Spowiedź Lucjana Skobiela

Wydawnictwo: Replika
hunter

Spowiedź Lucjana Skobiela i czytałem ją (...) z wielkim przejęciem, bo każda stronica tej książki wstrząsa i wzrusza. Temat chyba przez nikogo dotąd nie podjęty - tragedia małżeństwa z Niemką na tle naszej wrześniowej tragedii. I tragedia dziecka i ojca, rozwiązana i rozjaśniona jego wielką miłością. A sama postać tytułowa - co za bogactwo! Jestem Panu głęboko wdzięczny za tę książkę." Z listu Jana Parandowskiego do Eugeniusza Paukszty

kasandra_85 | 2011-02-04
Przeczytana: luty 2011

leszel | 2016-09-28
Przeczytana: 28 września 2016

Bardzo dobra książka podejmująca nieczesto poruszany temat małżeństw polsko-niemieckich w czasie ostatniej wojny. Ale akcja dzieje się przez ok. 40 lat, więc tak naprawdę jest to bogata niemal epopeja rodzinna w wieloma wątkami, przemyśleniami, obserwacajami. Mało znana ale na pewno wartościowa książka Eugeniusza Paukszty.
Więcej o twórczości Eugeniusza Paukszty znajdziesz tu:

MonikaOlga | 2017-11-01

Lucjan Skobiel. W młodości student nie przepuszczający żadnej okazji do dobrej zabawy. Szczodry i hojny. Chłopak mający gest. Absolutnie nie miał problemu z tym, aby przepijać i przehulać z kolegami pieniądze, które otrzymywał z domu. Nie raz był głównym sponsorem libacji. Lucjan to także chłopak, który błyskawicznie podejmuje decyzje i w krytycznych momentach przystępuje do działania. Przynajmniej taki był przed wojną. Bez wahania wskoczył do rzeki, aby ratować pewną topielicę. Cóż z tego, że był na przeogromnym kacu? W wodzie była kobieta, która potrzebowała pomocy. A Lucjan był człowiekiem skorym do pomocy niezależnie od stanu swojej trzeźwości.

Trzeźwość myślenia bez wątpienia zatracił, kiedy zakochał się w Lucynie. Nic nie wskazywało na tragedię. Pewne niepokojące sygnały powinien dostrzec dużo wcześniej. Wszystko, a raczej wszystkich zweryfikowała wojna. A więc stało się! Wybuchła wojna, do której dążył niebezpieczny człowiek dzielący narody na ludzi i podludzi. A co z tymi,...

PaulinaP87 | 2017-08-27
PWS | 2017-01-06