Szpiedzy Tangeru

Daniel Nogal Wydawnictwo: HIEROGLIF kryminał, sensacja, thriller
HIEROGLIF
2023-04-26
2023-04-26
Maroko Afryka zimna wojna kolonializm thriller szpiegowski kryminał retro

Okładka książki Fantazmaty 2 Dagmara Adwentowska, Wojciech Boratyński, Rafał Cuprjak, Sylwia Finklińska, Anna Grzanek, Anna Hrycyszyn, Anna Karnicka, Tomasz Krzywik, Artur Laisen, Filip Laskowski, Marcin Moń, Maciej Musialik, Daniel Nogal, Maciej Oleszek, Michał J. Sobociński, Michał Studniarek, Magdalena Świerczek-Gryboś, Łukasz Trykowski, Dawid Wiktorski, Natalia Wójcik, Maria Zdybska
Fantazmaty 2 Dagmara Adwentowska...
Okładka książki Geniusze fantastyki Michał Jan Chmielewski, Michał Cholewa, Rafał Cuprjak, Maria Dunkel, Marcin Guzek, Wiesław Gwiazdowski, Agnieszka Hałas, Sebastian Hejankowski, Anna Hrycyszyn, Paweł Imperowicz, Marcin Jamiołkowski, Dawid Kain, Anna Kańtoch, Anna Karnicka, Tomasz Kilian, Iza Korsaj, Marta Krajewska, Magdalena Kubasiewicz, Artur Laisen, Paweł Majka, Anna Nieznaj, Daniel Nogal, Marcin Pągowski, Romuald Pawlak, Marcin Podlewski, Joanna Krystyna Radosz, Katarzyna Rupiewicz, Dawid Wiktorski, Jacek Wróbel
Geniusze fanta... Michał Jan Chmielew...

Rok 1947, Polak Maksymilian Biel prowadzi w Tangerze firmę przewozową. Po kilku latach milczenia kontaktuje się z nim przyjaciel z czasów kiedy obaj byli agentami północnoafrykańskiej ekspozytury polskiego wywiadu wojskowego. Sprawa komplikuje się kiedy ten oto przyjaciel, co prawda trafia na miejsce spotkania...tyle,że ktoś go wcześniej zamordował. Biel postanawia znaleźć mordercę i dowiedzieć się co chciał od niego Paul. Komu podpadnie i co odkryje po drodze?

Tanger, miejsce tętniące życiem, multikulturowe, idealny punkt przemytniczy. Życie tam do nudnych nie należy.
Bardzo doceniam kiedy autorzy książek szpiegowskich, przy okazji ciekawej i wciągającej fabuły, przemycają nam czytelnikom nieco wiedzy historycznej, a jeśli idealnie oddadzą klimat opisywanego miejsca to już jestem całkowicie kupiona, nie małą rolę odgrywa także topografia terenu.
Tak, w tej książce wszystko co powyżej jest pokazane z wielką starannością.
Przeczytałam tę historię w jeden dzień, w sumie gdyby nie obowiązki mogłabym się od niej nie odrywać. Wciąga, od pierwszej do ostatniej strony. Zagadki, tajemnice, intrygi, spiski - to całkowicie mój klimat!

Lubię sięgać po książki, które zupełnie wykraczają poza moje zainteresowania. Mam poczucie, że mocno poszerzają one moje horyzonty i tak było tym razem, kiedy zobaczyłam możliwość zrecenzowania książki, o której dzisiaj wam opowiem.

“Szpiedzy Tangeru” to książka, która przeniosła mnie nie tylko do gorącego Maroka, ale też cofnęła mnie w czasie i pokazała tajniki przemytników i szpiegów. Już w pierwszych dwóch rozdziałach akcja nabiera tempa i trudno odłożyć książkę, bo ciekawość perypetii Maksymiliana Biela wygrywa. Kim jest Biel? To skromny, uczciwy przedsiębiorca z Tangeru zajmujący się przewozem towarów. Były szpieg Ekspozytury. Na jego drodze pewnego dnia staje Valverde - przemytnik i proponuje mu współpracę. Chwilę później zjawia się następna osoba proponująca solidną zapłatę za informacje dotyczące właśnie wspomnianego przemytnika. Ale to nie koniec spotkań Biela - w międzyczasie otrzymuje bowiem telefon on dawnego znajomego i umawia się z nim w świątyni. I czeka tam na niego niemiła niespodzianka - okrutna śmierć Morela.

To tylko początek tej książki, a tak dużo już się wydarzyło. Pióro autora jest na tyle lekkie, że płyniemy razem z tą historią. Czytając czujemy powojenne nastroje, bowiem akcja osadzona jest w 1947 roku, czyli tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej. Do rozwiązania mamy zagadkę: kto i dlaczego zabił Morela? Próbujemy ją rozwiązać podążając za inspektorem Veysem, ale też Maxem Bielem, który prowadzi swoje prywatne śledztwo. Komu pierwszemu uda się znaleźć mordercę?

