Twórcze życie we dwoje

Okładka książki Twórcze życie we dwoje Julia Pańków
Okładka książki Twórcze życie we dwoje
Julia Pańków Wydawnictwo: Muza biografia, autobiografia, pamiętnik
Muza
2023-04-19
2023-04-19
Janusz Majewski Zofia Nasierowska Jeremi Przybora Alicja Wirth Eryk Lipiński Hanna Gosławska Stefan Themerson Franciszka Themerson Gabriel Rechowicz Hanna Rechowicz

Okładka książki Kreatorki. Kobiety, które zmieniły polski styl życia Julia Pańków, Lidia Pańków
Kreatorki. Kob... Julia Pańków, Lidia...

Oh, jak ja kocham biografie, a jeśli akcja dzieje się w czasach PRL-u to już kocham podwójnie. Tak było też z książką Julii Pańków. Pochłonęłam książkę momentalnie. Jej oprawa graficzna jest znakomita, mnóstwo zdjęć, autografy, rysunki. Wspaniała kronika XX wieku. I pięknie napisana,
z sercem dla bohaterów, ze starannością i dopracowana w każdym detalu. Poznajemy mnóstwo ciekawych anegdot, szczegółów z życia twórców, o jakich nie mieliśmy pojęcia.

Miłość i sztuka, sztuka i miłość, bardzo trudne połączenie, bo jak w jednym domu mogą się pomieścić dwie silne jednostki? Artyści? Autorka pokazuje nie tylko życie par, ale także ich oddzielne biografie, które są bardzo interesujące. Mnóstwo włożonej pracy, ale efekt fantastyczny. Teraz wspomnienia
PRL-u przeżywają swój renesans, co bardzo mnie cieszy, bo to moja ulubiona epoka w literaturze
i filmie. W końcu w niej się wychowałam...

Proanima.pl - Portal Promocji Kultury:

Młodzi, zdolni i skazani na sukces- tak można powiedzieć o parach artystów opisanych przez Julię Pańków w jej najnowszej książce Twórcze życie we dwoje. Byli niczym barwne ptaki wyróżniające się w szarej codzienności epoki PRL. Ale czy ich życie prywatne było równie ekscytujące jak twórczość? Czy dwie artystyczne dusze pod jednym dachem to jeszcze miłość czy już tłok? I czy wspólne życie pięknych umysłów jest siłą napędową do działania? Na te i jeszcze inne pytania należy szukać na kartach książki.

Słowa Hanny Gosławskiej zdają się dobrze obrazować życie większości par opisanych w książce. Oczywiście, jak to w życiu bywa, z tym byciem razem bywało różnie. Niektórym pary były ze sobą przez lata, inne spotkały się dopiero w wieku dojrzałym albo w międzyczasie rozeszły. Bardziej jednak niż na życiu uczuciowym, autorki (Lidia Pańków napisała ostatni rozdział o Rechowiczach) skupiają się na pokazaniu związków jako fundamentu na którym mogą funkcjonować dwie twórcze osoby, a czasy w których żyły, otaczające je osoby oraz liczne przytaczane anegdoty i wspomnienia, są interesującym interesujące tłem.

Ciąg dalszy na: https://proanima.pl/tworcze-zycie-we-dwoje-recenzja-ksiazki/

Proanima.pl - Portal Promocji Kultury:

Julia Pańków stworzyła niesamowitą książkę pozwalającą bliżej przyjrzeć się twórczości i życiu polskich artystów, polskich par świata sztuki.
Możemy zajrzeć za drzwi domów Janusza Majewskiego i Zofii Nasierowskiej, Eryka Lipińskiego i Hanny Gosławskiej, Jeremiego Przybory i Alicji Wirth, Franciszki i Stefana Themersonów oraz Hanny i Gabriela Rechowiczów.
Każda z tych postaci to indywidualność, a łącząc swoje doświadczenie, talent i pasje tworzyli niesamowite dzieła, te namacalne, ale również te duchowe, po prostu uczucie, miłość, bo czy zgodzicie się ze mną, że kochając i będąc kochanym potrafimy oddać się swoim działaniom w pełni i z większym przekonaniem?

