Szczęście. Jak żyć bez presji i dbać o swój dobrostan

Okładka książki Szczęście. Jak żyć bez presji i dbać o swój dobrostan Niro Feliciano
Okładka książki Szczęście. Jak żyć bez presji i dbać o swój dobrostan
Niro Feliciano Wydawnictwo: Filia poradniki
poradniki
This book won't make you happy. Eight keys to finding true contentment
Filia
2023-01-25
2023-01-25
Zuzanna Lamża
szczęście stres lęki akceptacja wdzięczność zadowolenie

Wiecie, że ja nie używam słowa „polecam” i „koniecznie”, a już szczególnie w odniesieniu do jakichkolwiek poradników, ale mogę się z Wami podzielić tym, co mnie w tej książce zaskoczyło.
Książka trafiła w moje ręce przez czysty przypadek, ale dokładnie w momencie, kiedy kwestia redefiniowania poczucia szczęścia jakoś mi leżała na sercu i żołądku.
A tu autorka na dzień dobry mówi, że szczęście to jak fajerwerk, lecisz za nim, gonisz, odczuwasz chwilowy haj dopaminowy, a potem… A potem lecisz za czymś kolejnym, nowym, innym i to jeszcze uwzględniając to, co widzisz na „soszjalach” u innych, bo może nowy kurs, nowe paznokcie, nowa dieta, nowy wyjazd, nowy uśmiech, nowa restauracja, nowy mąż w skrajnym przypadku. I to osławione szczęście to mrzonka, chwilowa, ulotna i zawsze podąża za nią potrzeba „jeszcze”, „więcej”, „inne”, „nowe”.
A takie ciche, spokojne zadowolenie… Takie „wystarczy mi”. Takie „mam i czuję wdzięczność za to, co mam”. I nie chcę więcej. I to jest wbrew wszelkim współczesnym nurtom, że musisz, że staraj się, że więcej, że wymagaj od siebie, że zaplanuj sobie rok i przy okazji swoim dzieciom nawet nie rok, a dziesięciolecie.
A później Niro podsuwa pomysły, jak się z pogoni za szczęściem przestawić na zauważenie codziennego zadowolenia.
Co mnie w tej książce urzekło – autentyczność, niekoturnowość i pokazanie, że autorka nie robi z siebie wielkiego autorytetu i nie mówi, że oto, człowieku, robisz błąd za błędem. Ona raczej mówi, że sama doskonała nie jest i czasami blisko jej do najgorszych zachowań i myśli, z jakimi pojawiają się w gabinecie jej klienci, ale to normalne, bo najważniejsze jest to, co w takiej sytuacji zrobisz dalej.
I jeszcze jedno – to jest książka o psychologii widzianej bardzo współcześnie, gdzie rola social mediów jest nie tylko zauważona, ale i podkreślona, ale jest też zauważenie, jak bardzo zmieniliśmy się jako społeczeństwo i jednostki po pandemii, jak nagle zdefiniowaliśmy na nowo „normalność”, jak uczyliśmy się radzić sobie z samotnością, żałobą, stresem, którego nigdy wcześniej nie doświadczaliśmy. Uczyliśmy i nie zawsze nauczyliśmy, czasami nadal odczuwamy skutki tych ostatnich bardzo trudnych lat.
Czy napiszę, że „polecam”? Oczywiście, że nie, tym bardziej, że to książka dotycząca naszych emocji, duszy i czasami sporych traum. Ale dla mnie przeczytanie jej było jak gwałtowne łupnięcie w dość solidny mur, co zabolało, ale mnie obudziło. Uświadomiło mi, że mogę za tym swoim nie do końca zdefiniowanym szczęściem gonić, ale to mnie tylko wykończy i zmęczy, stanę się tym przysłowiowym chomikiem. A mam pod ręką takie morze zadowolenia i małych radości, że może czas powiedzieć sobie, że w diabły z tym wielkim szczęściem fajerkami, ja wybieram codzienne, cieplutkie i milutkie zadowolenie.

