Fakty i mity genetyki nowotworów

Okładka książki Fakty i mity genetyki nowotworów Paula Dobosz
Okładka książki Fakty i mity genetyki nowotworów
Paula Dobosz Wydawnictwo: Filia Seria: Filia na faktach zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Filia na faktach
Filia
2023-03-22
2023-03-22
genetyka geny nowotwory onkologia rak literatura polska

Okładka książki Nowoczesna diagnostyka w onkologii. Innowacje, rekomendacje i ścieżki postępowania w onkologii personalizowanej Maciej Bobowicz, Maciej Dąbrowski, Paula Dobosz, Karolina Lisicka, Marta Łukasiewicz, Krzysztof Pastuszak, Maria Stępień, Anna Supernat, Marzena Wojtaszewska, Anna Żaczek, Michał Żuk
Nowoczesna dia... Maciej Bobowicz, Ma...

Jako osoba nie znająca się na biologii wyciągnęłam sporo informacji, nie miałam większego problemu ze rozumieniem tekstu, ale wiadomo, że z odpowiednią wiedzą da się zrozumieć więcej (bo wie się, jak działają te wszystkie białka, układ immunologiczny itd.)

Ocena (subiektywna!!) jest taka przez powtórzenia. Jasne, jeśli ktoś czyta to fragmentami, albo jeden rozdział na jakiś czas, będzie to dobre przypomnienie informacji, ale dla mnie czytającej ciągiem więcej rozdziałów, czytanie X raz tego samego było niesamowicie męczące.

Czytałam ją całkiem długo, ale zdobyta wiedza była tego warta.

Widzieliście już jak wygląda nowotwór kości u dinozaura? 👀

Co kryją nasze geny? Czym są nowotwory? I dlaczego mogą wszystko? Jakie są czynniki ryzyka zachorowania na nowotwór? Co NIE leczy raka, czyli suplementy diety, pseudomedycyna i rewelacje z internetu. Jak zapobiegać chorobie i jak ją wcześnie wykrywać? Czym jest medycyna personalizowana i dlaczego jest tak ważna?
Dr Paula Dobosz zaprasza czytelnika do świata pełnego tajemnic i zagadek, ale też dotyczącego każdego z nas.
Warto sięgnąć po tę pozycję, zwłaszcza w dobie fake newsów, które nas otaczają.
Polecam serdecznie :)

Dr Paula Dobosz zaprasza czytelnika do świata pełnego...

Genialne opracowanie.

Genialne opracowanie.

Co tu jest w skrócie? Jak powstają nowotwory, co je warunkuje, czy można im zapobiegać, leczenie nowotworów, postęp naukowy, sporo genetyki, trochę o szczepionkach DNA, badania kliniczne.

To była książka, która zajęła mi bardzo dużo czasu, ale ciężko się dziwić, to naprawdę rzetelna pozycja popularno-naukowa i muszę przyznać, że chyba najcięższa z jaką miałam do czynienia z tego gatunku.

Ale to nie jest minus, to po prostu ogrom informacji do przyswojenia, ale chyba przedstawiony w najlżejszy możliwy sposób (co nie znaczy, że lekki). Dlatego jeżeli kogoś ciekawi temat nowotworów to jest to MUST READ, bo jest tu o nich wszystko. Łącznie z 'wiem, że nic nie wiem', jednak doktor zdecydowanie bardziej skupia się na możliwościach przełomu. Chociaż muszę przestrzec, że mamy tu bardzo dużo biologicznego języka, który dla laika może być naprawdę ciężki do zgryzienia, to nie jest comfort read.

Autorka bez ogródek serwuje nam obalenie powielanych mitów, ale nie na samo słowo. Przedstawia nam badania i analizę skąd w zasadzie wzięło się błędne myślenie, a koniec końców wychodzi na to, ze ciągle z tego samego - braku czytania ze zrozumieniem. Daje nam też rozbudowany obraz kwestii dziedziczności, przy czym kilka razy zaznacza by pamiętać, że nie dziedziczy się nowotworu, a skłonność do jego pojawiania się. Nie skupia się tylko na tym co znane, ale opisuje temat tego co nie jest medialne, porusza się po całym organizmie, zawitamy do mózgu czy nawet do serca. Nie zapomni też skomentować używanych leków.

A bibliografia to miód na moje serce - artykuły zostały posegregowane tematycznie.

Ode mnie 8/10⭐

Współpraca barterowa z wydawcą.

