Fantom

Marcin Ciszewski Wydawnictwo: Skarpa Warszawska kryminał, sensacja, thriller
Skarpa Warszawska
2023-03-08
2023-02-28

Chociaż wszytko to już było (Lem, Simons, Clarke itd) to jest to całkiem sprawne, gatunkowe czytadełko.

Zacznę od tego, że cieszę się, że przeczytałem tę książkę pomimo kiepskich recenzji na tym portalu. Na szczęście polecił mi ją ktoś, na kim się nigdy nie zawiodłem. Mam wrażenie, że ludzie którzy nisko ocenili tę powieść, czytali coś zupełnie innego, albo przestali czytać po ok 100 stronach.
Ale do rzeczy - świetny pomysł, zgrabnie połączone wątki, bardzo dobry język, wszystko to sprawia że książkę sie czyta/słucha wyśmienicie. Fabuła spełnia moje oczekiwania - niby oczywista a jednocześnie trzymająca w napięciu. Bardzo ciekawe postacie bohaterów, można ich polubić.
No i zakończenie! Akurat nie można tu mówić o banalnym zakończeniu, jest.... zaskakujące, jednocześnie ciekawe i do ostatniego zdania trzyma w napięciu.
Dla mnie bomba i czekam na kolejne "kosmiczne" książki pana Marcina!

Mocno rozbudowana, dosyć klasyczna książka science fiction. Dobrze napisana, ale fabuła mało porywająca, a zakończenie niesatysfakcjonujące.

Powieść jest świetnym przykładem, że do informacji promocyjnych znajdujących się na okładce zawsze należy stosować zasadę ograniczonego zaufania. Przytoczę w całości tekst, który skłonił mnie (co z pewnym wstydem przyznaję) do zakupu książki w ciemno: Duszna atmosfera i brak możliwości ucieczki przed nieznanym sprawia, że w tej powieści zakochają się fani takich hitów jak Obcy czy Coś". Niestety, niemal w całości są to słowa nieprawdziwe. Nie znajdziemy tu ani dusznej atmosfery, ani braku możliwości ucieczki (no, dobra - jest pod koniec),że o nawiązaniu do Obcego i Coś już nie wspomnę. Powieść sama w sobie nie jest zła, ale opis ją reklamujący to ordynarna piłka-zmyłka. Obcy był prostą historią, ale z mistrzowską dramaturgią, rosnącym napięciem i faktycznie duszną atmosferą. Fantom jest zaledwie czytadłem z pogranicza sf, polityki i socjologii, a dramaturgii i emocji mamy tu jak na lekarstwo. Do przeczytania, ale bez fajerwerków.

11/52/2024

11/52/2024

Słabiutkie. Nic odkrywczego, wtórne i przewidywalne, kolejna wersja ścierania się interesów wielkich korporacji z interesami politycznym a w tle inna, nowa cywilizacja. To już było tyle razy, w tylu wersjach, że aż szkoda czasu na lekko zmienioną odmianę tego samego. Starzy wyjadacze Sci-Fi będą rozczarowani. Ja jestem i nawet nie chce mi się wszystkich głupot z powieści tutaj przywoływać..... No dobra, jedna jest prześmieszna - pytanie zadane przez czlowieka super komputerowi, czy wziął poprawkę na wiatr? Zabawniejsza byłaby tylko odpowiedź komputera: - Faktycznie, nie wziąłem tego pod uwagę! Reszty nie warto wspominać. To również któraś z kolei pozycja gdzie główny komputer, czy też sztuczna inteligencja jest kretynem, ale takim fest. Gdzie już tak było? Spec OPS Craiga Alansona m. in., ale ona była zabawna w tej swojej głupocie :-)

Podsumowujac - skok na kasę, nic więcej.

Bardzo dobrze napisana fantastyka w polskim wydaniu. Gratulacje dla pisarza, bo widać, że przyłożył się do pisania. Super się słuchało audiobooka.

Miałam ochotę na sci-fi, gdyż już trochę nie czytałam z tego gatunku. Akurat na moim koncie legimi wyświetliła się ta propozycja książki więc ją pobrałam. Niestety w porównaniu z innymi książkami o takiej tematyce, jakie miałam okazję czytać ta była słaba. Pomysł na fabułę bardzo ciekawy. Lecz styl pisania autora i budowanie napięcia było na bardzo prostym poziomie pisarskim. To wyglądało tak, jakby autor dopiero próbował pisać; to było jak opowiadanie ze szkoły średniej. Bardzo dużo powtórzeń, a nawet zdań. Bohaterowie byli bardzo jednolici; tylko imiona pomagały w ich rozróżnianiu kto jest kim. Podobała mi się tylko wersja tej dziennikarki, która szukała jakiejś afery, jak myszka serek :). Podobało mi się wykreowanie tej postaci. Pomysł na fabułę interesujący, ale realizacja mierna. Sądzę, iż aby napisać poważne sci-fi to trzeba mieć fenomenalne pióro, bo inaczej wszystko obija się o tandetę i powielanie płytkiego spojrzenia, na to czym jest wszechświat i ogrom jego możliwości eksplorowania. Jako czytadelko na rozluźnienie ta książka jest w sam raz, ale żeby wgłębić się w świat sci-fi to oj nie, to tylko zahacza gdzieś słowami.

Jeśli kilka razy trochę przymkniemy oko i popatrzymy przez palce, to książka wyda nam się całkiem interesująca.
Zakończenie książki interesujące

Zakończenie książki interesujące

Książkę wrzuciłem na czytnik po premierze, więc nie sugerowałem się oceną. Zwykle omijam książki, które mają mniej niż 7/10, ale na szczęście tej nie ominąłem i powiem szczerze, że nie rozumiem dlaczego ma dość słabą ocenę. Historia jest naprawdę wciągająca. Sci-fi pełną gębą. Trochę żal, że końcówka nie wyjaśniła wszystkiego, ale być może autor pokusi się o kolejną część. Na pewno wtedy po nią sięgnę.

• Audiobooki
  • Audioteka