A tu autorka na dzień dobry...

Mega!!! W prosty , fajny sposób , z Wartościowym przekazem .nawet lekko humorystyczna. mega !bardzo wartościowa i godna polecenia książka

Czym jest szczęście i jak je odnaleźć w swoim życiu? Swego czasu sporo nad tym główkowałam. Nie wymyśliłam nic na tyle uniwersalnego, żeby teraz porywać się na udzielenie odpowiedzi na to pytanie. Jednego natomiast jestem pewna - w całej tej gonitwie za szczęściem łatwo jest się zapomnieć i przegapić właśnie te momenty i te rzeczy w życiu, które sprawiają, że czujemy się szczęśliwi.

Z doświadczenia wiem, że rozpaczliwa pogoń za szczęściem niekiedy może nas tylko od niego oddalić. Często jest też tak, że szczęście przychodzi właśnie wtedy, gdy przestajemy go na siłę szukać.

Psychoterapeutka Niro Feliciano napisała książkę o tym, jak osiągnąć zadowolenie z życia. Uczucie zadowolenia jest o tyle bardziej satysfakcjonujące, że nie powoduje tyle stresu, co ciągła gonitwa za szczęściem. Jak do każdego poradnika, tak i do tego podchodziłam z dystansem i obawą, czy znajdę w nim coś wartościowego.

Fakt, że podczas lektury zużyłam trzy bloczki znaczników chyba dowodzi, że moje obawy były bezpodstawne. Znalazłam tu bowiem coś, co bardzo sobie cenię w poradnikach, czyli brak rozległych rozważań teoretycznych i częstego odbiegania od tematu. Zamiast tego otrzymałam konkretne i zwięzłe porady, zawsze poparte przykładem z życia, a do tego zestaw praktycznych ćwiczeń. Z tych ćwiczeń to szczerze mówiąc prawie nigdy nie korzystam, ale praktyczne przykłady z życia realnych osób to dla mnie zawsze złoto.

Autorka pisze prostym i przyjemnym językiem, łatwo zrozumiałym dla czytelnika, który nie jest obeznany w dziedzinie psychologii. Większość przykładów opiera na własnej rodzinie, dzięki czemu moim zdaniem zyskuje sporą wiarygodność - nie ma bowiem problemu z zauważaniem własnych błędów i pomyłek.

Sporo też nawiązuje do mediów społecznościowych w kontekście tego, co blokuje nam drogę do szczęścia i tutaj muszę przyznać, że się z nią w dużym stopniu zgadzam. Jedyne co pomijałam to fragmenty nawiązujące do Boga, religii i duchowości w kontekście bycia szczęśliwym - nie tego tutaj szukałam. Polecam wszystkim szukającym szczęścia, odczuwającym presję i po prostu ciekawym tego zagadnienia osobom.

„Szczęście. Jak żyć bez presji…” również okazało się być dobrą lekturą. Akceptacja, pozytywne nastawienie, duchowość, odporność, wdzięczność oraz koncentracja na teraźniejszości – na tym powinniśmy się skupić, by żyć choć trochę spokojniej. Wiadomo, stres i problemy przecież nie znikną. Język Autora bardzo mi tutaj odpowiadał, a całościowo pozycja wypada naprawdę dobrze. W niektórych sprawach zmusza do myślenia.

,,Szczęście. Jak żyć bez presji i dbać o swój dobrostan"

Nira Feliciano jest psychoterapeutką, autorką podcastów i ekspertką w dziedzinie lęku, nauki o mózgu i duchowości. W swojej książce pokazała nam, dlaczego tak trudno odnaleźć szczęście oraz podała osiem kluczy do zadowolenia. Szczęście jest ulotne, a my nie ustanie stresujemy się próbując je osiągnąć.🤩

Presja perfekcyjności, niespokojny umysł, ciągłe poszukiwanie celu, wojna w swoim wnętrzu to tylko kilka podpunktów, które ograniczają nas w byciu szczęśliwym.🤭

Niro dzięki swojej książce pokazuje nam Jak łagodzić niepokój, stres oraz smutek. Polecam książkę każdemu, kto czasami czuję się zagubiony albo małe rzeczy nie cieszą jak wcześniej.