“Szpiedzy Tangeru” to bardzo ciekawa, powiedziałabym dość męska pozycja na rynku literackim. Czytamy o przemytach broni, obrazów, a nawet o możliwości podróży kutrem w jedną stronę w tzw. bezpieczne miejsce. W tle tej historii przez marokańskich komunistów organizowany jest zamach z wykorzystaniem sarinu. Czy Bielowi uda się mu zapobiec? Historia napisana przez Daniela Nogala wciąga, ale wymaga skupienia, jak na dobry sensacyjny kryminał przystało. Akcja toczy się powoli, ale dzięki temu stopniowo buduje napięcie. Ostatnie rozdziały zaskakują, odkrywane są tajemnice, których wcześniej nie przewidziałam. Nie brakuje momentów również, w których zastanawiamy się czy główny bohater wyjdzie z tej historii cało, zwłaszcza podczas bliskich spotkań z agentami SDECE czy sowieckim MGB - na szczęście jego szpiegowskie zdolności bardzo mu pomagają, a my nadal możemy prowadzić śledztwo razem z nim.

Czytając “Szpiegów Tangeru” czułam jak dobrze autor przygotował się do napisania tej powieści. Studiowanie map i historii Maroka pozwoliło stworzyć bardzo dobrą historię szpiegowską. Jeśli lubicie takie klimaty to jestem przekonana, że nie będziecie zawiedzeni. A jeśli uważacie, że to nie do końca wasze klimaty to po prostu to sprawdźcie 🙂

Dodam jeszcze tylko, że autor zostawił otwarte zakończenie i bardzo mnie to intryguje. Drogi autorze… czy będzie ciąg dalszy? 🙂

Całkiem zgrabna powieść szpiegowska! Natrafiłem na nią przez przypadek, audiobook wpadł mi w ręce a że na Lubimy Czytać opinie miał zacne no i czas i miejsca akcji z tych niszowych to zabrałem się za słuchanie :)
Autor ciekawe wplótł fabułę i miejsce akcji czyli Tanger i jego ówczesny status z międzynarodowym tyglem przemytników, kryminalistów, rewolucjonistów, agentów różnych służb oraz zbiegów wszelkiej maści i ją zgrabnie poprowadził do samego końca(czy aby na pewno? ;)
Świetna książka na relaks!

Powiem wam, że to świetna powieść kryminalno - sensacyjno - szpiegowska, uwielbiam takie klimaty. To inny rodzaj powieści szpiegowskiej niż książki Severskiego, ale dla mnie tak samo godna polecenia.

Akcja dzieje się w Tangerze w 1947 roku, który był wówczas strefą międzynarodową, tyglem kulturowym, więc idealnym miejscem, w którym wydarzyć mogło się wiele.
Główny bohater to Maksymilian Biel, były agent północnoafrykańskiej ekspozytury polskiego wywiadu. Mieszka w Maroku, tam prowadzi swoją firmę. Pewnego dnia kontaktuje się z nim Paul Morel, jego były współpracownik i przyjaciel, wkrótce po tym zostaje zamordowany. Max rozpoczyna prywatne śledztwo w sprawie śmierci towarzysza z czasów wojny.

Jeśli przychodzi wam na myśl sławny film "Casablanca" to myślę, że coś w tym jest, ja też miałam takie skojarzenie, pewnie ze względu na czas i miejsce.

Egzotyczne miejsce akcji, sympatyczny główny bohater, piękna kobieta u jego boku, a do tego dobre tempo akcji i zagadka do rozwiązania, czego trzeba więcej ? Najlepiej żeby było to napisane w interesujący sposób, żeby styl i język sprawiły, że czytanie jest prawdziwą przyjemnością, żeby można było poczuć się jak podczas oglądania wciągającego filmu. I taką właśnie ta książka jest. Od pierwszej strony wkraczamy w środek akcji, bez zbędnych słów i tak jest aż do samego końca.

Autor to dziennikarz i podróżnik, jako autor książki przekonał mnie do siebie w stu procentach. Liczę na kolejne, równie dobre książki.
Ogromnie polecam wam ten tytuł.

Główny bohater...

Dziś chciałam Wam pokazać świetną książkę która z przytupem wciąga nas w intrygi szpiegowskie od pierwszych stron.
Mowa tu o Szpiedzy Tangeru 🙂 dzięki współpracy z autorem @daniel_nogal mogłam poznać ta niesamowitą historię i podzielić się z Wami wrażeniami.

