Twój umysł to potęga. 5 praktyk na przezwyciężenie lęku i depresji

Okładka książki Twój umysł to potęga. 5 praktyk na przezwyciężenie lęku i depresji Gregory Scott Brown
Gregory Scott Brown Wydawnictwo: Filia popularnonaukowa
popularnonaukowa
The self-healding mind
Filia
2023-02-08
2023-02-08
Joanna Krystyna Radosz

Książka bardzo mi się spodobała. Na pewno będę do niej jeszcze wracała. :)

Książka bardzo mi się spodobała. Na pewno będę do niej jeszcze wracała. :)

„Twój umysł to potęga. 5 praktyk na przezwyciężenie lęku i depresji” to poradnik napisany przez praktykującego psychiatrę. Dr Brown wierzy, że można walczyć ze stygmatyzacją zdrowia psychicznego, prowadząc otwarte i szczere rozmowy na temat zdrowia psychicznego. Jest orędownikiem opieki integracyjnej opartej na dowodach, która obejmuje ćwiczenia, uważność, medytację i odżywianie ze standardowymi metodami leczenia chorób psychicznych. W przedmowie dr Brown pisze „badania naukowe dowodzą, że działania takie jak wykonywanie ćwiczeń fizycznych, joga, medytacja czy praktyki duchowe wspierają odporność i zdrowie psychiczne – a nawet prowadzą do złagodzenia objawów popularnych dolegliwości psychicznych, takich jak depresja czy stany lękowe.”
W poradniku opartym na pięciu filarach self-care – oddechu, snu, duchowości, odżywianiu i ruchu pokazuje, jak bardzo „to, co robimy pomiędzy sesjami, ostatecznie ma największy wpływ na nasze samopoczucie.”

Poradnik został podzielony na dwie części, a części dodatkowo na rozdziały. W części pierwszej „Zmiana perspektywy” definiuje zdrowie psychiczne, przedstawia choroby i zaburzenia oraz farmakologię. W tej część Brown poświęcił również cały rozdział zatytułowany „Dać sobie spokój ze śmiercią” samobójstwom. W czasie kiedy piszę tę recenzję wg. https://www.worldometers.info/ samobójstwo popełniło 70 osób na całym świecie, w tym roku zabiło się już 243245 osoby, a nie mamy nawet końca pierwszego kwartału. Pierwsza część jest napisana bardzo fachowym językiem, który autor stara się przełożyć na bardziej zrozumiały dla nie medyków.
Druga część „Pięć filarów self-care” jest bardziej praktyczna, coś, co możemy zastosować od razu. Prosta sztuczka z oddychaniem 4-7-8 („wdech nosem i policzcie do czterech, lekko wstrzymajcie oddech na siedem, a potem zróbcie wydech ustami, licząc przy tym do ośmiu) pomoże rozluźnić ciało (działa również w pracy). Również „praktykowanie” snu nie wydaje się zbytnio skomplikowane. Bardziej skomplikowane może być praktykowanie jogi.

Celem autora, jak sam pisze, było zaoferowanie „koncepcji i narzędzi pomagających żyć w poczuciu celu, równowadze, zadowoleniu i nadziei niezależnie od tego, co los” nam los przyniesie. Autor zaznacza również, że jego celem nie jest zastąpienie terapii.

Dużym plusem poradnika jest bogata bibliografia składająca się z 287 pozycji, oraz znaczna ilość przykładów z praktyki dr Browna.

Z mojej strony ukłon dla Wydawcy, Wydawnictwa Filia, które w przypisach podało numery telefonów do m.in. Forum Przeciw Depresji, czy Pierwszej Pomocy Psychologicznej.

Ten poradnik nie zastąpi terapii, może być pomocny w czasie między terapiami, może pomoże komuś zrozumieć, że przyznanie się, że ma się problem, nie sprawia, że jesteśmy słabi. Może pozwoli „odczarować” myślenie, że zdrowie psychiczne jest mniej ważne niż fizyczne.

Z mojej strony, serdecznie polecam.

