Mity o Hitlerze

2023-04-24
2023-04-24
Paweł Kruszyński
Hitler biografia

W kwietniu premierę miała książka historyczna o Hitlerze, a w zasadzie o mitach związanych z Führerem, wydawnictwa Hi:Story - imprintu wydawnictwa Otwartego.

Książka ma na celu rozprawienie się z mitami otaczającymi jednego z największych dyktatorów XX wieku. Już na samym wstępie autor informuje, że tych mitów jest tak dużo, że nie sposób ich opisać w jednej książce, ale w tej publikacji zebrał najpopularniejsze z nich i jego zdaniem najbardziej znaczące z historycznego punktu widzenia.

Lubię sięgać po książki historyczne, reportaże, po biografie odrobinę mniej. Niemniej ten miks tematyczny mnie zaintrygował. Co z tego wyszło?

Chciałabym powiedzieć, że lektura "Mitów" dostarczyła mi dużo faktów i informacji, ale nie do końca jest to prawdą. Owszem, dowiedziałam się jakie są źródła tych historycznych 'fake newsów', niemniej, z wyjątkiem jednego mitu, który został roztrzaskany przez badania genetyczne (nawiasem mówiąc najbardziej mnie zaciekawił),autor przybliża najbardziej realistyczne powody, dlaczego coś jest nieprawdą, ale wieńczy swój proces dowodowy słowami (parafrazując): nie ma wystarczających dowodów na poparcie prawdziwości mitu. Ale to również znaczy, że nie ma wystarczających dowodów na nieprawdziwość mitów.

Książka jest ciekawa, wymienione mity są zarówno bardzo znane, jak i odrobinkę mniej. Czyta się ją również dość szybko. Niemniej po opisie książki spodziewałam się zdecydowanego rozprawienia się z mitami z podaniem bezpośrednich dowodów, a tutaj jest to bardziej śledztwo poszlakowe. Taka mała uwaga dla osób, które oczekują czarno-białego rozwiązania tak jak ja.

Bardzo dobra pozycja! Autor wykonał kawał porządnej pracy, obalając mity dotyczące Hitlera.

Serwus

,,Mity o Hitlerze " to nie lada gratka dla ludzi, którzy chcą się dowiedzieć czegoś więcej, choć sama osoba Adolfa Hitlera jest bardzo kontrowersyjnym tematem to jednak odegrała bardzo ważna rolę na kartach historii.
Oczywiście w sposób negatywny.

Autor książki obala mity krążące wokół osoby Wodza III Rzeszy w sposób wnikliwy i drobiazgowy ukazuje jego życie po wstąpieniu i objęciu władzy.
Czy Adolf Hitler popełnił samobójstwo?
Czy był nieuleczalnie chory?
Czy bunkier był najbezpieczniejszym miejscem ?
I najważniejsze nurtujące pytanie, co się stało z ciałem?
Na te i inne pytania odpowiedź znajdziemy w książce.
Czy mnie czymś zaskoczył-nie ponieważ znałam odpowiedzi na większość mitów.
Autor obala wszystkie powielane przez lata mity i krążące wokół osoby Adolfa Hitlera, robi to w sposób rzetelny i dociekliwy.
Książkę czyta się szybko i przyjemnie.
Napewno sprawdzi się jako prezent dla miłośników historii.
Polecam serdecznie

Serwus

Oczywiście w sposób negatywny.

Mimo, iż od śmierci Hitlera minęło przeszło 70 lat to o jego życiu i śmierci nadal krąży wiele dziwnych historii. Sjoerd J. de Boer, korzystając z badań wielu historyków i ekspertów, wnikliwie przygląda się tym mitom i próbuje rozwiać niezliczone wątpliwości w książce „Mity o Hitlerze”. Wiele z nich tworzone były na potrzeby propagandy, część wynikała ze sprzecznych informacji, półprawd, przekłamań czy niedopowiedzeń.

