Atlas dziur i szczelin

Okładka książki Atlas dziur i szczelin Michał Książek
Okładka książki Atlas dziur i szczelin
Michał Książek Wydawnictwo: Znak Literanova reportaż
reportaż
Znak Literanova
2023-06-14
2023-06-14

Okładka książki Azja 3. Opowieści podróżne Max Cegielski, Jerzy Chociłowski, Tomasz Fedor, Artur Gutowski, Iza Klementowska, Jacek Konieczny, Michał Książek, Andrzej Meller, Marek Pernal, Bartek Sabela, Krzysztof Środa, Paulina Wilk
Azja 3. Opowie... Max Cegielski, Jerz...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 11 (47) 2021 Juliusz Ćwieluch, Jacek Dehnel, Katarzyna Kazimierowska, Zuzanna Kowalczyk, Michał Książek, Karolina Lewestam, Jarosław Mikołajewski, Rafał Milach, Ania Morawiec, Redakcja magazynu Pismo, Marcin Wicha
Pismo. Magazyn... Juliusz Ćwieluch, J...
Okładka książki Patrząc na Wschód Piotr Brysacz, Wojciech Górecki, Jacek Hugo-Bader, Maciej Jastrzębski, Michał Książek, Jędrzej Morawiecki, Włodzimierz Pawluczuk, Wacław Radziwinowicz, Magdalena Skopek, Wojciech Śmieja, Andrzej Stasiuk, Mariusz Wilk
Patrząc na Wschód Piotr Brysacz, Wojc...

Bardzo potrzeba takiej wiedzy i takiej wrażliwości, jaką prezentuje autor. Ja jednak podczas lektury czułem się zagubiony, zdezorientowany i skołowany. Trudno mi było w tekście się odnaleźć, gdy przerzucany z tematu na temat miałem wrażenie, że czytam raczej luźne zapiski internetowego bloga niż zwartą publikację. Lektura warta polecenia wszystkim ciekawym obserwatorom przyrody miasta.

Triumf życia, nawet w betonozie. Kontra do projektowania i utrzymania miast od linijki. Bardziej impresje niż pełnowymiarowy esej czy reportaż, ale właśnie ta fragmentaryczność, skrótowość, niesamowity zmysł obserwacji i dostrzegania ulotnych form życia w uszczerbkach muru i innych "defektach miasta"- zachwycający.

