Nielegalne związki

Wydawnictwo: W.A.B.
Darmowe dodatki Edytuj książkę
Pistacia

Miłość i zdrada z punktu widzenia mężczyzny. Opowieść o uczuciu, które nie ma prawa istnieć, a zarazem analiza struktur społecznych ograniczających wolność człowieka, wikłających go w role, których nie jest w stanie wypełnić. Bruksela. Miasto władzy, wielkiej polityki i układów, miasto gdzie krzyżują się drogi wszystkich narodów kontynentu. Ona - Megi. Polska prawniczka, robiąca karierę w Komisji Europejskiej. Piękna, inteligentna kobieta, za którą mężczyźni oglądają się na ulicy, matka dwójki wspaniałych dzieci. On - Jonathan. Mąż, pisarz. Zajmuje się domem. Męski odpowiednik Anny Kareniny, rozdarty między miłością do rodziny a gwałtowną namiętnością do innej kobiety. Ta druga - Andrea. Narzeczona szefa Megi. Ambitna dziennikarka telewizyjna. Piękna, zmysłowa, uwodzicielska. Spotyka się z Jonathanem w kościołach, do których w świeckiej Brukseli nikt nie chodzi. Plebanek opowiada o zmaganiu z wymykającym się spod kontroli uczuciem, wyrzutach sumienia, lęku przed ranieniem bliskich. Bez pruderii pisze o seksie, otwarcie stawia pytania o miłość, pożądanie i wierność.

[opis wydawcy]

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

jusola | 2010-07-10
Na półkach: 2010, Przeczytane
Przeczytana: 09 lipca 2010

"Miłość do jednego tylko mężczyzny czy jednej tylko kobiety jest wyrzeczeniem [...]. Idealizm jest śmiercią ciała i wyobraźni". Takie motto z dzienników Anais Nin towarzyszy opowieści Grażyny Plebanek. Pochłonęła mnie bez reszty i wciągnęła w świat Jonathana, męża i ojca dwójki dzieci, tak jak romans, w który uwikłał się bohater, wciągnął jego samego.
Byłam zachwycona opowieścią, jej językiem - soczystym, nazywającym rzeczy po imieniu, ale nie wulgarnym. Emocjonalnością, która kipi i wrze - z tego też względu myślę, że książka jest dla dorosłych, nie dlatego, by miała gorszyć, ale dlatego, że jednak opowiada o doznaniach ze świata erotyki dorosłych.
Ta piękna erotyczna powieść ma jeszcze inne wątki - daje zarys samopoczucia emigrantów, tych z wyższej półki, bo urzędników brukselskich (żona bohatera i jej środowisko) oraz wprowadza nas w światek "kursu twórczego pisania", jaki prowadzi Jonathan, Polak zresztą. Główny temat jest więc ciekawie osadzony i skontrowany.
Bardzo, bardzo...

Książka podzielona na pięć części po kilka rozdziałów. Sugestywna okładka. Żałosne studium faceta zdradzającego swoją żonę widziana jego oczami. Mężczyzny niezdecydowanego, w którą pójść stronę, rozdartego, zazdrosnego, marzyciela, naiwnego, zakochanego (tylko w kim bardziej?), pożądającego (tylko kogo bardziej?), myślącego miejscami tylko penisem, odczuwający TYLKO czułość do swojej żony (oj ty biedny, mały chłopcze TYLKO, a może AŻ czułość, witamy hipokrytę :)). A kochanka – Andrea choć postać wyjątkowo zmysłowa i uwodzicielska to przy tym wielce niezaspokojona, niczym nimfomanka, za każdym razem pragnąca więcej i bardziej, kobieta, która może mieć każdego faceta i rozdaje swoje wdzięki na prawo i lewo. Zachowanie najbliższego przyjaciela Jonathana – Stefana pomińmy milczeniem, choć miał swoje tzw. lepsze i mądrzejsze momenty. Nie popieram/nie akceptuje zdrady, ale muszę przyznać, że nie dziwię się trochę zachowaniu głównego bohatera – Jonathana. Niby to mężczyzna zaniedbywany,...

książek: 2076
Ola | 2015-08-30
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 30 sierpnia 2015

"Miłość i zdrada z punktu widzenia mężczyzny" - yyy, na pewno??? Książka napisana o zdradzie i miłości przez kobietę. Dla kogo? No właśnie, dwa pytania, które cały czas krzyczały w mojej głowie: to książka dla facetów czy kobiet i czyj to punkt widzenia? Na mój gust to niekoniecznie jest męski punkt widzenia. Ja męcząc (tak, męcząc) to "dzieło" przez cały czas miałam poczucie, że autorka miała ochotę pokazać, jak faceci postrzegają zdradę i miłość, ale i tak wyszło po babsku. Tyle rozterek i myśli pobocznych naraz potrafi się zrodzić tylko w głowie kobiety. Zdecydowanie czuć kobiece pióro, a nie męski świat. I erotycznie miało być. No były opisy seksu, ale nic nadzwyczajnego, tak po prostu, bez wyobraźni. Było nudno. Nie porwało, no, może trochę zirytowało mnie to "cudo". Dla mnie strata czasu. A jak ktoś ma ochotę poczytać "z męskiego punktu widzenia" o zdradzie i miłości to lepiej wziąć do ręki "Żar" Sandora Marai.