‘Twój umysł to potęga. 5 praktyk na przezwyciężenie lęku i depresji.’ to książka popularnonaukowa, w której autor przybliża czytelnikom pięć filarów metody self-care. Ta książka zawiera bardzo dużo informacji, które mogą pomóc w rozwoju osobistym.
Bardzo lubię sięgać po pozycje o tematyce samorozwoju. Najbardziej przypadają mi do gustu te, które są napisane prostym językiem, a jako wzrokowiec kocham te, które mają wyszczególnione najważniejsze informacje. Ta pozycja należy do tych bardziej wymagających. Mamy tu ogrom informacji, które momentami są przedstawione dość naukowym językiem. To w połączeniu z brakiem wytłuszczeń czy zaznaczeń najważniejszych informacji sprawia, że trzeba przy niej zachować skupienie. Jeśli chodzi o budowę to jest ona podzielona na dwie główne części, z czego pierwsza zajmująca ponad połowę książki stanowi swojego rodzaju wprowadzenie z poszczególnych zagadnień połączone z ukazaniem kontekstów historycznych. Druga część stanowi konkretne ukazanie filarów metody self-care. Niewątpliwie dużym atutem jest obszerna bibliografia na końcu oraz fakt, iż autor jest terapeutą, przekazującym nam swoją wiedzę zdobytą na podstawie doświadczeń swoich pacjentów, ale też samego siebie, gdyż na samym początku przyznaje się, z też cierpiał na depresję. Kolejnym plusem są umieszczone przez tłumacza przypisy wyjaśniające niektóre różnice wynikające z tłumaczenia książki oraz sprostowania na temat tego, jak niektóre tematy wyglądają w Polsce. Tutaj mała dygresja, książka napisana jest przez amerykańskiego terapeutę a jego barania i spostrzeżenia odnoszą się głównie do realiów panujących w Stanach Zjednoczonych. To sprawia, że nie wszystko można przekładać na nasze polskie realia.
Dobrze, ale co tu można znaleźć? Jak mówiłam sporo wiedzy a wśród niej informacje na temat różnicy między zdrowiem psychicznym a chorobą psychiczną, jak działają antydepresanty, co to jest self-care oraz wyjaśnienie samych filarów tej metody. Bardzo spodobało mi się to iż autor zaznacza, iż farmakologia jest ważna w leczeniu, ale również podkreśla, że nie jest to jedyna słuszna metoda. W drugiej części książki dowiadujemy się szczegółów na temat filarów self-care, czyli świadomy oddech, sen, duchowość, odżywianie oraz aktywność. Każdy z nich jest dokładnie wyjaśniony, pokazane jest jego znaczenie dla zdrowia oraz przytoczone jest do każdego kilka przykładowych ćwiczeń mających pomóc go opanować.
‘Twój umysł to potęga. 5 praktyk na przezwyciężenie lęku i depresji.’ to książka zawierająca ogrom informacji, nie koniecznie przekazana w formie, która trafiła do mnie. Jeśli mam być szczera odebrałam tę pozycję jako jedną wielką teorię, do której zabrakło mi części z praktycznymi poradami. Z tej pozycji naprawdę dużo można się dowiedzieć, jednak nie brałabym na poważnie informacji ze strony tytułowej, że dzięki treści tu zawartej pokona się lęki depresję. Na pewno są to sposoby, które pomogą w walce z tymi problemami bądź pomogą nam ustrzec się przed nimi. Jednak jeśli macie takie problemy bądź podejrzewacie, że rozwijają się u Was czy waszych bliskich nie opierajcie się tylko na takich pozycjach, ale sięgnijcie przede wszystkim po pomoc specjalisty.

Nie jestem wielbicielką takich książek, ale miałam możliwość przeczytania dzięki koleżance i muszę powiedzieć, że może nie 100% ale coś w tym jest. Komu ma pomóc to pomoże, ja skorzystałam.

„Twój umysł to potęga” stawia nacisk na self-care, który opiera się na oddechu, śnie, duchowności, odżywianiu i ruchu. Od jakiegoś czasu już się o tym mówi, więc dla mnie to nie była jakaś nowość. Autor stawia nacisk na to, by być świadomym faktu, iż zdrowie psychiczne jest naprawdę ważne i niezbędne do dobrego życia.

Czytało mi się zadziwiająco dobrze, byłam zaciekawiona i przyznaję, że pozytywnie się zaskoczyłam.

Czytało mi się zadziwiająco dobrze, byłam zaciekawiona...