Na wrony mówię kruki, rozróżniam bardzo podstawowe gatunki drzew, generalnie z wiedzy o faunie i florze: ocena niedostateczna. A teraz dodatkowo poczułem się ignorantem nawet nie do kwadratu, a do sześcianu. Moje odczucia są ambiwalentne panie Książek - nie znoszę Pana, bo to ta lektura uświadomiła mi moje braki, a przy tym poczułem się uwiedziony i nic na to nie mogę poradzić. No bo skąd Pan zna te wszystkie rośliny, grzyby, chrabąszcze itp.: brodek murowany, pędzliczek wiejski, gwiazdnica muchotrzep, świerząbek, dziełżan jesienny, prosionek, pieszek, żółciak siarkowy, języczek strefowany, uszak bzowy, wrośniak różnobarwny, zgliszczaki, sadzaki, rozszczepki, czarki, kisielnice, ciżmówki, szaroporki, wepa marmurkowa, kruszczyca złotawka, mieniak stróżnik, samotki, omomiłki, strangalie, skoczogonki, pierwogonki, brzmiki, no i najpiękniejsze: słonik żołędziowiec, osmyk pszczolinkowiec, skoczonos, ciołek matowy, tutkarz bachusek - o których Pan tak cudownie pisze. Do licha, też miałem zajęcia z botaniki i pamiętam zaledwie pantofelka, no i dodatkowo, żebyśmy mieli dwa rodzaje trzmieli: ziemnego i gajowego? A tak już na poważnie: to gawęda, którą polecam - nowe dla mnie terminy: trypofobia (lęk przed dziurą),biofob, enttuzjazm (przez dwie litery: t) - radość z oglądania drzew senioralnych, briobraz - część nadrzewnej i skalnej rafy koralowej, petrichor - zapach deszczu na betonie, dendrotelma - dziura na drzewie, subpetrium - miejsce między kamieniem a podłożem, edafon glebowy - mieszkańcy gleby, niedomiejsce - pasek ziemi niczyjej, chodnik rzymski - rośliny wychodzące ze szpar chodnikowych, odpad termiczny - nadmiar temperatury wychodzący z budynku, bukieciarstwo - wycinka starych drzew na rzecz nowonasadzanych, wydepczysko, dzikarium - to tylko niektóre wspaniałości, o których przeczytamy. No i dające do myślenia spostrzeżenia: o krokach roślin, które nie są słyszalne przez ludzi; milimetr pełnowartościowej gleby powstaje 100 lat; architektura czujna - zapraszająca zwierzęta; kompensacja hydrologiczna - "złapać deszcz w jednym miejscu i napoić wszystko, co go potrzebuje i dać posłuchać wody każdemu"; wyjaśnienie pochodzenia słowa: kapuśniaczek (tworzy kapki); murarka dwubarwna zamieszkująca muszle ślimaków; jerzyki uderzające całym 40gramowym ciałkiem w zamurowane na elewacjach gniazda. Dziekuję za uświadomienie mi polimorficzności dziejącej się tu i teraz oraz że rewitalizacja często równa się śmierć. To co jest wstrząsające to fakt, iż nikt nie reaguje, kiedy umiera drzewo (przy czym praktyczne wskazówki, jak nawadniać drzewa) oraz że krawężniki, tnąc korzenie, przyczyniają się do przewracania drzew. Na koniec pytanie chyba bez odpowiedzi: "Czy gdyby wyłączyć miasto, udałoby się usłyszeć oddech modraszki?". Polecam wszystkim to arcydzieło, a Autora proszę o jeszcze!

Poetycko o życiu w mieście i o tym, jak człowiek je niszczy. Jest o ptakach, roślinach, trochę miejski aktywizm

Ta książka była moim prezentem i dobrze się stało, bo inaczej bym jej nie przeczytała, niestety z góry założyłam, że będzie nudna i nie zainteresuje mnie. To założenie jednak okazało się błędne, mimo że z początku nic na to nie wskazywało bowiem nie od razu się w nią wciągnęłam.

Książka skupia się na przyrodzie, tym co ją otacza i jej mieszkańcach, otwiera oczy na wiele szczegółów, które codziennie nas otaczają, lecz których często nie dostrzegamy. Dla mnie okazała się dobrą lekcją dzięki której wiem w jaki sposób choć trochę mogę pomóc naturze a także przybliżyła mi wiedzę z zakresu botaniki. Momentami smutno się czytało o ptakach, dla których przystosowanie się do życia w mieście staje się coraz trudniejsze.

Książkę Książka polecam z uwagi na wrażliwość ekologiczną, ciekawostki przyrodnicze i zachętę do uważności. Aczkolwiek mam wrażenie, że niektóre informacje Autor zamieścił tylko po to, żeby popisać się swoją wiedzą.

Doskonała w znaczeniu tu i teraz. Zarówno o przyrodzie, jak i środowisku z perspektywy miasta. Znalazłem w niej wszystkiego czego mogłem oczekiwać od wartościowej książki w temacie.

Bardzo ciekawa. No i petrichor :-)

Bardzo ciekawa. No i petrichor :-)

Ta książka przenosi w inny świat. W inne uniwersum. Świetnie napisana!

Ta książka przenosi w inny świat. W inne uniwersum. Świetnie napisana!

Jest to książka o wszystkich małych stworzeniach i roślinach. O przyrodzie i współistnieniu człowieka z tą przyrodą. Pozwala spojrzeć na otaczający nas świat z innej perspektywy. Dostrzec rzeczy, które omijamy na co dzień - dziuplę, małe mieszkanie owada czy podsłuchać ptasie rozmowy.

• Reportaż
  • Przyroda