,,Szczęście. Jak żyć bez presji i dbać o swój dobrostan"

Presja...

Większość książek zaczyna się od wstępu i tak samo było w tym przypadku. Często zdarza mi się pomijać ten fragment i przechodzić od razu do pierwszego rozdziału, jednak tym razem było inaczej. To właśnie wstęp wzbudził moje ogromne zainteresowanie i sprowadził na ziemię nim jeszcze zdążyłam przeczytać właściwą treść książki.

Zawiera on odważne wyznanie autorki na temat tego, jak ciężko pracowała z mężem na to wszystko, co w ich mniemaniu miało zapewnić im szczęście. Gdy już to osiągnęli, okazało się, że efekt był zupełnie odwrotny, a oni oddalili się od siebie do tego stopnia, że stali się dla siebie obcy. Ten krótki fragment tekstu prawdziwie mną wstrząsnął i otworzył oczy na to, że często nie wiemy, co jest dla nas dobre. Dlatego też nie warto ślepo gonić za szczęściem, a lepiej nauczyć się akceptować rzeczywistość taką jaka ona jest i to w niej upatrywać powodów do szczęścia.

Lektura tej książki całkowicie mnie pochłonęła. Autorka jest terapeutką z dużym doświadczeniem, co tylko utwierdziło mnie, że warto poznać jej stosunek do „poszukiwania szczęścia”. Szczególnie zainteresowały mnie jej spostrzeżenia na temat tego, jak w okresie pandemii i związanego z nim lockdownu ludzie zaczęli przewartościowywać swoje życie. Zauważyła, że jej pacjenci wzbudzili w sobie ukryte pokłady energii i stawali się coraz bardziej pogodzeni z losem. Nauczyli się akceptować trudne realia i znów dostrzegać szczęście w drobnych rzeczach, które dawniej stanowiły „normalność”. Na przekór trudnej sytuacji, część osób zaczęła odczuwać wdzięczność, a nawet zadowolenie z tego co ma, a więc zdrowia, towarzystwa bliskich, możliwości kontaktu z innymi.

Autorka tłumaczy, że w praktyce zadowolenie jest o wiele ważniejsze od szczęścia, które owszem jest „huczne, ale ulotne i trwa krótko”. Zadowolenie natomiast, to stan długotrwały, pozwalający człowiekowi czerpać radość z życia i czynić je „wystarczającym”. Jest w tym ogromny sens, którego często nie dostrzegamy w owej „pogoni za szczęściem”.
Dążąc do nieustannego udoskonalania naszego życia wpadamy w pułapkę, bowiem w takim przypadku nigdy nie odczujemy, że obecny stan rzeczy jest dla nas „wystarczający”.
Ta książka to nie jest sztampowy poradnik, pełen ćwiczeń i wypunktowanych porad. To prawdziwa terapia zamknięta w 340 stronach. Dzięki niej odnajdziecie spokój oraz wzbogacicie swoją wiedzę o to, gdzie każdego dnia gubicie swoje szczęście. Podczas czytania miałam wrażenie, że autorka kieruje swoje słowa bezpośrednio do mnie. To jak przyjacielska rozmowa z osobą, która się o nas troszczy i chce dla nas jak najlepiej.
Polecam każdemu tę książkę. Jej przekaz jest moim zdaniem uniwersalny i zarówno kobiety jak i mężczyźni odnajdą w niej coś dla siebie. Moja ocena 9/10.
Ps. Pamiętajcie przeczytać wstęp!

Zawiera on odważne wyznanie autorki na temat...

