Love, Theoretically

Ali Hazelwood Wydawnictwo: Berkley literatura obyczajowa, romans
Berkley
2023-06-13
2023-06-13

"Love, Theoretically" to moje kolejne spotkanie z twórczością Ali Hazelwood i kolejne udane, mimo wielu podobieństw do poprzedniczek, które w niej odnalazłam. Powieść zgrabnie splata wątki naukowe i romantyczną opowieść o młodej fizyczce teoretycznej Elsie Hannaway. Historia Elsie, która prowadzi podwójne życie jako wykładowczyni i udawana partnerka, nabiera nowego wymiaru, gdy na jej drodze staje Jack Smith, tajemniczy fizyk eksperymentalista i brat jednego z jej klientów.

Czerpiąc ze swojego doświadczenia naukowego (jest profesorem neurobiologii) autorka wplata w tło opowieści prawdziwe problemy związane z karierą akademicką. Mimo że główny wątek skupia się na romansie, nie bagatelizuje trudności, z jakimi borykają się kobiety w świecie nauki. Dodatkowo autorka wykorzystuje różne choroby (tym razem Elsie jest chora na cukrzycę typu 1),obdarzając nimi swoich bohaterów, dzięki czemu uświadamia czytelnikom, z jakimi wyzwaniami i trudnościami muszą mierzyć się osoby chore. Dzięki temu również jej postaci stają się bardziej realistyczne i przystępne dla czytelnika. Osobiście uwielbiam sposób, w jaki Hazelwood wkomponowuje realia świata naukowego w opowiadaną historię. Jest to rzadko spotykane w literaturze popularnej, a tu otrzymujemy pełny obraz akademickiego życia wraz z jego problemami i wyzwaniami. Bardzo lubię też bohaterów, których tworzy autorka. Są tacy normalni, ludzcy, mimo że to przecież naukowcy i można byłoby się spodziewać, że będą zadzierać nosa i trzymać głowę trochę może zbyt wysoko.

Elsie Hannaway staje przed wyzwaniami zarówno w swojej karierze naukowej, jak i w życiu osobistym. To złożona postać. Z jednej strony jest niezwykle zdolna naukowo z niebagatelnymi osiągnięciami w swojej dziedzinie, z drugiej musi zmierzyć się z trudnościami finansowymi i niepewnością związaną z pracą na kontraktach na kilku uczelniach. Elsie jest odważna, niezależna i pełna determinacji, ale jednocześnie skrywa w sobie kruchą stronę, szczególnie w kontekście jej ukrytego życia jako udawana partnerka. Jej walka o stabilność zawodową i osobistą sprawia, że łatwo jest się z nią zżyć i nie da się nie trzymać kciuków za jej sukcesy. Druga połówka tej cudownej opowieści to Jack Smith, starszy brat ulubionego klienta Elsie. Mężczyzna jest genialnym fizykiem eksperymentalistą, pełnym tajemnic i złożonych emocji. Jego początkowa niechęć wobec Elsie wynika z przeszłości, która wiąże się z jej mentorem i jego karierą naukową. W miarę jak poznajemy Jacka bliżej, odkrywamy jego wrażliwą i opiekuńczą stronę, która skrywa się za pozornie nieprzystępną fasadą. Jego rozwój w trakcie historii, zwłaszcza w kontekście relacji z Elsie, sprawia, że staje się bardziej skomplikowanym i interesującym bohaterem, niż mogłoby się początkowo wydawać.

Dynamiczna interakcja między Elsie i Jackiem nadaje powieści swoisty urok i sprawia, że czytelnik zostaje wciągnięty w wir ich emocji, konfliktów i ostatecznie miłości. Chemia między tą dwójką i rozwijająca się między nimi relacja są główną osią tej historii, czyniąc ją niezapomnianą dla każdego, kto zdecyduje się sięgnąć po tę książkę. Fajny jest też sposób, w jaki autorka wplata humor i sarkazm w dialogi między bohaterami. To sprawia, że lektura jest naprawdę przyjemna i zabawna. Dzięki temu też czyta się ją błyskawicznie.

