Królowa naszych czasów. Najważniejsza biografia Elżbiety II

Okładka książki Królowa naszych czasów. Najważniejsza biografia Elżbiety II Robert Hardman
Okładka książki Królowa naszych czasów. Najważniejsza biografia Elżbiety II
Robert Hardman Wydawnictwo: Znak Horyzont biografia, autobiografia, pamiętnik
Queen of Our Times: The Life of Elizabeth II
Znak Horyzont
2023-05-08
2023-05-08
2022-03-17
Grzegorz Siwek
XX wiek wielka brytania władcy wielkiej brytanii królowie i królowe wielkiej brytanii elżbieta II historia

Kolejna książka z kategorii "Windsorowie" na moim blogu. Tym razem - a raczej znów - e - book. Czytałem dość długo, z racji objętości. I powiem tak:-> najlepiej czytać biografie zmarłych już osób i coś jeszcze - nie sugerować się żadnym Netflixem - ja nie mam wykupionego do niego dostępu i nie zamierzam wykupywać, a to z tej racji, że wszelakie ekranizacje serialowo - filmowe - odbiegają od prawdy. Jak wspomniałem - czytałem powoli. Książka wydaje się być solidną pozycją, z racji mnóstwa przypisów, bibliografii i podawania źródeł zdjęć. Elżbieta II - niesamowita postać, która do końca starała się wypełniać obowiązki, jakie spadły na nią w 1952 roku, po śmierci jej ojca. Swoją koronację uważała za akt ściśle religijny, i obrzęd w czasie jej namaszczenia olejami - zobowiązywał ją , według niej samej - do "bycia zawsze w pionie". Można powiedzieć, że byłą też ostoją brytyjskiej, niespisanej konstytucji. Autor śmiem twierdzić - stanął na wysokości zadania, i "zbudował" tę biografię w sposób bardzo solidny. A jednak - czeka nas jeszcze w przyszłości wysyp rozmaitych ciekawostek i nieznanych faktów z życia monarchini. Na swoim Kindle na przestrzeni kilku lat zgromadziłem chyba osiem wykupionych e booków na temat brytyjskiej monarchii - prawie do wszystkich wracam. A jak podsumować tę ? Myślę, że ta biografia Elżbiety II ze wszystkich innych dostępnych jest najbardziej solidna.

Przeogromna liczba błędów merytorycznych. Nie wiem, czy to wina autora czy tłumaczenia.

Nie napiszę recenzji, natomiast wyrażam wielkie oburzenie błędami w druku (pisze o nich również p. Małgorzata),które są IRYTUJĄCE! Książkę wypożyczyłam, gdybym ją kupiła, to odesłałabym wydawnictwu "Znak Horyzont" z czerwonymi poprawkami! WSTYD!

Kolejna biografia Elżbiety II więc jest z czym porównywać. Autor należy do tych biografów, którzy piszą o królowej „na kolanach”. Biorąc to pod uwagę książka, moim zdanie, jest bardzo dobrze napisaną historią życia monarchini. Czytałam ją z przyjemnością.
Natomiast bardzo dużym mankamentem jest fatalna edycja. W tekście roi się od błędów: cuda dzieją się z przyimkami „z” i „w”, „się” wędruje dookoła słowa, którego dotyczy, w zdaniach brakuje wyrazów. Gdyby zdarzyło się tylko kilka pomyłek to zapewne przy tak obszernej książce bym je zignorowała, ale niestety jest ich dużo. Zdziwiło mnie to tym bardziej, że mówimy o wydawnictwie Znak.
Niemniej zachęcam do lektury tej biografii bo na jej stronach oprócz, oczywiście, królowej Elżbiety II spotkamy liczne grono innych interesujących postaci.

