Snoopy

Miłosz jako pisarz polityczny? Wielbicieli jego twórczości takie podejście często oburza. Nie bez powodu. Dotychczasowe spory wokół politycznych uwikłań Miłosza wydają się płytkie i prymitywne. Patriota czy odszczepieniec, Polak czy kosmopolita, Heglem ukąszony czy zwykły oportunista: oto kwestie, które budzą tak wiele emocji – i tak mało refleksji. Tymczasem „polityczność” Miłosza to sprawa...

Tymczasem „polityczność” Miłosza to sprawa fundamentalna. Nowoczesność, polskość, europejskość, zaangażowanie, modernizacja, peryferyjność społeczeństwa i kultury czy kolonializm – od tych „przeklętych pytań” autor Ocalenia wciąż nie pozwala nam uciec. I to o nich właśnie piszą filozofowie, socjolożki, historycy i polonistki młodego pokolenia w Miłoszu. Przewodniku Krytyki Politycznej.

Autorzy i autorki, m. in. Elżbieta Janicka, Agnieszka Kosińska, Cezary Michalski, Sławomir Sierakowski pokazują Miłosza żywego, a nie muzealny eksponat; twórczość uwikłaną w świat i historię, a nie opakowaną w pozłacany celofan.

źródło opisu: sklep.krytykapolityczna.pl

źródło okładki: sklep.krytykapolityczna.pl

-Maat-Ka-Ra- | 2012-09-01
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 30 sierpnia 2012

...jedyna jak na razie książka oceniona przeze mnie tak wysoko na stronie portalu, a to wydanie kieszonkowe, i do tego - przewodnik. Żeby się przekonać, czemu, trzeba sięgnąć do publikacji: pomóc w tym może poniższa recenzja mojego autorstwa: http://mamzdanie.blox.pl/tagi_b/408136/przewodnik-po-innym-Miloszu.html - Ja polecam!!

Kaj | 2014-12-20
Jazir | 2014-05-27