Każdy rozdział opisuje prace i pewną część życiorysu danej pary. Przechodzimy przez ich młodość, moment, w którym się poznali, ich twórczość, lata małżeństwa i kres życia.
Zatapiamy się w ich myślach, możemy podziwiać ich kreatywność, dorobek twórczy, a to za sprawą nie tylko tekstu, ale również fotografii, które pozwalają jeszcze bardziej zbliżyć nam się do tych osobowości twórczych. Przedstawiają one ich samych w codziennych życiu i ich dzieła.

To nie tylko suche fakty, ale również pełne emocji fragmenty, które sprawiają, że czytelnik staje się niemalże przyjacielem artystów.

Choć to wybitne jednostki, to każdy z nich borykał się z problemami, cierpieniem, ale również ze sławą i potrzebą bycia zauważonym.
Kiedy dobrnęłam do finału i zamknęłam książkę przez długi czas w mojej głowie pojawiały się obrazy ilustrujące dane sytuacje opisane w tekście, czy prace owych artystów. Myślę, że warto znać nasze polskie dziedzictwo kulturowe, bo…

…𝒦𝓊𝓁𝓉𝓊𝓇𝒶 𝒿𝑒𝓈𝓉 𝓂𝒾𝒶𝓇ą 𝓁𝓊𝒹𝓏𝓀𝑜ś𝒸𝒾 𝓌 𝒸𝓏ł𝑜𝓌𝒾𝑒𝓀𝓊.
𝒦𝒶𝓇𝓁 ℳ𝒶𝓇𝓍

Każda z tych...

To że życie we dwoje nie jest czasami łatwe wie każdy, kto kiedykolwiek dzielił z drugim człowiekiem swe dole i niedole. Z całą pewnością jeszcze trudniej jest kiedy na swej drodze stają dwie wrażliwie, artystyczne dusze, gdyż skala wzajemnego na siebie oddziaływania, jak przystało na artystów, którzy czują mocniej i głębiej, musi być większa. Są jednak takie pary, które trwały ze sobą w pogodzie i niepogodzenie, w chwilach artystycznych uniesień i braku mocy twórczych, a ich związek tylko bardziej się scementował, tworząc dla siebie wzajemną opokę. Właśnie o takich parach traktuje reportaż Julii Pańków "Twórcze życie we dwoje". Został on poświęcony kilku wyjątkowym małżeństwom, które mimo spędzania wspólnych lat w czasach słusznie minionych, nie tylko potrafili osiągnąć sukcesy w swych artystycznych dziedzinach, ale i stworzyli trwałe, wspierające się związki.
Julia Pańków bierz zatem na tapet małżeństwa: Janusza Majewskiego i Zofii Nasierowskiej, Jeremiego Przybory i Alicji Wirth, Eryka Lipińskiego i Hanny Gosławskiej, Stefana i Franciszki Themersonów, Gabriela i Hanny Rechowiczów.
Autorka, nie tylko z ogromną reporterską starannością podchodzi do zadania, ale również w wyjątkowy sposób przedstawia historie tych par. Za centralny punkt odniesienia przyjmuje bowiem tezę, że nie były to wyłącznie osoby, które połączyła wielka miłość, ale że znaleźli oni ze sobą również wyjątkowe porozumienie w sferze twórczej, jako spełnieni artyści. W ten sposób poznajemy nie tylko biografię opisywanych postaci, ale i kulisy ich życia prywatnego i zawodowego, a także odkrywamy dzięki autorce, jaki wpływ oni na siebie wywierali.
A nie ma wątpliwości, że postaci, które wybrała Autorka to ludzie pełni pasji i zapału do tworzenia. Każda z tych par artystycznych miała swój niepowtarzalny styl, ale łączyło ich też uwielbienie dla sztuki i potrzeba dzielenia się nim nie tylko z sobą, ale i z innymi. I tak np. państwo Themersonowie, z jednej strony, tworzyli niezwykle surrealistyczne prace, z drugiej zaś, zajmowali się także filmem i literaturą. Z kolei Przybora tworzył wspaniałe piosenki, a Wirth była pomysłodawczyni licznych scenografii, dla twórczości męża i nie tylko dla niego, które do dziś są uważane za nieśmiertelne. Z kolei a Majewski i Nasierowska to duet filmowo-fotograficzny – on wybitny reżyser, którego filmy przeszły do historii polskiego kina, ona utalentowana mistrzyni fotograficznego obiektywu.
Pańków ukazuje też, że życie prywatne artystów nie zawsze było kolorowe. Często mieli do czynienia z trudnościami, takimi jak problemy finansowe czy choroby, czasem na ich drodze pojawiły się wątpliwości, zwątpienie, ale razem potrafili stawić im czoła. Mimo tych trudności, ich miłość do sztuki i nawzajem stanowiła siłę napędową, która pozwalała im przetrwać.
Reportaż Julii Pańków wspaniale oddaje również ducha epoki, w której żyli bohaterowie książki. Czytelnik odkrywa, jakie wyzwania stawiała przed nimi ówczesna rzeczywistość, jakie zmiany przynosił czas i jak to wszystko wpływało na ich twórczość. Jednocześnie, autorka ukazuje, że ich dzieła nie tracą na wartości i są wciąż aktualne.
Warto również zwrócić uwagę na styl pisarski Pańków - jest on bardzo klarowny i płynny. Autorka potrafi w prosty sposób opisywać skomplikowane relacje międzyludzkie, a jednocześnie zachowuje pewną emocjonalną głębię.
Podsumowując, "Twórcze życie we dwoje" to wspaniała książka, która ukazuje życie i twórczość niezwykłych par artystycznych. Julia Pańków przedstawia ich historie w sposób, który czytelnika wciąga i angażuje.
"Twórcze życie we dwoje" Julii Pańków to idealna propozycja nie tylko dla miłośników literatury faktu, ale również dla osób lubujących się w biografiach artystycznych. Ta książka z pewnością jest fascynującym portretem ludzi, którzy połączyli swoje życie prywatne i artystyczne, tworząc jednocześnie niezwykle inspirujące dzieła. Polecam gorąco.

