Fjaka. Sezon na Chorwację

2023-05-17
9788381916912
Chorwacja Chorwaci reportaż literatura faktu
Inne

Okładka książki HERITO nr 42-43 / 2021 Lucian Boia, Andrzej Czyżewski, László Földényi, Drago Jančar, Kapka Kassabova, Andrij Lubka, Beata K. Nykiel, Redakcja kwartalnika HERITO, Kristina Sabaliauskaitė, Jarek Szubrycht, Robert Traba, Goran Vojnović, Wojciech Wilczyk, Aleksandra Wojtaszek
HERITO nr 42-4... Lucian Boia, Andrze...
Okładka książki HERITO nr 37-38 Beata Chomątowska, Łukasz Galusek, Lidia Pańków, Grzegorz Piątek, Redakcja kwartalnika HERITO, Anna Syska, Katarzyna Trzeciak, Miłosz Waligórski, Michał Wiśniewski (architekt), Aleksandra Wojtaszek, Marcin Zgliński
HERITO nr 37-38 Beata Chomątowska,&...
Okładka książki HERITO nr 34 Jacek Dehnel, Olga Drenda, Czesława Frejlich, Maciej Jakubowiak, Marta Madejska, Grzegorz Piątek, Małgorzata Radkiewicz, Redakcja kwartalnika HERITO, Małgorzata Rejmer, Ostap Sływynski, Aleksandra Wojtaszek
HERITO nr 34 Jacek Dehnel, Olga ...

„Chorwacja to najpiękniejszy kraj na świecie…”

Przyjemne wprowadzenie do poznania Chorwacji i Chorwatów. Autorka pokazuje ze swojej perspektywy wybrane kwestie, dzięki którym możemy lepiej poznać Chorwatów - co ich cieszy, smuci, denerwuje, jak odnoszą się do siebie i innych.

Pierwsze strony o Hajduku, mimo że temat piłki nożnej mi bliski, nie do przebrnięcia. Może, gdyby ten rozdział znalazł się na końcu książki, byłoby to korzystniejsze dla całości. Bieganie po tematach, niekoniecznie reprezentatywnych - niekorzystne. Niektóre wątki zaczynają się, ale pstryk! - nagle gasną. Można pisać, o czym się chce, ale jak na Sulinę, słabo. Książka jakby napisana za wcześnie, bez dopracowania. Za szybko, choć rozstrzelenie tematyczne ma sugerować długie przygotowanie. Szkoda. Może wydawało się, że Chorwacja chwytliwa, to się przesmyknie, ale naprawdę znający ten region będą rozczarowani. Postawa autorki wobec Chorwacji, niby taka szczera, ale gdzieś gniecie, trącając wywyższaniem się. Coś w tej postawie uwiera i nie chodzi tu o to, że nie powinno być "odczarowywania Chorwacji", własnego punktu widzenia, ale właśnie o jakąś nieszczerość pod płaszczykiem szczerości. Może kolejna książka będzie lepsza. Można przeczytać, ale nie trzeba.

Zaskakująco dobra. Autorka potrafi pisać.

Zaskakująco dobra. Autorka potrafi pisać.

Świetnie napisane, widać dużą wiedzę autorki o Chorwacji i czuć świetne pióro. Można się przenieść nad Adriatyk i zweryfikować wiele stereotypów. Polecam bardzo mocno!

Bardzo zajmująca i ciekawa lektura, pozwala spojrzeć na Chorwację z zupełnie innej, chorwackiej perspektywy. Dużo punktów widzenia, dużo punktów odniesienia, lekki język oraz obowiązkowo - tematyczne piosenki do każdego rozdziału. Zdecydowanie polecam.

Opisy sytuacji politycznej są nieco męczące, ale rozumiem, że nie można próbować zrozumieć Chorwacji, bez chociaż ogólnego pojęcia o jej polityce i historii.

Gdy sięgnęłam po tę książkę, Chorwacja kojarzyła mi się z popularnym kierunkiem zagranicznych wyjazdów i wicemistrzostwem tego kraju w piłce nożnej. Autorka tej książki sprawiła, że poznałam ten kraj na nowo. Ze wszystkimi zaletami i wadami, z ciekawą historią, z obecnymi bolączkami. Aleksandria Wojtaszek ma niezwykle ciekawy sposób snucia opowieści, używa bogatego języka, a całość jest spójna i ciągła, przez co wątki się rozwijają i uzupełniają. Czułam się tak, jakbym to ja podróżowała po Chorwacji, widziała kamieniste plaże, zwiedziła Istrię, Zagrzeb i wiele innych miejsc. Zaciekawiły mnie szczególnie wątki społeczne i historyczne, na tyle, że będę chciała uzupełnić wiedzę o historii Bałkanów, a kto wie czy nie innych krajów. Polecam.

Pochłonąłem błyskawicznie i czekam na więcej. Mnóstwo ciekawych faktów, lekki język. Obowiązkowa pozycja dla każdego kto się do Chorwacji wybiera, oraz dla tych którzy się nie wybierają. Polecam każdemu!

Solidna dawka informacji o Chorwacji

Solidna dawka informacji o Chorwacji

Reportaż o historii Chorwacji. Mamy tutaj sporo informacji o Jugosławii i historii, która doprowadziła do tego, że dzisiaj Bałkany wyglądają, jak wyglądają. Chorwacja mocniej odstaje jednak od pozostałych krajów bałkańskich i coraz bardziej pcha się w stronę Unii Europejskiej. Jeśli chodzi o ludzi, ich charaktery i temperament, to „jugole pozostają jugolami”. Tak mówił na nich mój ojciec. Chorwacja jest piękna, ale coraz bardziej odpychają mnie od niej ludzie właśnie. Ich zawiść, krętactwo i podkładanie sobie nóg nawzajem. Zrozumienie ludzi na Bałkanach wiąże się głównie z poznaniem historii Jugosławii. Wymagająca książka, pełna faktów. Szkoda, że nie było jednej wspólnej opowieści, tylko skakanie po tematach. Nie polecam

• Reportaż
  • Bałkany