"Love, Theoretically" to idealna propozycja dla czytelników poszukujących lekkiej i jednocześnie inteligentnej rozrywki. Historia Elsie i Jacka w bardzo szybki sposób trafia do serca dzięki sympatycznym postaciom i niezaprzeczalnemu urokowi. To znakomita okazja na zanurzenie się w fascynującym świecie fizyki i miłości, do czego oczywiście gorąco zachęcam 💛

Eksperymentaliści kontra teoretycy…rozgośćcie się w świecie fizyki! 👩‍🔬⚗️🧪🧬

Elsie to młoda naukowczyni z dziedziny fizyki teoretycznej. Kocha bycie ścisłym umysłem jednak póki co nie przynosi jej to szczególnych korzyści i zarobków. Pracuje jako kontraktowy wykładowca na kilku uczelniach jednak to nie pozwala jej na godne życie, dlatego wieczorami dorabia jako partnerka do wynajęcia. Dzięki aplikacji która pozwala na takie parowania wraz ze współlokatorką próbują dopiąć domowy budżet.

Gdy dostaje propozycję pracy o jakiej zawsze marzyła, nie sądziła że cokolwiek może pójść nie tak, a jednak…w komisji rekrutacyjnej zasiada ktoś kogo w ogóle nie spodziewała się tam zobaczyć i to on będzie największą przeszkodą w dostaniu tego stanowiska.

Powiem Wam, że uwielbiam książki Ali. Może to nie są historie, które zostaną mi nie wiadomo jak długo w pamięci, ale są tak przyjemne, przy super się przy nich bawię. Są wzruszenia, jest frustracja, duża dawka pikanterii ale i cudowny humor!

Bardzo podoba mi się przemiana głównej bohaterki. Elsie przez długi czas udawała kogoś kim na prawdę nie była tylko po to żeby się ludziom przypodobać i żeby inni ją lubili i akceptowali. W pewnym momencie dzięki ludziom, którymi się otacza zaczyna myśleć o sobie, swoich uczuciach, potrzebach i o tym żeby być prawdziwą Elsie.

Czytaliście tą historię. Dajcie znać co myślicie, a jeśli nie to na prawdę Wam polecam 😌

PS. Kocham czytać maile, które dostaje od uczniów, serio jeden lepszy od drugiego 😂

Eksperymentaliści kontra teoretycy…rozgośćcie się w świecie fizyki! 👩‍🔬⚗️🧪🧬

Słyszeliście kiedyś o ciekłych kryształach? Nie martwcie się, ja też nie. A przynajmniej dopóki nie przeczytałam tej książki ✨

To była moja czwarta książka od Ali Hazelwood. Muszę przyznać, że była do tej pory najlepsza ze wszystkich. Nie będę się rozwodzić nad opisem, jeśli jesteście ciekawi to mnóstwo stron oferuje zapoznanie się z nim u siebie. Zakładam więc, że każdy kto ma Insta, ma także wyszukiwarkę 😆

To co naprawdę urzekło mnie w tej książce to główny bohater. Nic nie równało się jego urokowi. Dosłownie wpadłam po uszy dla Jacka i zachęcam wszystkich, żeby też dali mu się porwać. Nie potrafię stwierdzić, która z jego cech wygrała moją miłość. Jestem w stanie tylko stwierdzić, iż Jack pomimo bycia taki sam jak inny to jednak jest unikatowy. Jak? Nie mam pojęcia. Za potwierdzenie mojego uwielbienia dla niego może robić fakt, że pierwszy raz w życiu zaadnotowałam książkę. I to tylko JEGO cytatami 😂🙈

Jeśli chodzi o Elsie, to cieszę się, że Ali Hazelwood po raz kolejny daje nam przedstawicielkę grup nieczęsto zawieranych w książkach. Tutaj jest to bohaterka chora na cukrzycę typu 1. Czy polubiłam się z Elsie tak jak z resztą bohaterek Ali? Nie. Zdecydowanie nie. Dalej wolę Olive (The Love Hypotesis),ale być może to z powodu zamiłowania do tych „pierwszych” poznanych postaci.

Na super plus był więc fakt, iż pojawiła się tutaj para z debiutanckiej powieści Ali, a więc wszelcy fani zakochani w historii Olive i Adama mogli uświadczyć smaczków ich późniejszego życia.

Również humor autorki jak zawsze był świetny. Ali ma niepowtarzalną umiejętność żartowania ze wszystkiego co popadnie. Tak więc śmiechu wam nie zabraknie przy lekturze tej książki.

Nie będę mówić dużo. Polecam. Po prostu cholernie polecam ❤️🫶❤️

Dobra książka, lekki romans, nic niesamowitego, ale do przeczytania :)

Dobra książka, lekki romans, nic niesamowitego, ale do przeczytania :)

Romans z dużą dawką humoru. Elsie, to silna dziewczyna, która za wszelką cenę chce być przez wszystkich lubiana i akceptowana, przez co tak na prawdę rzadko jest sobą. Jack jest pewny siebie... no chyba, że chodzi o relacje z Elsie. Polecam!