Autor w sposób wnikliwy i drobiazgowy rozprawia się z każdym z nich w kolejnych rozdziałach jednocześnie opisując nam życie Hitlera, a na każdym etapie czy funkcjonowanie III Rzeszy. Nie pomija żadnego z elementów takich jak jego wątpliwy talent malarski, zmiany poglądów politycznych na samobójczej śmierci w berlińskim bunkrze kończąc. Każdy rozdział omawia szczegółowo inny mit. Podczas lektury sama niejednokrotnie byłam zdziwiona ilością teorii spiskowych czy opowieści, które całkowicie mijają się z prawdą. Całość przedstawiona jest w niezwykle ciekawy i przystępny sposób. Nie trudno oprzeć się przy tym wrażeniu że robi z tego trochę biografię Hitlera zwłaszcza że dowiemy się o bardziej i mniej znanych historiach z jego życia. Całość poparta jest licznymi materiałami źródłowymi co widać w przypisach i bibliografii. Zdecydowanie warto po nią sięgnąć.

Zastanawiałam się czy w ogóle chcę sięgnąć po tę książkę. Podczas czytania jednak okazało się nie tyle, że chcę co po prostu muszę. Życiorys Adolfa H. nigdy mnie specjalnie nie interesował, ale wiele plotek zasłyszanych dookoła uznawałam w dużej części za w miarę prawdziwe. Autor w sposób bardzo skrupulatny wyjaśnia skąd wzięło się wiele mitów na temat Hitlera oraz poprzez duży reaserch obala właściwie wszystkie, które pojawiają się w książce. Nic tu nie jest na wyrost Boer nie boi się również i stwierdzeń typu "nie wiadomo". Z braku dowodów, świadków kilka spraw do dziś pozostanie tajemnicą.

Książka uświadamia jak wiele znaczy dobre prześledzenie tematu, jak działa propaganda, jak można nawet nieświadomie powielać niesprawdzone rzeczy. Przede wszystkim jak ważne jest badanie prawdy, która często jest mniej spektakularna niż prawdziwa historia.
Autor również dużą uwagę skupia na tym skąd i dlaczego wiele z tych mitów np. dewiacje seksualne, choroba psychiczna powstało i czy rzeczywiście normalny człowiek jest w stanie dopuścić się tak wielkich zbrodni.

"Prawdziwe perwersje, za które odpowiada Hitler miały miejsce w obozach koncentracyjnych. To, że chcemy widzieć związek między tym, co się tam wydarzyło, a tym, co Hitler robił w swojej sypialni, wynika być może z obawy przed uznaniem, że Hitler był mniej więcej normalnym człowiekiem."

Niezmiernie polecam lekturę tej książki, wymiar edukacyjny nie tylko pod względem jednego z największych zbrodniarzy naszych czasów jest ogromny, ale również wiele mówi o tym jak działa świat.

Czy austriacki malarz z wąsikiem był Żydem i miał jedno 🥚? Czy to prawda, że umarł w bunkrze? A może wcale nie popełnił samobójstwa, tylko bawił się dobrze do końca dni w Argentynie czy innej Kolumbii?

Wokół postaci wodza III Rzeszy narosło przez lata mnóstwo mitów. Część z nich tworzyła propaganda wojenna, a podsycały je media zawsze łakome sensacji. Dziś, po tylu latach i w obliczu wielu zniszczonych dowodów, ciężko jest czasem odsiać mity od faktów.

Trudnego zadania podjął się historyk Sjoerd J. de Boer, który, korzystając z badań wielu historyków oraz prac naukowych postanowił rozprawić się z najpopularniejszymi mitami krążącymi wokół postaci dyktatora.

Książka "Mity o Hitlerze" to 19 rozdziałów, a każdy z nich w sposób przystępny i klarowny rozprawia się z jednym mitem. Przy okazji dostajemy nie tylko analizę samego Hitlera, ale dowiadujemy się, w jaki sposób funkcjonowała III Rzesza. Jest to pozycja bardzo ciekawa zwłaszcza dla amatorów zainteresowanych historią II wojny światowej.