Maj 2023 r. rozpoczęłam książką biograficzną złożoną z aż 10 postaci a mowa o "Twórczym życiu we dwoje" Julii Pańków.

Jest to bardzo kompletna i szczegółowa biografia o sławnych parach ale też o każdej postaci z osobna.
Bo nie tylko poznajemy historie i sekrety ich związków, relacje ale też mamy okazję prześledzić ich życiorysy zanim się ze sobą związali.

💞 Filmowiec i fotografka - Janusz Majewski i Zofia Nasierowska
💞 Karykaturzysta, satyryk i rysowniczka - Eryk Lipiński i Anna Gosławska (Ha-Ga)
💞 Pisarz i scenografka - Jeremi Przybora i Alicja Wirth
💞 Malarka i awangardowy artysta - Franciszka i Stefan Themersonowie
💞 Artyści plastycy - Hanna i Gabriel Rechowiczowie

Każda para ma swój własny rozdział w tej książce. Autorka w ciekawy sposób opowiada o ich życiu i twórczości, o pracy i rodzinie.
Co ich połączyło? Jak żyło im się razem? Czy ze sobą współpracowali a może była wśród nich rywalizacja i zazdrość? Jak wpływali na siebie i na swoją twórczość?

Ta książka jest o sztuce i miłości. Tak po prostu.

Podoba mi się to jakie pary zostały wybrane, jak fajne stanowią zestawienie różnorodnych ale też wyjątkowych osobistości.
Lektura lekka, płynna, przyjemna w czytaniu a do tego pięknie wydana, z mnóstwem zdjęć. Można poczuć klimat PRL-u i naprawdę miło spędzić czas.

Serdecznie polecam się z nią zapoznać ❤️.

💞 Filmowiec i...

"Twórcze życie we dwoje" to książka, która przedstawia portrety polskich par ze świata kultury i sztuki. Wśród nich znaleźli się: Janusz Majewski i Zofia Nasierowska, Eryk Lipiński i Hanna Gosławska-Lipińska, Jeremi Przybora i Alicja Wirth, Franciszka i Stefan Themersonowie oraz Hanna i Gabriel Rechowiczowie.
Są to postacie związane z XX-wiecznym filmem, malarstwem, fotografią, architekturą, pisarstwem, rysunkiem, a nawet kabaretem czy mieszanką tych i innych dziedzin.
Wszystkie z tych par odcisnęły swoje piętno na polskiej kulturze, choć sami borykali się z często niemałymi problemami. Jedni pochodzili z zamożnych rodzin, inni nie, ale wszyscy przeżyli II Wojnę Światową i to na pewno w jakiś sposób ich ukształtowało oraz wpłynęło nie tylko na ich sztukę, ale też relacje.
Czy te relacje były idealne? A skąd!
Ba- jedno nawet zakończyło się rozwodem. 😬
A jednak przez kilkadziesiąt lat tworzyli to wspólne, twórcze życie, którego owoce możemy podziwiać do dzisiaj.😊