"Twój umysł to potęga. 5 praktyk na przezwyciężenie lęku i depresji" to książka, która recenzuję z małym opóźnieniem ale wciąż w pobliżu Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją, który był 23 lutego. Cieszę się,że ta choroba przestaje być tematem tabu i powodem do wstydu, w końcu statystki są nieubłagane i niestety całkiem spora część naszego społeczeństwa boryka się ze stanami lękowymi i depresją.

Dr Gregory Scott Brown rozprawia się z mitami dotyczącymi zdrowia psychicznego a także unaocznia jak każdy z nas na co dzień może dbać o swoją psychikę. Warto zaznajomić się z popularnym określeniem self-care, które oznacza nic innego jak proste czynności: sen, oddychanie, odżywianie, ruch i duchowość. W całej tej prostocie tkwi nasze zdrowie psychiczne, chociaż w natłoku codziennych obowiązków czasem czynności te bywają wyzwaniem.

Autor opowiada o diagnozowaniu chorób psychicznych, o efekcie placebo a także o antydepresantach. Spodobała mi się metaforą, której użył w kontekście farmakologii. Dzięki niej pacjenci wychodzą z bagna jakim jest choroba ale to rolą człowieka jest więcej w to bagno nie wpaść. I tutaj właśnie "do gry wchodzi" nasz umysł.

Dla osób chcących bardziej zgłębić temat przygotowano całkiem pokaźny spis przepisów dzięki czemu wiemy jak rzetelnie napisana została ta książka.

Na koniec chciałabym odnieść się do symbolicznego rysunki na okładce i jego odwzorowania, które widzicie na zdjęciu. Gdzieś kiedyś przeczytałam,że taka plątanina nitek to nasz umysł przed terapią. A zadbanie o swój dobrostan psychiczny pozwala te nitki uporządkować. Mylę,że ta książka może wiele zagadnień wyjaśnić i nakierować na drogę self-care 🙂.

Nasz mózg ma niewyobrażalną siłę. To jak żyjemy, jakie podejmujemy decyzję w życiu, z czego rezygnujemy, co nas wyprowadza z równowagi, czy cierpimy na depresję, czy też zaburzenia lękowe, to wszystko powiązane jest z naszą psychiką. Jednak większość z nas to już wie. Jednak jak zagłębimy się bardziej w ten temat, dostrzeżemy, że potrafimy pomoc sami sobie bez leków, a to w uważam w dzisiejszych czasach, jest bardzo ważne. Kiedyś już Wam wspominałam, że każdy z nas może uleczyć się sam. Dla niektórych jest to nie do pomyślenia, wątpią w to, negują, nawet nie chcą słuchać, a to dlatego, że łatwiej jest zagłębić się w cierpieniu niż kreować pozytywną rzeczywistość i próbować coś zmienić. Zmiany wymagają siły i czasu, dlatego też ludzie szybciej sięgają po leki, które są nam pomocne doraźnie, ale nie leczą nas. To jak działa nasza psychika, ma znaczenie. Mózg przesyła informacje do naszego ciała. Jeśli te informacje ciągle są negatywne, nasze ciało choruje. Mamy objawy bardzo podobne do groźnych chorób, a tak naprawdę okazuje się, że to wyłącznie zaburzenie naszego stanu emocjonalnego. Powiecie mi, że łatwo jest mi pisać, a trudniej jest zrobić, jeśli już cierpimy na coś. Piszę to także z własnego doświadczenia. Moja walka z nerwicą serca trwała 2 lata. Przez dwa lata z dnia na dzień zmieniałam swoje myślenie i aby wyjść z tej nerwicy, potrzebowałam właśnie dwóch lat. Było na początku ciężko. Brakowało mi wiary, ale nie poddałam się, nie chciałam brać leków, mimo że czułam się okropnie. Wygrałam i jestem z siebie dumna i dzięki temu wiem, że to, co dzieje się w naszej głowie przekłada się na cały organizm i wiem, że w tej kwestii każdy nas ma możliwość samouzdrowienia.