Elsie Hannaway, po długim czasie pracy jako wykładowczyni na kilku uczelniach, w końcu ma szansę zdobyć pracę marzeń. Na drodze do spełnienia tego marzenia stoi nie tylko jej kontrkandydat, ale również Jack Smith, który zasiada w komisji rekrutacyjnej. Okazuje się, że Elsie nie tylko zna mężczyznę, ale również czuje do niego nienawiść za artykuł, który Jack napisał wiele lat temu. Czy Elsie będzie w stanie przekonać Jacka, że należy jej się ta posada i czy będą w stanie razem pracować?

"Love, Theoretically" to kolejna książka tej autorki, która przenosi nas w świat nauki i umysłów ścisłych. I choć przewijają się w niej co jakiś czas terminy naukowe, które niejedną osobę mogą przyprawić o ból głowy, to jednak książka ta to przede wszystkim przyjemna i zabawna lektura, przy której można spędzić miło czas. Trzeba również przyznać, że książki tej autorki pisane są pewnym schematem. To główny bohater zakochuje się pierwszy i to on jest pewny swoich uczuć, za to główna bohaterka jest trochę zagubiona i nie wierzy w swoje możliwości. Tak było i w tej pozycji. Nie zmienia to faktu, że książka mi się podobała i mogę ją polecić.

Uwielbiam książki Ali Hazelwood. Jest romans, jest życie akademickie i są również życiowe problemy.

Podobnie jak w przypadku "The Love Hypothesis" lubię oboje głównych bohaterów. Elsie chyba nawet bardziej, szczególnie kiedy wyobraża sobie, na jakie okrutne tortury skaże Jacka.

Były tu dwie postacie, które mnie bardzo denerwowały (eufemizm) i cieszyłam się, kiedy Elsie wreszcie nauczyła się stawiać granice; powiedziała im, co o nich sądzi.

Jest to moja druga lektura Ali Hazelwood i niestety, po "Love Hypothesis", tutaj wyszło gorzej. Dokładniej, od pewnego momentu.
Umiejscowienie głównych bohaterów w meandrach środowiska akademickiego zawsze było plusem w książkach autorki. Choć znajdujemy wiele uproszczeń, to ogólny obraz rzeczywistości uniwersyteckiej jest tutaj przyczynkiem do rozwoju ciekawej akcji i spotkania naszych bohaterów. Dlatego też sam początek i przeprowadzenie nas przez proces akademickiej rekrutacji był naprawdę wciągający i udany. Dlaczego więc autorka postanowiła go zakończyć i praktycznie wyciągnąć wszystkie karty w ok. 60% powieści? Tego nie rozumiem. Wiadomo przecież, że najciekawsze w tego typu lekturach jest to niemożliwie długie przeciąganie ostatecznego "spotkania" naszej pary i rozwiązanie piętrzących się pytań i niewiadomych. Zakończenie zarówno wątku akademickiego, jak i rozwiązanie praktycznie wszystkich problemów bohaterki zostawiając bardzo słabo rozegrany wątek z promotorem jako końcową przeszkodę do pokonania, sprawiło że duża część książki stała się po prostu nudna. Ot, i tak już doskonale wiemy co się stanie, najważniejsze się już stało, a teraz tylko odliczamy strony do tego, żeby Elsie zmotywowała się wreszcie do działania. W porównaniu z najbardziej znanym "Love Hypothesis", ta historia wypada więc bardzo średnio. Ten "zły" jest mniej zły, przeszkoda jest głównie w głowie bohaterki, a nasz enemy-to-lover staje się tym ostatnim o wiele za szybko.
I żebym nie była źle zrozumiana - to ciągle jest prosty, wciągający romans, spełniający zadanie książki na 2-3 dni, służącej do oderwania się od rzeczywistości. Tylko szkoda, że zadanie to wyczerpuje się w trochę ponad połowie powieści.

Kocham to połączenie romansidła i świata nauki. Czytanie tej książki było dla mnie cudowną rozrywką. Nie przeszkadzała mi, o dziwo, Elsie. Zazwyczaj nie przepadam za postaciami, które za wszelką cenę próbują dostosować się do społeczeństwa. Tutaj czułam jednak, jakby to ona grała na nosie wszystkim, jednocześnie się dostosowując. Co prawda, ostateczny wydźwięk był inny, jednak ja wolę pozostać przy swojej interpretacji. No i Jack. Lubię takich bardzo konkretnych, zdecydowanych, a przy tym nieidealnych bohaterów.

Książka ciekawa I świetna fabuła. Za dużo zwrotów ze świata fizyki, miałam już ich dość.

• Romans
  • Do kupienia