kajsa | 2012-10-11
Przeczytana: 11 października 2012

Brak czasu to okrutny wróg. "Nielegalne związki" czytałam bardzo nieregularnie, w różnych odstępach,zrywami, analogicznie do spotkań Jonathana i Andrei,przez co nie mam może właściwego oglądu tej książki.
Jedno wiem bezsprzecznie,autorka znakomicie ukazała sposób postrzegania miłości i zdrady przez mężczyznę. Niekiedy było to drażniące,denerwujące do granic możliwości, ale bardzo prawdziwe.
I wreszcie następna sprawa, erotyzm bez sztucznego woalu, bez półsłówek, często dosadny,ale na pewno nie wulgarny.
Ciekawym pomysłem było wplecenie mniej więcej w połowie powieści narracji prowadzonej przez żonę Jonathana,Megi. Piękne są jej refleksje na temat macho: "Tylko w kulturze,gdzie toleruje się macho,występują mężczyźni - jelenie - myślała.To prostacka kultura , brak w niej miejsca dla mądrych kobiet, brak dla nich szacunku. I potem się okazuje, że tylko przed mamą macho srają w gacie ze strachu."
Polecam.

Niko | 2013-10-31
Przeczytana: 30 października 2013

Boom na literaturę erotyczną wciąż trwa, jak grzyby po deszczu powstają kolejne historie, a półki w księgarniach uginają się pod ciężarem podobnych tytułów. Jaka jest przyczyna tej fali popularności? Myślę, że to przede wszystkim możliwość wyzwolenia swoich erotycznych fantazji, okazja do zatracenia się bez wyrzutów sumienia w zmysłowym romansie. Sama mam małą słabość do tego gatunku, zawsze, gdy taka książka wpada w moje ręce oczekuje od niej dużo (a po moim małym doświadczeniu powinnam wiedzieć, że nie powinnam). Tak było i tym razem - okładka bardzo kusząca, intrygujący tytuł, a jednak treść mniej ponętna niż sama okładka.

"Nielegalne związki" to czwarta powieść pani Plebanek, ale pierwsza, która została przetłumaczona na język angielski i trafiła na zagraniczny rynek. To również jej pierwsza historia opowiedziane z perspektywy mężczyzny - i jak tytuł wskazuje - historia jego niewierności.

Autorka w swojej powieści odwraca stereotypowe role małżonków czyniąc głównego bohatera...

eMMali | 2014-07-29
Przeczytana: lipiec 2014

Hm, jak kobieta jest diablicą to jest to podniecające, ale jak mąż zdradza swoją żonę to uuu... boli. Historia męża i ojca dwójki dzieci, który kocha i pożąda swoją kochankę. Oprócz kwestii erotycznej, książka ma bardzo interesującą fabułę. Jest fajna.

Marlena | 2016-01-01

Niestety książka tylko ciekawie się zapowiadała. Fabuła jest właściwie banalna i po kilkunastu stronach robi się nudna. Bo ile można czytać o pozycjach seksualnych i obsesji na punkcie kochanki głównego bohatera? Inne wątki są jedynie słabo zarysowanym tłem. Nie dla mnie...

Tajemnica | 2010-07-10
Przeczytana: 09 lipca 2010

Czytam "Nielegalne związki" i sama nie wiem, czy jestem na "endorfinowym głodzie" czy ta książka jest faktycznie dobra? To moja pierwsza pozycja wspomnianej autorki, ale kolejna z opisami erotycznymi .... sposób w jaki Plebanek porusza się po tym śliskim temacie wywołuje miły dreszczyk, opisy nie są naciągane i koloryzowane niczym pierniki z wiejskich jarmarków i to mnie zachwyca. Cała książka ukazuje świat zdradzającego Faceta i to Jego spojrzenie jest tutaj przewodnią myślą, ciekawe i dość nietypowe ..... ciekawa jestem jaki będzie finał, mam nadzieję, że nie zawieje banałem i happy endem.

Jenny_89 | 2011-07-08
Przeczytana: czerwiec 2011

Napisanie opinii o tej książce było dla mnie trudne. W jaki sposób wyrazić innymi słowami emocje, uczucia, zdradę, pożądanie i wierność skoro autorce to się nie udało? Opisy seksu między bohaterami przypominają zbliżenia jak z harlequina ocierającego się o tanie porno. A cała historia razi schematycznością i stereotypami.

Postanowiłam ustosunkować się do dwóch opinii zamieszczonych przez wydawnictwo na ostatniej stronie książki. Mają one zachęcać do jej przeczytania. Moim zdaniem są one po prostu nieprawdziwe i przez to wprowadzają czytelnika w błąd. A oto one:

Opinia pierwsza: "Miłość i zdrada z punktu widzenia mężczyzny. Opowieść o uczuciu, które nie ma prawa istnieć, a zarazem analiza struktur społecznych ograniczających wolność człowieka, wikłających go w role, których nie jest w stanie wypełnić."
Z pierwszym zdaniem jak najbardziej się zgadzam. Cała fabuła powieści jest przedstawiona z punktu widzenia mężczyzny, ale można znaleźć kilka momentów, w których poznajemy również...

cezar | 2010-10-14
Przeczytana: 02 sierpnia 2010

Hmmm Fajna książka … temat w sumie dośc banalny … trójkąt … ale sposób pisania, przedstawienie historii fantastyczne. Uwaga wciąga….
Do kategorii fajna książka dla faceta … idealna.