Sandra

Dramat II wojny światowej ukształtował wiele pokoleń i wciąż jest obiektem badań historyków. Zbiorowa trauma na zawsze odmieniła oblicze świata odciskając piętno również na kulturze i sztuce. Nie trudno zatem zrozumieć dlaczego osoba Adolfa Hitlera - człowieka, który rozpętał to szaleństwo i przyczynił się do śmierci wielu milionów ludzi - budzi wciąż zainteresowanie, że przez te wszystkie lata obrosła w masę mitów. Mitów będących zlepkiem półprawd, przekłamań, niedopowiedzeń i całkowitych oszustw samego Hitlera kreującego się na bohatera i ojca narodu niemieckiego.
W książce "Mity o Hitlerze" autor rozprawia się z tymi najpopularniejszymi opowieściami na temat życia, ale i śmierci krwawego nazistowskiego dyktatora. Od początku jego politycznej działalności naznaczonej udziałem w I wojnie światowej po stopniowe zdobywanie władzy, ewolucje poglądów politycznych czy rzekomy geniusz w sferze artystycznej czy wojskowej, na samobójczej śmierci w berlińskim bunkrze kończąc.
Ponownie okazuje się, że teorie spiskowe i opowieści kompletnie nie mające sensu czy pokrycia w faktach są dużo ciekawsze niż suche fakty. Autor w wyjątkowo sprawy sposób, konfrontując fakty z niepotwierdzonymi, ale wciąż powielanymi mitami na temat Hitlera, pokazuje czytelnikowi, że szalony akwarelista z Austrii nie był geniuszem czy demonem, ale zwykłym człowiekiem obdarzonym ogromną determinacją. Książka ta jest bardzo wciągająca i potrzebna bo pokazuje, że nie trzeba diabła wcielonego, aby zniewolić cały naród i rozpętać wojnę w imię swoich przekonań.

💠Powyższa książka pozwoliła mi poznać trochę mitów i prawd o największym zbrodniarzu! Czy Hitler miał syna? Czy Hitler miał dewiacje seksualne? Co się stało ze zwłokami Hitlera?
💠Szczerze mówiąc w wiele informacji wierzyłam, a teraz widzę, że to faktycznie był MIT!
💠Autor naprawdę wyczerpująco przedstawia temat o Adolfie Hitlerze...
💠Dostajemy prawdę poprartą dokumentami, materiałami źródłowymi - do których odnoszą przypisy.
💠Dużym plusem jest to, że na postawione pytanie zawsze jest klarowna odpowiedź. Nie musimy niczego się domyślać czy doszukiwać.
💠Autor również przyznaje, że opierał się na pracach innych badaczy czy pisarzy i część tej dobrej książki nie należy do niego...
💠Zaskoczyłam się tą pozycją, myślałam, że będzie mi się ją trudno czytać bo przeważnie takie fakty są ciężkie do zrozumienia - ale nie! Język jest prosty i zrozumiały, a wszystko jest przedstawione w ciekawy sposób.
💠Bardzo zachęcam wszystkich do poznania lektury. Zaskoczycie się i zobaczycie, że wiele informacji, które uważaliście za prawdę tak naprawdę nią nie są!

💠Autor naprawdę wyczerpująco przedstawia temat o Adolfie Hitlerze...
💠Dostajemy prawdę poprartą dokumentami,...

Ciekawa pozycja.

Ciekawa pozycja.

Mimo uprzedzeń jakie się pojawiły przed sięgnięciem po tę książkę, jestem zachwycona, że ostatecznie ja przeczytałam. Od chwili, kiedy do mediów została podana wiadomość o śmierci Adolfa Hitlera, wokół jego osoby narodziło się wiele mitów i spekulacji. Dziś autor ,,Mitów o Hitlerze" dementuje to co nieprawdziwe, dopowiada tam gdzie inni powiedzieli za mało, wspólnie z nami zastanawia się nad każdym z mitów i jednocześnie pozostawia miejsce do naszych osobistych przemyśleń. 📜🥀

• Empik go
  • Niedoczytane