Zbrodnia na Cyrhli Toporowej

Okładka książki Zbrodnia na Cyrhli Toporowej Zygmunt Zeydler-Zborowski
Okładka książki Zbrodnia na Cyrhli Toporowej
Zygmunt Zeydler-Zborowski Wydawnictwo: LTW Seria: Kryminał kryminał, sensacja, thriller
Kryminał
LTW
2019-04-02
1970-01-01
Literatura polska kryminał morderstwo Zakopane śledztwo pisarze kochankowie

Im więcej poznaję twórczości tego Pana, tym bardziej jestem nią znudzony. Z początku jest intrygująco, ale potem jest już przewidywalna nuda.

Komunistyczny autor, który pisał ciekawie ale nie potrafił nigdy napisać sensownego zakończenia. Książki u niego zawsze się urywają bez sensu - rozwiązanie w kilku zdaniach. Autor komuch widać był konkretny tak na boku.

Porwała mnie malownicza podhalańska okładka... i to by było na tyle. Samych Tatr tam praktycznie nie ma, co jakiś czas wrzucony widoczek z knajpy na Krupówkach lub stoku. Plusem jest nostalgiczny, PRL-owski klimat uroczo trącący myszką i dość oryginalna intryga, za to sama treść jest przegadana, rozwlekła i momentami chaotyczna. Zresztą, tak samo jak główny bohater, którego nie sposób polubić.

Historia wciągająca, chociaż zakończenie podane na końcu i zupełnie na tacy obdziera ten kryminał z napięcia właściwego dzisiejszym pozycjom. Dodatkowo mizoginizm i zacofanie obyczajowe polskich lat 70 zawstydza i zniechęca do dalszego odkrywanie książek tego autora.

Rewelacyjny, nostalgiczny powrót w klimat głębokiego PRL-u. Wyjazd na urlop wozem, Syrenką! W Zakopanem noclegi u Halamy, kolacje u Jędrusia...
Do tego dziwna zbrodnia, której nie było, wiele zdarzeń, których nie było i romans, który był. A bohaterem jest nieco ciapowaty literat, który wplątał się w coś, czego nie rozumiał.
Kryminał jednego z tuzów milicyjnego kryminału. Szczerze polecam.

Kryminał jednego z tuzów milicyjnego kryminału....

Na fali nostalgii: tym razem Zygmunt Zeydler- Zborowski. Powrót do czasów, gdy faceci podrywali „babki”, jeździli „wozami” i używali wody brzozowej. A na nartach jeździło się w spodniach elastycznych (lub wełnianych) i swetrach. W Zakopanem jadło się u Jędrusia a Warszawie- w Europejskim. Fabuła całkiem interesująca, bohaterowie sympatyczni (tym razem słaby, rozlazły facet z silną, twardo stąpającą po ziemi żoną -fajną babką). Trup jest, jeden starczy, ale czytam ten czar PRL-u głównie z chęci powrotu do lat dzieciństwa i młodości.

Urok starego PRL-oskiego kryminału. Czy w Zakopanem jest tylko jeden pensjonat ? Poprzednio czytany przeze mnie "Wiatr" też rozgrywał się częściowo w Halamie. Zbieg okoliczności.

Bardzo godziwa rozrywka, pięknym językiem i zgrabnie napisane, ma swój urok.

Bardzo godziwa rozrywka, pięknym językiem i zgrabnie napisane, ma swój urok.

Świetna lektura. Tytułowa zbrodnia o konstrukcji złożonej niczym puzzle dwudziestotysięcznoelementowe sprawia, że czyta się bardzo lekko - raz jesteśmy przy temacie romansu, raz morderstwa, raz przy akcji sprzedaży rzeczonej willi, a do tego z tyłu miło gra afera dolarowa. Co tu dużo pisać, nazwisko "Zborowski" stanowi niejako synonim zwrotu "bardzo dobry kryminał milicyjny", czego ta pozycja stanowi niezbity dowód. Polecam nie tylko fanom przygód Stefka Downara.:)

Ciekawa, ciekawa :-)

Ciekawa, ciekawa :-)