Autorka bardzo umiejętnie połączyła fragmenty dotyczące dzieciństwa i młodości danych postaci z późniejszymi latami, pokazując swego rodzaju oś czasu i elementy, które na nią wpływały. Nie skupia się jedynie na biografii, jedynie na sztuce czy jedynie na związku, a spaja te elementy, tworząc naprawdę ciekawą całość, wzbogaconą wspaniałymi fotografiami, projektami i ilustracjami, co pomaga czytelnikowi wejść w te minione lata i wczuć się w ich atmosferę.

Nie mogę powiedzieć, aby osoby tu przedstawione były mi znane. Wiekowo są/byli raczej zbliżeni do moich pradziadków, ale sztuka żyje wiecznie, a o dziełach tych twórców każdy dorosły przynajmniej słyszał.
Niedawno czytałam biografię Hanny Gosławskiej i to właśnie rozdział poświęcony jej małżeństwu zainteresował mnie najbardziej. Dobrze było skupić się tym razem na Eryku Lipińskim i przeczytać o czymś, co już gdzieś mi się przewinęło.😉
Dowiedziałam się też kilku szczegółów na temat filmu kręconego w mojej małej miejscowości, co było miłym zaskoczeniem! 😊
Każda z historii ma coś w sobie, każda może nas czegoś nauczyć i każda zostanie nie do końca odkryta i to jest piękne!
Piękne jest również to, że są osoby starające się przypomnieć innym o wybitnych postaciach oraz zwrócić uwagę nie tylko na ich prace, ale też życie prywatne.
Ja ostatnio uwielbiam zaczytywać się w właśnie takich lekturach, poznawać ten poprzedni, tak nam bliski, a tak odległy, pełen przemian na różnych polach, wiek.
Dzięki podobnym książkom jest to możliwe i Wam również serdecznie to polecam!
8/10❤️

Są to postacie związane z XX-wiecznym filmem, malarstwem,...

Dwoje artystów pod jednym dachem, czyli miłość w parze ze sztuką. Czy to się może udać? Różnie bywa, choć, bez wątpienia, parom opisanym w książce pozazdrościć można życia pełnego pasji. A pasja dzielona z partnerem smakuje wyjątkowo, przynosi i spełnienie i efekty. I jak pięknie się o tym czyta!

Główne motto książki można sprowadzić do pojęć "miłość do sztuki" i "o sztuce miłości". Par poznajemy w książce pięć (odsyłam do zdjęcia okładki),a spędzenie z nimi czasu sprawiło mi bardzo dużą przyjemność. Świat polskiej kultury jest tu reprezentowany różnorodnie; od filmu, muzyki po sztuki wizualne, literaturę do architektury, przy czym jedne nazwiska były mi znane, o innych nawet nie słyszałam.

Tym samym, przyznać muszę, że dla kogoś, kto nie znał, nie czytał wcześniej biografii bohaterów tej książki jest to pozycja wyjątkowo treściwa. Losy polskich artystów zostały opowiedziane bardzo interesująco, choć bez wchodzenia w szczególiki. Autorka bierze na warsztat nie tylko dokonania czy powiązania rodzinne postaci ale skrupulatnie opisuje tło historyczne w którym przyszło im żyć. Biorąc pod uwagę, że i czasy międzywojenne i PRL to dla mnie bardzo ciekawy okres, książka to dla mnie wyjątkowa.

Czyta się lekko, płynnie, zajmująco.
Książka została pięknie wydana, jest przejrzysta, format wygodny, a jej treść wzbogacona mnóstwem zdjęć. Duża polecajka!!

Główne motto książki można sprowadzić do pojęć "miłość do sztuki" i "o...

