Niedźwiedź w objęciach smoka. Jak Rosja została młodszym bratem Chin

Okładka książki Niedźwiedź w objęciach smoka. Jak Rosja została młodszym bratem Chin Michał Lubina
Michał Lubina Wydawnictwo: Szczeliny popularnonaukowa
popularnonaukowa
Szczeliny
2022-11-09
2022-11-09
Chiny Rosja Azja Eurazja politologia stosunki międzynarodowe relacje rosyjsko-chińskie XXI wiek literatura faktu

Okładka książki Układ Sił 39/2023 Marek Budzisz, Dariusz Dachowicz, Sławosz Grześkowiak, Michał Lubina, Witold Repetowicz, Piotr Rudkouski, Tomasz Rydelek, Jan Wójcik
Układ Sił 39/2023 Marek Budzisz, Dari...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 6 (42) / czerwiec 2021 Joanna Bator, Krystyna Dąbrowska, Barbara Falender, Piotr Fortuna, Urszula Jabłońska, Igor Jarek, Anna Kiedrzynek, Marta Kiela-Czernik, Karolina Lewestam, Mikołaj Łoziński, Michał Lubina, Natalia Malek, Jędrzej Malko, Peter Mickwitz, Ania Morawiec, Magdalena Nowicka-Franczak, Mateusz Roesler, Jadwiga Sawicka, Judyta Sosna, Karolina Sulej, Marcin Wicha
Pismo. Magazyn... Joanna Bator, Kryst...

Pozycja obowiązkowa dla osób, które choć trochę interesują się geopolityką. Relacja między Chinami a Rosją (a wcześniej ZSSR) nie pierwszy raz odgrywa kluczowe znaczenie dla całego świata - choć role przewrotnie się odwracają. Warto mieć świadomość jak bardzo środek ciężkości świata przesuwa się do Azji i co o tym decyduje. Prace prof. Lubiny na pewno są godne polecenia jako eksperta w tej dziedzinie.

Kapitalna książka. Kto interesuje się Rosją czy Chinami pozycja obowiązkowa.

Kapitalna książka. Kto interesuje się Rosją czy Chinami pozycja obowiązkowa.

Historia relacji między Rosją i Chinami ze szczególnym uwzględnieniem ostatnich trzydziestu lat. Dwie cywilizacje, dwa sposoby myślenia, choć jeśli przyjrzeć się bliżej, to można znaleźć też kilka podobieństw: autorytaryzm, fasadowość demokracji, poczucie wyjątkowości. Wnioski, jakie wypływają z tej książki, są na niekorzyść Rosji, której zmierzch jest coraz bardziej widoczny, natomiast Chiny jawią się jako pragmatyczne państwo, wykazujące się cierpliwością i spokojem w oczekiwaniu na to, co wg nich wcześniej czy później nadejdzie - dominację co najmniej nad światem azjatyckim. W relacjach między tymi państwami, ale też w prawdopodobieństwie spełnienia założonych celów znaczącą rolę odgrywa trzeci biegun - Zachód, a przede wszystkim USA, wobec których przybliżają i oddalają się, utrzymują mniej lub bardziej pozorną równowagę; rozwijają się w ciszy, by nie przyciągać uwagi - to również szereg fascynujących wątków w tej książce.

Szerokie ujęcie tematu sprawia, że książka wykracza poza relacje dwóch państw, staje się opisem geopolitycznej układanki, wielowymiarowej, złożonej i trudnej do jednoznacznej oceny, obalając przy tym stereotypowe wyobrażenia i będąc daleką od uproszczeń.

Pomimo dużej dawki wiedzy, czyta się ją dobrze ze względu na uporządkowaną strukturę: chronologiczny opis relacji i podział na tematy, m.in.: Syberia, podbój kosmosu, relacje z krajami Azji środkowej.

To druga książka Michała Lubiny, którą przeczytałem (“Chiński obwarzanek”) i kolejna z Wydawnictwa Szczeliny, na której nie zawiodłem się, ponieważ w przystępny sposób, prezentuje tematy popularnonaukowe, socjologiczne, polityczne.

Warto sięgnąć, by spojrzeć na świat w szerszym kontekście.

Książka Niedźwiedź w objęciach smoka nie zrobiła na mniej najlepszego wrażenia, ale to nie jest do końca tak, że zupełnie mi się nie podobała i nie ma w niej nic dobrego. Na pewno pozwala zrozumieć spojrzenie Chin na Rosję (i odwrotnie, ale bez wątpienia - zgodnie z tytułem - Chiny są w tej relacji w tym momencie istotniejsze) i chronologicznie przedstawia wiele elementów i aspektów łączących i dzielących te dwa państwa. Opisanych jest także wiele wydarzeń i to, jak wpływały na wzajemny ogląd tych państw. Książka podzielona jest na sześć części (z grubsza: kultura, historia, polityka, gospodarka, relacje międzynarodowe oraz Syberia),w ramach niektórych są jeszcze ważne rozdziały (które bywają podzielone na jeszcze krótsze, tematyczne podrozdziały) - na pewno jest to bardzo przemyślana strukturalnie opowieść.
CAŁA RECENZJA: https://mira-bell.blogspot.com/2024/02/wrazenia-umiarkowane-niedzwiedz-w.html

Rewelacyjna książka o historii relacji rosyjsko-chińskich z punktu widzenia gospodarczego, politycznego i militarnego (oraz społecznego) (na takie też części podzielona jest książka). Od prehistorii po czasy współczesne. Nie jest to ścisła pozycja historyczna, a daty i nazwiska (podane w bardzo znośnej, odpowiedniej liczbie) służą raczej wprowadzeniu do analizy stosunków między tymi krajami, która to analiza jest szczegółowa, interesująca i merytoryczna. Książkę czyta się przyjemnie jak kryminał (w istocie wiele zachowań obu krajów jest typowo kryminalnych),jej konstrukcja powoduje, że płynie się spokojnie przez lekturę, a wiele informacji niejako przy okazji wchodzi do głowy (ale i tak notatek zrobiłem na ponad 40 stron). Naprawdę warto.