Poznajemy Maksymiliana byłego agenta który obecnie żyje w Maroko i prowadzi spokojne życie...tak mu się oczywiście tylko zdawało..po latach odzywa się do niego dawny znajomy który szuka u niego pomocy. Niestety dziwnym zbiegiem okoliczności Maks natrafia na zamordowane ciało przyjaciela. Sprawa jest niestety zagmatwana i na tyle skomplikowana że postanawia on na własną rękę wszcząć dochodzenie w celu wyjaśnienia owej sytuacji. Dodatkowo w międzyczasie dostaje propozycję nie do odrzucenia, podejrzany transport nie pozwoli mu zmrużyć spokojnie oka bo owa sytuacja na tyle się komplikuje że sam staje się celem.
Całe miasto to istny rollercoaster kultur, wierzeń, różnorodność religijna i polityczna sprawia że wszystko staje się naprawdę trudne do ogarnięcia bez uniesienia emocji.
Kim jest kobieta z którą sypia, czy znajdzie mordercę który zostawia po sobie trupy. I na koniec co najważniejsze czy uda mu się choć trochę zatrzymać atak terrorystów.
Brutalność, kłamstwa, intrygi, szpiedzy, przemytnicy i czego dusza zapragnie..całość przemieszana ostrym językiem, walkami i zwrotami akcji. Już dawno nie czytałam tak wciągającej szpiegowskiej historii. Ogromnie Wam polecam a już niedługo zorganizuje rozdanie 🙌

Druga Wojna Światowa skończyła się dwa lata temu. Maksymilian Biel, były agent północnoafrykańskiej ekspozytury polskiego wywiadu wojskowego, po zakończeniu wojny nie wrócił do ojczyzny, która wpadła w ręce „czerwonych”. Teraz w Maroco, prowadzi małą firmę transportową, ma atrakcyjną, o wiele od siebie młodszą kochankę i nie szuka zwady, teraz Biel „nie był już szpiegiem ani żołnierzem. Był skromnym, uczciwym przedsiębiorcą z Tangeru.” Wszystko zmienia się, kiedy o spotkanie prosi go współpracownik z czasów wojny Paul Morel. Tajemnicze spotkanie ma się odbyć wieczorem w kościele. Kiedy przybywa na miejsce, znajduje Morela martwego. Były szpieg postanawia znaleźć zabójcę przyjaciela sprzed lat. Od tego momentu wydarzenia nabierają tempa. Jako że „Tangerska Strefa Międzynarodowa stanowiła (...) globalne centrum szmuglu i szpiegostwa”, Biel w czasie swojego śledztwa spotka wiele barwnych postaci zamieszkujących strefę i będzie musiał zdecydować komu zaufać, a w świecie podwójnych tożsamości, będzie to niezwykle trudne zadanie. Czy śmierć Morela miała związek z działalnością przemytniczą, czy wpakował się w coś więcej?

„Szpiedzy Tangeru” to kryminał z dużą dozą powieści przygodowej i szpiegowskiej. Gra wywiadów, szemrane towarzystwo przesiadujące w knajpach i w domach oznaczonych czerwonymi latarniami. Wielokulturowe i wielojęzyczne towarzystwo, przemytnicy przemycający wszystko od alkoholu po broń, walka o wpływy między „zachodem” a komunistami, rodzący się ruch nacjonalistyczny i śmiercionośna broń nazistów. W Tangerskiej Strefie Międzynarodowej wszystko jest możliwe i wszystko jest dozwolone.
Daniel Nogal oddał niesamowity klimat wąskich zaułków, zadymionych knajpek, w których interesy załatwia się przy szklanicy bursztynowego napitku (i zazwyczaj nie jest to herbata).
Nie wiem dlaczego, ale w mojej wyobraźni Maks Biel miał twarz Humphrey Bogarta ze słynnej „Casablanki”. Zakończenie sugeruje, że pan Biel może powrócić w kolejnej powieści, więc w tym miejscu uważam, że w pełni pasuje znany cytat z tegoż filmu „To może być początek pięknej przyjaźni”.

Jeśli lubicie powieści, gdzie za każdym rogiem czai się szpieg, w powietrzu czuć zapach miętowej herbaty zmieszany z egzotycznymi przyprawami, a wszystko to w buzującym wielokulturowym tyglu, to koniecznie musicie przeczytać „Szpiedzy Tangeru”. Serdecznie polecam.

Pierwsze dni wakacji powitałam egzotycznymi klimatami Tangeru położonym w Maroku. Byliście tam kiedyś?

Przenieśmy się w czasie do grudnia 1947 r. Tanger był wówczas Strefą Międzynarodową, prawdziwym tyglem, mieszającym wiele narodowości i to niekoniecznie z powodu piękna tego miejsca, ale jego strategicznego położenia.