W tematyce nowości literackich skusiła mnie szalenie ta pozycja.
Książka autorstwa Julii Pańków to barwny, pełen archiwalnych zdjęć, przepełniony mnóstwem fascynujących anegdot zbiór portretów pięciu wyjątkowych par :
Zofia Nasierowska i Janusz Majewski, Jeremi Przybora i Alicja Wirth, Hanna Gosławska (Ha-Ga) i Eryk Lipiński, Stefan i Franciszka Themersonowie oraz Hanna i Gabriel Rechowiczowie, które znane ze świata sztuki wizualnej, literatury, filmu, muzyki, architektury.
Artyści plastycy, przedstawiciele bohemy, twórcy mozaik i wielkoformatowych dekoracji architektonicznych. Ich dom stał się żywą galerią i scenografią dla twórczego życia. Słowem: artystyczna elita międzywojnia i PRL-u.
Osobiście kojarzę tylko jedno z małżeństw głównie za sprawą ich życia zawodowego.
To co działo się w ich życiu prywatnym było dla mnie ciekawostką wciągającą do cna.Samo życie w PRL-u opisane w tej książce bardzo mnie zafascynowało, ale i dało do zrozumienia, że muszę doceniać to co mam teraz i wyrażać za to wdzięczność.
Całość książki pokazuje jak duża różnica podejścia ludzi była w tamtym okresie, a jaka jest obecnie. Teraz ludzie nie umieją iść na kompromisy czy walczyć o szczęście.
I chociaż bohaterami książki Julii Pańków są twórcze pary, to autorka z niezwykłą finezją szkicuje przy tym odrębne sylwetki silnych kobiet, których niebywały talent i oryginalność pozwoliły na niezależność, a także wolność w tworzeniu w dziedzinach wówczas zdominowanych przez mężczyzn.
Zainspirowałam się życiorysem jednej z kobiet, która dodała mi odwagi i wiary w siebie i swoje cele.
Polecam lekturę nie tylko z uwagi na piękne ilustracje, będące dopełnieniem całości, ale głównie na różnorodność historii, które motywują do działania i pokazują, że powinniśmy mniej narzekać na to co oferuje nam XXI wiek.

W tematyce nowości literackich skusiła mnie szalenie ta pozycja.

„Twórcze życie we dwoje” to pięć wizerunków niezwykłych małżeństw: Zofia Nasierowska i Janusz Majewski, Jeremi Przybora i Alicja Wirth, Hanna Gosławska (Ha-Ga) i Eryk Lipiński, Stefan i Franciszka Themersonowie oraz Hanna i Gabriel Rechowiczowie.

Niestety ze względu na różnicę wieku/pokolenia nie znałam tych osób, tym bardziej ich dorobku zawodowego. Ale mogę stwierdzić że jest to ciekawa lektura, pozwala na bliższe poznanie bohaterów, czyta się niezwykle przyjemnie tym bardziej iż książka opatrzona jest w dużą ilość archiwalnych fotografii.

Majewski i Nasierowska, Lipiński i Gosławska, Przybora i Witrh, Themersonowie oraz Rechowiczowie. Pięć małżeństw. Każde inne, kolorowe, darzące się szacunkiem i połączone sztuką. Małżeństwa pełne pasji, wymagania od siebie zrozumienia pewnych rzeczy, nieustannej pracy nad swoimi dziełami i ciągłego sięgania po nowe. Czy to wspólne życie było sielanką? Nie zawsze! Ale jakże było barwne i ciekawe.

To arcyciekawy reportaż o ludziach, charakterach i pasji, która często przykrywała poczucie obowiązku, trywializowała życie doczesne, ale też nadawała smutnym, szarym czasom nieco blichtru i nadziei, że będzie lepiej.

Julia Pańków stworzyła opowieść rzutką i ciekawą. Pokazuje życie polskich artystów. Znanych i cenionych w świecie współczesnym. Zagląda im do alkowy, ukazuje ich jako ludzi, a nie tylko postaci ówczesnej kultury. Wykrada im z życia i intymne elementy, ale też ich wady i zalety, stara się nie idealizować, a opowiedzieć o nich tak, jakby byli znajomymi lub sąsiadami.

Wszystko to autorka przystraja niezwykłymi fotografiami, rycinami lub obrazami, czasem też literackimi rękopisami. Dzięki temu, jej opowieści zbliżają czytelnika do tych wspaniałych artystów, którzy oprócz wrażliwych dusz, mieli też inne oblicze; przyziemne, ludzkie.

To cudowna propozycja dla wszystkich ciekawskich, nie tylko miłośników sztuki.

• Must have
  • Biografia
  • Nowości 2023
  • Biografie, listy, wspomnienia
  • Z polecenia
  • Książki o sztuce

Dodaj cytat z książki Twórcze życie we dwoje