Ciekawa, chociaż pisana językiem akademickim przez co często trzeba sprawdzać co oznaczają niektóre słowa.

Dla koneserów. Choć są momenty bardziej wciągające, jak wspomnienia autora z własnych doświadczeń w obu krajach, to całość ubrana w nużącą, akademicką faktografię.

"Związek Niedźwiedzia ze Smokiem to nie tylko relacje dwóch mocarstw, największego państwa globu z najludniejszym. To spotkanie dwóch całkowicie odmiennych, osobnych światów."

Obie te cywilizacje są nacechowane przeciwstawnym rasizmem - jedna wobec Azjatów, druga wobec niechińskich "barbarzyńców". Mimo to w ostatnich dekadach zacieśniły więzy, ponieważ łączy je interes: rosyjskie surowce i broń w zamian za produkty przemysłowe i wsparcie międzynarodowe. A jednak można się spotkać i nawet stworzyć związek z rozsądku. Autor analizuje także podobieństwa - nie tylko różnice obu tych cywilizacji. A jest ich niemało: autorytaryzm, nacjonalizm, przekonanie o własnej wyjątkowości, imperializm, siłowe zduszenie opozycji, przekonanie, że liczy się masa, nie jednostka i że rządzi człowiek (car/cesarz, choćby z komunistycznego nadania),nie prawo. (...)

Cała recenzja na stronie: https://nakanapie.pl/recenzje/potulny-smok-jako-promotor-niedzwiadka-chuligana-cz-niedzwiedz-w-objeciach-smoka

„Związek Niedźwiedzia ze Smokiem to nie tylko relacje dwóch mocarstw, największego państwa globu z najludniejszym. To spotkanie dwóch całkowicie odmiennych, osobnych światów. Chiny stworzyły własną cywilizację, Rosja to niepowtarzalna hybryda wpływów europejskich i azjatyckich. W stosunkach rosyjsko-chińskich ważną rolę odgrywa też ten trzeci: Zachód, niezmienny punkt odniesienia pod względem politycznym, gospodarczym, aksjologicznym, a przede wszystkim emocjonalnym i psychologicznym”.

„Niedźwiedź w objęciach smoka. Jak Rosja została młodszym bratem Chin” Michała Lubiny to czwarta i ostatnia książka, którą przeczytałam w tym roku dzięki akcji @czytaj_pl. Choć Rosja i Chiny to dwa kompletnie odmienne światy, to mają także paradoksalnie dużo podobieństw. Sięgając po tę pozycję poznacie m.in. kulturę i burzliwą historię obu mocarstw, rolę przywódców w kształtowaniu polityki, a także przyjrzycie się ich wzajemnym relacjom na przestrzeni ostatnich dekad. Moskwa i Pekin potrafią umiejętnie neutralizować pojawiające się napięcia, a wzajemna niechęć do Zachodu wzmacnia łączącą ich więź. Relacje obu państw są wielopłaszczyznowe, pełne istotnych akcentów i różnych odcieni. I taka właśnie jest ta książka – wielowymiarowa i fascynująca. A przede wszystkim – niezwykle merytoryczna. Jeśli śledzicie dzisiejsze relacje Niedźwiedzia ze Smokiem, to ta lektura pozwoli Wam zrozumieć drogę Rosji i Chin od wrogości do tak dużego zbliżenia oraz współczesny układ chińsko-rosyjskiego asymetrycznego win-win. Czytajcie!

Rewelacyjna! Wielowątkowa, obszerna monografia dotycząca Chin i Rosji oraz ich relacji w kontekście światowej areny politycznej. Mega! Wreszcie zrozumiałam jakie są Chiny, ponoć preferują harmonię świata, nie zależy im tak jak Rosji wyłącznie na powiększaniu swojego terytorium lecz harmonia w ich wydaniu absolutnie nie oznacza poszanowania zasad demokracji i równości a raczej feudalny model, gdzie każda kasta zna swoje miejsce, Chiny oczywiście widzą siebie w dominującej roli. Rosja, cóż, wykorzystywana przez Chiny do wyprzedawania im surowców, czasem upokarzana na przykład koniecznością oddania Chinom paru wysp, a wspólnie tolerują się wzajemnie małżeństwem z rozsądku mając wspólnego, zachodniego wroga, Stany Zjednoczone. Autor opisuje też Syberię, wzajemne potyczki o Arktykę, kosmos. Świetne wyczerpujące kompendium. Wiecie, że to dzięki Chinom Związek Radziecki odstąpił od ataku na Polskę w czasach Gomułki? Autor jest sinologiem, rusologiem, jego prace doktorskie dotyczyły zagadnień poruszanych w książce. Ogrom pracy! Chcącym zrozumieć obecną sytuację geopolityczną zdecydowanie polecam.
Na Woblink. Akcja czytaj.pl

• Reportaż
  • Audiobooki
  • Chiny
  • Rosja

Michał Lubina Niedźwiedź w objęciach smoka. Jak Rosja została młodszym bratem Chin Zobacz więcej