Książka mnie nie zachwyciła, wręcz myślę, że jest przeznaczona dla chemików, biologów, lekarzy onkologii, bo ma mocno naukowy wydźwięk.
Zawiera rozdziały związane z transformacją nowotworową, suplementami, sekwencjonowaniem, diagnostyką genomową, epigenetyką, z DNA w szczepionkach, z prewencją i metodami wczesnego wykrywania nowotworów, nowoczesnymi badaniami klinicznymi oraz genomiką i ustawodastwem.
Wspaniale, że autorka krótko i dobitnie rozprawia się z głupotami, mitami i rewelacjami z Internetu.
Mi się książka ogólnie podobała, dowiedziałam się sporo, ale przypuszczam, czy za 20-30 lat niektóre rozdziały staną się nieaktualne.
Wadą jest nikczemnie drobna czcionka nielicznych rycin.

Autorka podkreśla, jak ważne jest zapobieganie chorobom – zdrowy styl życia i badania profilaktyczne, a powtarzania tego nigdy za wiele.
Niesamowite, jak wielu ludzie chwali się lekarzom, rodzinie i pęka z dumy, że całe życie nie byli u lekarza… 🙁

Jako dziecko kochałam oglądać seriale "Doogie Howser, nastoletni lekarz medycyny". Nawet wyobrażałam sobie, że też taka będę. Życie ułożyło się inaczej 🤷
Zamiłowanie i ciekawość do zagadnień medycznych zostały jednak we mnie. Dlatego też dość chętnie sięgam po książki medyczno-naukowe.

"Fakty i mity genetyki nowotwów" to książka napisana przez lekarkę Paulę Dobosz. Pewnie każdy z nas zna osobę chorująca na jakiś nowotwór lub taką, która walkę z nim przegrała. Są tacy, co panicznie boją się zachorować, ale jednocześnie boją się też badać "bo coś wyjdzie". Tymczasem rak nie musi być wyrokiem, zwłaszcza taki wcześnie wykryty.
Dodatkowo stylem życia i dietą jesteśmy w stanie dużo zdziałać sami w temacie profilaktyki własnego zdrowia i zdrowia rodziny.

Jest to bardzo ciekawa książka, dająca nadzieję, że rak to nie wyrok. Jednak dla laika bez wykształcenia medycznego momentami może być nieco trudna w odbiorze przez wiele naukowych pojęć. Język, którym jest napisana jest lekki i przystępny. Nie nudziłam się nawet przez moment podczas słuchania audiobooka.
Czekam na medycynę personalizowaną dostępna dla każdego bez długich kolejek.

Sięgasz czasem po medyczne książki?

Książka dobra - myślę, że nie dla każdego, ale ja byłem nawet zadowolony.
Autorka skupia się na pewnym opisie genetyki i dziedzin dziś mocno z nią związanych. Mimo, że książka jest upchana gęsto wiedzą to jako czytelnik odnoszę wrażenie, że to ledwie dotknięty temat. Nawet sama autorka mówi o tym. Dla ludzi nieobeznanych z genetyką, biologią czy chemią chyba bym odradził jako pierwszą lekturę - jest tu praktycznie cały słowniczek pojęć genetyki i ciche założenie autorki, że czytelnik prawdopodobnie już się trochę interesuje zagadnieniem. Warto więc sięgnąć po tę książkę dopiero po kilku innych, łatwiejszych w odbiorze.
Osobiście trochę mi nie pasował styl prowadzenia książki przez autorkę. Jednak to tylko subiektywne odczucia i nie powinno to wpływać na ocenę. Widać, że dużo pracy zostało włożone w tę książkę i z zaciekawieniem będę wypatrywał kolejnych pozycji tej autorki.

Książka dobra - myślę, że nie dla każdego, ale ja byłem nawet zadowolony.

Nowotwór nie zna litości, niestety miałam okazję się o tym przekonać, patrząc, jak zabiera mi bliskie osoby. Co prawda minęło od tego już kilka lat, jednak wspomnienia, a także ból nie zatarły się ani trochę. To właśnie był powód, że chciałam przeczytać tę książkę. Kiedy to wszystko się działo nie było na to czasu, nie miałam do tego głowy. Teraz poczułam potrzebę poznania wroga bliżej.

Autorką książki jest Dr Paula Dobosz, która specjalizuje się w genetyce i genomice nowotworów. Absolwentka m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Cambridge University. Prowadzi również bloga Fakty i Mity Genetyki. Jednym słowem jest osobą, która wie naprawdę dużo na ten temat.

Co znajdziemy w książce? Naprawdę bardzo dużo na temat nowotworów. Dowiemy się o profilaktyce, o przyczynach zachorowań, diagnostyce, leczeniu i wiele, wiele więcej. Po przeczytaniu książki nie widzę najmniejszej potrzeby szukania dalej jakichś informacji.
Zdecydowanie zaletą jest to, że autorka napisała wszystko w taki sposób, że osoba taka jak ja potrafiła wszystko zrozumieć. Nie jestem związana z medycyną, a więc nie są mi znane pojęcia medyczne itp. W książce wszystko wyjaśnione jest w sposób prosty, dokładny, tak że nie musimy się domyślać, o co chodzi.