Mamy przyjemność przedstawić Wam kolejny poradnik, w którym Niro Feliciano pokazuje nam czym jest SZCZĘŚCIE, a w zasadzie… ZADOWOLENIE.
Premiera książki „Szczęście. Jak żyć bez presji i dbać o swój dobrostan” miała miejsce 25 stycznia 2023 roku, niecały miesiąc temu!
Autorka w bardzo przystępny sposób, zwracając się wprost do czytelników, tłumaczy dlaczego tak trudno odnaleźć w życiu szczęście oraz dlaczego zapominamy o czymś dużo ważniejszym – mianowicie zadowoleniu zarówno z życia (patrząc holistycznie),jak i z małych rzeczy (patrząc minimalistycznie). Dzięki Autorce można uświadomić sobie, że powinniśmy dążyć właśnie do zadowolenia, przez akceptację nieuniknionego, samowspółczucie, trening wdzięczności, skupianie się na teraźniejszości, budowanie więzi, ustalanie priorytetów, a także wiarę.
Jesteście ciekawi co kryje się pod tymi metodami? Niro Feliciano wyjaśnia to w bardzo zabawnych anegdotach ze swojego świata, dlatego gwarantuje Wam, że książka jest zrozumiała.
Dodatkowo Autorka przedstawiła szereg czynników, które wpływają na to dlaczego jesteśmy nieszczęśliwi… jednakże ich Wam nie zdradzę. Przeczytajcie sami i poznajcie metody, które umożliwią Wam cieszenie się w życiu!

Jak zapewne już wiecie postawiłam sobie za cel w 2023 roku zadbać o siebie, zwłaszcza o moje zdrowie psychiczne i rozwój emocjonalny. Z tego też względu ostatnio tak często u mnie książki o tej tematyce.

Szczęście. Czym ono właściwie jest?

Chyba wszyscy do niego dążą, poświęcają zdrowie, czas i pieniądze by je poczuć. By zapewnić sobie ten porządany stan na nieco dłużej niż chwilę...

,,Szczęście. Jak żyć bez presji i dbać o swój dobrostan" od @wydawnictwofilia- pierwsza dla mnie tak ciekawa i wciągająca książka - poradnik. Szczerze się w niej zakochałam a ilość mądrych słów, które w niej znalazłam aż mnie zadziwiła. Przez kilka dni mogłam karmić się jedynie jej treścią i mądrościami z niej płynącymi.

Książka składa się z dwóch części. W pierwszej części autorka stara się odpowiedzieć na pytanie dlaczego tak trudno jest odnaleźć szczęście. Jaki wpływ mają na nie pandemia, media społecznościowe czy dobrostan?

W drugiej części poznajemy osiem kluczy do zadowolenia - akceptację, samowspółczucie, więzi, skupienie na teraźniejszości, priorytety i intencje, rezyliencję, wiarę oraz moją ulubioną - WDZIĘCZNOŚĆ. Dzięki tym praktykom jesteśmy w stanie poznać nowy smak życia - lepszy, bardziej wyrazisty i satysfakcjonujący.

Lektura tej książki pozwala również przemodelować nieco swoje myślenie tak, aby smutek, zatroskanie czy strach odgrywały w naszym życiu mniejszą rolę i coraz częściej ustępowały miejsca pozytywnym emocjom.

Polecam z całego serca, zwłaszcza jeśli podobnie jak ja chcecie czerpać z życia garściami i kolekcjonować tylko te najpięniejsze momenty.

Wydawca: @wydawnictwofilia @filianafaktach
Data premiery: 25.01.2023

#poradnik #dlamamy #córeczkatatusia #mojewszystko #nirofeliciano #poradnik #dlarodzica #psychologia #rozwój #szczescie #emocje #rozwój #motywacja #filia #wydawnictwofilia #czytambolubię #czytaniejestsexy

Szczęście. Czym ono właściwie jest?

