Biała gorączka

literatura faktu
Reportaż
Jacek Hugo Bader Rosja reportaż podróże
Inne

Bardzo dobra książka, ciekawe spojrzenie na Rosję. Moja pierwsza książka tego autora, ale nie ostatnia.

Mariusz Szczygieł pisze we wstępie do „Białej gorączki”: „Hugo – Bader opisuje imperium z perspektywy wałęsającego się psa; chwyta mechanizmy myślenia, zachowań, procesów a na dodatek szczura za ogon”. Po przeczytaniu tej fascynującej książki, dopisałbym jeszcze jedno zdanie o tym, że autor sam staje się takim ciekawskim szczurem, którego ciągnie do miejsc, o jakich...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

"Biała gorączka" po raz kolejny potwierdza, że Rosja to stan umysłu. W tej książce, odwrotnie proporcjonalnie niż w "Dziennikach kołymskich" Hugo-Bader odmierzył reportaż drogi i reportaż społeczny. Oczywiście w "Białej gorączce" też zaczynamy od podróży, ale nie ona jest tematem książki. Tylko co? Najdobitniej mówiąc, bieda i nędza ludzkiej egzystencji w byłym ZSRR....

Książka w prosty i przejrzysty sposób przedstawia realia Rosji i nie tylko. Pokazuję, co komunizm zrobił z jej obywatelami. Śmierć, alkoholizm, korupcja i wiele innych okoliczności za kulis. Polecam przeczytać chwilami zabawna innym razem poruszająca, ale zawsze do szpiku kości szczera taka jest ta książka.

Klasyka reportażu. Prawdziwie "hugo-baderowska" opowieść o Rosji.

Książka na jeden wieczór, bo nie da się od niej oderwać choć na chwilę. Pragnie się przeczytać więcej i więcej, aż w końcu dociera się do podziękowań. Brak mi słów, aby opisać emocje, które odczuwałam. Serdecznie polecam.

Bardzo lubię takie brudne podróże, rozmowy z outsiderami i poczucie humoru tego pana, a może pogodny sposób w jaki to wszystko opisuje.

Klasyka polskiego reportażu

Rosja (tak naprawdę to Rosja i jej liczne republiki takie jak Jakucja, Dagestan, Komi lub kraje dawnego ZSRR) w zbioru reportaży Jacka Hugo-Badera jest nawet bardziej niehumanitarna, nieludzka i uwłaczająca rozumowi człowieka zachodniego, niż wam się do tej pory wydawało. Kraj, w którym 40 tysięcy osób rocznie umiera od chlania lewego alkoholu; gdzie wespół z Mołdawią...

Tak , tak polecam
To była moja pierwsza książka tego autora i od tamtego czasu jestem wiernym fanem .

Dyskusje

5 079