W ostatnim czasie rynek wydawniczy został wręcz zalany książkami o królowej Elżbiecie II i jej rodzinie. Trudno w tym wszystkim znaleźć naprawdę wartościową i absolutnie wiarygodną pozycję, która pokaże, jak wyglądało prawdziwe życie Elżbiety II. Na szczęście z odsieczą przychodzi Robert Hartman, oficjalny i wieloletni biograf całej rodziny, który z olbrzymim taktem, ale i niezwykłą zaciętością i dokładnością przybliża nam postać tej wyjątkowej kobiety... Wyjątkowej- tak jak czasy, w których przyszło jej żyć... Kobiety, która była opoką, sterem i oparciem dla swojego kraju w wielu historycznych wydarzeniach...
Autor w swej biografii pokazuje monarchię, jakiej nie widzimy na co dzień. Dzięki tej książce możemy zerknąć za "kulisy" działania królowej w sferze politycznej- dokładnie opisuje najważniejsze wizyty zarówno za granicą jak i przyjmowanych gości w pałacu Buckingham, zdradza sympatie i antypatie królowej, okraszając to mnóstwem anegdot, pokazując przy tym, że królowa była kobietą, którą miała ugruntowane spojrzenie polityczne, choć nie mogła o nim mówić głośno i bezpośrednio angażować się w sprawy polityki. Doskonale widzimy jej współpracę z kolejnymi premierami swego kraju i głowami innych państw. Otrzymałam niezwykły wgląd w tajemnice dworu królewskiego i sposoby, w jakie monarchini wpływała na brytyjską politykę... Jej dyplomacja i wyczucie, niejednokrotnie mnie zaskoczyła, ale i wywołała uśmiech, królowa po mistrzowsku potrafiła wbić "szpileczkę" nielubianym, ale i naprawdę doceniała tych, których obdarzyła sympatią i pozwalała im na wiele więcej niż innym.
Autor pokazuje również momenty kryzysowe w jej panowaniu, wspomina o rozpadach małżeństw jej dzieci, wspomina o bliższej i dalszej rodzinie, która nie zawsze postępowała, tak jak należy, wspomina największe tragedie i pokazuje, że pod maską kobiety twardej i niewzruszonej, królowa, niezwykle mocno przeżywała każde kolejne niepowodzenie. Widzimy ją, jak bardzo była oddana swej rodzinie, jak bardzo kochała męża, martwiła się o dzieci i wnuki, na równi z dbałością o kraj i społeczeństwo, choć innym wydawało się, że być może jej to nie interesowało...
Autor zastanawia się również nad przyszłością, pyta, jaką spuściznę zostawiła po sobie Elżbieta, i choć Wielka Brytania ma nowego króla, duch tej wyjątkowej kobiety unosi się nad tym krajem nadal i unosił się będzie jeszcze bardzo długo... Czy Karol III uniesie to brzemię, przekonamy się na własne oczy...

"Królowa naszych czasów" to typowa biografia, ale niech to Was nie odstraszy, tę książkę czyta się niczym doskonałą powieść obyczajową. Na końcu znajdziecie obszerny wykaz źródeł, z których korzystał autor, mnie, jako wielkiej fance monarchii brytyjskiej, podsunęło wiele intrygujących książek, artykułów i wywiadów, które bardzo chcę poznać.
Jestem przekonana, że lepszej biografii opartej na tak mocnych i bezstronnych fundamentach na naszym rynku nie dostaniemy przez bardzo długi czas, jeśli w ogóle.

Na duży plus zasługuje również wydanie tej książki. Stanie się ona niewątpliwie ozdobą każdej biblioteki. Twarda oprawa, delikatny papier, przyjazna dla oka czcionka, sprawia to, że przebywanie tą książką jest prawdziwą przyjemnością.
W środku znajdziemy trzy wkładki ze zdjęciami dotyczących całego życia Elżbiety II, jej rodziny, wizyt i audiencji. Każde z nich dokładnie opisane, niepozostawiające wątpliwości którego okresu życia, bądź wydarzenia dotyczy.
Bardzo się cieszę, że mogłam poznać tę biografię, jestem nią zachwycona i zauroczona. Zdecydowanie jest to doskonałe wydanie.

Czy polecam?
Zdecydowanie tak. Towarzyszymy królowej od jej dzieciństwa, aż po dzień dzisiejszy choć jej już nie ma wśród nas. Książka idealna nie tylko dla fanów monarchii, ale także dla pasjonatów historii, dostajemy tu całą gamę nastrojów politycznych nie tylko w wielkiej Brytanii, ale i całego świata na przestrzeni siedemdziesięciu lat panowania kobiety, która za życia została ikoną.

