rozwiń zwiń

Dzieci Arbatu. Tom 1

Okładka książki Dzieci Arbatu. Tom 1
Anatolij Rybakow Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry literatura piękna
311 str. 5 godz. 11 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Deti Arbata
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Iskry
Data wydania:
1989-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1989-01-01
Data 1. wydania:
1988-01-01
Liczba stron:
311
Czas czytania
5 godz. 11 min.
Język:
polski
ISBN:
8320711533
Tłumacz:
Michał B. Jagiełło
Tagi:
literatura rosyjska ZSRR czasy stalinowskie

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
1364 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
27
16

Na półkach: , , ,

Rzadko kiedy zdarza mi się sięgnąć dwa razy po tą samą książkę, natomiast dla powieści Rybakowa o wdzięcznej nazwie "Dzieci Arbatu" postanowiłam zrobić wyjątek i przeczytałam ją ponownie, starając się wychwycić wszystkie zawarte w niej smaczki.

Rybakow, pomimo ciężkiego i niebezpiecznego tematu, napisał prawdziwe arcydzieło. Przede wszystkim widać tutaj, że książka jest na poziomie nie odbiegającym od największych rosyjskich pisarzy - jak dla mnie trąci ona Tołstojem mocno i niezwykle przyjemnie. Nie mamy tutaj głównego bohatera, choć tak jak w "Wojnie i Pokoju" najcieplejszą i najszerzej omówioną postacią jest Natasza, tak tutaj wśród innych Dzieci Arbatu najgłębszą więź może czytelnik nawiązać z Saszą Pankratowem. Te same wydarzenia przedstawiane są z różnych punktów widzenia, natomaist bohaterowie, mimo, że w tym samym wieku i wychowani na tym samym podwórku, są niesamowicie różnorodni. Różne marzenia, poglądy, motywy postępowania sprawiają, że książka ani przez moment nie jest nudna, jednocześnie nawet najbardziej mroczne postacie potrafią wzbudzić sympatię i niejako sprawiać, że kibicujemy tym młodym ludziom, których życie miota się pomiędzy tym, czego pragną, a tym co mogą, jako Towarzysze Związku Radzieckiego.

W książce znajdziemy również kilka rozważań prowadzonych z punktu widzenia Towarzysza Stalina. Z jednej strony jest ich na tyle mało, aby nie psuć literackiej spójności książki i nie zakłócać fabuły, z drugiej strony na tyle dużo, aby czytelnik mniej zaznajomiony z historią komunizmu zrozumiał tragizm wydarzeń Pierestrojki. Wewnętrzne wywody przywódcy kraju, dotyczące głównie schedy po Leninie, pokazują lęki Stalina oraz tłumaczą ostry aparat karania i odsuwania od władzy osób, które nawet mogłyby spróbować zmniejszyć wpływy Stalina.

Pod względem nakreślenia psychiki głównych bohaterów, "Dzieci Arbatu" są prawdziwą perełką - czytając możemy zrozumieć, jak daleko sięgała propaganda. Widzimy, że dzieci wychowywane od małego w duchu komunizmu, mogą wierzyć w niego całym sercem oraz popierać utopijne wizje i postępować moralnie wątpliwie w najszczerszych intencjach. Widzimy też, jaki wpływ ma uzyskanie władzy i jak nieludzki potrafi być człowiek zaślepiony szczytnymi ideami.

Pod względem językowo-stylistycznym książka nie jest takim wybitna jak starsze rosyjskie powieści, jednak nie oszukując się, wspaniałe opisy zawsze idą w parzę ze spowolnieniem akcji, dlatego jestem w stanie wybaczyć Rybakowowi ten nieco surowy styl. Nieco brakuje mi opisu komunistycznej Moskwy i jej architektury, czytając ciężko mi było sobie wyobrazić jak wyglądało miasto w tamtych czasach.

Polecam gorąco, szczególnie osobom zakochanym w literaturze rosyjskiej!

Rzadko kiedy zdarza mi się sięgnąć dwa razy po tą samą książkę, natomiast dla powieści Rybakowa o wdzięcznej nazwie "Dzieci Arbatu" postanowiłam zrobić wyjątek i przeczytałam ją ponownie, starając się wychwycić wszystkie zawarte w niej smaczki.

Rybakow, pomimo ciężkiego i niebezpiecznego tematu, napisał prawdziwe arcydzieło. Przede wszystkim widać tutaj, że książka jest na...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 806
  • Chcę przeczytać
    876
  • Posiadam
    516
  • Ulubione
    82
  • Literatura rosyjska
    43
  • Rosja
    27
  • Literatura rosyjska
    20
  • Historia
    17
  • Teraz czytam
    16
  • Historyczne
    10

Cytaty

Więcej
Anatolij Rybakow Dzieci Arbatu. Tom 1 Zobacz więcej
Anatolij Rybakow Dzieci Arbatu. Tom 2 Zobacz więcej
Anatolij Rybakow Dzieci Arbatu. Tom 2 Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także