Maksymilian Biel, były agent północnoafrykańskiej ekspozytury polskiego wywiadu wojskowego, prowadzi w Tangerze firmę transportową. Pewnego dnia kontaktuje się z nim przyjaciel z czasów wojny, który wkrótce później zostaje zamordowany. Maksowi przyspiesza krew w żyłach. Doświadczenie szpiegowskie nie pozwala mu przejść obojętnie wobec śmierci dawnego współpracownika. Rozpoczyna prywatne śledztwo, które w toku burzliwych wydarzeń staje się początkiem lawiny zdarzeń, gdzie agenci, przemytnicy, artyści i inne barwne zawody mieszają się ze sobą, komplikując i utrudniając dotarcie do prawdy.

Tanger oszałamia wielokulturowością. Mamy tu mieszankę nie tylko narodowościową i wyznaniową, ale także polityczną. Ta ostatnia staje się zarzewiem do buntów, rewolucji, a co za tym idzie idealnym rynkiem dla przemytników broni. Kawiarnie i herbaciarnie kuszą gwarem i świetnie sprawdzają się do załatwiania legalnych i pokątnych interesów. Wszędzie pachnie herbatą miętową, przegryzaną od czasu do czasu ciasteczkami z haszyszem. Łatwo wmieszać się w tłum, łatwo zniknąć bez śladu. W tych okolicznościach śledztwo Maksymiliana nie należy do najłatwiejszych, jednakże doświadczenie z czasów drugiej wojny światowej jest jego ogromnym atutem. Niezwykle ciekawe są jego metody dochodzeniowe. Tradycyjne, bez zastosowania współczesnych nowinek technologicznych, ale niezwykle konsekwentne. Czy uda mu się poznać nazwisko mordercy przyjaciela i poznać jego motywy?

„Szpiedzy Tangeru” to sensacja na wysokim poziomie. Niezwykle wiarygodnie, z dopracowaną warstwą historyczną, skomplikowaną intrygą, wartką akcją, pościgami i strzelankami. Naprawdę warto przeczytać!

Maksymilian Biel, były agent północnoafrykańskiej...

Jeżeli tylko cenicie sobie świetnie skonstruowaną powieść sensacyjną, znaczące, ale nie przytłaczające tło historyczne, egzotyczne miejsce akcji i wielowymiarowych bohaterów to ta książka jest ideolo dla Was!

Głównego bohatera poznajemy, kiedy po dość intensywnej przeszłości szpiegowskiej, prowadzi nieśpieszne życie przedsiębiorcy w Maroku.
Maksymilian Biel znalazł swoją oazę w Tangerskiej Strefie Międzynarodowej, jednak po telefonie dawnego towarzysza cały spokój diabli biorą.
Paul Morel prosi Biela o spotkanie, ale mężczyznom nie jest dane porozmawiać.
Morel traci życie, a Biel postanawia rozwikłać zagadkę jego śmierci.
Wchodzi w środowisko mafii, przemytników, zamachowców, agentów wywiadu...
Akcja goni akcję, adrenalina stale utrzymuje się na wysokim poziomie.
Tu każdy ma swoje tajemnice, nie można być niczego i nikogo pewnym.

Książka jest napisana na naprawdę wysokim poziomie - zarówno językowym, jak i pod względem świata przedstawionego.
Urzekło mnie jak dogłębnie i wiarygodnie autor przedstawił tło historyczne (bo rzecz dzieje się chwilę po II wojnie światowej).
Widać ogromną wiedzę w tej materii, co mnie bardzo cieszy.
Ta książka ma wszystko, czego oczekuję od tego typu literatury - wartką akcję, interesującego bohatera, sprawny i przyjemny język, wiarygodną tematykę.

Gorąco zachęcam Was do sięgnięcia po tę powieść, nie zawiedziecie się!

Maksymilian Biel znalazł swoją...

Maksymialian Biel były agent północnoafrykańskiej ekspozytury polskiego wywiadu wiedzie spokojne życie w Maroko prowadzi firmę transportową którą założył ze swoim przyjacielem Biel - Tazi.
Do czasu gdy kontaktuje się z nim jego dawny przyjaciel z czasów wojny.
Jego dawny współpracownik i przyjaciel zostaje zamordowany. Biel na własną rękę prowadzi śledztwo, które z każdej strony niesie ogromne niebezpieczeństwo.

Przenosimy się z bohaterem do niebezpiecznego Maroko gdzie z każdej strony czycha na niego niebezpieczeństwo czy uda mu się wyjść cało z opresji.
W jego prywatnym śledztwie pomaga mu zaprzyjaźniony dziennikarz jak i jeden z policjantów który daje mu dalej działać na własną rękę aby znajsc mordercę przyjaciela

Daniel Nogal tak wprowadza czytelnika w świat przemytników, zbiegów, i artystów.

Do czasu gdy kontaktuje się z nim jego dawny przyjaciel z czasów wojny.

Niezwykła opowieść kryminalno-szpiegowska.

Niezwykła opowieść kryminalno-szpiegowska.