Serwantka

Monika Sawicka Wydawnictwo: Magia Słów literatura piękna
Magia Słów
2006-01-01
2006-01-01

Chociaż SERWANTKA może brzmieć dość obco, większość z nas spotkała się z tym oryginalnym i unikatowym meblem, często ustawianym w kątach, gdzie porasta kurzem.
Ta niespełna 140 stronnicowa książka Moniki Sawickiej, to klasyczna opowieść o kobiecie, która stała się zależna od męża, a po kilkunastu latach małżeństwa została wymieniona na nowszy model, jak wyżej wspomniany i tytułowy mebel.
To historia kobiety, która musi otrząsnąć się po zdradzie i ze złudzeń. Odnaleźć w sobie dawną siebie, zastanowić się, czego chce od życia, a przede wszystkim nie robić w życiu nic na siłę i wedle oczekiwań innych.
"Nie wiem, czy to takie w życiu ważne, żeby znaleźć tę połówkę. Najistotniejsze chyba, by żyć w zgodzie z sobą, żyć tak, jak się chce, czerpiąc jak najwięcej przyjemności, radości i nie wyrządzając przy tym krzywdy innym."
Ta książka to zupełnie inna odsłona autorki, której powieści wzbudzają ogrom emocji. Jest bardziej szalona i z przymrużeniem oka spoglądająca na życiowe zawirowania. Lekka, zabarwiona sarkastycznym humorem, który uwielbiam, i od którego momentami pękałam ze śmiechu. Nie zmieniło się tylko to, iż jest to opowieść o kobietach i dla kobiet, natomiast jej bohaterki - Helena, Karina, Weronika oraz nastoletnia Klementyna zapewniają świetną zabawę.
Że też potrzebowałam wyzwania lubimyczytac.pl, aby w końcu po nią sięgnąć.

Ale się urechotałam. Naprawdę dobra zabawa. A jaka sympatyczna nastolatka!

Ale się urechotałam. Naprawdę dobra zabawa. A jaka sympatyczna nastolatka!

To taka "szybka piłka". Czyta się błyskawicznie, jest w niej wiele inteligentnego humoru i zabawy, ale redakcyjnie wymaga pracy. Sprawia wrażenie niechlujnej i niedopracowanej. Naprawdę można było wydać tę powieść tak, żeby była na ósemkę, bo ma ogromny potencjał. Sympatyczne postacie robią doskonałą robotę, ale akcja się rozjeżdża, Mam nadzieję, że wznowienie będzie poprawione.

Ależ ja się ubawiłam przy tej książce! Krótka, bo krótka, ale śmiechu co niemiara! Monika Sawicka w swoim dziele "Serwantka" opisuje perypetie 35-letniej kobiety porzuconej przez męża, ale cały czas wiernie wspieranej przez dwie błyskotliwe przyjaciółki. Jako, że wraz z mężem odeszła ich wspólna firma i jedyne źródło dochodu, główna bohaterka podejmuje pracę w gazecie a jej zajęciem jest odpisywanie na listy nastolatków i udzielanie im rad. Poza tym, za radą przyjaciółek, rozpoczyna zaawansowane poszukiwania mężczyzny życia. No i jeszcze siostra podrzuca jej w opiece swoją nastoletnią córkę. Kompilacja tych zdarzeń i temperament bohaterki tworzą ciąg zabawnych zdarzeń i dialogów. A poza tym, jak możemy zauważyć na okładce, książkę poleca sam Janusz Leon Wiśniewski! Duża dawka dobrego humoru!

Mój instagram: my.books.shelf

Całkiem fajne czytadło. Bardzo polecam!

Całkiem fajne czytadło. Bardzo polecam!

Lekka, łatwa, momentami śmieszna lektura. Dla mnie za bardzo banalna, z utartymi wątkami... ale to jedynie moje zdanie, a podkreślam, że nie przepadam za tego typu literaturą.

"Serwantka" bardzo fajna,lekka lektura,która wnosi trochę uśmiechu i poprawia humor.Do tego śmieszne ilustracje Anny Król dodają uroku tej niepozornej książeczce.
Zabawna główna bohaterka-Helena i jeszcze bardziej zwariowane przyjaciółki.Taka przyjaźń jest warta wszystkiego.Ubawił mnie jamnik z depresją i popijanie wina w łazience.Tu widać wino jest dobre na wszystko:-)
Książka trochę podobna do powieści Grocholi ale i tak warto po nią sięgnąć by się odstresować.

Koszmarne, tandetne czytadło, do tego zlepek wątków, które już gdzieś kiedyś były. Kobieta 30+, porzucona przez męża, którego tak strasznie kocha.. odpowiada na listy do redakcji - Judyta Grocholi? Fajerwerki w łóżku z człowiekiem, który chwilę wcześniej wpadł na maskę jej auta - uwaga! demona prędkości - Fiata 126p. Motyw do znudzenia powtarzany w kinie, serialach, książkach... Kochanek oczywiście jest artystą malarzem i oczywiście stereotypowym ćpunem, czego kobieta równie stereotypowo nie zauważa. Na okrasę mamy tu obowiązkowo jeszcze bardziej oklepane kółko wzajemnej adoracji psiapsiółek zachłystujących się winem i śmiechem (z drętwych żartów i nijakich anegdot). A wszystko to takie miałkie, płytkie i zarazem upstrzone jak patchworkowe robótki. Chciałam dać szansę, naprawdę. Dotrwałam do 1/3 objętości i poddaję się. Ani to śmieszne, ani wciągające. Jest wiele innych, ciekawszych powieści czekających na przeczytanie.

Książki Moniki Sawickiej są w większości bardzo poruszające. Poruszają również tematy tabu. "Serwantka" jest natomiast troche inna. Porusza tematy takie jak rozwód, zdrada, szukanie siebie czy pokonywanie przeciwności. Jednak to wszystko okraszone jest niezwykłym humorem. Szalone przyjaciółki, nastoletnia siostrzenica, mąż, który odszedł do tirówki, na dodatek arysta, który został rozjechany (oczywiście to jego wina!). To wszystko jest przepisem na lekką i sympatyczną opowieść. Zdecydowanie na poprawe humoru. Nawet ktoś taki jak ja, ktoś kto na głos nie śmieje się czytając, tutaj nie miałam wyboru. Lektura na jeden wieczór. Zbliża się jesień. Uważam więc, że to będzie doskonały wybór.

Wydanie, które ja posiadam, posiada również obrazki, które dodatkowo nadają uroku czytaniu.

"Serwantka" to powieść na jesienną szarugę, na letni dzień na plaży, na każdą chwile. To przepis na śmiech i poprawe nastroju. To przepiękny prezent dla każdej kobiety. Od nastolatki po babcie :)

Moja ocena: *****

Skala ocen: * nie polecam ** nie moja bajka *** daje radę **** dobra ***** bardzo dobra ****** lotta poleca

www.lottaczyta.blox.pl

Takie sobie, banalne, lekkie czytadełko. Bardziej dla nastolatków, łącznie z obrazkami ;) Nic nie wnosi, na pewno nie zostanie w pamięci, ale dla spędzenia wieczoru w miłym nastroju można przeczytać.

• EBOOK
  • Ebooki