janina Bąk, Iga Chm...
Okładka książki Dowód dojrzałości Janina Bąk, Marzena Boniecka, Sylwia Chutnik, Katarzyna Habecka, Alicja Kost, Zosia Kwiatkowska, Magda Mikołajczyk, Laura Ogrodowczyk, Małgorzata Ohme, Kinga Rak, Amanda Waliszewska, Ewa Żmuda-Jankowska, Wkurzona Żona
Dowód dojrzałości Janina Bąk, Marzena...

Zbiór ciekawostek obrazujących jaki wpływ na postrzeganie świata ma statystyka. Opisy badań, wyjaśnienie różnych pojęć z zakresu statystyki, dzięki którym łatwiej jest zrozumieć przytaczane gdzieś dane i spojrzeć na nie krytycznym okiem. No i oczywiście, to wszystko okraszone niebanalnym poczuciem humoru autorki.

Kocham humor, dygresje i ciekawostki serwowane przez Janinę. Co do samej statystyki nie dowiedziałam się dużo więcej, ale nie traktowałam książki jako źródło wiedzy, a bardziej rozrywki. Chętnie do niej wrócę i przeczytam pewnie pominietą 1 cz.

Naukowo z humorem statystyka i nie tylko.

Naukowo z humorem statystyka i nie tylko.

To jest specyficzna książka. Tak jak specyficzna jest Janina Bąk. Ale jest o statystyce i jest śmieszna. Pełna wiedzy, której możemy użyć w różnym czasie i w różnych miejscach.

O ile pierwsza część jeszcze jako tako dała się czytać, z drugą było gorzej. W zasadzie, nie wiem o czym ona była. Trochę o statystyce, trochę o pandemii, foliarzach, etyce. O wszystkim i o niczym. Bardzo długie dygresje odbiegające od tematu, kolejna porcja żartów, niestety powtarzanych (niektóre z nich już znałem z części pierwszej). Miałem wrażenie, że Janina bardzo szybko wyczerpała pomysł na treść i na siłę próbuje jakoś dobrnąć do końca. Książka niestety mimo, że miała być o statystyce i metodologii, jest chaotyczna i mało wniosła do mojego życia.

Bardzo ciekawie napisana książka o statystyce. Myślę, że ciężko opisać prosto takie rzeczy, także za to szacunek. Na pewno można się dużo rzeczy dowiedzieć, a w tym informacji, o których nawet nie spodziewaliśmy się, że istnieją. Przyjemnie się czytało :)

PS: Jak macie ochotę na gofry to ta książka tego nie ułatwia :P

PS: Jak macie ochotę na gofry to ta książka tego nie ułatwia :P

Poczucie humoru bardzo specyficzne i 'Janinowe', aczkolwiek nie przysłania to bardzo ciekawie podanych faktów. Warte przeczytania ;)

książka sama w sobie jest bardzo ciekawa i zawiera sporo fajnych informacji ale poczucie humoru autorki mnie przerasta.

U mnie bez dyskusji 😉 Bardzo lubię Janinę i jej poczucie humoru. Pisze świadomie indywidualnie, a przy tym pod publikę... - to też trzeba umieć.

Była już recenzowana część pierwsza, to teraz lecimy z drugą.
Czy coś się zmieniło?
Czy zaszły jakieś zmiany?
Mam wrażenie, że tak. Druga część jest znacznie bardziej interesująca: informacje, ciekawostki, opis badań i ogólnie cała otoczka naukowa.
Nadal książki nie można nazwać podręcznikiem, ale taki chyba był zamysł autorki. „Statycznie rzecz biorąc(…)” ma być przystępna dla każdego przeciętnego zjadacza chleba. I tak jest. Odbiór książki jest łatwy. Czyta się dobrze i szybko, a jednocześnie można się dużo rzeczy dowiedzieć.
Tym razem nawet specyficzne poczucie humoru autorki tak nie bije po oczach.
Albo żarty lepsze, albo polubiłem suchary, a nie… zawsze je lubiłem :D
Czy trzeba czytać obie części?
Nie. Prócz paru nawiązań do pierwszej części, ale jeśli głównie chodzi o żarty lub gagi sytuacyjne, to nie trzeba czytać obu książek. Stanowią osobne części. Nie trzeba znać podstaw z „jedynki”, aby zrozumieć „dwójkę”.
Dawka wiedzy oblana sporą ilością humoru, a czy specyficznego, czy dobrego, czy „suchego”, to już pozostawiam ocenie czytelnikom.
Polecam.

Była już recenzowana część pierwsza, to teraz lecimy z drugą.
Czy coś się zmieniło?
Czy zaszły jakieś zmiany?

• Audiobooki
  • Przeczytane 2023
  • Przeczytane w 2023

Janina Bąk Statystycznie rzecz biorąc 2. Czyli jak zmierzyć siłę tornada za pomocą gofra Zobacz więcej