Nastolatki na krawędzi. Czego nie wiecie o problemach swoich córek

Okładka książki Nastolatki na krawędzi. Czego nie wiecie o problemach swoich córek Agnieszka Dąbrowska, Marta Niedźwiedzka, Krystyna Romanowska
Agnieszka DąbrowskaMarta Niedźwiedzka Wydawnictwo: Muza poradniki
poradniki
Muza
2023-01-25
2023-01-25

Okładka książki Jak nie zostać moim pacjentem Zbigniew Lew-Starowicz, Krystyna Romanowska
Jak nie zostać... Zbigniew Lew-Starow...
Okładka książki On. Pytania intymne / Ona. Pytania intymne Zbigniew Lew-Starowicz, Krystyna Romanowska
On. Pytania in... Zbigniew Lew-Starow...
Okładka książki Ona. Pytania intymne Zbigniew Lew-Starowicz, Krystyna Romanowska
Ona. Pytania i... Zbigniew Lew-Starow...
Okładka książki Mężczyzna bez winy i wstydu Wojciech Kruczyński, Krystyna Romanowska
Mężczyzna bez ... Wojciech Kruczyński...

Przeczytałam czysto hobbystycznie. Świat się zmienia w zastraszającym tempie i wydaje mi się, że młodzi ludzie obecnie borykają się z o wiele bardziej skompilowaną rzeczywistością niż poprzednie pokolenie.

„Nastolatki na krawędzi. Czego nie wiecie o problemach swoich córek” to wyjątkowy poradnik o wychowywaniu nastolatek, który musial znaleźć sie na moim profilu.

Żyjemy bowiem w świecie, w którym to właśnie nastolatki szukają potwierdzenia swojej wartości w mediach społecznościowych.Tam czesto nieświadomie padają ofiarą seksualizacji i nadużyć, ktore maja bardzo duży wpływ na ich funkcjonowanie.
To zaś niestety powoduje, że spora ich liczba zmaga się z depresją, myślami samobójczymi, brakiem snu i uzależnieniem...

Ten poradnik pozwala ukierunkować nas rodziców, w zdroworozsądkowym wychowaniu dorastających córek.
To książka, gdzie dwie doświadczone lekarki i terapeutki oraz dziennikarka podsuwają praktyczny zestaw narzędzi, w które rodzic powinien wyposażyć swoje nastoletnie dziecko, by potrafiło radzić sobie z rzeczywistością i wiedziało, jak zbudować zdrową dorosłą tożsamość.
Pomoże odnaleźć odpowiedzi na pytania:
Czy każde samookaleczanie prowadzi do samobójstwa? Jak nastolatki korzystają z technologii i co z tego wynika? Czy zaburzenia psychiczne mogą być ucieczką przed rzeczywistością? Jak zareagować, kiedy córka prosi, aby zwracać się do niej „on”?
I co najważniejsze pozwoli zrozumieć współcześnie dorastające dziewczęta i ich problemy.

Bardzo ciekawa pozycja otwierająca oczy na ogromne i poważne problemy nastolatek. Jednak w książce brakowało mi takich prostych podpowiedzi dla rodziców jak radzić sobie z typowymi problemami i reakcjami nastolatek/tków żeby być uważnym nawet gdy te zachowania są „normalne” ale często niezrozumiałe dla rodziców. Żeby nie stracić z oczu tego co ważne i jednocześnie żeby nastolatkowie czuli niewypowiedziane wsparcie od rodziców.

Powinni ją przeczytać rodzice młodych ludzi a także pedagodzy i ci którzy z nastolatkami mają do czynienia. Porusza różne problemy niektóre głębiej niektóre ciut zbyt powierzchownie np. temat samookaleczania możnaby było opisać w kontekście etiologii i Neurologii w taki sposób że rodzic czy osoba dorosła spotykając się z nastolatkiem który się samookalecza byłby w stanie zrozumieć to dlaczego to robi i wówczas mógłby zupełnie inaczej spojrzeć na tę sytuację lub temat szkodliwości nadużywania telefonów są fajne badania o tym jaka ilość czasu przed telefonem koreluje z chorobami typu No depresja obniżone samopoczucie brak celu w życiu młodego człowieka, ciagle jest tylko powtarzane, ze siedzenie telefonie szkodzi… a są konkrety które mówią ścisłej co i jak. Generalnie niewiele rzeczy zakreśliła co w moim przypadku mówi o tym że niewiele treści było dla mnie zaskakujące niemniej jest to dziedzina którą się interesuje i w której odnajduje się zawodowo być może to właśnie wynika z tej przyczyny natomiast wydaje mi się że rodzice powinni sięgnąć po tą pozycje, szczególnie ci którzy stają się lub są rodzicami nastolatków.

Fenomenalny głos na temat trudności współczesnych nastolatek - wyważony, mądry i jakże ważne.
Kryzys - zarówno wsparcia zdrowia psychicznego ludzi nastoletnich, jak i pokolenia jako takiego - jest faktem.
Ta książka to obowiązkowy podręcznik dla rodziców i wszystkich osób pracujących z nastolatkami.
Bardzo cenny również ze względu na koncepcję - przedstawienie perspektywy dziewczyn, a nie nastolatków jak takich.