Nowotwór to temat trudny, bolesny szczególnie dla osób, które w jakiś sposób go bliżej poznały. Warto dowiedzieć się o nim więcej, a dzięki książce możemy to zrobić w dość prosty sposób. Ze swojej strony zdecydowanie polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2023/07/faktyimityzgenetykinowotworowwydawnictwofilia.html

Niegdyś zachorowanie na nowotwór, usłyszenie diagnozy „ma pan/i raka”, było jak wyrok. Człowiekowi całe życie może wtedy przebiec przed oczami, spływa na niego ogrom żalu i smutku, rozczarowania, zastanawiania się nad tym, dlaczego akurat jego to spotyka. Dzisiaj medycyna jest w stanie nie tylko lepiej i szybciej wykrywać nowotwory, ale także z większością z nich potrafi się uporać – ludzie wracają do zdrowia. Nie są skazani na śmierć. Istotna jest jednak jak zawsze profilaktyka – zdrowy styl życia i badania profilaktyczne. Nadal jednak trafiają się ludzie, którzy są niemal dumni z tego, że całe życie nie byli u lekarza… Aż nagle okazuje się, że targa nimi tak rozległy nowotwór, że nie ma już dla nich ratunku - i sami są tutaj sobie winni.
Doktor Paula Dobosz podjęła się niełatwego zadania – postanowiła każdemu potencjalnemu odbiorcy wyjaśnić molekularne sekrety raka. Jej książka to naprawdę niesamowite kompendium wiedzy na temat nowotworów – jak powstają, dlaczego nasze komórki zaczynają się w tak niepohamowany sposób namnażać, na którym etapie ma to miejsce, co do tego doprowadza, czy możemy temu zapobiec, czy możemy to odziedziczyć, czy jest szansa na wyleczenie, albo dlaczego jedni lepiej reagują na pewne leki, a inni w ogóle nie odczuwają pozytywnych skutków terapii – a to i tak zaledwie kilka tematów, które zostały tutaj poruszone. Już sama podstawa dotycząca cyklu komórkowego i jego punktów kontrolnych, DNA, apoptozy, słynnego genu p53, to ogrom informacji, z którymi się tutaj spotkacie.
Zawsze wydaje mi się, że nie jestem do końca dobrą osobą do oceny tego, czy książka popularnonaukowa jest prosta w zrozumieniu, czy może stosowany w niej język jest zbyt naukowy i wyniosły. Dla mnie genetyka i te wszystkie podstawy to codzienność – w końcu taką drogę kariery zawodowej wybrałam, zatem wszelkie informacje zaprezentowane w tej książce były dla mnie jedynie powtórką z rozrywki, aczkolwiek nie ukrywam, że całość czytało mi się naprawdę znakomicie. Lubię sobie czasami odświeżyć, czy też ugruntować pewną wiedzę. Jednak mimo wszystko nie siedzę aż tak mocno w medycynie, dlatego rozdziały poświęcone terapiom i medycynie spersonalizowanej były dla mnie najbardziej interesujące – te poświęcone wyjaśnieniom molekularnym mogłabym spokojnie pominąć, ale tak jak już napisałam – lubię o tym czytać.
Ta książka to naprawdę kawał dobrej roboty i rzetelnej wiedzy – świetna nie tylko dla osób, które borykają się z nowotworem (czy to u siebie, czy u kogoś bliskiego),ale również dla osób ciekawych świata, dla fanów medycznych i naukowych ciekawostek, dla osób, które fascynuje genetyka… Z pewnością nie tylko doskonale wyjaśnia podstawy powstawania raka, ale również pokazuje jak istotna jest profilaktyka i jak wiele może zdziałać medycyna spersonalizowana, choć przed naukowcami i lekarzami jeszcze sporo pracy w tym aspekcie. Mimo wszystko jedno jest pewne – dzisiaj rak to już nie wyrok, a przynajmniej nie zawsze. Zdecydowanie jest to pozycja godna polecenia i uwagi! Myślę, że każdy na pewnym etapie życia powinien po nią sięgnąć, bo niestety nieprzewidywalność nowotworów to ich cecha niezmienna…
@bookeaterreality

Prawdziwie popularnonaukowa. Czytelnik traktowany jest poważnie. Poruszanych jest wiele naukowych faktów wraz z wyjaśnieniem jak tego dowiedziono i co to oznacza dla profilaktyki i leczenia nowotworów.

• Popularnonaukowe
  • Medycyna
  • Popularnonaukowe

Dodaj cytat z książki Fakty i mity genetyki nowotworów