Imiona Honoru

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
978-83-7506-105-5
honor, wojna, dylemat

Wiosna 1939 roku. Ogrodem Saskim w Warszawie, jednym z piękniejszych wówczas parków Europy, idzie Wanda. Wraca z wykładów, jest studentką. Próbuje odpowiedzieć sobie na wątpliwości, które ją dręczą: "Kocham go? Jestem przez niego kochana?". Paweł Wagner, o którym myśli jest warszawskim architektem. W tym samym czasie na odległym Polesiu, na patrolującej graniczną Prypeć kanonierce należącej do Flotylli Pińskiej, porucznik Tolski myśli jak wyplątać się z romansu z mężatką. Z kolei w Poznaniu profesor Kostecki wspomina z uniwersyteckim kolegą swoje studia w Heidelbergu. Zastanawia się czy może wybuchnąć wojna. A po zachodniej stronie granicy, na Pomorzu, gdzieś pod Koszalinem, oberlejtnant von Buchendorf dowiaduje się, że jego narzeczona jest pochodzenia żydowskiego.

allison | 2016-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2016

"Imiona honoru" to ciekawa powieść łącząca wątki obyczajowe, historyczne i romansowe.
Poznajemy w niej i postacie historyczne, i fikcyjne. Najbardziej interesujące są losy tych drugich, gdyż okazują się nieprzewidywalne i zaskakujące. W tej bogatej galerii mamy ludzi różniących się wiekiem, pochodzeniem, wykształceniem i miejscem zamieszkania. Początkowo każda historia wydaje się osobną opowieścią, z czasem jednak ścieżki niektórych bohaterów się krzyżują.

Autorowi udało się stworzyć w powieści rosnące napięcie. Dotyczy to zwłaszcza czasów przedwojennych, gdy poszczególne postacie zastanawiają się, czy wybuchnie wojna.
Jedni w to nie wierzą, inni są przekonani o nieuchronności napadu Hitlera na Polskę. W tej sytuacji tylko czytelnik ma pewność, co stanie się 1. i 17. września 1939 roku.

Interesujące są nie tylko pogmatwane losy fikcyjnych bohaterów. Przeplatają się one z historycznymi scenami zakulisowych działań Hitlera i Stalina oraz polskich polityków i dowódców.
Tło...

wiejskifilozof | 2014-11-07

Kiedy zobaczyłem tę książkę w bibliotece pomyślałem,że to będzie pewnie coś w stylu Czasu Honoru.
Ale niestety nie.
Książka jest według mnie średnia,no w porywach dobra.
Dużo się dzieje,mamy mnóstwo wydarzeń i bohaterów.
Lecz cóż z tego ? Ja podane jest to w nudny i męczący sposób.
Nie jest to książka,którą będę miło wspominał.

anawa004 | 2012-06-15
Przeczytana: 2008 rok

Dość ciężko czyta się, gdy historię II wojny światowej zna się niezbyt dogłębnie, gdyż nie ma odnośników, a lubię dokładnie wiedzieć , o czym czytam, więc podpierałam się wiedzą męża i jego brata:) wielowątkowa powieść

ygerna | 2015-06-28
Przeczytana: 26 listopada 2015