Polskie książki warte przeczytania

LubimyCzytać LubimyCzytać
05.07.2013

Magazyn Litro.co.uk stworzył listę dziesięciu książek polskich autorów, przetłumaczonych i wydanych współcześnie w Wielkiej Brytanii. Według autorki przeglądu miałyby one pomóc niewtajemniczonych zorientować się w tym, co dzieje się obecnie w naszej rodzimej literaturze.

Polskie książki warte przeczytania

Autorką opublikowanej listy książek jest Polka, Joanna Zgadzaj, redaktor naczelna wydawnictwa Stork Press. Jej powieściowy debiut „Madame Mephisto” wydany pod pseudonimem A.M. Bakalar, został zarekomendowany przez czytelników do Guardian First Book Award.

Wśród polecanej przez nią literatury znalazła się zarówno klasyka gatunku (przełożona na angielski dopiero przed pięcioma laty „Cyberiada” Stanisława Lema), jak i nowatorskie w swej formie obrazkowe książki dla dzieci ( „Mamoko” Daniela Mizielińskiego i Aleksandry Mizielińskiej). 

Spis publikacji otwiera „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną" Doroty Masłowskiej, której lekturę Bakalar porównuje do jazdy roller coasterem. Wydaje się, że w swym zestawieniu redaktorka szczególnie postawiła na książki, które po swym wydaniu wywołały w Polsce sporo medialnego szumu i zamieszania zarówno wśród czytelników, jak i krytyków literatury. I tak, znajdziemy w nim kontrowersyjną biografię naszego wybitnego reportażysty, autorstwa Artura Domosławskiego („Ryszard Kapuscinski: A Life”), poruszającą tematykę antysemityzmu „Naszą klasę” Tadeusza Słobodzianka czy, jak określiła sama redaktorka, pierwszą polską powieść queer - „Lubiewo” Michała Witkowskiego.

Na liście znalazły się również dwa polskie reportaże - „Zabójca z miasta moreli" Witolda Szabłowskiego, opowieść o współczesnym tureckim społeczeństwie, oraz książka Jacka Hugo-Badera „Biała gorączka”, według Bakar odmalowująca niepokojący obraz Rosji i jej mieszkańców

Miejsce w zestawieniu przypadło również powieści nieprzetłumaczonej na język polski - „Where the Devil Can’t Go", autorstwa Anyi Lipskiej. Ten tegoroczny debiutancki kryminał, którego akcja rozgrywa się w społeczności Polaków w Londynie, ma również swój oficjalny trailer: 


 


Pełną listę wraz z uzasadnieniem wyborów autorki zestawienia możecie znaleźć tutaj


komentarze [3]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
kryptonite 06.07.2013 18:59
Bibliotekarz | Oficjalny recenzent

Przeglądałam listę i powiem, że wybrali bardzo ciekawe pozycje.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Punnuf 05.07.2013 13:19
Czytelnik

Spoko zestaw.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 05.07.2013 11:51
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post