Biała gorączka

Seria: Reportaż
Wydawnictwo: Czarne
literatura faktu
Ivan

"Pojechałem do ZSRR kilka razy w 1991 i 1992 roku i więcej nie chciałem. Fantastyczni ludzie i obraza rozumu. Wielka sztuka i poniżające poszukiwania z opuszczonymi spodniami choć kawałka papieru toaletowego. Wspaniała architektura i okno wychodzące na górę śmieci na wysokość drugiego piętra. Zabrakło mi wtedy reporterskiego zrozumienia, zabrakło determinacji. I oto Jacek Hugo-Bader wchodzi w imperium dla mnie. Bo kiedy czytam jego reportaże, mam wrażenie, że specjalnie dla mnie-czytelnika przeżywa te wszystkie przygody. Przeżywa je niejako w moim imieniu. Wiem, że inni też mają takie wrażenie: czytają i czują, że to jest ich człowiek tam. I włazi, gdzie ja bym się bał wleźć. Ryszard Kapuściński opisywał imperium z lotu ptaka; uchwycił mechanizmy myślenia, zachowań, procesów. Hugo-Bader opisuje imperium z perspektywy wałęsającego się psa; chwyta mechanizmy myślenia, zachowań, procesów i na dodatek szczura za ogon."
Mariusz Szczygieł, reporter

"Biała gorączka (obłęd opilczy) jest efektem długiego ciągu alkoholowego, nazywanego po rosyjsku zapojem. Jej objawy to bezprzedmiotowy strach, halucynacje i agresja. Postsowiecki świat opisany przez Hugo-Badera to rzeczywistość w delirium tremens... W takie obszary turyści się nie zapuszczają, nie rekomendują ich też biura podróży. To przestrzeń włóczęgów wszech maści. Świetna proza!"
Mariusz Wilk

źródło opisu: www.czarne.com.pl

źródło okładki: www.czarne.com.pl

Dia | 2013-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2013

Biała Goraczka –to niesamowita podróż, w która zabiera nas autor książki. Na co dzień dziennikarz Gazety Wyborczej specjalizujący się w reportażach z Rosji i byłych krajach Związku Radzieckiego.
Jego książka jest tak absurdalnie nierzeczywista i tak zaskakująco odległa, że czyta się to jak powieść fantastyczną, gdzie ktoś miesza się jakiś senny koszmar z rzeczywistością. Tylko …. To jest prawda. Potwornie bolące, niesamowicie niesprawiedliwe losy ludzi , których autor poznaje , odwiedza i opisuje aż czasami bolą jak się je czyta.
Jego mistrzowskie pióro i wielka umiejętność podawania faktów i rysowania tej jakże nieprawdziwej prawdy czyni z tej książki ciekawa pozycję.
Hugo Bader opisuje Rosje , której nie poznamy jako zwykli turyści, Rosję, w której nie istnieją zasady, nie istnieją świętości, kultura. Zycie jest tylko formą przeżycia, ludzie zostawieni sami sobie stali się zbędni i bezużyteczni. Jedyna receptą jest picie, które doprowadza do tytułowej Białej Gorączki czyli...

Koronczarka | 2014-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2014

Skąd bierze się moja fascynacja słowiańskim wschodem, nie mam zielonego pojęcia. Wiele rzeczy wzbudza tam we mnie odrazę, przerażenie, wiele zachwyt, jakąś tęsknotę. Ja,trzeźwa i rozsądna gotowa jestem na tę okazję snuć fantastyczne teorie, o duchu przodków gdzieś tam we mnie mieszkającym i tęskniącym za dawnymi słowiańskimi siedzibami nad Dnieprem, czy może Wołgą, a może bardziej prawdopodobne, że tak nasiąkłam opowieściami o strasznej i pięknej Syberii, gdzie my już od pierwszego powstania zaczęliśmy bywać nie z własnej woli. A zresztą, kto to wie. Jest i już. I dlatego tak chętnie zaglądam tam przy każdej możliwej okazji. A książka znakomitego reportera "Gazety wyborczej" mnie powaliła. Nadmiarem cierpienia, portretem degeneracji, próbą zrozumienia rzeczy trudnych do zrozumienia, fascynacją rozkładem, w jakim znajduje się wiele regionów, do jakich trafił Jacek Hugo-Bander w swoich wędrówkach po dawnym ZSRR.