Bardzo cenny również ze względu na koncepcję - przedstawienie perspektywy...

Książka ta jest odbierana przeze mnie bardzo ambiwalentne.
Z jednej strony to świetnie, że porusza współczesne problemy młodzieży, że wypowiadają się też specjalistki-lekarki, że może otworzyć oczy na to, co się dzieje u młodych ludzi.
Jednak z drugiej strony opisy rozwiązań i dobrych praktyk są niezwykle oderwane od rzeczywistości, chociażby szkolnej. Zwalnianie młodych ludzi z sytuacji mierzenia się z problemem i odpuszczanie, sprawia tylko tyle, że nikt w rodzinie stawia czoła danej trudności. Przekazywanie takich rad rodzicom, którzy chcą dobrze dla swoich dzieci, ale bez szerszego kontekstu może wyrządzić wiele niepotrzebnych błędów. Szkoda, że do wywiadu nie została zaproszona żadna osoba pracująca w szkole z tymi młodymi ludźmi. W książce są fragmenty obciążające szkołę, ale 0 rad jak radzić sobie z klasą, w której są dzieciaki ze wszystkimi powyższymi trudnościami oraz z ich rodzicami, którzy w gabinetach odpowiadają swoją subiektywną wersję wydarzeń.
Podsumowując: książka dla rodziców tak, ale wymaga opowieści ze strony osoby faktycznie pracującej z tą młodzieżą, nie wyłącznie w sytuacji gabinetu prywatnego 1 na 1.

Książka ta jest odbierana przeze mnie bardzo ambiwalentne.

Recenzja graficzna: https://tiny.pl/wz3zk

Recenzja graficzna: https://tiny.pl/wz3zk

Choć do bycia mamą nastolatki jeszcze u mnie długa droga, to z ciekawością sięgnęłam po książkę „Nastolatki na krawędzi. Czego nie wiecie o problemach swoich córek”. Wiem też, że wśród Was są mamy nastolatek, więc być może ta lektura Was zainteresuje.

Gdy cofnę się pamięcią jakieś 20 lat, to zobaczę siebie samą będącą zwyczajną nastolatką. Owszem - przeżywałam różne rozterki, mniejsze i większe problemy czy radości. Nie byłam „trudnym” ani jakoś specjalnie zbuntowanym dzieckiem, choć swoje za uszami oczywiście miałam. Taka po prostu zwykła nastolatka. Wiem jednak, że wiele dziewcząt w tym wieku przeżywa różne problemy, z którymi ciężko im sobie poradzić. I nie każda z nich ma wsparcie dorosłych.

Dzisiejsza publikacja to rozmowa dziennikarki Krystyny Romanowskiej z dwoma lekarkami i terapeutkami - dr Agnieszką Dąbrowską i dr Martą Niedźwiedzką. Nie traktowałabym tej książki jako typowego poradnika, lecz jako pozycję, której zadaniem jest uświadomienie, uwidocznienie problemów jakie dotykają współczesne nastolatki.

Autorka ze swoimi rozmówczyniami porusza w swoich rozmowach szereg zagadnień związanych z dojrzewaniem i dorastaniem dziewcząt. Wyjaśniają skąd sie biorą pewne problemy czy zaburzenia. Nie znajdziecie tutaj jedynie „suchej” teorii, a wiele przykładów z życia.

Depresja, zaburzenia psychiczne, autyzm, ADHD, korzystanie z nowoczesnych technologii, używki, problemy z identyfikacją płci, seksualność i seksualizacja, zaburzenia odżywiania, otyłość, samouszkodzenia, próby samobójcze. To problemy, o których rozmawiają lekarki. Wyjaśniają, tłumaczą, uświadamiają. Uważny czytelnik znajdzie tu wiele wskazówek i porad. Nie szukajcie jednak gotowych rozwiązań - każda nastolatka jest inna. Zadaniem nas, dorosłych, jest zrozumienie, wspieranie i pomoc. Nie zwalajmy wszystkiego na okres dojrzewania, szalejące hormony i nie mówmy „to przejściowe, wyrośnie”. Nie udawajmy, że problemów nie ma, nie wypierajmy ich z głowy, nie oceniajmy. Bądźmy, reagujmy, korzystajmy z pomocy.

Bardzo otwierająca oczy! Czasem jakby jest przeskok z tematu na temat, chciałoby się rozwinąć dalej ale pewnie wtedy byłaby bardzooo dluga. Polecam tak czy siak. Ważna pozycja

Ta pozycja może być pomocna. Aczkolwiek nie ma w niej jakichś super gotowych porad dla znękanych swymi pociechami rodziców. Jest to dość ogólny i przekrojowy wywiad - omówienie zasadniczych bolączek związanych z dorastaniem nastolatek. Przeczytać zawsze warto. Choć przyznam, że nastawiłam się na bardziej konkretny poradnik.

• Rodzicielstwo
  • Chcę kupić
  • MBiblio
  • Poradniki, Popularnonaukowe

Dodaj cytat z książki Nastolatki na krawędzi. Czego nie wiecie o problemach swoich córek