📖 Przebieg całego jej życia można było nakreślić pojawieniami się Elżbiety na tym pałacowym balkonie, poczynając od jej niemowlęcego debiutu w 1927 roku (...) 📖
Robert Hardman - Królowa naszych czasów.
O Elżbiecie II napisano już wiele różnych książek. Czasem lepszych, czasem gorszych.
Ale, jeśli miałabym zdecydować się na kupno tylko jednej z nich, to bez wahania postawiłabym właśnie na biografię autorstwa Roberta Hardmana.
Dokonał on rzeczy właściwie niemożliwej. W tej jednej książce udało mu się zmieścić cały życiorys królowej - siedem dekad jej panowania.
Życie osobiste, podróże, wystąpienia publiczne, liczne spotkania z politykami z całego świata - wszystko to składa się na tę arcyciekawą pozycję.
Niech was nie przeraża jej objętość. Dawno nie czytałam tak świetnie napisanej historii.
Wciągającej od pierwszej do ostatniej strony. Przedstawiającej życie Elżbiety ll od dnia narodzin, aż do śmierci, czyli aktualnej najbardziej, jak to jest możliwe. Dzięki bliskiemu dostępowi autora do dworu, możemy uznać tę książkę za najwiarygodniejszą, jaką mogliśmy otrzymać.
Według mnie, akurat Robert Hardman, dziennikarz i biograf rodzinny królewskiej, to najbardziej odpowiednia osoba do jej napisania. Wszystkie zaprezentowane fakty opierają się na rzetelnych źródłach, oraz rozmowach z wieloma osobami wymienionym z imienia i nazwiska.
Choć, jak zaznacza autor, nie jest to ani oficjalna, ani autoryzowana biografia królowej.
Ale za to, z całą pewnością, niepowtarzalna kopalnia wiedzy o jej życiu.
Gorąco polecam.

Robert Hardman - Królowa naszych czasów.

Jako fanka serialu The Crown, od pewnego czasu obserwuję uważniej to, co dzieje się na dworze królewskim. Już od dawna fascynowała mnie postać samej królowej Elżbiety II, najważniejszej monarchini w historii Wysp Brytyjskich, która stała się symbolem swojego kraju, dlatego zaintrygowała mnie „bezdyskusyjnie najważniejsza biografia królowej”.

Robert Hardman, znany jako biograf rodziny królewskiej, tym razem stworzył dokładną i wyczerpującą historię dotycząca panowania Elżbiety II. W swoim imponującym dziele objął blisko siedem dekad nieprzerwanych rządów, co więcej nie skupił się on tylko i wyłącznie na obrazie panowania brytyjskiej monarchini ale nakreślił spójny obraz jej życia. Życia, które często mierzone osiągnięciami, rekordami czy sławą było świadkiem wielu różnych epok, wielu wydarzeń historycznych i które choć stanowi nierozerwalne tło z naszym życiem - wciąż będzie odkrywane na nowo.
Czytelnik pochylając się nad tą pozycją będzie mógł towarzyszyć Elżbiecie II od momentu jej narodzin, poprzez koronację w 1952 roku, bezgraniczne podróże, spotkania polityczne i dyplomatyczne, ale też wszystkie niełatwe momenty, które spotęgowane trudnymi czasami miały miejsce w historii Wielkiej Brytanii, aż po jej uroczystości pogrzebowe. Hardman stworzył na kartach tej książki portret monarchini oddanej rodzinie, oddanej narodowi, a nade wszystko osoby mądrej, błyskotliwej i niezwykle silnej. Pomimo sprawowanej władzy i ogromnej roli, która spoczywała na jej barkach potrafiła pochylić się nad człowiekiem i ujrzeć w nim istotę równą sobie.
Niezwykle zajmujące dla mnie było to, jak autor mimo wielu skandali mających miejsce na królewskim dworze, postać Elżbiety II uczynił centrum tej historii. Oczywiście nie uciekał od tematów którymi żył świat ale sprowadził je do minimum, wspominał o nich ale nie debatował nad nimi, nie poszukiwał deliberacji.

Jeśli jesteście historii kobiety która stała się symbolem Wielkiej Brytanii, kobiety podążającej za rozwojem świata, patrzącej nieustannie w przyszłość – polecam serdecznie.

