Królowa

2023-08-23
2023-08-23
2022-01-01
Piotr Chojnacki, Katarzyna Bażyńska-Chojnacka

Andrew Morton w bardzo zwięzły i poukładany sposób przedstawił cały życiorys Elżbiety II, od chwili jej narodzin aż do miesięcy po jej śmierci. Opisał wszystkie większe a także wiele mniejszych wydarzeń z życia jej i jej rodziny, a także jej reakcje i działania w kryzysowych momentach. Podobało mi się, że nie próbował wzbudzić sensacji i jeśli pisał o krytyce to bardzo oszczędnie, podkreślając, że to nie jego głos a głos prasy, narodu, i zawsze starał się przypomnieć, jak wielki trud wzięła na siebie ta niesamowita kobieta.

Po lekturze tej książki mocno wzrósł mój podziw dla królowej. Nie żyła w łatwych czasach i życie wielokrotnie ją doświadczyło. Robiła bardzo wiele i nawet jeśli nie dała rady zrobić wszystkiego idealnie, nic w tym dziwnego, była tylko człowiekiem, a musiała stać się aż królową.

Książkę czyta się bardzo dobrze, podobał mi się jej styl. Nie jest to ciężki tekst, ma formę opowieści pełnej anegdotek i cytatów z dawnych wywiadów i publikacji. Zdecydowanie polecam.

Fajna książka dla zainteresowanych brytyjską monarchią. Nie grało mi jednak coś z językiem: składnią, doborem słów, budową zdań. Myślę, że to kwestia tłumaczenia - i za to odejmuję dwie gwiazdki.

Super książka, ciekawie napisana.

Super książka, ciekawie napisana.

Bardzo dobra książka opisująca życie Elżbiety II i jej rodziny. Najciekawsza dla mnie pierwsza połowa dotycząca dzieciństwa, młodości, lat wojny, czyli tego, co większości z nas nie jest znane z telewizji czy internetu. Pokazuje też niektóre fakty w innym świetle, niż przekazywały nam media.
Polecam!

Dałabym 8 gwiazdek, ale jedną odejmuję za tłumaczenie i redakcję. Po pierwsze niektóre zdania zbudowane w taki sposób, że musiałam przeczytać 2 razy żeby załapać sens. Do tego słówka z panującej obecnie nowomowy: gościni, premierka, prezydentka, świadkini, sekretarzynia (s. 335 - musiałam przeczytać kilka razy, żeby zrozumieć sens tego słowa). Mylenie księżnej z księżniczką (księżniczka Grace Kelly) i używanie słowa "msza" na określenie anglikańskiego nabożeństwa. O wydawnictwie "Marginesy" mam bardzo dobre zdanie, ale tu się nie popisali.

Polecam!

Dałabym 8 gwiazdek, ale jedną odejmuję za tłumaczenie i redakcję. Po...

Zapraszam na nieco więcej na blog Historycznik. Książka świetna, kupiony e book zrobił na mnie wrażenie, jeszcze przede mną biografia - też e book - Hardmana. Elżbieta II byłą postacią tragiczną - tak należy napisać .

Po ubiegłorocznej premierze książki "Elżbieta i Małgorzata. Prywatny świat sióstr Windsor" Andrew Morton stał się ulubionym królewskim biografem w Polsce. Książka wyróżniła się rzetelnością na tle dostępnych na naszym rynku biografii pisanych przez polskich autorów. Dlatego premiera "Królowej" była wyczekiwana z niecierpliwością. Czy nowy tytuł okazał się być równie dobry?

"Królową" można śmiało polecić czytelnikom dopiero zaczynającym zgłębianie tematu brytyjskiej rodziny królewskiej. To sprawie napisana i rzetelnie przygotowana biografia. Bez przynudzania czy rozwlekłych opisów. Bez czołobitności, ale i bez zbędnych złośliwości. Książka wywoła uśmiech na twarzach tych, którzy są już zaznajomieni z tematem, a tym, którzy dopiero zaczynają dostarczy sporo wiedzy oraz ciekawostek. Co prawda nie obyło się bez pomyłek w datach czy nagminnego w polskich publikacjach błędu polegającego na wymiennym stosowaniu słów "księżna" i "księżniczka" (drogie wydawnictwa, to nie są synonimy!),ale to nie wina Mortona, że takowe się pojawiły.

