literatura piękna

Moje pierwsze podejście do Nałkowskiej obejmowało "Granicę". Nie przebrnęłam, cierpiąc katusze nudy i rezygnacji na każdej przeczytanej stronie.
Drugim podejściem były "Medaliony". Byłam oszołomiona jak tak niewielki, cieniutki zbiór może człowiekiem tak potrząsnąć, nie tylko ze względu na tematykę, ale i na warsztat i styl autorki.

Moim trzecim podejściem jest "Choucas" i... mam pewną teorię. Jest szansa, że autorka po prostu nie napisała nigdy nic pomiędzy geniuszem a czymś przeciwnym temuż. I po prostu miałam okazję sięgnąć po dwie książki, które nie wyszły i jedną wspaniałą. Być może kiedyś zweryfikuję czytając jeszcze coś autorki, chociaż po tej książce wiem, że z Nałkowską dam sobie spokój na dłużej.

Fabuła rozgrywa się w szwajcarskim uzdrowisku. Zapewne opiera się na przeżyciach autorki, skoro ta zaczyna pisać "Choucas" zaraz po powrocie ze Szwajcarii do Polski. Opisuje ona ludzi mieszkających w tym samym pensjonacie, a także ich rozrywki, aktywności, rozmowy. I już....