„Elżbieta – bezsprzecznie królowa naszych czasów”…

Robert Hardman, znany jako...

"Królowa naszych czasów" autorstwa Roberta Hardmana to wyjątkowa biografia, która ukazuje nie tylko życie królowej Elżbiety II, ale także jej nieodłączne związki z polityką. To książka, która rzetelnie przedstawia jej niesamowitą podróż przez ponad siedemdziesiąt lat panowania. Dzieło Hardmana stanowi fascynujący portret władczyni, ukazujący jej wpływ na politykę oraz społeczeństwo.

Jednym z najważniejszych aspektów tej biografii jest nacisk na politykę. Autorowi udaje się doskonale przedstawić złożone relacje między monarchią, a światem polityki. Czytelnik otrzymuje dogłębne spojrzenie na to, jak królowa Elżbieta II pełniła swoją rolę jako głowa państwa, zachowując neutralność polityczną, ale jednocześnie wpływając na kluczowe decyzje i rozwojowe momenty w historii Wielkiej Brytanii. Autor bacznie analizuje zarówno jej współpracę z premierami, jak i jej osobiste zdanie na temat różnych kwestii politycznych. Czytelnik otrzymuje wgląd w tajemnice dworu królewskiego i sposoby, w jakie monarchini wpływała na brytyjską politykę.

Podróż przez panowanie to kolejny aspekt, który wyróżnia tę biografię. Hardman nie tylko opisuje życie królowej w zamknięciu pałacu, ale również jej niezliczone podróże, które miały kluczowe znaczenie dla kształtowania jej roli jako władczyni. Czytelnik towarzyszy jej w licznych podróżach zagranicznych, obserwując, jak królowa reprezentuje Wielką Brytanię i nawiązuje więzi dyplomatyczne na całym świecie. Autor w swej książce ukazuje nam portret władczyni, jakiej nie znamy i pozwala nam lepiej zrozumieć globalny wpływ królowej Elżbiety II oraz jej znaczenie na arenie międzynarodowej. Hardman opisuje zarówno triumfy, jak i wyzwania, z którymi monarchini musiała się zmierzyć na przestrzeni lat. Od koronacji w 1952 roku, przez rozwój społeczeństwa, zmiany w obyczajach i rewolucję technologiczną, aż po Brexit i narastające napięcia w imperium brytyjskim, książka pokazuje, jak królowa stała na czele narodu w turbulentnych czasach.

Portret władczyni przedstawiony przez autora jest zarówno wierny, jak i pełen szacunku. Hardman ukazuje królową Elżbietę II jako silną, mądrą i poświęconą swojej roli osobę. Odkrywa jej osobiste sukcesy i wyzwania, a także ukazuje jej niezachwiane oddanie rodzinie i narodowi. Portretowany wizerunek królowej w tej biografii jest pełen empatii i zrozumienia dla jej wyjątkowej pozycji i roli, jednocześnie pokazując jej jako realną i ludzką postać. Autor położył nacisk na rządy królowej, a wszelkie dworskie niesnaski zostały sprowadzone na margines - cała uwaga jest skupiona na Elżbiecie i jej panowaniu, a dramaty z udziałem królewskiej rodziny stanowią jedynie tło.

Rzetelność tej biografii jest bezdyskusyjna. Robert Hardman słynie z solidnego researchu i dogłębnej wiedzy na temat brytyjskiej rodziny królewskiej. Jego praca oparta jest na wielu źródłach, w tym na rozmowach z osobami z bliskiego otoczenia królowej, członkami dworu oraz innymi ekspertami. W rezultacie otrzymujemy pełen obraz życia i panowania Elżbiety II, oparty na solidnych podstawach.
Książka idealna dla fanów brytyjskiej rodziny królewskiej i pasjonatów historii. Lepszego źródła wiedzy o panowania królowej Elżbiety II - kobiety, która za życia stałą się ikoną, nie znajdziecie. Polecam z całego serca!

• Windsorowie👑
  • Brak Legimi A
  • Przeczytane, zostają
  • Stosik biblioteczny
  • Literatura faktu

Dodaj cytat z książki Królowa naszych czasów. Najważniejsza biografia Elżbiety II