Witold Lisek | 2014-03-18
Przeczytana: 18 marca 2014

Bader zwany BAJEREM!
Czuję się rozczarowany,a nawet oszukany.Tytuł książki jest całkowicie mylący,widać,że został wybrany tylko w celach komercyjnych i w o ogóle,nie ma nic wspólnego z zawartością książki.
Nastawiłem się że przeprowadził jakiś szereg rozmów z ludźmi ,którzy opowiadali mu swoje jakieś tam majaki i wizje,a zwłaszcza ich przygody i uczynki wynikające z obrzęku mózgu po słynnym ruskim zapoju- (który jak wiadomo jest nie rozłącznym elementem egzystencji rosyjskiego społeczeństwa).
Liczyłem,że ładnie opisze to ich narodowe zjawisko,podda jakiejś socjologicznej analizie,ukaże je aspekt kulturowy,a tu absolutnie nic z tych rzeczy -żadnych opowieści z delirium tremens- trochę opisów z tragicznego życia narkomanów i alkoholików (o wiele lepsze można znaleźć w pierwszej lepszej pozycji wspomnieniowej tychże).W zasadzie jest to zbiór takich mniej lub bardziej udanych przypadkowych reportaży wrzuconych do jednego wora i opatrzone całkowicie mylącym tytułem(bo co np z białą...

książek: 1954
Strega | 2014-09-30
Przeczytana: 30 września 2014

W marcu 1957 roku dwóch dziennikarzy Komsomolskiej Prawdy napisało książkę "Reportaż z XXI", w której opisują jak będzie się żyło ludziom w Związku Radzieckim za 50 lat, czyli w 2007 roku.
Z tą właśnie książką Jacek Hugo-Bader wyrusza z Moskwy do Władywostoku zapuszczajac się w miejsca, które zwykły turysta po prostu omija, rozmawiając z ludźmi, pijąc z nimi wódkę, słuchając zwierzeń.

Jestem pod wrażeniem silnej motywacji i uporu autora, zwieńczeniem którego jest ta książka. By napisać taki reportaż trzeba opuścić swoją strefę komfortu i zapuścić się w nieznane obszary, w których bieda, zimno i zdecydowanie mało komfortowe warunki życia itd. są normą. Dużo w książce jest ludzi i to rozmowy z nimi dają obraz prawdziwego życia w postsowieckim świecie. Czytając książkę w zaciszu domu cieszę sie, że mogłam tę podróż - choć tylko wzrokowo- odbyć z autorem.

Ewa-Książkówka | 2011-08-08
Przeczytana: 07 sierpnia 2011

Panie i panowie, dziś zabieram Was na wycieczkę. Proszę dobrze przyszykować się do długiej drogi. Zabrać ze sobą należy jak najcieplejszą odzież i żywność w konserwach, kilka kanistrów paliwa też jest mile widzianych. Ponadto proszę nie zapomnieć o mocnych nerwach i silnej woli, bo podróż będzie wyjątkowo uciążliwa i obfitująca w różnorakie nieprzyjemności. Wybieramy się, bowiem w głąb Syberii.

Potrzebny nam jeszcze tylko dobry samochód i…przewodnik - ktoś, kto już zna te rejony. Będzie nim pan Jacek Hugo-Bader. Dziennikarz i reportażysta, związany z jednym z naszych krajowych dzienników. Człowiek niezwykle wszechstronnie doświadczony zawodowo, bowiem przyszło mu pełnić różnorakie funkcje – od nauczyciela po pracownika kolei, a także handlu.
Pewnego dnia zamarzył sobie by wyruszyć szlakiem „Reportażu XXI wieku” autorstwa
Michaiła Wasiljewa i Siergieja Guszczewa – ich publikacja powstała w roku 1957, miała na celu ukazanie tego jak Związek Radziecki będzie wyglądać w przyszłości,...