Jestem wielką fanką książek o brytyjskiej rodzinie królewskiej. W porównaniu do pozycji, które przeczytałam do tej pory (a jest ich wiele),ta wydaje się najsłabsza. Znając dorobek Andrew Mortona liczyłam, że dowiem się czegoś zaskakującego. Niestety rozczarowałam się. Tak bogate życie królowej Elżbiety II w tej książce opisywane jest praktycznie w formie wyliczeń, bez ciągu przyczynowo- skutkowego. Być może będzie to dobra pozycja dla osób, które dopiero zagłębiają się w erę epoki elżbietańskiej i rodziny Windsorów.

Jestem zaskoczona, jak bardzo podobała mi się ta książka. Na pewno duży wpływ ma na to fascynująca (z czego zupełnie nie zdawałam sobie sprawy) i imponująca postać Elżbiety, jednak całość przedstawiona jest rzetelnie, niezłym językiem, w zrozumiały, ale też bogaty w detale sposób. Od dzieciństwa aż do śmierci, z uwzględnieniem anegdotek, ale też najważniejszych wydarzeń, które wpłynęły na całe panowanie Elżbiety. Książka dementuje też wiele plotek powtarzanych na podstawie medialnych doniesień (choćby o tym, że królowa zabroniła siostrze poślubienia ukochanego). Naprawdę żałowałam, że lektura się kończy - byłabym gotowa przeczytać drugie tyle, dlatego z chęcią sięgnę po inne biografie opracowane przez autora.

Brak pogłębionej analizy przyczynowo-skutkowej zdarzeń, autor za wszelką cenę stara się uniknąć kontrowersji, pędzi przez biografię Elżbiety jak Pendolino. Ksiązka nudna, dla niewymagającego czytelnika, są lepsze książki o Elżbiecie i jej czasach.

Książka "Królowa" to wyjątkowa biografia Królowej Elżbiety II, która przez ponad siedemdziesiąt lat kierowała brytyjską monarchią. Andrew Morton dokładnie przybliża nam życie i rządy tej wyjątkowej kobiety, od jej narodzin aż po śmierć. Jestem pasjonatką brytyjskiej rodziny królewskiej, a Królowa Elżbieta II była dla mnie zawsze jej najważniejszym symbolem. Ta książka, to kompletna biografia, która odkrywa zarówno oficjalne, jak i prywatne oblicze królowej. Autor przedstawia jej codzienną pracę na rzecz rodziny i promocji Wielkiej Brytanii na świecie. Dzięki niej dowiedziałam się wielu fascynujących szczegółów, o których wcześniej nie miałam pojęcia.

Królowa Elżbieta II zawsze zajmowała w moim sercu szczególne miejsce. Ta biografia jest dla mnie prawdziwym skarbem, który pozwolił mi poznać tę wyjątkową postać jeszcze lepiej. W książce znalazłam wiele informacji, które mnie zainteresowały i zaskoczyły. Andrew Morton nie tylko przedstawił jej życie i rządy, ale również pokazał jej ewolucję jako osoby. Widzimy, jak królowa zmieniała się na przestrzeni lat.

Po śmierci Królowej Elżbiety II można było zaobserwować ogromną ilość emocji i hołdu składanego jej osobie, zostało wydanych wiele książek. Ale z całego serca mogę polecić Wam tę pozycję - ta biografia to doskonałe dopełnienie historii jej życia, a zdjęcia pozwalają nam jeszcze bardziej zbliżyć się do tej fascynującej postaci.
To naprawdę znakomita biografia, która zachwyci zarówno fanów rodziny królewskiej, jak i tych, którzy chcą bliżej poznać historię Królowej Elżbiety II.

• Do kupienia
  • EBOOK/SCAN