Książka ,, Twój mózg to potęga" Dr Gregora Scotta Browna to między innymi praktyki na przezwyciężenie lęku i depresji. Każda pozycja, która ma na celu zmianę naszego myślenia na bardziej pozytywne, jest na wagę złota. Takimi kluczowymi filarami jest świadomy oddech, duchowość, odżywianie oraz aktywność fizyczna.
Dlaczego np. oddech? Głębokie, świadome i spokojne oddychanie wycisza i uspokaja organizm, przede wszystkim dobrze dotlenia. Są techniki oddychania, które każda osoba powinna znać, gdyż nigdy nie wiemy, co nas w życiu spotka, a właśnie oddech zawsze pomoże nam nawet w najgorszych sytuacjach doprowadzić swój organizm do normalnego funkcjonowania. Jeśli chodzi o stan ducha, tutaj trzeba zagłębić się w temat medytacji, która pozwala spotkać się z samym sobą, przepracować swoje traumy. Kwestia odżywiania jest dla Was zapewne znana. To, co jemy, przekłada się na to, jak się czujemy. To właśnie te pięć filarów to pięć praktyk, które pomogą nie jednej osobie. Książka pisana jest prostym i przystępnym językiem. Przytoczono w niej ciekawe sytuacje np. na temat odporności psychicznej, która przez wielu ludzi jest źle rozumiana. Autor bardzo solidnie i mądrze poprowadził temat. Jestem na tak. Bardzo podobała mi się ta książka. Nie zawiodłam się na treści. Oby coraz więcej takich książek ukazywało się na rynku czytelniczym.

„Twój umysł to potęga. 5 praktyk na przezwyciężenie lęku i depresji”. Dr Gregory Scoot Brown odkrywa przed nami 5 filarów self-care – świadomy oddech, sen, duchowość, odżywianie oraz aktywność fizyczną.

W oparciu o swoje doświadczenia psychiatra pokazuje nam, że da się żyć lepiej i czerpać radość z życia. Obecnie wiele osób zmaga się z depresją albo zaburzeniami lękowymi, które utrudniają nasze codzienne funkcjonowanie.
Jednak wystarczy tylko zacząć leczenie od samopomocy.
Zmiana nastawienia, czy świadomość filarów self-care, może nie wyleczą nas z całkowitej depresji, ale pomogą nam z przezwyciężeniem jej. Dr Gregory Scoot Brown, wie, o czym piszę, bo sam zmagał się z depresją, a teraz wciąż stara się pomagać innym.
Polecam książkę każdemu, który czuje się zagubiony albo boi się czegoś. Nasze umysły mają potężną siłę, a psychiatra Gregory Scott Brown uczy nas, jak ją wykorzystać nawet najtrudniejszych chwilach.

Ciekawa koncepcja na książkę... ale za bardzo religijna.. Dział o duchowości, nie jest o duchowości, ale o religii (jednej z głównych, nie jest to przegląd różnych).

Między innymi Autor kilkukrotnie wspomina o "zawierzaniu kwestii wyższemu bytowi" (i to niby jest "self"?). Powołuje się na badania naukowe dot. skuteczności modlitwy, nie wspominając nic o skuteczności medytacji świeckiej (chociażby dość dobrze przebadanej metodzie mindfulness).

Takich fragmentów jest więcej.. Bardzo to rozczarowujące, ponieważ książkę napisał psychiatra, doktor.. książka jest klasyfikowana jako popularnonaukowa..

Nasz umysł to potęga, ale żeby faktycznie tak było, trzeba o niego dbać i to codziennie 😀 Zdrowie psychiczne to podstawa wszystkich naszych decyzji. Autor w tej książce nie przedstawia w zasadzie żadnych nowości, ale kładzie nacis na samopomoc i wszystko przedstawiam w klarowny i mądry sposób. Lektura tej książki była dla mnie bardzo owocna i niezwykle wciągająca, a wszystkie sposoby na samopomoc i dobre samopoczucie postaram się wdrażać w swoją codzienność 💜💜💜
Nie wszystkie książki tego typu, do mnie przemawiają, ale ta zdecydowanie się wyróżnia i warta jest każdej minuty przy niej spędzonej. 💜

• Psychologia
  • Popularnonaukowe
  • Legimi audio
  • Legimi rozwój
  • Zdrowie

Dodaj cytat z książki Twój umysł to potęga. 5 praktyk na przezwyciężenie lęku i depresji