Hipek | 2016-12-02
Na półkach: EBook, Przeczytane
Przeczytana: listopad 2016

"Biała gorączka" to zbiór reportaży ukazujący współczesną Rosję. Zarówno Rosję europejską, która mniej nas zaskakuje, bo autor często potwierdza nasze stereotypy na temat ludzi tego kraju. Ale reportaże dotyczą także Rosji azjatyckiej. I tu już książka może być zaskakująca... Rozmowy autora ze zwykłymi ludźmi odkrywają czytelnikowi jak okres komunizmu silnie wywarł piętno na tym narodzie. Jak ukształtował mentalność ludzi radzieckich ale też ich byt.

książek: 1981

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka wysłuchana w wykonaniu autora. Słyszałam pochwały na temat tego autora, ale nie sądziłam, że 'Biała gorączka' jest aż tak dobra. Zamierzam wysłuchać albo przeczytać książkę ponownie. Autorowi udało się zawrzeć maksimum treści w bardzo skondensowanych, ale niesamowicie treściwych reportażach. Świat byłego ZSRR to świat surrealistycznych absurdów, rodem w Bułhakowa. Autor w reportażach pokazuje byłe ZSRR oczami ludzi, których spotkał po drodze, ludzi zwykłych, skrzywdzonych przez absurdalny system. Świat na opak, gdzie to co rozsądne jest osadzane w szpitalach psychiatrycznych, uczciwość jest karana albo izolowana.
Najgorsze jest to, że obserwacje autora nabierają aktualności: te o Krymie, o Ukrainie, o Mołdawii, o mafii i wielkomocarstwowości Rosji.
Jacek Hugo-Bader to wybitny reportażysta.

paweł | 2016-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2016

Jak dla mnie, rewelacja!Daję dziesięć gwiazdek,a chciało by się więcej.Autor wyrusza w gląb Rosji,śladami "Reportażu XXI wieku"napisanego w latach 50tych, przez Siergieja Guszczewa i Michaila Wasiljewa.Jest to relacja nadzwyczaj prawdziwa,o najwiekszym kraju świata, jakim jest Rosja.Rosja nieznana,bo ta na dalekim wschodzie,gdzie ludzie żyją bardziej związani z naturą,niż tzw. znaną cywilizacją. Ich problemy są dużo większe i bardziej beznadziejne od naszych,warto się zapoznać.Audiobook,ktorego wysłuchałem,świetnie nagrany,aż miło słuchać.Polecam.

vandenesse | 2013-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2013

Genialny reportaż. Głównym atutem, który sprawia, że książka wzbudza takie emocje i jest odbierana tak przychylnie jest chyba szczerość i bezpośredniość - tu nie ma miejsca na rozczulanie się, na eufemizmy a już na pewno nie ma miejsca na zażenowanie w opisywaniu skrajnych patologii. Te historie są porażające - samo życie.
Pod koniec, Emma - bomżycha dworcowa, podsumowuje los takich ludzi jak ona - "Bo my, widzisz, [jesteśmy] jak nasza Rosja. Ciągle próbujemy się podnieść, ale jakoś nam nie wychodzi".

allison | 2012-07-04
Przeczytana: 03 lipca 2012

Wspaniale napisany reportaż (a właściwie zbiór reportaży) z podróży po byłych republikach ZSRR. Czyta się jednym tchem i z niesłabnącym zainteresowaniem.

Podziwiam autora za wielką odwagę i determinację (bo potrzeba obu tych cech, by wybrać się samotnie w tak niebezpieczną i daleką podróż). Jestem też pełna uznania dla jego dziennikarskiego kunsztu, gdyż pisze żywiołowo, bardzo obrazowo, z literackim zacięciem, a jednocześnie w sposób prosty i komunikatywny. Połączenie tych walorów wcale nie jest łatwe.

W książce na uznanie zasługuje przede wszystkim reporterska dociekliwość, rzadko spotykany we współczesnym dziennikarstwie zmysł obserwacji i jeszcze rzadsza umiejętność cierpliwego, spokojnego słuchania rozmówcy.

Autorowi wspaniale udało się pokazać warunki życia mieszkańców Rosji, Mołdawii i innych miejsc, do których nie docierają okazjonalni turyści szukający przede wszystkim wypoczynku i estetycznych wrażeń. W świecie, po którym podróżuje Jacek Hugo-Bader nie ma nic...

Wakacyjne lektury

Co roku początek wakacji sprawia, że zaczynam planować wakacyjne lektury. Robiłam to jako dziecko – pierwszego dnia wakacji układałam stosik książek, które miałam zamiar przeczytać w nadchodzących tygodniach. Często zaraz po odebraniu świadectwa szłam do biblioteki osiedlowej, żeby zaopatrzyć się w nowe lektury.

Polskie książki warte przeczytania

Magazyn Litro.co.uk stworzył listę dziesięciu książek polskich autorów. Według redaktorki przeglądu ma ona pomóc niewtajemniczonych Brytyjczykom zorientować się w tym, co dzieje się obecnie w naszej rodzimej literaturze.