Dwa oblicza Janusa

1991-01-01
1991-01-01
Piotr Paszkiewicz, Magda Iwińska
powieść angielska

Kolejny raz postanowiłem skorzystać z domowego antykwariatu,a konkretnie starej półki z zakurzonymi książkami.Znalazłem tą pozycję autora, o którym nigdy nie słyszałem,opis na końcu wydał się ok,postanowiłem sobie przeczytać tą książkę jako przejściową.Okazała się dużo ciekawsza niż myślałem.Bohaterem powieści jest młody żołnierz,który całkowicie stracił pamięć gdy najechał na minę.Próbuje on odzyskać swoją tożsamość,podświadomie boi się przeszłości naznaczonej tragicznymi wydarzeniami wojennymi.Po kolei odkrywa kolejne tajemnice,mamy tu wątki wojenne,Hitlera,Gestapo,dwóch braci walczących o wpływy na rynku drukowania banknotów.Jednak najważniejszy okazał się wątek uczucia bohatera do swojej kuzynki,a także chęć dowiedzenia się jednak kim jest tak naprawdę.Mamy tu pomieszanie narracji pierwszoosobowej,a także narratora wszechwiedzącego,który odsłania czytelnikowi kolejne fakty.Końcówka to już szybka akcja niczym w filmie sensacyjnym, z niezłym zakończeniem.Książka ciekawa,szybko się czytało,nic wielkiego,ale myślę,że warto było przeczytać.

Książka bardzo mi przypadła do gustu- zainteresowała mnie przeszłość Daniela Lingfielda, fabuła wciągnęła mnie od razu. Bardzo pogmatwane życie Coburgów nadawało pikanterii całej książce. Końcowe rozdziały czyta się bardzo szybko, ze względu na prężnie rozwijającą się akcję. Książce niczego nie brakuje i jest naprawdę godna polecenia.

Książka przeczytana na początku lat 90 tych . Pamiętam , że wówczas podobała mi się . Stare czasy .

• Przeczytane-przed-rokiem-2014
  • Kryminał-sensacja-thriller-Świat