Dzień dobry, Kochani 💙🐝

pomyślałam, że sobota jest dobrym dniem na rozmowę na temat szczęścia. Śmiem przypuszczać, że każdy człowiek łaknie tego szczęścia, które jest tak pożądane. Mam jednak wrażenie, że często jest tak, że „ludzie są na tyle szczęśliwi, na ile siebie pozwolą".
Zapraszam Was do lektury RECENZJI książki, w której Autorka zdradza osiem praktyk określonych mianem kluczy, mających za zadanie prowadzić człowieka do zadowolenia szeroko rozumianego szczęścia 🍀

Tytuł: „Szczęście. Jak żyć bez presji i dbać o swój dobrostan"
Autorka: Niro Feliciano
Wydawnictwo: @filianafaktach @wydawnictwofilia
Moja ocena: 8/10

Mam świadomość, że każdy upatruje szczęście w czymś innym, co jest naturalną koleją rzeczy. Natomiast nie ma wątpliwości, że współczesne czasy narzuciły wyjątkowo szybkie i dynamiczne tempo życia, już od najmłodszych lat dziecka. Przyzwyczailiśmy się do tego, że dni mijają jednymi obowiązkami a drugimi. Przywykliśmy do normalności, w której dzieci nie mają wolnego czasu, bo biegają z zajęć dodatkowych na basen, a potem jeszcze lekcji gry na instrumencie. Dorośli są zaś wykończeni zarabianiem na życie, którym notabene nie mają czasu się cieszyć, a rodziny i związki cierpią z powodu jednego i drugiego - niestety zgadzam się z tym. Nie wspomnę już o porównywaniu się do innych i narzucanie sobie wygórowanych poprzeczek, (których nie możemy przeskoczyć),bo przecież inni tego od nas oczekują - zawsze i wszędzie.
Przemawiają do mnie historie z życia wzięte, a że Autorka jest psychoterapeutką z wieloletnim doświadczeniem, to chłonę jej opowieści i wiedzę, rozważam, zastanawiam się nad ich sensem. Staram się od pewnego czasu stawiać w swoim życiu na:
💐 Akceptację - szeroko interpretowaną
💐Wdzięczność, za wszystko, co mam, nie narzucam sobie presji, że czegoś mi brakuje
💐Budowanie więzi - zarówno z najbliższymi, jak i ludźmi, którzy stają na mojej drodze życiowej
💐 Koncentrację na teraźniejszości - w końcu przeszłości nie zmienię, a na przyszłość nie zawsze mam wpływ
💐Pozytywne nastawienie - z tym założeniem nie do końca mi po drodze, ale staram się
💐Czułość dla samej siebie
💐Odporność i duchowość.

Autorka porusza wiele ważnych zagadnień, jak chociażby: empatię, narcyzm, depresję, próby samobójcze u coraz młodszych osób, terapię poznawczo-behawioralną. Niewątpliwą zaletą jest prosty i zrozumiały język, powoływanie się na interesujące artykuły, dane statystyczne czy przykłady z praktyki lekarskiej. Polecam serdecznie tę książkę, a Wydawnictwu @filianafaktach @wydawnictwofilia dziękuję za egzemplarz do recenzji. #claudiacorrectcreation #recenzjaksiążkowa #recenzja #współpracabarterowa #czytambolubię #czytaniejestsexy #mamaprowadzibiznes #mumlife #motivation #motherhood #filia

Dzień dobry, Kochani 💙🐝

"Prawda jest taka, że szczęście jest ulotne, a my nieustannie stresujemy się, próbując je osiągnąć."
Tak właściwie to czym jest to szczęście? Jak je znaleźć?
Autorka przedstawia nam osiem kluczowych praktyk prowadzących do zadowolenia i poczucia spełnienia. Książka jest niczym poradnik, który podpowiada nam jak nie zwariować w obecnych czasach, oraz jak czerpać wdzięczność i przyjemność z tu i teraz.
Książka napisana jest prostym i zrozumiałym językiem, czyta się ją szybko i przyjemnie.
Dziękuję Wydawnictwo Filia za możliwość poznania kluczy do wyluzowania i wyłapywania szczęścia na co dzień.

Tak właściwie to czym jest to szczęście? Jak je znaleźć?

• Poradniki
  • Psychologia
  • Rozwój osobisty
  • Przeczytane w 2023

Dodaj cytat z książki Szczęście. Jak żyć bez presji i dbać o swój dobrostan